×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rritet numri i të vdekurve nga koronavirusi, çfarë thotë OBSH për rastet jashtë Kinës (Tabela)   

Rastet e koronavirusit nuk po rriten në mënyrë dramatike jashtë Kinës, pavarësisht sulmit në provincën Hubei, thotë Organizata Botërore e Shëndetit.

Përjashtimi i vetëm ishte një anije lundrimi në Japoni, ku u raportuan 44 raste të reja, duke e çuar totalin në 218 të prekur.

Shifrat e fundit tregojnë 121 vdekje të reja janë raportuar në Kinë, duke e çuar totalin e viktimave në 1 380, shkruan BBC.

Infeksionet totale u rritën me 5 090 në 55 748 raste në 13 shkurt, tha të premten Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë.

Shifrat e fundit nga Hubei regjistruan 116 vdekje dhe 4 823 raste të reja. Kjo është një rritje më e vogël se një ditë më parë kur pati një goditje me 240 vdekje të reja dhe afro 15 000 raste të reja.

Sidoqoftë, shumica e kësaj ishte në Hubei duke përdorur një përkufizim më të gjerë për të diagnostikuar njerëzit, tha Mike Ryan, kreu i programit të urgjencave shëndetësore të OBSH-së.

“Kjo nuk paraqet një ndryshim të rëndësishëm në trajektoren e shpërthimit,” tha ai.

Jashtë Kinës ka pasur dy vdekje dhe 447 raste infeksioni me virus, në 24 vende, tha ai.

Të enjten Japonia njoftoi vdekjen e parë nga koronavirusi, ku një grua në vitet 80 e saj që jetonte në Kanagawa, në jug-perëndim të Tokios.

Diagnostikimi i gruas u konfirmua pas vdekjes së saj dhe ajo nuk kishte asnjë lidhje të dukshme me provincën Hubei të Kinës, epiqendrën e shpërthimit, raportojnë mediat japoneze.

Të enjten, departamenti i shtetit amerikan tha se ishte “thellësisht i shqetësuar” për efektin e mundshëm të një shpërthimi në Korenë e Veriut, i cili deri më tani nuk ka raportuar asnjë rast.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shpërthimi në Bejrut/ Prifti po mbante meshën, kisha shembet nga shpërthimi i fuqishëm  (VIDEO)

Shpërthimi në Bejrut/ Prifti po mbante meshën, kisha shembet nga shpërthimi i fuqishëm  (VIDEO)

Publikuar më 05.08.2020
Ndërkohë që një shpërthim tepër i fuqishëm ndodhi dje në Bej...

Ndërkohë që një shpërthim tepër i fuqishëm ndodhi dje në Bejrut ku u shkatërrua gjysma e qytetit dhe shkaktoi me qindra viktima e mijëra të plagosur, nëpër rrjetet sociale kanë qarkulluar shumë momente të njerëzve të ndryshëm para shpërthimit masiv. Bëhet me dije se deri më tani sipas raportimeve nga mediat libaneze dhe botërore, janë […]

Lexo më shumë

Bill Gates i tronditi të gjithë me deklaratën e fundit: COVID-19 nuk është asgjë para krizës që po na afrohet!

Bill Gates i tronditi të gjithë me deklaratën e fundit: COVID-19 nuk është asgjë para krizës që po na afrohet!

Publikuar më 05.08.2020
Një nga personat më të pasur në mbarë globin, Bill Gates, ka...

Një nga personat më të pasur në mbarë globin, Bill Gates, ka reaguar së fundmi për situatën e rëndë që është krijuar nga koronavirusi, i cili ka infektuar pjesën më të madhe të botës dhe ka marrë më mijëra jetë njerëzish. Përmes një shkrimi, Bill Gates ka paralajmëruar se njerëzimi do të përballet me një […]

Lexo më shumë

Rikthehet virusi vdekjeprurës në Spanjë, rekord rastesh me COVID pas përfundimit të izolimit

Rikthehet virusi vdekjeprurës në Spanjë, rekord rastesh me COVID pas përfundimit të izolimit

Publikuar më 05.08.2020
Koronavirus nuk e ka ndërmend të largohet as një verë dhe kë...

