×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Serbia bëhet me helikopterë të rinj nga Rusia

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, inspektoi të premten pranimin e helikopterëve të rinj të forcave serbe, përfshirë edhe katër helikopterë rusë Mi-35.

Në një ceremoni në bazën ajrore në Beograd, ai falënderoi Rusinë për mbështetjen ndërsa lavdëroi helikopterët Mi-35 që sipas tij “nuk kanë asnjë rival në botë”.

Armatosja e Serbisë nga Rusia ka nxitur shqetësime në perëndim dhe në vendet fqinje të rajonit që ende po ripërtërihet nga luftërat e përgjakshme të viteve të 90-ta.

Serbia, ushtria e së cilës bazohet në teknologjinë e armëve ish-sovjetike, ka siguruar nga Rusia vitet e fundit avionë luftarakë MiG-29 si dhe helikopterë, tanke dhe transportues të blinduar.

Ajo aspiron anëtarësimin në Bashkimin Evropian, por ruan lidhjet e ngushta me Rusinë dhe ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve ndërkombëtare kundër saj për shkak të konfliktit në Ukrainë.

Ajo është zotuar se do të qëndrojë jashtë NATO-s, një synim ky i Rusisë e cila nuk e sheh me sy të mirë zgjerimin e aleancës ushtarake perëndimore në Ballkan.

Serbia është mbështetur tek Rusia në refuzimin e saj të vazhdueshëm për të njohur pavarësinë e Kosovës, e cila shpalli shtetësinë më 2008, nëntë vjet pas përfundimit të luftës me ndërhyrjen e NATO-s që u dha fund mizorive të forcave serbe kundër shqiptarëve.

Serbia gjithashtu varet tek Rusia për furnizimet me gaz natyror dhe kompania më e madhe lokale e naftës, është në pjesën më të madhe në pronësi të Gazpromit rus./VOA/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vendimi i fundit/ Mal i Zi hyn nesër në një shtetrrethim prej Covid-19

Vendimi i fundit/ Mal i Zi hyn nesër në një shtetrrethim prej Covid-19

Publikuar më 27.09.2020
Që nga mesnata, masa më të rrepta epidemiologjike do të zbat...

Që nga mesnata, masa më të rrepta epidemiologjike do të zbatohen në Mal të Zi për shkak të rritjes së shpejtë të numrit të rasteve të reja të infeksionit COVID-19, të cilat përfshijnë futjen e shtetrrethimit në disa qytete dhe kufizimet në funksionimin e objekteve të hotelierisë. Masa të rrepta epidemiologjike, të cilat parashikojnë një […]

Lexo më shumë

Vendimi i fundit/ Azerbaxhani shpall gjendjen e luftës me Armeninë, ja lëvizjet e fundit

Vendimi i fundit/ Azerbaxhani shpall gjendjen e luftës me Armeninë, ja lëvizjet e fundit

Publikuar më 27.09.2020
Parlamenti i Azerbajxhanit të dielën shpalli një gjendje luf...

Parlamenti i Azerbajxhanit të dielën shpalli një gjendje lufte në disa prej qyteteve dhe rajoneve të tij pas shkeljeve të kufirit të Armenisë dhe sulmeve në rajonin e okupuar Nago-Karabak. Në një takim të jashtëzakonshëm, Asambleja Kombëtare miratoi një masë pjesërisht dhe përkohësisht të kufizuar të drejtat dhe liritë kushtetuese dhe pronësore të shtetasve të […]

Lexo më shumë

Vuçiç jep ultimatumin: Edhe me çekiç të më godasin në kokë nuk njihet Kosova, ndajeni mendjen!

Vuçiç jep ultimatumin: Edhe me çekiç të më godasin në kokë nuk njihet Kosova, ndajeni mendjen!

Publikuar më 27.09.2020
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se Serbia është ...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se Serbia është e gatshme për bisedime me Prishtinën, për zgjidhje të vështira, por ai gjithashtu shtoi se “dy veta janë të nevojshme për tango”. Në Pranjani, Vuçiç tha në një deklaratë për shtyp se Serbia ishte dhe mbeti e gatshme për bisedime, pavarësisht nga fakti se disa të […]

Lexo më shumë

Si filloi lufta midis Armenisë dhe Azerbaxhanit, fakte kyçe!

