×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rikthehet “Festivali i Resë”, 100 artistë shqiptarë ndezin atmosferën në Tiranë mes pandemisë

Festivali i Resë që çdo edicion mbledh artistët më të mirë nga Shqipëria dhe jo vetëm, rikthehet edhe këtë vit, pavarësisht se në kushte jo normale. Pandemia nuk e ndali festivalin, i cili i dedikohet në tërësi promovimit të kulturës, artistëve, folklorit shqiptar e artit kontemporan.

Nga data 21 korrik deri në 2 gusht të gjithë qytetarët e kryeqytetit do të kenë mundësi të shijojnë performanca artistike të zhanreve dhe zonave të ndryshme, duke nisur nga Tepelena e deri në Gjakovë. Mbi 100 artistë, veteranë të traditës, por edhe ata të skenës së artit bashkëkohor do të performojnë në Renë e Fujimotos për 13 ditë me radhë.

Festivali i Resë do të hapet nga Grupi i Bënçës, që prezanton më së miri traditën e iso polifonisë dhe gjatë netëve të tjera do të ketë performanca nga artistë të njohur si Gjergj Prevazi, Robert Bisha, Klod Dedja etj. Nuk do të mungojnë as artistët e rinj si Blendi Shahu, Sarah Ferhati, Burim Tefalica, Fjorald Doci apo muzikantë të traditës si violinisti Eraldo Feto apo kontrabasisti Dritan Hekurani. Po dhe artistë me famë ndërkombëtare si Sislej Xhafa apo Besa Berberi do të jenë të pranishëm në këtë festival.

Festivali i Resë do të mbahet në ambient të hapur, por sigurisht duke ruajtur edhe distancën fizike. Drejtoresha e tij, Edit Pula, shprehet se ky festival vazhdoi traditën edhe në këto momente të vështira, për t’ju ardhur në ndihmë artistëve që prej kohësh kanë pezulluar aktivitetet e tyre, me të cilat mbajnë gjallë shpirtin e shtëpinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Teatri” paditet në SPAK, aktori reciton: Shqipërinë e mori Edi, i vu zjarr… Si s’të lodhi Edi Rama, o shqiptar!

“Teatri” paditet në SPAK, aktori reciton: Shqipërinë e mori Edi, i vu zjarr… Si s’të lodhi Edi Rama, o shqiptar!

Publikuar më 02.08.2021
“Aleanca për Teatrin” depozitoi sot në SPAK, një tjetër kall...

“Aleanca për Teatrin” depozitoi sot në SPAK, një tjetër kallëzim lidhur me VKM-në e qeverisë për kalimin e truallit ku ishte ndërtuar “Teatri Kombëtar” te bashkia e Tiranës. Avokatja e mbrojtëse e çështjes së “Teatruit Kombëtar”, Ardiana Kalaja, është shprehur para mediave se kallëzimi është bërë kundër kryeministrit Rama dhe një sërë drejtuesish të lartë […]

Lexo më shumë

KONFLIKTI I INTERESIT/ Jo vetëm firmosin miliardat e Veliajt, këshilltarët marrin edhe projekte me fondet e bashkisë (DOKUMENTET)

KONFLIKTI I INTERESIT/ Jo vetëm firmosin miliardat e Veliajt, këshilltarët marrin edhe projekte me fondet e bashkisë (DOKUMENTET)

Publikuar më 31.07.2021
Arben Rrozhani Të paktën dy nga nëntë anëtarët e këshillit A...

Arben Rrozhani Të paktën dy nga nëntë anëtarët e këshillit Artistiko-kulturor të bashkisë së Tiranës kanë përfituar projekte të financuara nga dikasteri që i ka emëruar në ato poste. Gazetari i show-bizz Eraldo Rexho, lart piktori i mirënjohur Helidon Haliti   Eraldo Rexho, gazetar i kronikës rozë dhe Helidon Haliti, piktor i mirënjohur, kanë përfituar […]

Lexo më shumë

Tentoi ta kontrabandonte, “Rojtari” shqiptar i piktorit serb konfiskohet në Beograd

Tentoi ta kontrabandonte, “Rojtari” shqiptar i piktorit serb konfiskohet në Beograd

Publikuar më 19.07.2021
“Rojtari”, vepër e piktorit të njohur serb, Paja Jovanoviq, ...

