×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rrufe, stuhi dhe rrebeshe shiu/ Çfarë rrezikon Shqipëria nga cikloni që po i afrohet detit Jon

Në brigjet e Mesdheut është në veprim një ciklon. Aktualisht cikloni po ushtron aktivitetin e tij në det. Por, si do te jete ndikimi i tij ne vendin tone?

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak jep detaje interesante, lidhur me pasojat që do të ketë tek ne, ndonese theksohet se ndikimi do te jetë i lehtë. ‘Ditën e enjte, prej mesditës reshjet do të nisin në pjesën jugore dhe lindore të vendit me intensitet të ulët”, thotë SHMU.  Ndikim do të ketë – “kryesisht në territorin grek ditën e premte, duke sjellë rrebeshe intensive shiu dhe breshëri, stuhi shiu dhe ere si dhe rrufe.”

Parashikimi nga SHMU

Spostimi i tij do të jetë drejt brigjeve të Jonit, kryesisht në territorin grek ditën e premte, duke sjellë rrebeshe intensive shiu dhe breshëri, stuhi shiu dhe ere si dhe rrufe. Duke quke qenë i pozicionuar në jug të detit Jon, ndikimi i tij në territorin tonë do të jetë i lehtë.

Ditën e enjte, prej mesditës reshjet do të nisin në pjesën jugore dhe lindore të vendit me intensitet të ulët. Që prej orëve të para të 24 orëshit të ditës së premte, kryesisht në jug, reshje shiu me intensitet deri mesatar. Gradualisht, reshjet do të përfshijnë dhe pjesën tjetër të vendit por me intensitet të ulët.

Tipari dominues i aktiviteti të ciklonit në vendin tonë, do të jetë elementi erë. Ajo do të fryjë nga kuadrati i veriut hera-herës e vrullshme 18 deri 25m/sek, veçanërisht në bregdet dhe në zonat luginore.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Maqedonia e Veriut, 22 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, regjistrohen dhe 561 raste të reja

Maqedonia e Veriut, 22 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, regjistrohen dhe 561 raste të reja

Publikuar më 25.10.2020
Kjo mund të quhet si e diela e zezë në Maqedoninë e Veriut, ...

Kjo mund të quhet si e diela e zezë në Maqedoninë e Veriut, 22 viktima janë shënuar nga COVID-19 në 24 orët e fundit. Ky shënon një rekord mëse negativ për vendin fqinj që po përballet me një bilanc të rëndë të pandemisë. Po ashtu edhe rastet janë rritur, teksa në 24 orët e fundit […]

Lexo më shumë

Turqia nuk ka të ndalur/ Greqia aktivizon mekanizmin e gatishmërisë së lartë

Turqia nuk ka të ndalur/ Greqia aktivizon mekanizmin e gatishmërisë së lartë

Publikuar më 25.10.2020
Siç ka shkruar protothema.gr, sytë e të gjithëve, si nga Zyr...

Siç ka shkruar protothema.gr, sytë e të gjithëve, si nga Zyra e Kryeministrit ashtu edhe nga Pentagoni Grek, janë “të fiksuar” në lëvizjet e “Oruç Reis” dhe flotës turke që lundron me anijen sizmografike në shelfin kontinental Grek. Forcat e Armatosura janë në një gjendje gatishmërie të shtuar për të reaguar menjëherë nëse ka një […]

Lexo më shumë

Raporuesi për Serbinë në PE, Bilcik: Formimi i Asociacionit, çështje komplekse që kërkon më shumë kohë

Raporuesi për Serbinë në PE, Bilcik: Formimi i Asociacionit, çështje komplekse që kërkon më shumë kohë

Publikuar më 25.10.2020
Raportuesi i BE-së për Serbinë në Parlamentin Evropian, sllo...

Raportuesi i BE-së për Serbinë në Parlamentin Evropian, sllovaku Vladimir Bilcik, thotë se formimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe është një detyrim dhe një çështje komplekse, e cila kërkon më shumë kohë. Ai ka mirëpritur angazhimin e SHBA-së në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë dhe theksoi se BE ka një rol udhëheqës në […]

Lexo më shumë

Brnabiç prezanton përbërjen e re të kabinetit qeveritar në Serbi

Brnabiç prezanton përbërjen e re të kabinetit qeveritar në Serbi

Publikuar më 25.10.2020
Mandatarja e qeverise së re në Serbi, kryeministrja e derita...

Mandatarja e qeverise së re në Serbi, kryeministrja e deritanishme Ana Brnabiç, të dielën njoftoi për përbërjen e qeverisë së re serbe. Ministër i Punëve të Brendshme në qeverinë e re të Serbisë do të jetë Aleksandar Vullin Ministër i Punëve të Jashtme Nikolla Sellakoviq, Ministër i Mbrojtjes Nebojsha Stefanoviq, Zorana Mihajloviq do të jetë Ministre […]

Lexo më shumë

Shifrta në Kosovë/ Vetëm dy të vdekur nga COVID-19

Shifrta në Kosovë/ Vetëm dy të vdekur nga COVID-19

Publikuar më 25.10.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.049 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 186 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar dy raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv […]

Lexo më shumë

Turqia dërgon të tjera anije kërkimi në Mesdhe, pritet përshkallëzim i tensioneve me Greqinë

Turqia dërgon të tjera anije kërkimi në Mesdhe, pritet përshkallëzim i tensioneve me Greqinë

Publikuar më 25.10.2020
Tensionet mes Turqisë dhe Greqisë pritet të përshkallëzohen ...

Tensionet mes Turqisë dhe Greqisë pritet të përshkallëzohen sërish. Kjo pasi Ankaraja lajmëroi se do të zgjasë misionin kërkues të anijes së saj “Oruc Reis” në zonën e shumë kontestuar në Mesdheut lindor deri në 4 nëntor. “Së bashku me dy anije të tjera, “Ataman” dhe “Cengiz Han”, “Oruc Reis” do të vazhdojnë punën në […]

Lexo më shumë

Franca dëbon familjen boshnjake që e qethi vajzën sepse e dashuronte një serb

Franca dëbon familjen boshnjake që e qethi vajzën sepse e dashuronte një serb

Publikuar më 25.10.2020
Autoritetet franceze kanë dëbuar një familje nga Bosnja dhe ...

Autoritetet franceze kanë dëbuar një familje nga Bosnja dhe Hercegovina pasi ata kishin rrahur vajzën e tyre dhe ia kishin qethur flokët vetëm për shkak të vendimit të saj, që të martohej me një serb. Lajmi është konfirmuar nga Ministria e Brendshme Franceze, njoftoi Reuters. Në komunikatën e ministrisë thuhet se pesë anëtarë të familjes […]

Lexo më shumë

Shifra të larta edhe në shtetin fqinj. 14 të vdekur dhe 404 të infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Shifra të larta edhe në shtetin fqinj. 14 të vdekur dhe 404 të infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Publikuar më 24.10.2020
Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se brenda 24 orëve janë...

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se brenda 24 orëve janë bërë 1 524 testime, ndërsa janë regjistruar 404 raste të reja me Covid-19. Prej rasteve të reja 172 janë në Shkup, Kumanovë 15, Dibër 4, Shtip 8, Prilep 25, Tetovë 41, Strugë 4, Veles 6, Manastir 4, Ohër 11, Kavadar 5, Gostivar 20, Gjevgjeli 9, […]

Lexo më shumë