×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rritet numri i vdekjeve në 12 qarqe, lindjet pësojnë rënie në 11 qarqe

Megjithëse një pjesë bebeve që lindin jashtë regjistrohen në Shqipëri për të përfituar bonusin e bebeve, lindshmëria rezultoi me ulje në 9-mujorin e 2020 në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Sipas INSTAT, gjatë 9-mujorit  në të gjithë vendin lindën 19 mijë e 636 foshnja, por sipas burimeve nga Ministria e Financave 10% e tyre jetojnë jashtë vendit. Me gjithë këtë trend, numri i foshnjave të regjistruara në gjendjen civile ishte 0.5% më i ulët se një vit më parë. Që kur  qeveria aplikoi bonusin e lindjeve, shumë fëmijë që jetojnë në vendet të tjera por që u lejohet shtetësia e dyfishtë, regjistruan fëmijët në Shqipëri për të përfituar shpërblimin.

Për 9-mujorin, humbën jetën 17 mijë e 398 persona dhe lindën 19 mijë e 636. Shtesa natyrore e popullsisë rezultoi pozitive me 2238 persona, por gjithsesi me rënie të ndjeshme në raport me vitet e kaluara.

Numri i lindjeve për tremujorin e tretë 2020 është 7.386, duke shënuar një rënie me 4,6%, krahasuar me tremujorin e tretë 2019.

Numri i vdekjeve për tremujorin e tretë 2020 rezulton 6.294, duke shënuar një rritje prej 25,7%, krahasuar me tremujorin e tretë 2019.

Gjatë tremujorit të tretë 2020, numri i lindjeve tejkalon me 1.092 numrin e vdekjeve gati me përgjysmim në raport më vitin 2019 në të njëjtën periudhë.

Në 5 qarqe vdekjet tejkalojnë lindjet

Në tremujorin e tretë 2020, shtatë qarqe të vendit kanë shënuar shtesë natyrore pozitive të popullsisë, ndërsa në pesë qarqe, shtesa natyrore e popullsisë ishte negative. Në tremujorin e tretë 2020, vlera më e lartë e shtesës natyrore regjistrohet në Qarkun e Tiranës, ku numri i lindjeve tejkalon me 778 numrin e vdekjeve, ndërsa ajo më e vogël regjistrohet në qarkun e Korçës, ku vdekjet tejkalojnë me 113 numrin e lindjeve.

Vetëm Tirana, me rritje të lindshmërisë

Në tremujorin e tretë 2020, vetëm një qark i vendit ka shënuar rritje të numrit të lindjeve, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2019, ndërsa në 11 qarqet e tjera shënohet rënie. Në tremujorin e tretë 2020, numri më i madh i lindjeve regjistrohet në Qarkun e Tiranës, me 2.484 lindje, ndërsa ai më i vogël në qarkun e Gjirokastrës, me 143 lindje. Rritjen më të madhe në përqindje të lindjeve, gjatë tremujorit të tretë 2020, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019 e ka qarku i Gjirokastrës me 17,2 %, ndërsa rënien më të madhe e ka qarku i Vlorës, me 25,2 %.

Vdekjet në rritje të ndjeshme

Numri i vdekjeve është rritur me shpejtësi në tremujorin e tretë, teksa Shqipëria hyri në valën e dytë të koronavirusit.

Sipas të dhënave të INSTAT, në tremujorin e tretë 2020 u shënuan gjithsej 6,294 vdekje, me një rritje prej 25.7% në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Sipas INSTAT, në tremujorin e tretë të këtij viti kanë humbur jetën 6,294 persona, nga 5,006 në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Në total janë shënuar 1,288 vdekje më shumë. Kjo rritje sugjeron se jetët e humbura nga koronavirusi mund të jenë shumë më të larta sesa raportohen deri tani (Zyrtarish deri dje raportohen 590 të vdekur nga koronavirusi, por këto janë raportimet vetëm të atyre që humbin jetën në spital dhe janë diagnostikuar me Covid-19).

