×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rezultati që mund të ketë implikime për vaksinën: Antitrupat janë më të pranishëm tek gratë se sa tek burrat

Nivelet e antitrupave kundër virusit që shkakton Covid-19 duket se bien më shpejt tek burrat sesa tek gratë, sugjeron një studim – një zbulim që mund të ketë implikime për kërkimin e vaksinave.

Historikisht, hulumtimet mjekësore shpesh kanë marrë një qasje të një cilësie të përshtatshme, duke grumbulluar gra dhe burra së bashku, pavarësisht nga provat në rritje që sekset ndryshojnë në mënyrën se si ata kapin dhe luftojnë sëmundjen. Covid-19 duket se është një rast i tillë, me gratë që kanë më shumë të ngjarë të infektohen, por burrat mendojnë se kanë deri në dy herë më shumë gjasa të vdesin nga virusi.

Studimi, i cili ende nuk është rishikuar nga kolegët, gjurmoi për gati gjashtë muaj 308 anëtarë të stafit në spitalet universitare të Strasburgut në Francë të cilët kishin një test Covid-pozitiv të konfirmuar. Shumica e pacientëve të rekrutuar kishin sëmundje të lehtë.

Antitrupa të ndryshëm u matën duke përdorur tre teste të ndryshme në dy pika gjatë një periudhe 172-ditore. Në kampionimin e parë të gjakut, burrat më të vjetër se 50 vjeç dhe ata me një indeks të masës trupore (BMI) prej më shumë se 25 ekspozuan nivelet më të larta të antitrupave.

Në kampionimin e dytë, nivelet e antitrupave (përfshirë proteinat neutralizuese të krijuara për të penguar virusin nga mbyllja e qelizave njerëzore) kishin rënë më tej tek burrat sesa tek gratë, pavarësisht nga mosha dhe BMI, thanë studiuesit.

“Studime të tjera kanë treguar se burrat kanë një përgjigje më të lartë të antitrupave sesa gratë në fazën akute – por ne po tregojmë se edhe pse burrat kanë një përgjigje më të lartë në fillim, rënia e tyre në nivelet e antitrupave është shumë më e shpejtë me kalimin e kohës, ndërsa gratë duket se të ketë nivele më të qëndrueshme”, tha Samira Fafi-Kremer, shefe e virologjisë në spitalet universitare të Strasburgut dhe një nga autorët e studimit. “Unë e quaj këtë manifestim i ri i fuqisë së vajzave”, tha ajo me shaka.

Olivier Schwartz, një tjetër nga autorët dhe kreu i njësisë së virusit dhe imunitetit të Institutit Pasteur, tha se rënia duket se varet nga niveli i lartë i antitrupave për të filluar. “Pra, nëse keni më shumë antitrupa, do të keni një rënie më të shpejtë, por ne nuk e dimë saktësisht pse”, tha ai. Dr Sabra Klein, bashkë-drejtore e Qendrës Johns Hopkins për shëndetin e grave, seksin dhe hulumtimin gjinor, tha që zhvilluesit e vaksinave duhet të analizojnë të dhënat për të krahasuar përgjigjet e meshkujve dhe femrave me kalimin e kohës, sepse ka të ngjarë që rënia e antitrupave të njëanshme nga meshkujt do të ndodhin edhe pas vaksinimit.

“Nëse përgjigjet e antitrupave funksionalë bien në një shkallë më të madhe tek meshkujt sesa femrat pas vaksinimit, atëherë mund të jetë që meshkujt të kenë nevojë për një tjetër vaksinë përforcuese për të ruajtur imunitetin”, tha ajo.

Kuptimi i imunitetit të koronavirusit është larg nga i plotë. Shkencëtarët kanë paralajmëruar që ndërsa antitrupat – të gjeneruar nga qelizat B – janë thelbësore për arsenalin mbrojtës njerëzor, ato nuk janë armët e vetme të vendosura nga sistemi imunitar. Qelizat T, të cilat kanë për detyrë të stimulojnë prodhimin e qelizave B, si dhe asgjësimin e qelizave të frymëmarrjes që ka virusi, janë po aq thelbësore.

“Unë nuk jam i befasuar që mund të ketë ndryshime në intensitetin e përgjigjes imune, pasi kjo është në përputhje me infeksionet e tjera, por … ne kemi nevojë për më shumë hulumtime”, tha Dr. Sabine Oertelt-Prigione. “Është e mundshme që qelizat T të kujtesës mund të ruhen pas infektimit (ose vaksinimit) dhe të jenë në gjendje të mbështesin një përgjigje imune në rast të një infeksioni sekondar, siç është rasti në shumë infeksione të tjera virale, por ne nuk kemi asnjë provë për këtë ende.”

Këtë muaj një studim me 100 pacientë i udhëhequr nga konsorciumi i imunologjisë koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se imuniteti i qelizave T ka të ngjarë të jetë i pranishëm në shumicën e të rriturve gjashtë muaj pas infeksionit primar. Një studim i veçantë me 185 pacientë, i cili ende nuk do të rishikohet nga kolegët, ka treguar se në tetë muaj pas infektimit, shumica e njerëzve që janë rikuperuar kanë ende mjaft qeliza imune për të parandaluar sëmundjen. Burimi: The Guardian

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Parashikimi i motit për sot

Parashikimi i motit për sot

Publikuar më 25.11.2020
Mësoni si do të jetë moti sot....

