×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rregullatori i BE-së i thotë ‘Po’ vaksinës së koronavirusit BioNTech/Pfizer për fëmijët më të vegjël

Vendet e BE-së së shpejti mund të fillojnë vaksinimin e fëmijëve të moshës pesë vjeç kundër COVID-19 pasi Agjencia Evropiane e Barnave tha se vaksina BioNTech/Pfizer COVID-19 ishte e sigurt dhe efektive për fëmijët më të vegjël.

Komiteti i barnave i EMA-s, CHMP rekomandoi të enjten që vaksina të jepet në dy doza me tre javë diferenca për ata të moshës pesë deri në 11 vjeç. Doza në këtë grupmoshë është një e treta e sasisë së dhënë për ata të moshës 12 vjeç e lart, tha EMA.

Një studim në këtë gamë moshe tregoi se kjo dozë më e ulët shkaktoi një përgjigje të ngjashme të antitrupave me ato të vërejtura tek të rriturit e moshës 16 deri në 25 vjeç.

Një studim i kontrolluar nga placebo me gati 2,000 fëmijë të moshës pesë deri në 11 vjeç, pa asnjë infeksion të mëparshëm me koronavirus, tregoi se vaksina ishte 90.7 për qind efektive në parandalimin simptomatik të COVID-19.

Efektet anësore të vërejtura në studim ishin të ngjashme me ato të vërejtura tek të rriturit, si dhimbje koke dhe të dridhura në vendin e injektimit.

Meqenëse varianti Delta ka dominuar në Evropë, shkalla e infeksionit është rritur veçanërisht tek të rinjtë. Ndërsa ka më pak gjasa të përjetojnë sëmundje të rënda, ata po e sjellin virusin shumë të transmetueshëm në shtëpitë e tyre.

Në Austri, e cila sapo ka hyrë në një bllokim të plotë dhe planifikon një sasi të përgjithshëm të vaksinës nga shkurti, incidenca më e fundit javore në 5 deri në 14 vjeç është 2,249 raste për 100,000 njerëz – më shumë se dyfishi i shifrës kombëtare.

Organizata Botërore e Shëndetësisë të mërkurën ndryshoi gjithashtu metodën dhe mbështeti vaksinimin e fëmijëve, bazuar në situatat lokale, por tha se ndarja globale e vaksinave duhet të jetë e para.

Sapo vendimi i EMA-s të vuloset nga Komisioni Evropian, vendet e BE-së do të vendosin nëse dhe kur do ta përhapin atë tek fëmijët më të vegjël.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fotot nudo në internet kanë lënë një traumë mendore të pashlyeshme, thotë aktorja e njohur Jennifer Lawrence

Fotot nudo në internet kanë lënë një traumë mendore të pashlyeshme, thotë aktorja e njohur Jennifer Lawrence

Publikuar më 28.11.2021
Aktorja amerikane Jennifer Lawrence ka dhënë një intervistë ...

Aktorja amerikane Jennifer Lawrence ka dhënë një intervistë për revistën ‘Vanity Fair’ për numrin e dhjetorit. Deklaratat e saj janë bërë virale. Më e sinqertë se kurrë, pa hezituar të flasë për dobësitë e saj dhe çfarë e shqetëson, ylli i Hollivudit shpjegon pse vendosi të largohej nga aktrimi për dy vjet. Njëkohësisht ajo i […]

Lexo më shumë

Vrasja e trefishtë në Deçan, qeveria e Kosovës ofron 20 mijë euro shpërblim për ata që mundësojnë arrestimin e autorit

Vrasja e trefishtë në Deçan, qeveria e Kosovës ofron 20 mijë euro shpërblim për ata që mundësojnë arrestimin e autorit

Publikuar më 28.11.2021
Qeveria e Kosovës ka ofruar shpërblim prej 20 mijë euro për ...

Qeveria e Kosovës ka ofruar shpërblim prej 20 mijë euro për ata të cilët mundësojnë arrestimin e autorit të vrasjes së trefishtë në Gllogjan të Deçanit, ku u sulmua me armë autobusi i nxënësve. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi për media të lëshuar nga Zyra e Kryeministrit. “Lidhur me rastin e vrasjes […]

Lexo më shumë

Aksident i rëndë në Itali, 3 shqiptarë përfundojnë në spital, dy në gjendje kritike për jetën

Aksident i rëndë në Itali, 3 shqiptarë përfundojnë në spital, dy në gjendje kritike për jetën

Publikuar më 28.11.2021
Një aksident i rëndë me 3 shqiptarë ka ndodhur pasditen e dj...

