×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Sa shumë i kam dhënë këtij vendi, e kurrë, kurrë s’më ka dhënë asgjë

Haris Vongli

Si e dalë shëndoshë e mirë nga Covid-19, ku veç besimit tek fryma e shenjtë dhe miqtë e të afërmit, të fushës së mjeksisë a jo, besim të madh gjeta edhe tek vetja e shërbimi që i bëra instiktivisht vetes, si edhe duke lexuar shumë, me shpresë plot e sakrifica të panumërta, po mendoja…:

Sa shumë i kam dhënë në të vërtetë këtij vendi, mbi të gjitha idealet – duke u kthyer disa herë në këtë kaos total e dashur të ndërtojë jetën time këtu; në përpjekje për ta bërë Shqipërinë e vogël, por me njerëz zemërgjerë, sado të vuajtur, një vend më të mirë, më të jetueshëm (ku minimale të jetë pse jo siguria për jetën).

Sa shumë i kam dhënë vendit tim, sado e re; përkushtim të thellë ndaj angazhimeve profesionale, akademike, mediatike e shoqërore, punëve të bëra me vullnet të marrë, me shumë e shumë energji e ëndrra, madje gati gati me naivitet duke u besuar njerëzve aq pranë meje. Sikur një pjesë e mirë të shihnin si me sytë e mi e të ndienin si me zemrën time.

Ej, askush nuk është i përjetshëm, jeta është sa shpirti yt do të jetojë e sa zemra ia del të punojë. Ej, o të “plotfuqishëm”, edhe përbindëshat vdesin një ditë.

Po mendoja…në fakt, kurrë s’më ka dhënë një gjë ky vend, të vlerë asgjë, asgjë. Unë paguaj rreth 380 mijë lekë të vjetra taksa çdo muaj – (e bëj dy apo tre punë)- një rrogë e plotë për dikë tjetër, dhe as shërbimet mjeksore shtetërore bazë nuk marrë. Unë, dhe jo vetëm unë në familje, njerëz shumë të dashur për mua, u përballëm e vazhdojmë të përballemi me pasigurinë për jetën çdo ditë (se çarterin për këdo vend të Europës s’do e përballoja dot kurrë gjithsesi) duke u përplasur dyerve të kripura të privatit, miqve të mi, profesionistëve miq tashmë të palodhur të Neurologjisë, mjekes heroinë të familjes Diana Hysi dhe farmacisteve si Ksantjana Lazeri që bëjnë gjithçka, nën një rrezik të jashtëzakonshëm, për këdo që u beson atyre, me lot në sy çdo ditë, edhe deri jetën e tyre.

Përhapja në masë e coronavirus-it ndodh, pa dyshim, edhe sepse njerëzit siptomatik (jo pushtetarët) janë lënë në mëshirë të fatit duke u vetëkuruar lart e poshtë, duke vepruar në gjendje të lirë, sado të infektuar, në luftën e tyre, mbi të gjitha, për mbijetesë.

Kurrë në jetë s’jam ndierë kaq e friksuar, totalisht e pasigurtë, por dhe e fortë njëkohësisht. Me pasoja psikologjike të pashmangshme, por me shumë durim, dëshirë për diell, oksigjen, humanizëm e dashuri, mbi të gjitha dashuri për jetën.

SA SHUMË I KAM DHËNË KËTIJ VENDI, E KURRË S’MË KA DHËNË ASGJË.

Unë jam e bindur, më shumë se kurrë më parë, se shqiptarët asnjëherë s’kanë ndierë se i përkasin një realiteti e shteti më të dështuar e hileqar se ky i yni sot. Mjerim!

Lutem të kaloni me sa më pak vështirësi, miqtë e mi, këtë epokë të këtij virusi vërtetë të pabesë, ndër periudhat më të vështira të ekzistencës sonë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Katër shpjegime pse të gjithë duan të bëhen deputetë

Katër shpjegime pse të gjithë duan të bëhen deputetë

Publikuar më 18.01.2021
Afrim Krasniqi Gjatë muajve të verës PD në opozitë nisi një ...

