×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Restoranti i shqiptarit në Danimarkë shpallet më i miri në botë

Kopenhaga ka konfirmuar reputacionin e saj si destinacioni global i ushqimit së momentit pasi ushqimet kryesore të tij përfunduan në vendin e parë dhe të dytë në çmimet 50 Restorantet më të Mirë të Botës 2021, të konsideruar gjerësisht si Oskarët e gastronomisë.

Restoranti “Noma” i kuzhinierit shqiptar Rene Rexhepi, i njohur për teknikat e tij të ushqimit dhe fermentimit, u shpall restoranti më i mirë në një ceremoni në Antwerp të Belgjikës, të martën në mbrëmje, raporton The Guardian.

William Drew, drejtori i ceremonisë së 50 Restoranteve më të Mira në Botë, tha se Noma “ka qenë ndoshta restoranti më me ndikim në gjeneratën e tij, duke vendosur standarde të reja në drejtim të kërkimit dhe burimit të përbërësve, zhvillimit dhe prezantimit të pjatave”.

Menyja aktuale e Noma kushton 2,800 krona daneze (320 £), plus 1,800 krona për verërat shoqëruese.

Lista vjetore votohet nga më shumë se 1.000 gastronomë, përfshirë shkrimtarë dhe kritikë të ushqimit, kuzhinierë, restauratorë dhe ekspertë të kuzhinës ndërkombëtare, të cilët këtë vit ia dhanë vendin e dytë një restoranti tjetër me tre yje të Kopenhagës, Geranium.

Noma ka qenë simboli i kuzhinës “New Nordic” që nga viti 2004, kur Rexhepi dhe bashkëthemeluesi i restorantit, Claus Meyer, iu bashkuan 10 kuzhinierëve të tjerë nordikë në publikimin e një manifesti prej 10 pikash që synonte zhvillimin e “kuzhinës autentike” të rajonit.

Manifesti theksoi “pastërtinë, thjeshtësinë dhe freskinë”, nxiti një mbizotërim të ushqimeve sezonale dhe hiperokale, dhe inkurajoi restorantet të zhvillojnë receta tradicionale nordike të peshkut dhe mishit duke ringjallur dhe përshtatur teknikat më të vjetra të tilla si marinimi dhe kriposja.

Rene Rexhepi (lart) dhe kuzhinierët e restorantit “Noma”

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Athinë, 1200 makina me fëmijë, gra shtatzëna dhe të moshuar, të bllokuara në dëborë për më shumë se 20 orë (VIDEO)

Athinë, 1200 makina me fëmijë, gra shtatzëna dhe të moshuar, të bllokuara në dëborë për më shumë se 20 orë (VIDEO)

Publikuar më 25.01.2022
Reshjet e dendura të dëborës të ditëve të fundit që kanë për...

Reshjet e dendura të dëborës të ditëve të fundit që kanë përfshirë kryeqytetin grek, Athinën, kanë krijuar një situatë kaotike në rrugët e vendit.  1.200 automjete kanë ngecur në “Atiki Odo” për mbi 20 orë pasi lëvizja është bërë gati e pamundur për shkak të dëborës. Pa ngrohje të “dorëzuar” në temperaturat nën zero, pa ushqim […]

Lexo më shumë

Rrëfimi tronditës i vajzës shqiptare në Athinë: Prifti grek më dhunoi jo vetëm trupin, por edhe shpirtin

Rrëfimi tronditës i vajzës shqiptare në Athinë: Prifti grek më dhunoi jo vetëm trupin, por edhe shpirtin

Publikuar më 22.01.2022
Detaje tronditëse janë zbuluar nga arrestimi i një prifti në...

Detaje tronditëse janë zbuluar nga arrestimi i një prifti në Greqi i cili akuzohet se ka përdhunuar për disa vite me radhë një vajzë të mitur. Mësohet se vajza e mitur është shqiptare. Prifti 37-vjeçar u arrestua ditën e djeshme nga policia greke, ndërsa denoncimi është bërë nga vetë shqiptarja 17 -vjeçare që u abuzua […]

Lexo më shumë

Sipërmarrësi shqiptar në Amerikë urdhërohet t’i kthejë shtetit 64.6 milionë dollarë

Sipërmarrësi shqiptar në Amerikë urdhërohet t’i kthejë shtetit 64.6 milionë dollarë

Publikuar më 15.01.2022
Martin Shkreli, ish-drejtuesi i firmës së barnave, ‘Pharma B...

