×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rritet numri i vdekjeve në 12 qarqe, lindjet pësojnë rënie në 11 qarqe

Megjithëse një pjesë bebeve që lindin jashtë regjistrohen në Shqipëri për të përfituar bonusin e bebeve, lindshmëria rezultoi me ulje në 9-mujorin e 2020 në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Sipas INSTAT, gjatë 9-mujorit  në të gjithë vendin lindën 19 mijë e 636 foshnja, por sipas burimeve nga Ministria e Financave 10% e tyre jetojnë jashtë vendit. Me gjithë këtë trend, numri i foshnjave të regjistruara në gjendjen civile ishte 0.5% më i ulët se një vit më parë. Që kur  qeveria aplikoi bonusin e lindjeve, shumë fëmijë që jetojnë në vendet të tjera por që u lejohet shtetësia e dyfishtë, regjistruan fëmijët në Shqipëri për të përfituar shpërblimin.

Për 9-mujorin, humbën jetën 17 mijë e 398 persona dhe lindën 19 mijë e 636. Shtesa natyrore e popullsisë rezultoi pozitive me 2238 persona, por gjithsesi me rënie të ndjeshme në raport me vitet e kaluara.

Numri i lindjeve për tremujorin e tretë 2020 është 7.386, duke shënuar një rënie me 4,6%, krahasuar me tremujorin e tretë 2019.

Numri i vdekjeve për tremujorin e tretë 2020 rezulton 6.294, duke shënuar një rritje prej 25,7%, krahasuar me tremujorin e tretë 2019.

Gjatë tremujorit të tretë 2020, numri i lindjeve tejkalon me 1.092 numrin e vdekjeve gati me përgjysmim në raport më vitin 2019 në të njëjtën periudhë.

Në 5 qarqe vdekjet tejkalojnë lindjet

Në tremujorin e tretë 2020, shtatë qarqe të vendit kanë shënuar shtesë natyrore pozitive të popullsisë, ndërsa në pesë qarqe, shtesa natyrore e popullsisë ishte negative. Në tremujorin e tretë 2020, vlera më e lartë e shtesës natyrore regjistrohet në Qarkun e Tiranës, ku numri i lindjeve tejkalon me 778 numrin e vdekjeve, ndërsa ajo më e vogël regjistrohet në qarkun e Korçës, ku vdekjet tejkalojnë me 113 numrin e lindjeve.

Vetëm Tirana, me rritje të lindshmërisë

Në tremujorin e tretë 2020, vetëm një qark i vendit ka shënuar rritje të numrit të lindjeve, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2019, ndërsa në 11 qarqet e tjera shënohet rënie. Në tremujorin e tretë 2020, numri më i madh i lindjeve regjistrohet në Qarkun e Tiranës, me 2.484 lindje, ndërsa ai më i vogël në qarkun e Gjirokastrës, me 143 lindje. Rritjen më të madhe në përqindje të lindjeve, gjatë tremujorit të tretë 2020, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019 e ka qarku i Gjirokastrës me 17,2 %, ndërsa rënien më të madhe e ka qarku i Vlorës, me 25,2 %.

Vdekjet në rritje të ndjeshme

Numri i vdekjeve është rritur me shpejtësi në tremujorin e tretë, teksa Shqipëria hyri në valën e dytë të koronavirusit.

Sipas të dhënave të INSTAT, në tremujorin e tretë 2020 u shënuan gjithsej 6,294 vdekje, me një rritje prej 25.7% në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Sipas INSTAT, në tremujorin e tretë të këtij viti kanë humbur jetën 6,294 persona, nga 5,006 në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Në total janë shënuar 1,288 vdekje më shumë. Kjo rritje sugjeron se jetët e humbura nga koronavirusi mund të jenë shumë më të larta sesa raportohen deri tani (Zyrtarish deri dje raportohen 590 të vdekur nga koronavirusi, por këto janë raportimet vetëm të atyre që humbin jetën në spital dhe janë diagnostikuar me Covid-19).

Të dhënat historike tregojnë se tremujori i tretë 2020 ka shënuar një nivel rekord vdekjesh të paktën që prej vitit 2011, kur raportohen të dhënat nga INSTAT.

INSTAT ka rishikuar të dhënat edhe për tremujorin e parë 2020, duke i rritur ndjeshëm statistikat (për shkak të karantinës së marsit, të dhënat ishin paraprake). Edhe në tremujorin e parë numri i vdekjeve të shënuara ishte rekord, prej 6,115 persona, për të rënë ndjeshëm në të dytin, në 4,989 humbje jete, që përkon me periudhën kur vendi ishte në karantinë.

Në total për 9 mujorin janë shënuar gjithsej 17.4 mijë jetë të humbura. Sipas të dhënave të përpunuara nga Monitor, kjo shifër është rreth 9% më e lartë sesa mesatarja historike e 9 viteve, 2011-2019. Numri i vdekjeve për 9 mujorin, ia kalon vitit 2015 që deri tani kishte shënuar rekordin e dekadës së fundit.

Ndërsa vetëm për tremujorin e tretë 2020, vdekjet janë gati 30% më të larta sesa mesatarja historike e periudhës 2011-2019 (mesatarja e 2011-2019 është 4,988 persona).

Mesatarisht në tremujorin e tretë kanë humbur jetën 68 persona në ditë nga 60 që ishte mesatarja e 2019. /Monitor/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Studimi i ekspertëve të Vjenës, rreth 500 mijë persona kanë emigruar nga Shqipëria gjatë 2010-2019

Studimi i ekspertëve të Vjenës, rreth 500 mijë persona kanë emigruar nga Shqipëria gjatë 2010-2019

Publikuar më 30.04.2021
Instituti për Studime Ekonomike Ndërkombëtare i Vjenës përll...

