×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rënie me 70% të turistëve që kanë ardhur për pushime këtë vit në vendin tonë, sa shqiptarë po ikin në Antalia

Polakët, bjellorusët dhe ukrainasit janë turistët e vetëm që po shijojnë diellin dhe bregdetin shqiptar këtë vit, por edhe shpresa më e madhe e hoteleve me standarde të larta për të shpëtuar çfarë të munden nga ky sezon veror.

Vitin e kaluar në këtë kohë, në hotelet shqiptare kishte edhe nordikë, çekë, izraelitë, rusë, gjermanë etj. Por, pjesa më e madhe e tyre i kanë anuluar pushimet për këtë vit, si rrjedhojë e kufizimeve që kanë ndodhur si rrjedhojë e pandemisë së Covid-19.

Të dhënat zyrtare të Tirana International Airport (TIA) bënë të ditur për Monitor se nga 1 janari deri në 15 gusht, kanë udhëtuar (vajtje-ardhje), rreth 47.8 mijë pasagjerë me charter turistik (përjashtuar Antalian).

Destinacionet janë si më poshtë : Gdansk, Kiev, Katowice, Minsk, Zaporozhe, Poznan, Varshavë, Poznan, Wroclaw.

Pra në total në Shqipëri kanë ardhur deri në 15 gusht rreth 24 mijë pushues të huaj nga Polonia, Bjellorusia, Ukraina. Pjesa më e madhe e tyre janë nga Polonia, që ka mesatarisht 1-3 chartera në ditë me Shqipërinë.

Në krahasim me vitin e kaluar, tkurrja është shumë e lartë. Të dhëna të tjera zyrtare të TIA-s bënë të ditur se në periudhën janar-korrik të vitit të kaluar, kishin fluturuar me charter (vajtje-ardhje) rreth 150 mijë pasagjerë, ose rreth 75 mijë hyrje në vend, ku krahas Polonisë Bjellorusisë e Ukrainës kishte turistë edhe nga destinacione të tjera si Oslo, Stokholm, Tel Aviv, Moskë, Kopenhagen etj.

Këtë vit, rënia e fluturimeve me charter është të paktën 70%.

Vetëm në gusht të vitit të kaluar erdhën me chartera rreth 38 mijë turistë (shih graf ne fund për turistët me chartera në 2019-n).

Charterat e turistëve nga Polonia vijojnë

Burime nga TIA bëjnë të ditur se charterat me turistë nga Polonia vijojnë. Shteti polak ka ndaluar vetëm hyrjen e shtetasve shqiptarë në Poloni, për shkak të rritjes së rasteve me Covid-19 në vendin tonë. Ndryshe nga shtetet e tjera të BE-së, Polonia deri tani e kishte lejuar hyrjen e shtetasve shqiptarë, por me një vendim të papritur e anuloi të shtunën në mbrëmje.

Vetëm 2,200 shqiptarë kanë shkuar me pushime në Antalia

Që nga mesi i muajit korrik, kryhen katër fluturime me charter drejt Antalias, i vetmi destinacion jashtë vendit ku shqiptarët mund të pushojnë. Burime nga TIA bënë të ditur se deri në 15 korrik kanë udhëtuar vajtje ardhje 4840 pasagjerë, ose rreth 2,400 turistë.

Një vit më parë, deri në fund të korrikut, në Antalia kishin shkuar rreth 14 mijë shqiptarë, ndërsa deri në fund të tetor, kur ishte dhe charteri i fundit, pushuan në Turqi rreth 31 mijë shqiptarë./Monitor

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Vit që bën diferencën/ Dyndje pushuesish nga Kosova drejt Shqipërisë, mbi 1 milion persona

Vit që bën diferencën/ Dyndje pushuesish nga Kosova drejt Shqipërisë, mbi 1 milion persona

Publikuar më 29.08.2020
Nga data 1 deri më 25 gusht, Shqipëra ka pritur rreth 830 mi...

Nga data 1 deri më 25 gusht, Shqipëra ka pritur rreth 830 mijë pushues, ndërsa vetëm mëngjesin e kësaj të shtune mbërritën 15 mijë shqiptarë të Kosovës. Për to, destinacionet mbeten plazhet e Durrësit dhe të Shëngjinit. Mirëpo, Zyra për Informim e Policisë së Kosovës bën me dije se në total përgjatë këtij sezoni turistik, […]

Lexo më shumë

Për amerikanët, Shqipëria renditet në vend të parë të sugjerimeve turistike

Për amerikanët, Shqipëria renditet në vend të parë të sugjerimeve turistike

Publikuar më 25.08.2020
Teksa udhëtimet turistike në vende të ndryshme të botës janë...