Martin Shkreli, ish-drejtuesi i firmës së barnave, ‘Pharma Bro’, që ndikoi në rritjen dramatike të çmimit të një ilaçi që shpëton jetën, është përjashtuar nga industria amerikane përgjithmonë. Në një vendim të premten, gjyqtarja Denise Cote e urdhëroi atë të kthente 64.6 milionë dollarë (47 milionë £) në fitimet që ai bëri nga skema. Ajo vendosi se […]

Lexo më shumë

Përmbyset makina, aksidenti tragjik i merr jetën 29-vjeçarit shqiptar në Greqi

Përmbyset makina, aksidenti tragjik i merr jetën 29-vjeçarit shqiptar në Greqi

Publikuar më 23.12.2021
Një 29-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë në Kretë si pasojë e...

Një 29-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë në Kretë si pasojë e një aksidenti tragjik. I ndjeri është Enkeled Biba nga Lezha që dyshohet se humbi drejtimin e automjetit e për pasojë makina doli nga rruga dhe u përmbys. U desh ndërhyrja e forcave zjarrfikëse për nxjerrjen e trupit të viktimës. Aksidenti i rëndë ka ndodhur 30 minuta […]

Lexo më shumë

Çifti shqiptar u vra mizorisht nga babai i 25-vjeçares, rrëfimi prekës i vëllait të dhëndrit

Çifti shqiptar u vra mizorisht nga babai i 25-vjeçares, rrëfimi prekës i vëllait të dhëndrit

Publikuar më 22.12.2021
Një ngjarje e rëndë ndodhi në fund të vitit 2019, në Melburn...

Një ngjarje e rëndë ndodhi në fund të vitit 2019, në Melburn në Australi, ku një baba shqiptar, Osman Shaptafaj, vrau vajzën e tij Lindita Musai 25 vjeç dhe dhëndrin e tij Vetonin 29 vjeç para shtëpisë së tyre. Çifti kishte dalë për të festuar 1 vjetorin e martesës, festime që u përmbyllën në mënyrën […]

Lexo më shumë

Dita e Emigrantëve, Kokëdhima: Edhe arbëreshët e Italisë do të ktheheshin në atdhe ditën kur Shqipëria të mos jetë më peng i politikanëve të korruptuar

Dita e Emigrantëve, Kokëdhima: Edhe arbëreshët e Italisë do të ktheheshin në atdhe ditën kur Shqipëria të mos jetë më peng i politikanëve të korruptuar

Publikuar më 18.12.2021
Kryetari i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, përkujtoi 18 ...

Kryetari i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, përkujtoi 18 dhjetorin, Ditën Ndërkombëtare të Emigrantëve, duke u shprehur se Shqipëria është ndër vendet e para në botë që ka më shumë shtetas në emigrim se sa në atdhe. Sipas tij, çdo shqiptar i përzënë, madje edhe arbëreshët e Italisë do të ktheheshin në atdheun e tyre, ditën […]

Lexo më shumë

Greqia mbyll dyert deri më 10 janar, rregullat e reja për t’u futur

Greqia mbyll dyert deri më 10 janar, rregullat e reja për t’u futur

Publikuar më 17.12.2021
Masat e reja për hyrjen në Greqi janë publikuar sot në Fleto...

Masat e reja për hyrjen në Greqi janë publikuar sot në Fletoren Zyrtare duke bërë që vendi të “blindohet”deri më datë 9 janar vitit 2022. Vendimi i parë ndalon futjen e të gjithë qytetarëve të shteteve të huaja në Greqi me përjashtim atyre të Bashkimit Europian  përgjatë periudhë 19 dhjetor 2021 – 10 janar 2022. “Ndalimi i […]

Lexo më shumë

Nderimet e fundit për ish-senatorin Bob Dole, kush është shqiptari që qëndroi afër Presidentit Biden

Nderimet e fundit për ish-senatorin Bob Dole, kush është shqiptari që qëndroi afër Presidentit Biden

Publikuar më 10.12.2021
Dje janë bërë nderimet e fundit për mikun e madh të Kosovës,...

Dje janë bërë nderimet e fundit për mikun e madh të Kosovës, ish- senatorin Bob Dole, i cili vdiq të hënën. Në ceremoninë e nderimit bashkë me Presidentin e ShBA-së, Joe Biden, Zonjën e Parë, Jill Biden, ka marrë pjesë edhe biznesmeni shqiptar, Jim Xhema. Xhemail (Jim) Xhema është një veprimtar dhe biznesmen i dalluar […]

Lexo më shumë