Ronaldo dhe Messi, dy ndikuesit e mëdhenj të “El Classico”-s dhe të futbollit modern…

Ronaldo dhe Messi kanë shpenzuar më shumë se 350 ditë të luftës në 2017. Një betejë e përjetshme mes tyre, por rrugët i konvergojnë këtë të shtunë në ndeshjen e fundit të këtij viti, një përplasje direkte, në të njëjtën fushë, atë të “Santiago Bernabéu”. Si në një maratonë, të vendosur për sprint, Cristiano dhe Leo arrijnë të krahasohen në vijën e finishit. “El Classico” e së shtunës mund të mosbalancojë një rezultat, që tregon një ekuilibër me 53 pikë, më 21 dhjetor. Një kapitull tjetër i kësaj “lufte”, në të cilën ata janë përpjekur të eklipsojnë gjithçka. Cristiano ka jetuar një vit të suksesshëm, por, nëse Messi tejkalon qëllimet, portugezi do të shijojë hidhërimin.
Kjo është shkalla e tyre e moskonformiteteve, që disa e shohin si një aspekt negativ të Real Madridit, por është karburanti, zjarri i brendshëm, “qymyri” i tyre për të mbajtur ndezur luftën në çdo lojë, çdo vit. Dhe kështu, dekada e fundit nuk kuptohet pa ta. Edhe “El Classic;” është, që nga viti 2009, një përplasje e ethshme e Ronaldos me Messin. Ashtu si një “Magic-Bird”. Një “Agassi-Sampras”. Ashtu si drita dhe errësira e forcës. Edhe pse të dyja ekipet janë plot me yje, “Polari” i ndjekur nga kamerat televizive si magji moderne janë dy prej tyre.
Që kur ata erdhën në La Liga, për të ndryshuar gjithçka e përgjithmonë, shfaqjet e tyre individuale kanë tërhequr ekipet respektive drejt suksesit. Të dhënat e rëndësisë së tyre te Real Madridi dhe Barcelona janë shkatërruese dhe, përsëri, gjurmohen. Në “Bernabeu”, kjo varet shumë nga drita e Cristiano-s, si në “Camp Nou”, që varet nga “llamba” e Messit. Përsëri, dy “fenerët” shkëlqejnë me të njëjtin intensitet. Përqindja fituese e ekipit të bardhë, kur luan Ronaldo, është 75.36%. Barça, kur luan Leo, e bën këtë në masën prej 75.63%. Real Madridi fiton 89.53% të ndeshjeve, kur shënon “numri 7”. Azulgranat festojnë një triumf prej 88.94%, kur shënon “numri 10” i tyre.
Do të jetë “El Classico “ numër 34 mes tyre. Cristiano ka shënuar 18 gola dhe Messi 20. Ronaldo ka festuar 10 fitore, ndërsa Leo 15 të tilla. Klasikja e së shtunës do të shihet në të gjithë botën. Sepse, ato janë dy ekipet më të mira në planet. Edhe për shkak se në to luajnë lojtarët më të mirë në botë. Por, edhe sepse janë atje Cristiano me Messin, shkruan Telesport. Ndikuesit e futbollit modern.

Të tjera

Abissnet