Rusia përjashtohet nga olimpiadat dhe kampionatet botërore, ja shkaku

Rusia është përjashtuar nga të gjitha olimpiadat dhe kampionatet botërore, vendim i marrë ky nga Agjencia Botërore Ant-iDoping.

Mësohet se shkak i këtij vendimi është bërë manipulimi i rezultateve të testeve anti-doping të lojtarëve nga AntiDopingu rus.

Ajo është përjashtuar nga Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, Kupa e Borës “Katar 2022”.

Por ky vendim nuk cënon Rusisë pjesëmarrjen në Euro 2020, pasi kombëtarja ka siguruar kualifikimin.

Vendimi është zyrtarizuar mesditën e së hënës pas mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv në Lozanë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet