×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rritje pensionesh për 3 kategori, emrat që përfitojnë

Nis procesi i dhënies së përfitimeve për 17 400 ish-punonjës të minierave, gazit dhe naftës. Llojet dhe masa e përfitimit sipas kategorive. Përparësi në radhë pensionet e invaliditetit, më tej ato të pleqërisë

Neritan Gjergo

Punonjësit e nëntokës, të cilët kanë dalë në pension para vitit 2015 duhet të drejtohen pranë Institutit të Sigurimeve Shoqërore për të përfituar shtesë mbi pagesat mujore. Kjo falë një vendimi që mban datën 11 nëntor 2019 e që ka hyrë në fuqi 5 ditë më parë. Instituti i Sigurimeve Shoqërore, pas përgatitjes dhe përfundimit të kuadrit të plotë ligjor bën të ditur të gjitha Drejtoritë Rajonale të Sigurimeve Shoqërore kanë nisur punën për dhënien e këtyre përfitimeve, ndërsa “Shekulli”, ka siguruar emrat 70 ish-punonjësve të parë që do të përfitojnë shtesë pensioni pleqërie a invaliditeti deri në masën 5 për qind.  ISSH i tha gazetës se deri tani janë depozituar rreth 17,400 kërkesa për përfitim nga ky Ligj, të cilat do të marrin përgjigje brenda një kohe të shkurtër. Sqarojmë se vendim  nuk prek vetëm ish-punonjësit e minierave, por edhe profesionet e tjera të vështira, si naftëtarët, metalurgët dhe punonjësit e gazit. Për të përfituar pension për shkak të profesionit, personat që plotësojnë kushtet sipas ligjit, në bashkëpunim me strukturat përgjegjëse të sigurimeve shoqërore, plotësojnë dhe dorëzojnë në strukturat vendore të Agjencisë së Ofrimit të Shërbimeve Publike të Integruara ose në agjencitë lokale të sigurimeve shoqërore kërkesën për caktim pensioni sipas formatit të miratuar nga Instituti i Sigurimeve Shoqërore, të shoqëruar me: a) Fotokopjen e dokumentit të identifikimit, i nënshkruar nga vetë personi; b) Vërtetimin e zyrës së Gjendjes Civile në rast të ndryshimit të gjeneraliteteve; c) Librezën e punës të plotësuar në të gjitha rubrikat sipas llojit të punës; ç) Vërtetimin për bazën e vlerësuar për periudhat e punësimit nga data 1.1.1994 deri në datën e ndërprerjes së marrëdhënieve financiare nga puna ose vetëpunësimi; d) Vërtetimin e posaçëm të konfirmimit të llojit të punës në profesionet e vështira, sipas përcaktimeve në këtë ligj dhe në vendimin nr. 526, datë 20.12.1958, të Këshillit të Ministrave, “Për ndarjen e punëve në kategori, për efekt pensioni”, i lëshuar nga ndërmarrja ku personi ka qenë i punësuar, kur subjekti është aktiv ose nga dokumentacioni arkivor i sigurimeve shoqërore; dh) Vërtetimin për kryerjen e shërbimit të detyrueshëm ushtarak (për burrat); e) Çdo dokumentacion tjetër që vërteton llojin dhe periudhën e punës për efekt pensioni, i njohur për zbatimin e dispozitave të ligjit nr. 7703, datë 11.5.1993, “Për sigurimet shoqërore në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar.

Llojet e përfitimeve

  1. Pension për  shkak  të  profesionit  (llojit  të punës) 2. Shtesë mbi pensionin e pleqërisë; 3. Shtesë mbi pensionin e invaliditetit.

Kush janë përfitues: Pensionin për  shkak  të  profesionit  (llojit  të punës) e përfitojnë:
a) Ish-punonjësit, të cilët kanë kryer procese pune në miniera në nëntokë; trajtimi me përfitime përpara moshës dhe kushteve të përcaktuara në dispozitat e ligjit nr. 7703, datë 11.5.1993, “Për sigurimet shoqërore në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, do të vazhdojë të bëhet sipas përcaktimeve në dispozitat e ligjit nr. 150/2014, “Për pensionet e punonjësve që kanë punuar në miniera, në nëntokë” dhe akteve nënligjore të dala në zbatim të tij; b) Ish-punonjësit, të cilët kanë punuar në industrinë e naftës e të gazit, në profesione e punë të përcaktuara në pasqyrën nr. 1, “Punë, që hyjnë në kategorinë e parë”, krerët IV, pikat 2 e 3, dhe XI, të vendimit nr. 526, datë 20.12.1958, të Këshillit të Ministrave, “Për ndarjen e punëve në kategori për efekt pensioni”, të ndryshuar. c) Ish-punonjësit, të cilët kanë punuar në industrinë e naftës e të gazit, në profesione e punë të përcaktuara në pasqyrën nr. 2, “Punë, që hyjnë në kategorinë e dytë”, kreu V, të vendimit nr. 526, datë 20.12.1958, të Këshillit të Ministrave, “Për ndarjen e punëve në kategori, për efekt pensioni”, të ndryshuar, dhe personeli inxhiniero-teknik, që ka punuar në ndërmarrjet e sistemit të naftës, sipas listës së miratuar me vendim të Këshillit të Ministrave, ç) Ish-punonjësit, të cilët kanë punuar në metalurgji në profesione, punë dhe ndërmarrje, sipas përcaktimeve në krerët III, VIII e XII, të pasqyrës nr. 1, të vendimit nr. 526, datë 20.12.1958, të Këshillit të Ministrave, “Për ndarjen e punëve në kategori për efekt pensioni”

Kategoritë

Shtesë mbi pensionin e pleqërisë dhe mbi pensionin e invaliditetit, e përfitojnë:
a) ish-punonjësit, sipas përcaktimeve në këtë ligj, të cilët kanë përfituar pension pleqërie ose do të plotësojnë kushtet për të përfituar pension pleqërie, sipas ligjit nr. 7703, datë 11.5.1993, “Për sigurimet shoqërore në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar.

  1. b) shtesën mbi pension, sipas shkronjës “a”, e përfitojnë të gjithë personat që kanë jo më pak se 6 vite në profesionet dhe punët e përcaktuara në këtë ligj;
  2. c) shtesën mbi pension, sipas shkronjës “a”, të kësaj pike, e përfitojnë edhe personat që marrin pension sipas ligjit nr. 150/2014 “Për pensionet e punonjësve që kanë punuar në miniera në nëntokë”, kur data e lindjes së të drejtës për pension është deri më 31.12.2014.

70 ish-punonjësit që përfitojnë të parët

Emrat e parë të listuar nga ISSH, vijnë nga qarku i Kukësit. Përpos tyre, tashmë pas përgatitjes dhe përfundimit të kuadrit të plotë ligjor, të gjitha Drejtoritë Rajonale të Sigurimeve Shoqërore kanë nisur punën për dhënien e këtyre përfitimeve. Në këtë kuadër, Instituti i Sigurimeve Shoqërore për të lehtësuar procedurën e informimit të përfituesve do të publikojë çdo ditë listat emërore në faqen zyrtare të ISSH-së. Deri tani janë depozituar rreth 17,400 kërkesa për përfitim nga ky Ligj, të cilat do të marrin përgjigje brenda një kohe të shkurtër.

Lista

Lista by shekullionline on Scribd

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajmi i fundit/ Maska bëhet me detyrim në Shqipëri, aplikohet gjobë nëse nuk vendoset

Lajmi i fundit/ Maska bëhet me detyrim në Shqipëri, aplikohet gjobë nëse nuk vendoset

Publikuar më 14.07.2020
“Maskat ose barrierat e mbrojtjes prej tekstili do të jenë t...

“Maskat ose barrierat e mbrojtjes prej tekstili do të jenë të detyrueshme të mbahen në ambientet e mbyllura nga çdo qytetar”, kështu dekalroi nga qendra shëndetësore nr. 8 në Tiranë, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu. Ministrja bëri të ditur se vendosja e maskës me detyrim në ambientet e mbyllura është një masë […]

Lexo më shumë

Vazhdojnë rritjet e rasteve, 2 pacientë humbën jetën në 24 orë, numër i lartë shtrimesh në spital

Vazhdojnë rritjet e rasteve, 2 pacientë humbën jetën në 24 orë, numër i lartë shtrimesh në spital

Publikuar më 14.07.2020
96 raste të reja, 2 humbje jete dhe 48 të shëruar, ky është ...

96 raste të reja, 2 humbje jete dhe 48 të shëruar, ky është bilanci i 24 orëve të fundit në vendin tonë. Në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen 2 qytetare: Një 64-vjeçare nga Shkodra dhe një paciente 63-vjeçare nga Elbasani. Nga 451 testime për të dyshuar të prekur […]

Lexo më shumë

“Janë rritur shtrimet e moshave të reja”, shefja e Pneumologjisë në ‘Sanatorium’: Gjinia që po preket më shumë

“Janë rritur shtrimet e moshave të reja”, shefja e Pneumologjisë në ‘Sanatorium’: Gjinia që po preket më shumë

Publikuar më 13.07.2020
Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”, i njohur si “Sanatoriu...

Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”, i njohur si “Sanatoriumi”, nis zbrazjen për rikthimin e tij në Covid-2. Shefja e Pneumologjisë, Silvana Bala tregon për “Shekulli”-n kapacitet e shtretërve, mënyrën se si po trajtohen rastet, gjendjen shëndetësore të pacientëve të shtruar aty si dhe bluzave të bardha. Mjekja ndalet edhe te ndërgjegjësimi i qytetarëve, duke u bërë […]

Lexo më shumë

Rekord i zi/ Regjistrohet shifra më e lartë e infektimeve nga fillimi i epidemisë

Rekord i zi/ Regjistrohet shifra më e lartë e infektimeve nga fillimi i epidemisë

Publikuar më 13.07.2020
Nga 585 testime të kryera në 24 orët e fundit kanë rezultuar...

Nga 585 testime të kryera në 24 orët e fundit kanë rezultuar 117 të prekur duke shënuar numrin më të lartë të infektimeve, nga fillimi i epidemisë në vendin tonë. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 41 raste në Tiranë, nga 9 raste në Shkodër, Kavajë, 7 në Korçë, nga 6 raste Pukë, Lezhë, […]

Lexo më shumë

Si do të parandalohet forca e COVID-19, mjeku tregon gabimet fatale që po na çojnë në këtë situatë

Si do të parandalohet forca e COVID-19, mjeku tregon gabimet fatale që po na çojnë në këtë situatë

Publikuar më 12.07.2020
Mjeku Pneumonolog Arian Mezini, tregon për “Shekulli”-n situ...

Mjeku Pneumonolog Arian Mezini, tregon për “Shekulli”-n situatën në të cilën ndodhemi nga Covid-19. Mjeku thotë se izolimi nuk u shfrytëzua nga autoritetet për të krijuar një strategji parandaluese. Burim infeksioni i lartë mbeten spitalet. Problemet e virusit në mushkëri dhe apeli për reflektimi nga strukturat shëndetësore në menaxhimin e situatës. Zbatimi i masave nga […]

Lexo më shumë

Alarmante/ Vazhdon rritja e të infektuarve nga Covid-19 në vend, ja sa raste u zbuluan sot

Alarmante/ Vazhdon rritja e të infektuarve nga Covid-19 në vend, ja sa raste u zbuluan sot

Publikuar më 12.07.2020
4 humbje jete dhe 83 raste të reja në 24 orët e fundit në ve...

4 humbje jete dhe 83 raste të reja në 24 orët e fundit në vendin tonë. Shqetësuese mbeten moshat e reja, ku në mesin e viktimave humbën betejën edhe dy  57-vjeçare nga Shkodra dhe Dibra, një pacient 75 vjeçar nga Durrësi dhe një paciente 81 vjeçare nga Tirana. Në 24 orët e fundit ka shtim të […]

Lexo më shumë

Maska me detyrim, ekspertët: Të sigurohet nga shteti, populli shqiptar nuk e përballon dot këtë shpenzim

Maska me detyrim, ekspertët: Të sigurohet nga shteti, populli shqiptar nuk e përballon dot këtë shpenzim

Publikuar më 10.07.2020
Vendosja e maskës me detyrim/ Ekspertët thonë për “Shekulli”...

Vendosja e maskës me detyrim/ Ekspertët thonë për “Shekulli”-n se vendimi është i vonuar. Tritan Shehu: Të sigurohet nga shteti, qytetarët nuk e përballojnë dot. Taulant Muka: Kujdes me përdorimin, duhet maskë profesionale, disa prej tyre rrisin infeksionin Enida Vërça Komiteti Teknik i Ekspertëve ka artikular vendosjen e maskës me detyrim nga popullata në ambiente […]

Lexo më shumë

Shifra rekord të prekurish dhe 2 viktima në 24 orët e fundit në vendin tonë

Shifra rekord të prekurish dhe 2 viktima në 24 orët e fundit në vendin tonë

Publikuar më 10.07.2020
90 raste të reja, 2 humbje jete dhe 43 të shëruar, ky është ...

90 raste të reja, 2 humbje jete dhe 43 të shëruar, ky është bilanci i 24 orëve të  fundit. Një 81 vjeçar nga Shkodra dhe një 63 vjeçar nga Elbasani, të shtruar prej disa ditësh në spitalin infektiv në gjendje të rënduar, nuk kanë mundur të mbijetojnë, megjithë përpjekjet e stafit mjekësor. Gjatë 24 orëve […]

Lexo më shumë