Si filloi lufta midis Armenisë dhe Azerbaxhanit, fakte kyçe!

Publikuar më 27.09.2020
Ministria e mbrojtjes së Armenisë tha se një sulm ndaj vendb...

Ministria e mbrojtjes së Armenisë tha se një sulm ndaj vendbanimeve civile në Nago-Karabak, duke përfshirë kryeqytetin rajonal Stepanakert, filloi në 08:10 me kohën lokale (04:10 GMT) të dielën. Një grua dhe fëmijë u vranë, thanë zyrtarët. Autoritetet separatiste në Nago-Karabak thanë se 16 nga ushtarakët e tyre kishin vdekur, me 100 të plagosur. Armenia […]

Lexo më shumë

NATO kërcënon/ Armenia dhe Azerbaxhani të lënë mënjëherë luftimet

NATO kërcënon/ Armenia dhe Azerbaxhani të lënë mënjëherë luftimet

Publikuar më 27.09.2020
Një zyrtare e lartë e NATO-s ka reaguar sot me anë të një sh...

Një zyrtare e lartë e NATO-s ka reaguar sot me anë të një shkrimi në Twitter, se palët në konfliket, Armenia dhe Azerbaxhani duhet t’i lënë mënjëherë konfliktet ems tyre. NATO është e shqetësuar thellë nga raportet e armiqësive ushtarake në shkallë të gjerë përgjatë vijës së kontaktit në zonën e konfliktit të Nago-Karabak. Palët […]

Lexo më shumë

Përgjaket konflikti/ 16 persona kanë vdekur në ‘luftën’ mes Armenisë dhe Azerbaxhanit, janë rrëzuar 2 helikopterë

Përgjaket konflikti/ 16 persona kanë vdekur në ‘luftën’ mes Armenisë dhe Azerbaxhanit, janë rrëzuar 2 helikopterë

Publikuar më 27.09.2020
Tensionet prej kohësh midis Armenisë dhe Azerbajxhanit duket...

Tensionet prej kohësh midis Armenisë dhe Azerbajxhanit duket se janë ndezur në rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak, me të dy palët akuzojnë njëra-tjetrën për sulm ndaj civilëve mes raporteve të viktimave. Mendohet se aktualisht ka 16 të vdekur dhe mbi 100 të plagosur raportohen nga konflikti mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Ish republikat fqinje Sovjetike kanë qenë […]

Lexo më shumë

Flet eksperti: Numri i viktimave nga COVID-19 në botë, afër një milion

Flet eksperti: Numri i viktimave nga COVID-19 në botë, afër një milion

Publikuar më 27.09.2020
Numri i përgjithshëm i viktimave nga pandemia e koronavirusi...

Numri i përgjithshëm i viktimave nga pandemia e koronavirusit, në mbarë botë, i është afruar shifrës prej nj milion. Pothuajse 33 milionë persona janë infektuar me koronavirusin e ri, që fillimisht u shfaq në Kinë në fund të vitit të kaluar. Që atëherë, shumë shtete u detyruan që të aplikonin kufizime të ashpra që kanë […]

Lexo më shumë

Sondazhet/ Zvicra voton pro lëvizjes së lirë në BE, goditen rëndë ekstremistët

Sondazhet/ Zvicra voton pro lëvizjes së lirë në BE, goditen rëndë ekstremistët

Publikuar më 27.09.2020
Votuesit zviceranë të dielën refuzuan me shumicë të madhe nj...

Votuesit zviceranë të dielën refuzuan me shumicë të madhe një propozim për të hequr një marrëveshje me BE mbi lëvizjen e lirë të njerëzve, sipas rezultateve të parashikuara nga kanali televiziv SRF. Projeksioni tregon se 62 përqind e votuesve refuzuan një propozim nga Partia Popullore Zvicerane (SVP) e krahut të djathtë për të hequr dorë […]

Lexo më shumë