×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rritjet e rasteve në Spanjë dhe Gjermani/ Evropa në alarm, trembje nga vala e dytë e Covid-19  

Një rritje e rasteve të koronavirusit në Spanjë ka nxitur masa të reja mes frikës për një “valë të dytë”, edhe më të rrezikshme dhe me shumë mundësi për përhapje kronike se sa vala e parë.

Katalonja ka mbyllur jetën e natës për dy javë, por qytetet jashtë rajonit veri-lindor po shohin gjithashtu një rritje të rasteve.

Franca, e cila ka parë gjithashtu rritje, ka lëshuar një paralajmërim për udhëtimet dhe Norvegjia po karantinon të ardhurit nga Spanja.

Gjermania gjithashtu ka shënuar një rritje të infeksioneve, teksa shtetet luftojnë në “morsën” midis bllokimit të shpërthimeve të reja dhe rihapjes së ekonomive.

Rritjet e rasteve me Covid19 në Evropë i bëjnë jehonë rritjeve shumë më të mëdha në pjesën tjetër të globit, me shifra rekord të infeksioneve të reja, prej rreth 280,000 në të dy ditët e fundit.

“Ndërsa asnjë vend nuk është i paprekur, kjo rritje është shkaktuar nga transmetimi i lartë në vendet e mëdha dhe të populluara në Amerikë dhe Azinë e Jugut,” tha Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) në një deklaratë të shtunën.

Ka pasur më shumë se 15.7 milion raste në nivel global dhe më shumë se 640,000 njerëz kanë humbur jetën, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Çfarë po ndodh në Spanjë?

As një muaj pasi Spanja përfundoi gjendjen e jashtëzakonshme, disa qytete përfshirë Barcelona, ​​Zaragoza dhe kryeqyteti Madrid kanë parë një rritje të infeksioneve të reja, duke bërë që qeveria të paralajmërojë se një valë e dytë mund të jetë pranë.

Qeveria e Katalonjës tani thotë se të gjitha klubet dhe baret e natës vonë në rajon do të mbyllen për dy javët e ardhshme.

Ministria spanjolle e shëndetësisë raportoi më shumë se 900 raste të reja të virusit të premten. Një ekip futbolli në divizionin e dytë, Fuenlabrada, tani ka 28 raste të konfirmuara.

Korrespondenti i BBC në Madrid, Guy Hedgecoe thotë se ngjitja e infeksionit midis të rinjve është një shqetësim i veçantë, pasi ata janë mbledhur gjatë kësaj kohe në klube nate.

Epidemiologu Dr Daniel Lopez-Acuna i tha BBC se mosha mesatare e rasteve mund të rritet, “sepse transmetimi po shkon nga të rinjtë në pjesën tjetër të familjes, dhe sigurisht të moshuarit”.

Franca ka paralajmëruar qytetarët e saj të mos udhëtojnë për në Katalonjë ndërsa Norvegjia ka thënë se do të fillojë të karantinojë ata që vijnë nga Spanja.

Belgjika ka ndaluar udhëtimet në Huesca dhe Lleida, me rekomandime kundër udhëtimit në një numër zonash të tjera në Spanjë.

A janë të shqetësuara vendet e tjera evropiane?

Shumica po shohin rritje dhe shpërthime, por duan të ruajnë funksionimin e ekonomive dhe shpresojnë se çdo valë e dytë do të jetë e kufizuar dhe lokale. Belgjika ka ngadalësuar rihapjen  për shkak të një rritjeje të fortë të rasteve të reja.

Italia po izolon të ardhurit nga Rumania dhe Bullgaria për dy javë, pas një numri rastesh të importuara.

Kryeministri francez Jean Castex thotë se njerëzit që vijnë nga 16 vende ku virusi po qarkullon gjerësisht do t’i nënshtrohet testeve të koronavirusit në vend.

Ministria e Shëndetësisë në Francë tha që tani kishte më shumë se 1.000 raste të reja çdo ditë në spitale.

Gjermania ka thënë se mund të vendosë testime të detyrueshme për pushuesit që kthehen nga destinacionet me rrezik të lartë, pasi infeksionet arritën një rekord për muajin e fundit.

Si është rritja në nivel global?

Trajektoria është ende shqetësuese, thotë OBSH – më shumë se 250 mijë raste të reja për tre ditë radhaz, deri të premten.

Një shqetësim i madh është India, ku tani ka 1.3 milion raste të konfirmuara – 100,000 prej tyre vetëm në dy ditët e fundit – dhe ekspertët kanë frikë se më e keqja ende nuk ka ardhur.

Një nga ata që kanë rezultuar pozitiv ishte kryeministri i shtetit të Madhya Pradesh, Shivraj Singh Chouhan, i cili u bëri thirrje njerëzve të mos jenë të shkujdesur.

Shtetet e Bashkuara, Brazili dhe Afrika e Jugut janë gjithashtu duke treguar rritje të mëdha.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I thanë se motra vdiq nga koronavirusi, shqiptari zbulon të vërtetën shokuese pas autopsisë

I thanë se motra vdiq nga koronavirusi, shqiptari zbulon të vërtetën shokuese pas autopsisë

Publikuar më 23.09.2020
Më 9 shtator, Ragip Kajtazi nga fshati Syriganë në Komunën e...