“Rojtari”, vepër e piktorit të njohur serb, Paja Jovanoviq, është konfiskuar në aeroportin “Nikola Tesla” në Beograd, kanë raportuar mediat në Serbi. Një udhëtar kishte tentuar ta kontrabandonte veprën duke e fshehur në bagazh. “Një 39-vjeçar nga Beogradi, duke marrë bagazhet u nis drejt daljes së aeroportit nëpër zonën e gjelbër, ku kalojnë ata që […]

Lexo më shumë

Ndërron jetë Kurt Westergaard, njeriu që nxiti reagime të shumta pas publikimit të karikaturës së profetit Muhamed

Ndërron jetë Kurt Westergaard, njeriu që nxiti reagime të shumta pas publikimit të karikaturës së profetit Muhamed

Publikuar më 19.07.2021
Karikaturisti danez Kurt Westergaard, i njohur për karikatur...

Karikaturisti danez Kurt Westergaard, i njohur për karikaturën e tij të diskutueshme të profetit Muhamed, vdiq në moshën 86 vjeç, ka bërë të ditur familja e tij të dielën. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Westergaard vdiq i qetë në gjumë pas një sëmundjeje të gjatë, njoftoi gazeta daneze Berlingske, duke cituar familjen e tij. Artisti […]

Lexo më shumë

“Më trafikoi fqinji dhe më përdhunuan në Serbi”, miss Kosova rrëfen dramën e jetës dhe arrestimin e babait

“Më trafikoi fqinji dhe më përdhunuan në Serbi”, miss Kosova rrëfen dramën e jetës dhe arrestimin e babait

Publikuar më 17.07.2021
E buzëqeshur dhe e lumtur, Tuti Sejdiu vendosi në kokë kuror...

E buzëqeshur dhe e lumtur, Tuti Sejdiu vendosi në kokë kurorën e Miss Kosovës pak ditë më parë. Po askush nuk e mendonte se pas asaj buzëqeshje fshihej një histori tronditësi. 19-vjeçarja pasi u shpall Miss zbuloi se ishte trafikuar në Serbi në moshën 13-vjeçare nga komshiu i saj dhe atje ishte përdhunuar nga persona […]

Lexo më shumë

DJ Martin Garrix: Eksperienca në Euro 2020 dhe bashkëpunimet me shqiptaret e famshme, Bebe Rexha dhe Dua Lipa

DJ Martin Garrix: Eksperienca në Euro 2020 dhe bashkëpunimet me shqiptaret e famshme, Bebe Rexha dhe Dua Lipa

Publikuar më 08.07.2021
Jemi pothuajse në fund të Kampionatit Evropian 2020. Ndeshja...

Jemi pothuajse në fund të Kampionatit Evropian 2020. Ndeshja e shumëpritur mes Italisë dhe Anglisë do të jetë finalja e një gare të veçantë dhe të shoqëruar me shumë emocion, dashuri për futbollin dhe një kampionat i cili bashkoi mbarë shtetet e Evropës pas një viti të vështirë distancues, për shkak të COVID-19. Teksa kemi […]

Lexo më shumë

Ndahet nga jeta në moshën 67-vjeçare kineasti i njohur shqiptar

Ndahet nga jeta në moshën 67-vjeçare kineasti i njohur shqiptar

Publikuar më 06.07.2021
Kineasti i njohur shqiptar Petrit Ruka ka ndërruar jetë ditë...

Kineasti i njohur shqiptar Petrit Ruka ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 67-vjeçare. Petrit Ruka ka lindur në Tepelenë më 21.08.1954. Ka kryer studimet e larta për Gjuhë Letërsi Shqipe dhe studimet pasunuversitare pёr dramaturgji filmike, në  Akademinë e Arteve të Bukura, gjatë viteve 1985-1986 në Tiranë. Ka punuar si pedagog nё Shkollёn […]

Lexo më shumë

Aleanca për Teatrin tjetër kallëzim në SPAK, Kalaja: Dorëzuam prova të reja

Aleanca për Teatrin tjetër kallëzim në SPAK, Kalaja: Dorëzuam prova të reja

Publikuar më 05.07.2021
Përfaqësuesja e Aleancës për Teatrin, Adriana Kalaja ditën e...

Përfaqësuesja e Aleancës për Teatrin, Adriana Kalaja ditën e sotme ka bërë një tjetër kallëzim në SPAK. Ajo në një prononcim për media tha se ka dorëzuar prova të reja që tregojnë shkeljet korruptive lë lidhje me prishjen e Teatrit Kombëtar. Ndër të tjera ajo u shpreh se i ka kërkuar SPAK që të mbyllë […]

Lexo më shumë