Reforma Zgjedhore, Basha: Të pranohen tre kushtet e opozitës

Partia Demokratike ka dalë në një konferencë për median mbi propozimet e paraqitura ditën e djeshme për kodin zgjedhor. Gazetari i “Shekulli”-t Xhesian Shazimani raporton nga konferenca që po zhvillohet momentalisht në selinë blu.

Kreu i PD, Lulzim Basha shprehet se reforma zgjedhore nuk do të diktohetm duke kërkuar që ndëshkim vjedhjes së votave. “T’i japim fund pushteti të korruptuar të Edi Ramës. Damian Gjiknuri është ushtar i Edi Ramës. Një ndër kushtet e Bundestagut Gjerman është që të dënohen blerësit e votave. Gjiknuri është zgjedhje e Ramës dhe jo e jona. PD ka synim miratimin e kësaj reforme, largimin e kësaj qeverie dhe dënimin e atyre që janë marr me vjedhje votash. Marrëveshja e djeshme nuk është konsensus me qeverinë. Prej fillimit të dhjetorit, faktori ndërkombëtar ka ushtruar presion ndaj qeveris që të pranonte tre kushtet e opozitës.”, shprehet Bashha.

Më tej ka shtuar se largimi i mazhorancës do të bëhet nga vet qytetarët. “Largimin e kësaj qeverie do ta bëjnë qytetarët. Opozita do jetë në mbështetje të qytetarëve për ta larguar këtë të keqe. Tryeza e djeshme nuk është takim me Ramën por zbatimin e procesit për të përmbushur kërkesat Bundestagut dhe si rrjedhojë për ta çuar vendin në zgjedhje të parakohshme”, deklaroi Basha në këtë takim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet