Sebastian Kurz: Nuk ka BE për Serbinë pa një normalizim efektiv të marrëdhënieve me Kosovën

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha dje se çdo zgjidhje për çështjen e Kosovës duhet të mbështetet nga fuqitë e mëdha, veçanërisht anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Ai theksoi se qytetarët e Serbisë “duhet të jenë të vetëdijshëm se pa normalizimin efektiv dhe gjithëpërfshirës të marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës nuk do të ketë aderim në Bashkimin Evropian”.

“Është në interesin tonë të jemi në partneritet të ngushtë me Kosovën, tha në një intervistë për “Fonet News Agency”. Kurz tha gjithashtu se ai “beson se vende si Serbia i përkasin Bashkimit Evropian. “Bashkimi Evropian prandaj do të jetë i plotë vetëm kur vendet e Ballkanit Perëndimor të janë bashkuar. Unë kam mbështetur gjithmonë procesin e pranimit në BE të Serbisë dhe vendeve të tjera të rajonit dhe do të vazhdoj ta bëj këtë”, tha ai, duke shtuar se ajo që ndodh në Ballkanin Perëndimor ndikon direkt në Austri.

“Në nivel politik jemi mbështetës të fortë të pranimit të Serbisë dhe rajonit në Bashkimin Evropian. Ky proces kërkon një sërë reformash dhe ne jemi të lumtur ta mbështesim Serbinë në këtë drejtim. Nën presidentin Vuçiç, një numër reformash të rëndësishme tashmë janë trajtuar”, vuri në dukje Kurz.

Ai theksoi nëse pranimet e BE-së të Serbisë dhe vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor ishin hequr përkohësisht nga rendi i ditës si rezultat i ngjarjeve të brendshme brenda Bashkimit Evropian, ai tha që “Sigurisht jo”.

Për sa i përket armiqësisë mes tij zëvendëskryeministrit serb Ivica Daçiç, dhe nëse ai kishte ndikuar në marrëdhëniet dypalëshe midis Austrisë dhe Serbisë, Kurz tha: “Marrëdhëniet dypalëshe Austro-Serbe janë të shkëlqyera dhe të dy vendet kanë një interes në ruajtjen e cilësisë së shkëlqyer të këtyre marrëdhënieve.

Takohem rregullisht me presidentin Vuçiç dhe homologun tim, kryeministrin Ana Brnbaiç, dhe kemi marrëdhënie të shkëlqyera personale. Unë e kam njohur Ivica Daçiçin për një kohë të gjatë dhe e kam parë vetëm pak kohët e fundit në Vjenë. “Ai gjithashtu rikujton se Austria është ndër investitorët më të mëdhenj në Serbi, me më shumë se 2.3 miliardë euro të investuara deri më tani. “Kompanitë tona janë të interesuara të bëjnë dhe zgjerojnë biznesin në Serbi dhe duke investuar në afat të gjatë”, tha Kurz./E.D

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet