×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rreziku i COVID-19/ Ministri i Shëndetësisë në Kosovë: Po shqyrtohet mbyllja e kufijve dhe kufizim i lëvizjes

Ministria e Shëndetësisë ka filluar të shqyrtojë masa të reja për parandalimin e përhapjes më të madhe të coronavirusit në Republikën e Kosovës.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se mbyllja e kufijve dhe kufizimi i lëvizjes në zonat më të prekura me COVID-19 janë dy nga masat të cilat janë duke u shqyrtuar.

Por, megjithatë gjithçka varet nga vlerësimi i situatës epidemiologjike në vend.

“Masat si mbyllja e kufijve, kthimi i personelit shëndetësor në pikat kufitare, kufizimet në numrin e pjesëmarrësve në takime të ndryshme, kufizime të lëvizjeve në zonat më të prekura dhe disa të tjera  janë masat e radhës, në shqyrtim, varësisht nga vlerësimi i situatës epidemiologjike në vend”, tha Zemaj në një intervistë për Arbresh.info.

Zemaj deklaroi se mbyllja e tërësishme e vendit mbetet opsioni i fundit, citon Telegraf.

“Shteti dhe qytetarët nuk e meritojnë të kthehemi aty ku ishim para 6 muajve, për arsye të neglizhencës së pakicës. Ajo çfarë pritet dhe patjetër duhet të ndodh është që organet e rendit dhe zbatuesit e ligjit të jenë rigorozë sa i përket implementimit të ligjit dhe vendimeve të Qeverisë përkitazi me menaxhimin e Pandemisë. Menjëherë do të ndërmarrim masa kufizuese në çdo situatë, ku konstatojmë raste të rritjes së rasteve, që duket se po ndodh”, tha ministri.

Ai u tha se paralelisht me masat e reja, do ta vazhdojë zbatimi i masave në fuqi.

“Policia e Kosovës, inspektoratet përgjegjëse por edhe vet komuniteti duhet t’i zbatojnë pa mëdyshje, për të mos lejuar që të përballemi më një situatë kritike e cila vendos në pozitë të vështirë sistemin shëndetësor dhe profesionistët, mbingarkon kapacitetet dhe krijon telashe edhe në aspektin ekonomik dhe social për shtetin dhe shoqërinë tonë”, tha Zemaj.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vrasja e ushtarit të plagosur nga Azerbajxhani, dyshimet bien mbi dy gazetarë ushtarakë nga Rusia

Vrasja e ushtarit të plagosur nga Azerbajxhani, dyshimet bien mbi dy gazetarë ushtarakë nga Rusia

Publikuar më 25.11.2020
Gazetari ushtarak rus, Alexander Kharchenko dhe një tjetër g...

Gazetari ushtarak rus, Alexander Kharchenko dhe një tjetër gazetar rus, i panjohur për momentin, akuzohen se kishin marrë pjesë në maltretimin e ushtarit të plagosur azerbajxhanas, i cili ishte kapur rob lufte nga ushtarët armenë, thekson RTK.  Që nga 10 nëntori, kur u nënshkrua e ashtuquajtura “Marrëveshje për ndalimin e luftimeve”, nuk ka asnjë lajm […]

Lexo më shumë

Maqedonia e Veriut regjistron 15 të vdekur dhe 1,039 të infektuar me COVID-19

Maqedonia e Veriut regjistron 15 të vdekur dhe 1,039 të infektuar me COVID-19

Publikuar më 24.11.2020
Maqedonia e Veriut ka regjistruar të hënën 15 viktima, 1,039...

Maqedonia e Veriut ka regjistruar të hënën 15 viktima, 1,039 persona të infektuar dhe 998 të shëruar me koronavirusin e ri, që shkakton sëmundjen COVID-19. Të dhënat e publikuara nga Instituti i Shëndetit Publik i referohen testimit të 3,143 mostrave në 24 orët e fundit. Sa u përket viktimave, Shkupi për herë të parë ka […]

Lexo më shumë

Dha votën pro formimit të qeverisë ‘Hoti’/ Djali i deputetit emërohet Konsull i Përgjithshëm, pa asnjë ditë pune

Dha votën pro formimit të qeverisë ‘Hoti’/ Djali i deputetit emërohet Konsull i Përgjithshëm, pa asnjë ditë pune

Publikuar më 24.11.2020
Është zbardhur pazari i mesnatës së 3 qershorit mes presiden...