Afrim Krasniqi Gjatë muajve të verës PD në opozitë nisi një proces propozimesh për kandidatë për deputetë. Brenda 30 ditësh u propozuan rreth 6 mijë emra, nga të cilët rreth 2 mijë refuzuan të plotësojnë formularët dhe pjesa tjetër hynë në proces konkurrimi për tu bërë deputet. Sipas premtimit emrat e propozuar do të përbënin […]

Lexo më shumë

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Publikuar më 16.01.2021
Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila,...

Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila, për t’u marrë erë.  Nuk do të kundërshtoja, për më të shumtit, nga kopshti në  buqetë dhe pastaj… në koshin e plehrave.  Se për nga fjalët, mund  të bëjnë edhe lule këta, por pa fryte dhe farë. Me gjithë mëkatet që mund të kenë, nuk […]

Lexo më shumë

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Publikuar më 16.01.2021
Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin...

Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin shëndetësor shqiptar! Pothuajse asnjë hallkë e ofrimit të shërbimit nuk arriti të funksionojë si duhet. Pasojat janë të dukshme. Ato i kanë vuajtur dhe po i vuajnë dhjetëra mijëra familje, pjestarët e të cilave u prekën nga COVID-i ose humbën jetën. Sikur të mos mjaftonte […]

Lexo më shumë

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Publikuar më 15.01.2021
Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë t...

Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë të shpallë dorëheqjen. Ende pa u hequr zbukurimet e kapërcyellit të viteve, përgjegjësia morale dhe ligji, e ka vënë para përgjegjësisë. Edhe pse kryeministri Rutte u shpall nëpër popull si heroi i kohërave të vështira të Covid-19, asgjë nuk e mbrojti dot para së drejtës njerëzore […]

Lexo më shumë

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Publikuar më 13.01.2021
PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pac...

PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pacientes që humbi jetën në Spitalin COVID-2 ndërkohë që familja paguante shuma të majme për të marrë një trajtim sado pak njerëzor, ka potencialin të hapë një kuti pandore. Sigurisht, ministria reagoi menjëherë duke kërkuar ndëshkim shembullor të fajtores sipas parimit “hajdut është ai që kapet”. […]

Lexo më shumë

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Publikuar më 11.01.2021
Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial ...

Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial Times» botoi një tekst mbi Dubain në kohën e pandemisë. Thelbi i shkrimit ishte ky: ndërsa shumë metropole të botës po qëndrojnë të mbyllura, Dubai po shndërrohet në qytet të ndejave, drekave, darkave e «netëve të çmendura» të turistëve nga bota e jashtme, sidomos europianëve. Në […]

Lexo më shumë

Çdo shekull ka edhe ‘’mesjetën’’ e vet

Çdo shekull ka edhe ‘’mesjetën’’ e vet

Publikuar më 08.01.2021
Pirro Naçi Dhe ne po e kalojmë ndoshta  tani.. Është histori...

Pirro Naçi Dhe ne po e kalojmë ndoshta  tani.. Është histori që përsëritet, e njëjta gjë ka ndodhur edhe në shekullin e kaluar. Përsëritet, apo mesjeta ka bërë tutje vitet dhe shekujt tek ne dhe është ulur këmbëkryq!? …Ajo që i ‘’hëngri’’ kokën Ismail Qemalit në 14 muajt e qeverisjes  në shtetin e parë shqiptar […]

Lexo më shumë

Destinacioni ynë është Brukseli

Destinacioni ynë është Brukseli

Publikuar më 07.01.2021
Koço Kokëdhima Deklarata e djeshme e kryeministrit të Shqipë...

Koço Kokëdhima Deklarata e djeshme e kryeministrit të Shqipërisë në Ankara, për “krijimin e Këshillit të Bashkëpunimit të nivelit të lartë, gjë që e ngre partneritetin tonë të shpallur strategjik në stadin e një marrëdhënieje institucionale ndërqeveritare” është fotokopje e asaj çka Rama thoshte për CNN turk që më 3 gusht 2013, ende pa hyrë […]

Lexo më shumë