Më 9 shtator, Ragip Kajtazi nga fshati Syriganë në Komunën e Istogut, mori lajmin se motra e tij vdiq në Klinikën Intensive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ku edhe ishte e hospitalizuar si paciente me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi. Megjithatë, ai filloi të dyshojë se motra e tij 71-vjeçare kishte vdekur nga […]

Lexo më shumë

Arratisen dy persona me Covid, alarmohet spitali

Arratisen dy persona me Covid, alarmohet spitali

Publikuar më 23.09.2020
Dy persona të infektuar me Covid-19 janë arratisur nga spita...

Dy persona të infektuar me Covid-19 janë arratisur nga spitali në Greqi, pasditen e së martës, 22 shtator 2020. Mediat vendase, bëjnë me dije se pacientët janë arratisur nga spitali “Sotiria”. Po ashtu mësohet se të dy këta persona ishin të huaj, një nga Pakistani dhe tjetri nga Bangladeshi, të cilët arritën të largohen nga […]

Lexo më shumë

E fundit/ Alarm për bombë në kullën Eiffel, evakuohen njerëzit

E fundit/ Alarm për bombë në kullën Eiffel, evakuohen njerëzit

Publikuar më 23.09.2020
Një alarm për bombë në një nga objektet simbolike të Francës...

Një alarm për bombë në një nga objektet simbolike të Francës, kullën Eiffel, ka krijuar një situatë tmerri për turistët që ndodhen në pritje për të vizituar objektin. Policia ka evakuuar të gjithë personat aty pranë. Policia e zonës mori një telefonatë anonime, në të cilën thuhej se një sulm me bombë do të kryhej […]

Lexo më shumë

Lukashenko betohet në fshehtësi si Presidenti i Bjellorusisë!

Lukashenko betohet në fshehtësi si Presidenti i Bjellorusisë!

Publikuar më 23.09.2020
Sot, Alexander Lukashenko u betua për mandatin e ri të Presi...

Sot, Alexander Lukashenko u betua për mandatin e ri të Presidentit të Bjellorusisë, në një inaugurim të papritur dhe pa njoftim paraprak, njoftoi agjencia Beta, së cilës i referohet Tanjug. Agjencia Bjelloruse deklaron se disa qindra të ftuar ishin në ceremoninë në Pallatin e Pavarësisë në Minsk. Ceremonia, e cila zakonisht lajmërohet paraprakisht si një […]

Lexo më shumë

Presidenti i Këshilit Europian preket nga COVID-19, shtyhet takimi i liderëve të BE

Presidenti i Këshilit Europian preket nga COVID-19, shtyhet takimi i liderëve të BE

Publikuar më 23.09.2020
Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel u detyrua të...

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel u detyrua të shtynte një samit të udhëheqësve të BE-së, të njten dhe të premten (24-25 Tetor) deri në javën tjetër, pasi është në karantinë si pasojë e virusit. Michels u infektua nga kontaktit me një roje sigurie, tha zëdhënësi i tij. Kjo është politikisht e përshtatshme për dy […]

Lexo më shumë

Shtyhet për herë të parë takimi i Këshillit Europian, rezulton me koronavirus presidenti

Shtyhet për herë të parë takimi i Këshillit Europian, rezulton me koronavirus presidenti

Publikuar më 22.09.2020
Është shtyrë takim i Këshillit Europian që pritet të mbahej ...

Është shtyrë takim i Këshillit Europian që pritet të mbahej në datat 24-25 shtator, si pasojë e Covid-19. Mësohet se presidenti i KE-së, Charles Michel ka rezultuar i infektuar.  Presidenti i Këshillit Europian mësoi sot se një nga oficerët e tij të sigurisë, me të cilin ishte në kontakt të ngushtë në fillim të javës […]

Lexo më shumë

Parlamenti Europian hap qendrën për testimet e eurodeputetëve

Parlamenti Europian hap qendrën për testimet e eurodeputetëve

Publikuar më 22.09.2020
Parlamenti Evropian planifikon të hapë një strukturë testimi...

Parlamenti Evropian planifikon të hapë një strukturë testimi të koronavirusit për deputetët dhe stafin, me rezultatet e provave të disponueshme brenda një dite. Komisioni i Buxhetit i Parlamentit sot publikoi planin, duke votuar pro me një diferencë prej 39 votash, një kundër dhe një abstenim. Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli kishte kërkuar që të […]

Lexo më shumë

Tragjedia/ Vdes foshnja 7 muajshe pasi gëlltiti një lodër

Tragjedia/ Vdes foshnja 7 muajshe pasi gëlltiti një lodër

Publikuar më 22.09.2020
Një vajzë shtatë muajshe vdiq të hënën në mbrëmje, e mbytur ...

Një vajzë shtatë muajshe vdiq të hënën në mbrëmje, e mbytur në qytetin e Palazzolo, në zonën e Brescia. Vajza e vogël mund të ketë gëlltitur një pjesë të një lodre ose tullumbace të shfryrë dhe nuk mundi të merrte më frymë. Kjo ndodhi ndërsa ajo po luante në shtëpi para prindërve të saj. E […]

Lexo më shumë