Rikthehen reshjet në vend, ja çdo të ndodhë me temperaturat sot dhe nesër

Publikuar më 10. 01. 2018 nga Xhentila Gjoshi

Moti sot dhe nesër parashikohet të karakterizohet nga rënia graduale e temperaturave. Metereologët parashikojnë që ditën e nesërme (e enjte) të rikthehen reshjet e shiut, të cilat do të shoqërohen edhe me rënie të ndjeshme të temperaturave në vend.
“Dita e mërkurë vijon nën ndikimin e vranësirave të shpeshta me kthjellime të shkurtra deri pas mesditës kur vranësirat shtohen dukshëm në territor duke sjellë në orët e vona të pasdites dhe kryesisht gjatë natës, shira në pjesën më ët madhe të vendit dhe dëborë në zonat e thella malore. Temperaturat e ajrit mbeten thuajse konstante në mëngjes por rënie me 2°C sjell mesdita.
E enjte: Paraditja mbetet me shira të dobët në ultësirën perëndimore por reshje më të konsiderueshme në zonat malore. Mesdita përmirëson kushtet e motit fillimisht në zonat perëndimore dhe gradualisht kthjellimet shtrihen në ët gjithë vendin. Temperaturat e ajrit ulen lehtë gjatë mëngjesit, rënia vijon më e ndjeshme në mesditë”, shkruan meteoalb Albania.