Mësoni si do të jetë moti sot.

Lexo më shumë

Këto janë shenjat që tregojnë se jeni mbipeshë dhe kujdesi që duhet të tregoni

Këto janë shenjat që tregojnë se jeni mbipeshë dhe kujdesi që duhet të tregoni

Publikuar më 25.11.2020
Me gjithë informacionet dhe këshillat që mjekët dhe dietolog...

Me gjithë informacionet dhe këshillat që mjekët dhe dietologët japin çdo ditë mbipesha është ende një problem serioz. Miliona persona në botë janë të prekur nga obeziteti apo mbipesha dhe vetëm një numër i vogël i tyre janë të ndërgjegjshëm për këtë fakt. Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë të cilës i referohet […]

Lexo më shumë

“Jeni larg dashurisë, shqyrtoni mundësitë e reja”/ Çfarë parashikojnë yjet për sot

“Jeni larg dashurisë, shqyrtoni mundësitë e reja”/ Çfarë parashikojnë yjet për sot

Publikuar më 25.11.2020
Dashi 21 Mars – 19 Prill Hëna është e favorshme: përfi...

Dashi 21 Mars – 19 Prill Hëna është e favorshme: përfitoni prej saj, qiell i bukur për dashuri. Në punë, ky është një vit që përfshin vendime të rëndësishme dhe që ju lejon të kapërceni disa pengesa! Demi 20 Prill – 20 Maj Mundohuni ta jetoni këtë ditë me një qetësi të madhe. Në punë, […]

Lexo më shumë

Ekspertët ngrenë shqetësimin: Njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment të shtrenjtë

Ekspertët ngrenë shqetësimin: Njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment të shtrenjtë

Publikuar më 24.11.2020
Testet e shpejta të antigjenit për të kontrolluar popullatat...

Testet e shpejta të antigjenit për të kontrolluar popullatat e mëdha po bëhen arma e fundit në luftën e Evropës kundër koronavirusit. Por jo aq shpejt, thonë ekspertët e shëndetit publik. Gjithnjë e më shumë shqetësohen se njerëzit po përdoren si subjekte laboratorike në një eksperiment jashtëzakonisht të shtrenjtë. Sllovakia së fundmi bëri një arritje […]

Lexo më shumë

Foto prekëse/ Vajza rri para dirtares ku është shtruar mamaja e saj e prekur nga COVID-19

Foto prekëse/ Vajza rri para dirtares ku është shtruar mamaja e saj e prekur nga COVID-19

Publikuar më 24.11.2020
Një vajzë italiane ka qëndruar me orë të tëra mbi kabinën e ...

Një vajzë italiane ka qëndruar me orë të tëra mbi kabinën e makinës në këmbë, për të parë nënën e saj në dritaren e spitalit. Theksojmë se disa muaj më parë ishin imazhet e Xhihad Al-Suwaiti, një djalë pak më shumë se 30 vjeç nga qyteti palestinez i Beit Aëëa në Bregun Perëndimor, i cili […]

Lexo më shumë

VOA: Vaksina e Oksfordit e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin

VOA: Vaksina e Oksfordit e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin

Publikuar më 24.11.2020
Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britani...

Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira në provat e hershme klinike. Siç e shpjegon korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, vaksina është e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin. Analizat paraprake të provave me 20 mijë vullnetarë […]

Lexo më shumë

Fillon konkurrenca e vaksinave/ Rusia premton të japë vaksinën falas për qytetarët e saj dhe me 10 dollarë për dozë për të huajt

Fillon konkurrenca e vaksinave/ Rusia premton të japë vaksinën falas për qytetarët e saj dhe me 10 dollarë për dozë për të huajt

Publikuar më 24.11.2020
Vaksina Sputnik V e Rusisë është më shumë se 95 përqind efek...

Vaksina Sputnik V e Rusisë është më shumë se 95 përqind efektive dhe do të jetë falas për të gjithë qytetarët rusë, njoftoi qeveria të martën. Instituti i Kërkimeve Gamaleya i Moskës, i cili shërben në ministrinë ruse të shëndetësisë, tha në një njoftim se tregjet ndërkombëtare do të jenë në gjendje të blejnë serumin […]

Lexo më shumë

Bill Gates jep lajmin e mirë: Të gjitha vaksinat do të funksionojnë që nga muaji shkurt, do kemi ulje të vdekjeve

Bill Gates jep lajmin e mirë: Të gjitha vaksinat do të funksionojnë që nga muaji shkurt, do kemi ulje të vdekjeve

Publikuar më 23.11.2020
Bill Gates, bashkëthemeluesi i Microsoft dhe bashkëthemelues...

Bill Gates, bashkëthemeluesi i Microsoft dhe bashkëthemeluesi i Fondacionit Bill & Melinda Gates, është optimist për zhvillimin e vaksinave të koronavirusit. Dy kandidatët e parë të vaksinave që mund të marrin autorizimin e FDA, një nga Pfizer dhe një nga Moderna, duket se janë 95 për qind efektivë kundër koronavirusit. Por Gates gjithashtu shpreson shumë […]

Lexo më shumë