×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Reforma Zgjedhore gati brenda 15 marsit, ndërhyn OSBE kur nuk ka konsensus

Pas disa muajve rezistencë dhe pas presionit ndërkombëtar, Partia Socialiste ka rënë dakord që diskutimet kryesore për reformën t’i bëjë një grup pune me përbërje të barabartë prej 4 anëtarësh. Ata janë bashkëkryetarët e Komisionit për Reformën Zgjdhore, Damian Gjiknuri, Rudina Hajdari, si dhe përfaqësuesit e koalicionit opozitar, Oerd Bylykbashi, Petrit Vasili.

Komisioni i Reformës Zgjedhore nuk do të jetë vendi ku do të arrihet konsensusi mes qeverisë dhe opozitës për reformën zgjedhore. Këtë e përcakton “Kuadri i Bashkëpunimit për Reformën Zgjedhore”, i dakordësuar mes qeverisë dhe opozitës.

Propozimi që diksutimet për reformën zgjedhore të bëhen jashtë komisionit për reformën zgjedhore ishte pikë kyçe në dokumentin me 5 pika që opozita i paraqiti qeverisë në muajin tetor, në të cilin komisioni i reformës cilësohej si ilegjitim.

Përfaqësuesit e partive kanë rënë dakord për një tekst të përbashkët me 8 pika, ku janë reflektuar kërkesat e opozitës për ecjen përpara me reformën zgjedhore.

Konkluzionet e plota:

  1. Formohet Këshilli Politik me përfaqësues të opozitës, drejtuesve të Komisionit të Reformës Zgjedhore dhe përfaqësuesve të grupeve parlamentare në Kuvend.
  2. Këshilli mblidhet brenda muajit janar 2020 dhe autorizon platformën e punës së procesit të Reformës Zgjedhore si më poshtë:
  3. Një përfaqësi politike, (2 persona) nga opozita jashtë-parlamentare dhe ekspertë të saj, do të punojnë me dy bashkë-kryetarët e Komisionit të Reformës Zgjedhore dhe ekspertët e atashuar pranë saj.

Tryeza për Reformen Zgjedhore

-Çështjet që do të adresohen caktohen në vendimin e Kuvendit, nr 102/2017, i amenduar. “për ngritjen e Komisionit të Reformës Zgjedhore”, përfshirë dhe planin e punës së miratuar me konsensus nga Komisioni në vitin 2017 si dhe çdo problematikë tjetër zgjedhore që palët bien dakord me konsensus me qëllimin e arritjes së standardeve zgjedhore ndërkombëtare.

-Palët e përfshira angazhohen të adresojnë me konsensus të gjitha çështjet e administrimit të zgjedhjeve, objekt i punës së Reformës Zgjedhore, përfshirë edhe rekomandimet e OSBE/ODIHR dhe për çështjet që nuk gjendet dakordësi do të kërkohet mendim dhe asistencë nga ekspertiza ndërkombëtare OSBE/ODIHR me qëllim gjetjen e një zgjidhjeje të pranueshme.

-Për të ndihmuar këtë proces, Komisioni për Reformën Zgjedhore do të kërkojë zyrtarisht asistencën e OSBE/ODIHR, përfshirë dërgimin e ekspertëve nëse kjo është e mundur që do të bashkëpunojnë me përfaqësues politikë dhe ekspertët e përcaktuar në paragrafin e parë të kësaj pike, me qëllim për të lehtësuar procesin e diskutimit dhe hartimit të projekt-propozimeve përkatëse.

-Projekti përfundimtar i dakordësuar mes palëve, sipas këtij dokumenti, do të miratohet nga Kuvendi në përputhje me procedurat parlamentare. Shumica angazhohet që të mos kryejë ndryshime në Komisionin e Reformës Zgjedhore dhe në seancë plenare, në tekstin e miratuar, të dakordësuar mes palëve sipas këtij dokumenti.

-Palët angazhohen që Reforma të përfundojë jo më vonë se 15 mars 2020.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rama del sërish në TV: E vërteta e ofertës për Bashën, njëri Kryeministër dhe tjetri President

Rama del sërish në TV: E vërteta e ofertës për Bashën, njëri Kryeministër dhe tjetri President

Publikuar më 10.07.2020
Pasi foli për 1 orë e 7 minuta në një konferencë për shtyp k...

Pasi foli për 1 orë e 7 minuta në një konferencë për shtyp kryeministri Edi Rama zgjodhi fillimisht që t’i përgjigjej me një koment në Twitter kreut të opozitës Lulzim Basha duke mohuar të kishte bërë një ofertë “unë President dhe ti Kryeministër”. Ndoshta i është dukur se kjo nuk ka “zënë vend” ndaj kreu […]

Lexo më shumë

PS mbledh të hënën komisionin hetimor për shkarkimin e Metës

PS mbledh të hënën komisionin hetimor për shkarkimin e Metës

Publikuar më 10.07.2020
Të hënën e 13 korrikut në orën 14:00, do të mblidhet Komisio...

Të hënën e 13 korrikut në orën 14:00, do të mblidhet Komisioni i Posaçëm Hetimor për shkarkimin e Presidentit e Republikës Ilir Meta. Komisioni hetimor do të hetojë vendimin e presidentit Meta për zgjedhjet e 30 qershorit si dhe emërimet në Gjykatën Kushtetuese. Gjithashtu, komisioni do të shqyrtojë edhe provat e administruara dhe opinionin e […]

Lexo më shumë

Deklaratat e Ramës dhe Bashës, Murrizi:“Të penduarit” e parë të Reformës në Drejtësi, po nxjerrin të palarat e njëri-tjetrit

Deklaratat e Ramës dhe Bashës, Murrizi:“Të penduarit” e parë të Reformës në Drejtësi, po nxjerrin të palarat e njëri-tjetrit

Publikuar më 10.07.2020
Pas deklaratave të Ramës dhe Bashës, ka reaguar edhe deputet...

Pas deklaratave të Ramës dhe Bashës, ka reaguar edhe deputeti Myslim Murrizi. Nëpërmjet një postimi të gjatë në rrjetin social Facebook, Murrizi i ka quajtur Ramën dhe Bashën si dy “të penduarit” e parë të kësaj bande politike 30-vjeçare. Deputeti ka deklaruar se sulmet dhe ironitë e Ramës dhe Bashës me njëri-tjetrin, janë efektet e […]

Lexo më shumë

Kokëdhima: Rama, Basha dhe Meta bëjnë çdo lloj pazari

Kokëdhima: Rama, Basha dhe Meta bëjnë çdo lloj pazari

Publikuar më 10.07.2020
Kreu i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, e cilësoi ‘hapje ...

Kreu i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, e cilësoi ‘hapje barku’ denoncimin e kreut të PD-së për pazarin që i paska ofruar kreu i PS-së, që Rama të bëhej president dhe Basha të bëhej kryeministër, veç të hiqnin koalicionet parazgjedhore, atë PD-LSI. Kokëdhima u shpreh që fakt është se SHQUP-i dhe Rilindja kanë vite që bëjnë […]

Lexo më shumë

Pazari për “Zgjedhoren”/ Lulzim Basha zbulon ofertën që i bëri Edi Rama: Ti kryeministër, unë president

Pazari për “Zgjedhoren”/ Lulzim Basha zbulon ofertën që i bëri Edi Rama: Ti kryeministër, unë president

Publikuar më 10.07.2020
Negociatat për të ashtuquajturën Reformë Zgjedhore duket të ...

Negociatat për të ashtuquajturën Reformë Zgjedhore duket të jenë veç një pazar mes kryeministrit Rama dhe kreut të PD-së Basha. Vetë kryedemokrati zbuloi sot përmes një daljeje për media ofertën për kryeministër që i bëri Edi Rama për të dakordësuar hapjen e listave që ndalon koalicionet parazgjedhore. “Nuk ka konsesus për ndryshimin e sistemit. Vetëm […]

Lexo më shumë

“Jo ndryshim sistemi para zgjedhjeve”, Varheley: Votoni marrëveshjen e 5 qershorit

“Jo ndryshim sistemi para zgjedhjeve”, Varheley: Votoni marrëveshjen e 5 qershorit

Publikuar më 10.07.2020
Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varheley, deklaroi se Komi...

Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varheley, deklaroi se Komisioni Europian nuk mbështet nismat për ndryshimin e sistemit zgjedhor disa muaj para zgjedhjeve. Varheley kërkoi miratimin nga Parlamenti të Marrëveshjes së 5 qershorit, sipas rekomandimeve të OSBE/ODIHR. Deklarata e plotë Reforma zgjedhore në Shqipëri: Është e rëndësishme që reforma e dakordësuar me 5 qershor të adoptohet nga […]

Lexo më shumë

Miratohet në parim nisma e opozitës parlamentare për ndryshimet kushtetuese

Miratohet në parim nisma e opozitës parlamentare për ndryshimet kushtetuese

Publikuar më 10.07.2020
Është miratuar në parim nisma e 28 deputetëve të opozitës pa...

Është miratuar në parim nisma e 28 deputetëve të opozitës parlamentare për ndryshimet kushtetuese, ndryshim të sistemit dhe eliminim të koalicioneve parazgjedhore. Vendimi u mor pas afro 2 orësh diskutime në mbledhjen e përbashkët të Komisionit të Ligjeve dhe Këshillit të Legjislacionit. 16 deputetë votuan pro projektligjit, asnjë abstenim, kurse kundër ishte vetëm deputeti Adriatik […]

Lexo më shumë

“Kush të dojë të qëndrojë pa suflerë e avokatë”, Murrizi ironizon deputetët që u deklaruan pro “Zgjedhores”

“Kush të dojë të qëndrojë pa suflerë e avokatë”, Murrizi ironizon deputetët që u deklaruan pro “Zgjedhores”

Publikuar më 10.07.2020
Duke ironizuar 6 deputetët që dje u deklaruan pro marrëveshj...

Duke ironizuar 6 deputetët që dje u deklaruan pro marrëveshjes për Reformën Zgjedhore, kreu i grupit parlamentar demokrat Myslim Murrizi tha se 28 firmëtarët për ndryshimet kushtetuese janë ende gjallë. Deputeti tha se kush të dojë mund t’i qëndrojë nismës pa suflerë e avokatë, duke shtuar se ligjvënësit e kanë mbushur moshën 18 vjeç dhe […]

Lexo më shumë