Instituti për Studime Ekonomike Ndërkombëtare i Vjenës përllogariti se nga viti 2010 deri në vitin 2019 janë larguar nga Shqipëria në emigracion rreth 499 mijë persona, në një raport të fundit për migracionin neto të Ballkanit Perëndimor. Ekspertët i morën të dhënat nga Eurostat për vendet e BE-së dhe nga vende jo anëtare të BE-së. […]

Lexo më shumë

“Vaksinat kineze të skaduara?” Reagon ISHP: Kush hedh baltë, dëmton jetën e qytetarëve

“Vaksinat kineze të skaduara?” Reagon ISHP: Kush hedh baltë, dëmton jetën e qytetarëve

Publikuar më 24.04.2021
Instituti i Shëndeti Publik ka reaguar lidhur me denoncimet ...

Instituti i Shëndeti Publik ka reaguar lidhur me denoncimet e vazhdueshme sa i takon sigurisë së vaksinave të ardhura në vendin tonë. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ISHP e konsideron si përpjekje të dështuar për të dekurajuar qytetarët nga e vetmja zgjidhje për t’i dhënë fund pandemisë dhe t’iu rikthyer jetës normale. Ndër të […]

Lexo më shumë

Shqiptarët, “të refuzuarit” e Europës, vetëm 5% të aplikimeve për azil u jepet statusi i mbrojtjes, Franca më “bujare”

Shqiptarët, “të refuzuarit” e Europës, vetëm 5% të aplikimeve për azil u jepet statusi i mbrojtjes, Franca më “bujare”

Publikuar më 21.04.2021
Ndonëse shqiptarët janë të parët në rajon sa i përket kërkes...

Ndonëse shqiptarët janë të parët në rajon sa i përket kërkesave për azil dhe të dytët në botë në raport me popullsinë, shtetet e Europës hezitojnë që t’u japin atyre statusin e azilantit. Si një vend që synon të integrohet në Europë dhe që nuk ka konflikte civile, apo luftë, azilantët shqiptarë në pjesën më […]

Lexo më shumë

Vdekshmëria në BE ulet ndjeshëm në shkurt, në kontrast në Shqipëri

Vdekshmëria në BE ulet ndjeshëm në shkurt, në kontrast në Shqipëri

Publikuar më 21.04.2021
Pasi arriti dy kulme të rëndësishme në pranverë dhe vjeshtë ...

Pasi arriti dy kulme të rëndësishme në pranverë dhe vjeshtë 2020, vdekshmëria e tepërt filloi të binte në dy muajt e parë të 2021 në Bashkimin Europian, raporton Eurostat, në përditësimin e fundit mujor të të dhënave të pasojave që ka dhënë Covid në Europë. Në janar vdekshmëria u rrit me 16% dhe në shkurt […]

Lexo më shumë

“Kemi patur raste të trombozës pas vaksinës”, Bino: Po verifikohen incidentet

“Kemi patur raste të trombozës pas vaksinës”, Bino: Po verifikohen incidentet

Publikuar më 20.04.2021
Si në shumë vende të tjera edhe në Shqipëri raportohen probl...

Si në shumë vende të tjera edhe në Shqipëri raportohen probleme të mpiksjes së gjakut pas marrjes së vaksinës. Ka qenë shefja e Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik Silva Bino, e cila gjatë prezantimit të një studimi në Akademinë e Shkencave tregoi se nuk kanë munguar problemet te personat e infektuar. Më tej […]

Lexo më shumë

Ulet sërish numri i rasteve të reja, në 24 orët e fundit humbën jetën 3 persona nga COVID-19 në Shqipëri

Ulet sërish numri i rasteve të reja, në 24 orët e fundit humbën jetën 3 persona nga COVID-19 në Shqipëri

Publikuar më 17.04.2021
Kjo e shtunë ka shënuar një tjetër rënie të numrit të rastev...

Kjo e shtunë ka shënuar një tjetër rënie të numrit të rasteve të reja dhe viktimave nga COVID-19 në vendin tonë. Autoritetet shëndetësore raportojnë për 3 humbje jete dhe 149 infektime të reja. 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Përmeti, të moshave 62 – 87 vjeç, nuk kanë arritur të […]

Lexo më shumë

Ulje drastike e rasteve të reja në vend, në 24 orët e fundit humbën jetën 4 pacientë

Ulje drastike e rasteve të reja në vend, në 24 orët e fundit humbën jetën 4 pacientë

Publikuar më 15.04.2021
Në 24 orët e fundit raportohen 4 viktima dhe 169 raste të re...

Në 24 orët e fundit raportohen 4 viktima dhe 169 raste të reja me COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë njofton se  2 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Kukësi, 1 qytetar nga Elbasani, të moshave 57-86 vjeç, nuk kanë arritur të mbijetojnë nga COVID-19. Nga 2520 testime, rezultojnë 169 të infektuar, duke shënuar […]

Lexo më shumë

Ndryshojnë shenjat e COVID-19, mjeku tregon detajet e reja nga personat e infektuar

Ndryshojnë shenjat e COVID-19, mjeku tregon detajet e reja nga personat e infektuar

Publikuar më 15.04.2021
Krahasuar me një vit më parë, duket se Covid-19, po shkakton...

Krahasuar me një vit më parë, duket se Covid-19, po shkakton simptoma të reja tek pacientët e infektuar nëse bëjmë një krahasim me muajt e parë të pandemisë. Të dhënat që raporton shteti fqinjë, Italia, nëpërmjet Zyrës për statistikat kombëtare dhe Ministrisë së Shëndetësisë, tregojnë se simptomat tek rastet e infektuara, tashmë janë: dobësi dhe […]

Lexo më shumë