Salvini: Italia dhe Polonia do të ndërtojnë “Europën e re”

Ministri i Brendshëm i Italisë Mateo Salvini ka thënë se Italia dhe Polonia mund të shkaktojnë një “pranverë evropiane” që mund të thyejë boshtin Gjermani – Francë.

Salvini, zëvendëskryeministri i Italisë dhe kreu i Ligës udhëtoi të mërkurën në Poloni për takime strategjike me anëtarët e partisë qeverisëse të Drejtësisë. Të dy palët kanë pikëpamje të ngjashme kundër emigracionit, anti-muslimanëve dhe euroskeptikëve. Ai tha gjatë një konference shtypi me ministrin e brendshëm polak, Joachim Brudziński, se Evropa që mund të dalë pas zgjedhjeve mund të sjellë një “rilindje të vlerave evropiane” dhe “të na largojë nga ajo që drejtohet nga burokratët”, shkruan “Guardian”

Brudziński vlerësoi strategjinë e linjës së ashpër të emigracionit të Salvinit, e cila ka përfshirë mbylljen e porteve italiane me anijet e emigrantëve, duke shtuar se të dy vendet kanë qëllime të përbashkëta të tilla si “forcimi i kufijve” dhe ndihmon në përmirësimin e kushteve në vendet e emigrantëve.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Shqipëri, narko shtet

Revista politike “Spiegel” raporton për sjelljen alarmante të qeverisë  socialiste në Shqipëri, me kryeministër Edi Ramën dhe ministër Lleshajn etj….

Abissnet