Teksa udhëtimet turistike në vende të ndryshme të botës janë tepër të vështira për shkak të masave të rrepta kundër përhapjes së koronavirusit, portali i njohur BestLife ka publikuar 13 destinacione mahnitëse që mund të vizitohen nga turistët amerikanë gjatë këtij sezoni. Surpriza është Shqipëria në vendin e parë. Rekomandimi kryesor i këtij portali janë […]

Lexo më shumë

Serbët pushtojnë bregdetin shqiptar/ Turistja tregon për eksperiencën këtu dhe arsyet pse erdhi në vendin tonë

Serbët pushtojnë bregdetin shqiptar/ Turistja tregon për eksperiencën këtu dhe arsyet pse erdhi në vendin tonë

Publikuar më 18.08.2020
Një dozë e madhe adrenaline iu dha Nevena Sunjevariç, vjeçe ...

Një dozë e madhe adrenaline iu dha Nevena Sunjevariç, vjeçe 30 nga Beogradi për të zgjedhur Shqipërinë për pushimet e saj verore. Gjatë sezonit të verës së vitit të kaluar, Nevena vizitoi vendet më të bukura në Shqipëri, dhe zbulon për “Blic” se si e kaloi verën në një vend që, siç thotë ajo, nuk […]

Lexo më shumë

Kjo është “parajsa” e alpeve shqiptare, ja fotografitë

Kjo është “parajsa” e alpeve shqiptare, ja fotografitë

Publikuar më 15.08.2020
Lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer  vitet e fun...

Lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer  vitet e fundit në një nga vendet më tërheqëse lumore të Alpeve Shqiptare si për turistët vendas edhe për ata të huaj. I cilësuar nga mediet e huaja si një  “parajsë e vogël”, lumi ai është padyshim destinacioni më i preferuar sidomos nga të rinjtë. Natyra […]

Lexo më shumë

Riviera shqiptare, blogu i njohur turistik tregon 15 plazhet më të mira në Shqipëri

Riviera shqiptare, blogu i njohur turistik tregon 15 plazhet më të mira në Shqipëri

Publikuar më 10.08.2020
Shqipëria është një vend që njihet për bukuritë e saj natyro...

Shqipëria është një vend që njihet për bukuritë e saj natyrore. Së fundmi, autori Krishna Teja në artikullin që ka publikuar për vendin tonë në blogun e njohur turistik, pickyourtrail.com ka renditur 15 plazhet që duhet të vizitohen në Shqipëri. Ai shkruan se vija bregdetare shqiptare ka plazhe shumë të bukura që duhet të vizitohen gjatë 2020. […]

Lexo më shumë

Eurostat rendit shtetet bregdetare të Europës, Shqipëria në përmirësim por mbetet nga fundi

Eurostat rendit shtetet bregdetare të Europës, Shqipëria në përmirësim por mbetet nga fundi

Publikuar më 04.08.2020
Në ditët e para të gushtit e gjithë Europa është dyndur drej...

Në ditët e para të gushtit e gjithë Europa është dyndur drejt plazheve, për të marrë rreze dielli dhe për të shuar vapën në ujërat e detit. Për shkak të kufizimeve nga pandemia, pjesa më e madhe i janë drejtuar zonave lokale, ndërsa shtetet që nuk kanë det po shkojnë drejt fqinjëve. Por, a e […]

Lexo më shumë

Numri i pushuesve për në Shqipëri përgjysmohet, COVID-19 “frikëson” qytetarët e Kosovës

Numri i pushuesve për në Shqipëri përgjysmohet, COVID-19 “frikëson” qytetarët e Kosovës

Publikuar më 16.07.2020
Qytetarët e Kosovës, destinacionin e tyre për të bërë pushim...

Qytetarët e Kosovës, destinacionin e tyre për të bërë pushimet e kanë Shqipërinë, një pjesë e madhe e tyre, sidomos këtë vit që nuk kanë mundësi zgjedhjeje. Mirëpo, frika nga përhapja e pandemisë së COVID-19 duket se i ka stepur pushuesit nga Kosova. Sipas të dhënave, krahasuar me vitin e kaluar, numri i pushuesve nga […]

Lexo më shumë

The New York Times: Kosova e Shqipëria, ndër vendet që mund të vizitojnë amerikanët gjatë pandemisë

The New York Times: Kosova e Shqipëria, ndër vendet që mund të vizitojnë amerikanët gjatë pandemisë

Publikuar më 10.07.2020
Prestigjiozja “The New York Times” ka publikuar listën e ven...

Prestigjiozja “The New York Times” ka publikuar listën e vendeve që mund të vizitohen nga qytetarët amerikanë, ndonëse udhëtimi dhe planifikimi i udhëtimit janë duke u kufizuar nga përhapja e koronavirusit në mbarë botën. Pjesë e kësaj liste janë edhe Kosova e Shqipëria. Për Shqipërinë thuhet se “rihapi kufijtë e saj në fillim të qershorit […]

Lexo më shumë