Është zbardhur pazari i mesnatës së 3 qershorit mes presidentit Thaçi, kryetarit të Aleancës, Ramush Haradinaj dhe deputeti Haxhi Shala, pas të cilit ky i fundit ndryshoi qëndrim duke dhënë votën vendimtare për qeverinë Hoti. Shalës ia kanë shpërblyer djalin me një nga postet më të rëndësishme në diplomaci, nëpërmjet një procesi që është tentuar […]

Lexo më shumë

Rrekord vdekjesh në Greqi/ 101 persona humbën jetën nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit

Rrekord vdekjesh në Greqi/ 101 persona humbën jetën nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar më 24.11.2020
Organizata Kombëtare për Shëndetin Publik (EODY) raportoi 10...

Organizata Kombëtare për Shëndetin Publik (EODY) raportoi 101 vdekje të reja nga Covid-19 të martën, duke rritur numrin e përgjithshëm të viktimave që nga fillimi i pandemisë në 1,815. Mosha mesatare e atyre që vdiqën ishte 80 vjeç. EODY konfirmoi gjithashtu 2.135 infeksione të reja, të cilat çuan numrin e përgjithshëm në 95.137. Nga këto […]

Lexo më shumë

Mustafa: Presidenti të zgjidhet sa më shpejtë, të mos shkohet në zgjedhje

Mustafa: Presidenti të zgjidhet sa më shpejtë, të mos shkohet në zgjedhje

Publikuar më 24.11.2020
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustaf...

  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se çështja e presidentit duhet të zgjidhet pa shkuar në zgjedhje. Ai në një prononcim për media ka bërë të ditur se në fillim të dhjetorit do ta mbledhë Kryesinë e partisë për të biseduar lidhur me këtë çështje. Mustafa ka shtuar se brenda […]

Lexo më shumë

BE-ja mohon të jetë bllokuar dialogu, takimi i radhës “porsa të lejojnë kushtet”

BE-ja mohon të jetë bllokuar dialogu, takimi i radhës “porsa të lejojnë kushtet”

Publikuar më 24.11.2020
Kosova dhe Serbia zyrtarisht janë të përfshira në procesin e...

Kosova dhe Serbia zyrtarisht janë të përfshira në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, porse një takim në nivel liderësh, i parashikuar të mbahet në fund të shtatorit, është shtyrë vazhdimisht, nën arsyetimin e “bllokimit nga pandemia”. Por, pandemia e koronavirusit nuk ka penguar takimin e datës 29 tetor, […]

Lexo më shumë

Shifrat gjatë 24 orëve në Kosovë/ 13 persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19!

Shifrat gjatë 24 orëve në Kosovë/ 13 persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19!

Publikuar më 24.11.2020
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë M...

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.590 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 609 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 13 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. […]

Lexo më shumë

“SHBA duhet ta mendojë dy herë përpara se të forcojë ushtrinë greke”, gjenerali turk kërcënon me akskionet e fundit

“SHBA duhet ta mendojë dy herë përpara se të forcojë ushtrinë greke”, gjenerali turk kërcënon me akskionet e fundit

Publikuar më 24.11.2020
Turqia po përballet me presione në rritje nga aleatët e saj ...

Turqia po përballet me presione në rritje nga aleatët e saj të NATO-s në rajonin e Mesdheut Lindor i cili merr vendimin e saj për vendosjen dhe funksionimin e sistemit të armëve anti-ajrore S-400 të prodhuara nga Rusia plotësisht të justifikuar, thotë media ruse Sputnik. Gjeneralmajor Nejat Eslen ka komentuar planin e pretenduar të Athinës […]

Lexo më shumë