Koronavirus nuk e ka ndërmend të largohet as një verë dhe këtë e ka treguar me rastet e shumta që ka regjistruar në Ballkan, por edhe në disa vende të Europës. Së fundmi edhe Spanja ka regjistruar 1,772 raste të reja me koronavirus, duke shënuar kështu rritjen më të madhe të numrit të të infektuarve […]

Lexo më shumë

I mbijetoj shpërthimit në Beirut, gruaja rrëfen tmerrin: Burri ishte nën rrënoja, mbi kokë kishte një mur dhe i dilte shumë gjak

I mbijetoj shpërthimit në Beirut, gruaja rrëfen tmerrin: Burri ishte nën rrënoja, mbi kokë kishte një mur dhe i dilte shumë gjak

Publikuar më 05.08.2020
Një shpërthim i fuqishëm u regjistrua pasditen e djeshme në ...

Një shpërthim i fuqishëm u regjistrua pasditen e djeshme në kryeqytetin libanez, Beirut, ku deri më tani raportohet për 135 viktima mbi 5 mijë të plagosur dhe rreth 300,000 libanezë të mbetur të pastrehë. Një prej të mbijetuarave është edhe Chadia Elmeouchi-Noum, e cila ka rrëfyer tmerrin që kaloi pas shpërthimit  që ndodhi në portin […]

Lexo më shumë

Covid-19/ Dyfishohet numri i të infektuarve në Itali

Covid-19/ Dyfishohet numri i të infektuarve në Itali

Publikuar më 05.08.2020
Ka pësuar një dyfishim numri i rasteve të reja me koronaviru...

Ka pësuar një dyfishim numri i rasteve të reja me koronavirus në Itali në 24 orët e fundit krahasuar me një ditë më parë. Emergjencat Civile raportojnë se pas 56 mijë tamponësh të kryer, 381 persona kanë rezultuar të infektuar me Covid-19, krahasuar me 190 që ishin të martën. Gjithashtu raportohen dhe 10 humbje jete […]

Lexo më shumë

Çfarë ka mbetur pas shpërthimit në Beirut/ Imazhet rrënqethëse tregojnë qytetin e shkretuar me mijëra të pastrehë (Foto)

Çfarë ka mbetur pas shpërthimit në Beirut/ Imazhet rrënqethëse tregojnë qytetin e shkretuar me mijëra të pastrehë (Foto)

Publikuar më 05.08.2020
Pamje rrënqethëse tregojnë situatën e rëndë në Beirut, ku qi...

Pamje rrënqethëse tregojnë situatën e rëndë në Beirut, ku qindra persona kanë humbur jetën, me mijëra të tjerë janë plagosur dhe pjesa tjetër e qytetarëve kanë mbetur të pastrehë. Deri më tani raportohet për 100 viktima, 4 mijë të plagosur dhe 300 mijë njerëz tashmë janë të pastrehë. Fotografitë nga qyteti tregojnë rrugë të tëra […]

Lexo më shumë

Njihuni me pronarin rus të anijes që shpërtheu në Bejrut, ja ku fshihet (Foto)

Njihuni me pronarin rus të anijes që shpërtheu në Bejrut, ja ku fshihet (Foto)

Publikuar më 05.08.2020
Pak të dhëna dihen për pronarin e anijes së mallrave “Rhosus...

Pak të dhëna dihen për pronarin e anijes së mallrave “Rhosus”, e cila ishte konfiskuar në Bejrut në vitin 2014 me 2,750 tonë nitrat të amonit. Kapiteni i anijes kishte thënë se ky mall ishte si një bombë që noton. Besohet se nitrati i amonit i ka dhënë fuqi shpërthimit nga i cili vdíqën më […]

Lexo më shumë

Shpresa vdes e fundit, 96-vjeçari diplomohet në filozofi: Kam realizuar një ëndërr

Shpresa vdes e fundit, 96-vjeçari diplomohet në filozofi: Kam realizuar një ëndërr

Publikuar më 05.08.2020
Giuseppe Paterno është sot 96 vjeç dhe sapo përfundoi univer...

Giuseppe Paterno është sot 96 vjeç dhe sapo përfundoi universitetin, duke realizuar kështu ëndrrën e tij të fëmijërisë. Me një diplomë në filozofi, tashmë ai mban titullin e “të diplomuarit më të vjetër” në Itali. Historia e jetës së tij nis me varfërinë, vazhdon me Luftën e Dytë Botërore dhe tani preket dhe nga pandemia […]

Lexo më shumë