Të dhënat historike tregojnë se tremujori i tretë 2020 ka shënuar një nivel rekord vdekjesh të paktën që prej vitit 2011, kur raportohen të dhënat nga INSTAT.

INSTAT ka rishikuar të dhënat edhe për tremujorin e parë 2020, duke i rritur ndjeshëm statistikat (për shkak të karantinës së marsit, të dhënat ishin paraprake). Edhe në tremujorin e parë numri i vdekjeve të shënuara ishte rekord, prej 6,115 persona, për të rënë ndjeshëm në të dytin, në 4,989 humbje jete, që përkon me periudhën kur vendi ishte në karantinë.

Në total për 9 mujorin janë shënuar gjithsej 17.4 mijë jetë të humbura. Sipas të dhënave të përpunuara nga Monitor, kjo shifër është rreth 9% më e lartë sesa mesatarja historike e 9 viteve, 2011-2019. Numri i vdekjeve për 9 mujorin, ia kalon vitit 2015 që deri tani kishte shënuar rekordin e dekadës së fundit.

Ndërsa vetëm për tremujorin e tretë 2020, vdekjet janë gati 30% më të larta sesa mesatarja historike e periudhës 2011-2019 (mesatarja e 2011-2019 është 4,988 persona).

Mesatarisht në tremujorin e tretë kanë humbur jetën 68 persona në ditë nga 60 që ishte mesatarja e 2019. /Monitor/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Covid-19/ Vaksina e Oksfordit, prodhon përgjigje të fuqishme imunitare tek të moshuarit

Covid-19/ Vaksina e Oksfordit, prodhon përgjigje të fuqishme imunitare tek të moshuarit

Publikuar më 23.11.2020
Rezultatet e testeve të fundit, sugjerojnë se vaksina e koro...

Rezultatet e testeve të fundit, sugjerojnë se vaksina e koronavirusit e Universitetit të Oksfordit, prodhon një përgjigje të fortë imunitare tek të rriturit e moshuar. Universiteti pritet të bëjë publike të dhëna mbi efektivitetin e vaksinës në javët në vijim. Vaksina ChAdOx1 nCov-2019, është treguar se shkakton një reagim të fortë imunitar tek të rriturit e shëndetshëm të moshës 56-69 vjeç, dhe tek njerëzit […]

Lexo më shumë

“Ndërrojmë bombolat e oksigjenit në makinë”, denoncimi i fortë i mjekut: Pacientët rrinë në autoambulancë me orë të tëra

“Ndërrojmë bombolat e oksigjenit në makinë”, denoncimi i fortë i mjekut: Pacientët rrinë në autoambulancë me orë të tëra

Publikuar më 22.11.2020
Mjeku Dritan Koçiaj nëpërmjet një postimi në rrjetin social ...

Mjeku Dritan Koçiaj nëpërmjet një postimi në rrjetin social ‘Facebook’ ka denoncuar situatën në të cilën ndodhen spitalet Covid në vend. Ai i bën thirrje kryeministrit Edi Rama, Komitetit të Ekspertëve, Ministres Ogerta Manastirliu, që të reagojnë sa më shpejtë, pasi situata ka dal jashtë kontrollit. Koçiaj thotë se në spitalin COVID 2, janë 6 […]

Lexo më shumë

Manastirliu publikon shifrat/ Tregon javën më numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19, çfarë po ndodh në spitale

Manastirliu publikon shifrat/ Tregon javën më numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19, çfarë po ndodh në spitale

Publikuar më 19.11.2020
Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në një deklarat...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në një deklaratë për mediat, ka treguar shifrat e rasteve aktive me Covid-19 në vendin tonë. Sipas ministres Manastirliu, kemi të konfirmuara me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë, mbi 29 mijë raste duke prodhuar një incidencë, me 1042 raste për 100 mijë banorë. Ministrja bëri me dije se aktualisht […]

Lexo më shumë

Mjeku tregon si të dallojmë Covidin nga gripi, kujdesi që duhet të tregojmë me vitaminat

Mjeku tregon si të dallojmë Covidin nga gripi, kujdesi që duhet të tregojmë me vitaminat

Publikuar më 17.11.2020
Mjeku imunolog, Genc Sulçebe ka treguar shenjat karakteristi...

Mjeku imunolog, Genc Sulçebe ka treguar shenjat karakteristike të një pacienti të prekur me COVID-19, duke bërë dallimin nga ato të gripit sezonal. Ai tha se shenja kryesore dalluese tek pacientët e prekur është temperatura e lartë dhe dhimbja e kokës, ndërkohë që nuk mungojnë as shenja si diarreja, këputja apo anoreksia. “Shenjat e Covid-it […]

Lexo më shumë

Ditë të zeza për Shqipërinë/ 7 viktima dhe 532 raste të reja me COVID-19

Ditë të zeza për Shqipërinë/ 7 viktima dhe 532 raste të reja me COVID-19

Publikuar më 14.11.2020
Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona nga COVID-19...

Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona nga COVID-19. Një 58 vjeçar dhe një 62 vjeçar nga Kavaja, një 60 vjeçar nga Durrësi, një 73 vjeçar dhe një 75 vjeçar nga Korça, një 78 vjeçar nga Shkodra, një 85 vjeçare nga Tirana, nuk kanë arritur të mbijetojnë. Deri më tani shkon në […]

Lexo më shumë

Brenda spitalit Covid 2/ Manastirliu publikon pjesën e tretë të ‘ekskluzives’, sfidon gazetarët, regjisorët dhe montazhierët

Brenda spitalit Covid 2/ Manastirliu publikon pjesën e tretë të ‘ekskluzives’, sfidon gazetarët, regjisorët dhe montazhierët

Publikuar më 12.11.2020
Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manas...

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar mëngjesin e kësaj të enjte pamje nga brenda spitalit Covid 2. Nën titullin ‘ekskluzive’ dhe me logon e ERTV-së, pamjet e transmetuar reflektojnë një montazh të lidhur mirë dhe pacientë të sforcuar që në kulmin e sëmundjes, ‘duken’ të lumtur. Gazetari i televizionit qeveritar merr […]

Lexo më shumë

“Nga shenjat e lehta, tek përkeqësimi”, Brataj: Covid kap çdo organ, kur duhet të shqetësoheni

“Nga shenjat e lehta, tek përkeqësimi”, Brataj: Covid kap çdo organ, kur duhet të shqetësoheni

Publikuar më 11.11.2020
Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka deklaruar se k...

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka deklaruar se koronaviurusi po pëson mutacion. I ndodhur mes mjekësh dhe infermier, ku po marrin informacion mbi mënyrat trajtimit sipas formës së sëmundjes, medikamentet e përdorura, udhëzuesin dhe principet e trajtimit tek fëmijët për përballjen me virusin e rrezikshëm, ai ka bërë një përmbledhje të gjithë sëmundjes nga […]

Lexo më shumë

Merr fund greva e urisë, gratë naftëtare presin për takim kryeministrin Rama

Merr fund greva e urisë, gratë naftëtare presin për takim kryeministrin Rama

Publikuar më 09.11.2020
Pas 26 ditë grevë urie, gratë naftërate kanë vendosur ta ndë...

Pas 26 ditë grevë urie, gratë naftërate kanë vendosur ta ndërpresin atë dhe të takojnë pasditen e kësaj të hëne kryeministrin Rama. Ata shpresojnë që kreu i qeverisë ti jap zgjidhje kërkesave të tyre. Po ashtu ato paralajmërojnë se nëse problemi i tyre nuk merr zgjidhje nga qeveria, do të rikthen sërish në grevë. “Zgjidhje […]

Lexo më shumë