Një aksident i rëndë me 3 shqiptarë ka ndodhur pasditen e djeshme në Manduria të Italisë. Një fugon “Ford” është përplasur dhunshëm me një pemë, duke lënë të plagosur 3 shqiptarët që ndodheshin brenda mjetit. Makina ka dalë nga rruga me shpejtësi dhe është përplasur me ullirin, disa metra brenda një lëndine. Të tre shqiptarët […]

Lexo më shumë

VIDEO/ Gazetarja s*ksi po raportonte pas ndeshjes, tifozët e prekin nga të pasmet

VIDEO/ Gazetarja s*ksi po raportonte pas ndeshjes, tifozët e prekin nga të pasmet

Publikuar më 28.11.2021
Episodi i tmerrshëm ka  ndodhur ditën e djeshme, jashtë stad...

Episodi i tmerrshëm ka  ndodhur ditën e djeshme, jashtë stadiumit Castellani, në ndeshjen  Empoli- Fiorentina e cila përfundoi 2-1. Gazetarja Greta Beccaglia është fyer dhe ngacmuar teksa ishte  drejtpërdrejt në televizion, dhe po përpiqej të intervistonte disa fansa. Për ngjarjen në fjalë ka reaguar edhe Urdhri i Gazetarëve të Toskanës: Urdhri i Gazetarëve të Toskanës […]

Lexo më shumë

Rusia dhe Kina theksojnë se diplomacia e bazuar në vlerë provokon ndarje

Rusia dhe Kina theksojnë se diplomacia e bazuar në vlerë provokon ndarje

Publikuar më 28.11.2021
Shtetet e Bashkuara do të presin Samitin online për Demokrac...

Shtetet e Bashkuara do të presin Samitin online për Demokracinë më 9-10 dhjetor 2021, duke e fuqizuar veten të përcaktojë se kush do të marrë pjesë në ngjarje dhe kush jo, kush është një “vend demokratik” dhe kush nuk ka të drejtë për një status të tillë. Një produkt i dukshëm i mentalitetit të saj […]

Lexo më shumë

Rastet e mutacionit të Omicron po ndodhin në gjithnjë e në më shumë vende – Masat për reduktimin e tij

Rastet e mutacionit të Omicron po ndodhin në gjithnjë e në më shumë vende – Masat për reduktimin e tij

Publikuar më 28.11.2021
Varianti i ri i koronavirusit, i quajtur Omicron, është ende...

Varianti i ri i koronavirusit, i quajtur Omicron, është ende duke u përhapur në të gjithë botën, me dy raste të reja që janë identifikuar sot në Australi, pavarësisht faktit se gjithnjë e më shumë vende po vendosin kufizime udhëtimi në përpjekje për të mbrojtur veten. Ministria e Shëndetësisë e shtetit më të populluar të […]

Lexo më shumë

Video virale e Papa-Nikolas kundër vaksinimit: Çdo nënë dhe çdo bari u bë mjeke dhe infektologe

Video virale e Papa-Nikolas kundër vaksinimit: Çdo nënë dhe çdo bari u bë mjeke dhe infektologe

Publikuar më 28.11.2021
Një prift nga Greqia u dërgon mesazhin e tij atyre personave...

Një prift nga Greqia u dërgon mesazhin e tij atyre personave që refuzojnë të vaksinohen dhe deklaron se janë skeptikë ndaj koronavirusit me videon e intervistës së tij që po bëhet virale orët e fundit në rrjetet sociale. Duke folur për mediat fqinje, Papa-Nikolla shprehet në mënyrë karakteristike “priftërinjtë shpirtërorë i kanë marrë njerëzit në […]

Lexo më shumë

Shkatërrohet rrjeti i trafikantëve, arrestime në Austri për trafik emigrantësh përmes “Rrugës Ballkanike”

Shkatërrohet rrjeti i trafikantëve, arrestime në Austri për trafik emigrantësh përmes “Rrugës Ballkanike”

Publikuar më 28.11.2021
Autoritetet në Austri kanë shkatërruar një rrjet trafikantës...

Autoritetet në Austri kanë shkatërruar një rrjet trafikantësh, që kishin sjellë në shtet qindra emigrantë përmes Ballkanit. Policia në provincën Lower të Austrisë tha më 27 nëntor se në ditët e fundit, 15 trafikantë – shtetas të Moldavisë, Ukrainës dhe Uzbekistanit – u arrestuan gjatë kontrolleve në disa vetura të dyshuara, por edhe në një […]

Lexo më shumë