×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rastet e mutacionit të Omicron po ndodhin në gjithnjë e në më shumë vende – Masat për reduktimin e tij

Varianti i ri i koronavirusit, i quajtur Omicron, është ende duke u përhapur në të gjithë botën, me dy raste të reja që janë identifikuar sot në Australi, pavarësisht faktit se gjithnjë e më shumë vende po vendosin kufizime udhëtimi në përpjekje për të mbrojtur veten.

Ministria e Shëndetësisë e shtetit më të populluar të Australisë, New Uells, njoftoi sot se dy udhëtarë që mbërritën në Sidnei të shtunën nga pjesa jugore e Afrikës rezultuan pozitive për llojin Omicron.

Të dy ishin asimptomatikë, të vaksinuar plotësisht kundër Covid-19 dhe janë vendosur në karantinë, sipas autoriteteve. 12 pasagjerë të tjerë në të njëjtin fluturim, gjithashtu nga Afrika Jugore, shkuan në izolim pavarësisht se nuk u diagnostikuan me Covid-19, ndërsa gjithsej 260 persona në bord – pasagjerë dhe ekuipazh – u urdhëruan të izolohen.

Rastet në Australi janë treguesi më i fundit se lloji i ri i koronavirusit mund të jetë i vështirë për t’u kontrolluar. Omicron u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut dhe që atëherë është raportuar për përhapje në Britani, Gjermani, Itali, Belgjikë, Botsvanë, Izrael dhe Hong Kong. Autoritetet austriake po hetojnë sot një rast të dyshimtë.

Lloji i ri, i cili është cilësuar si një “shqetësues” nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka shkaktuar shqetësim në mbarë botën pasi mund të jetë rezistent ndaj vaksinave dhe të zgjasë pandeminë Covid-19, e cila zgjat për gati dy vjet.

Varianti Omicron konsiderohet më ngjitës se të mëparshmit, megjithëse ekspertët ende nuk e dinë nëse ai shkakton sëmundje më të rëndë apo më të butë se llojet e tjera.

Shumë vende kanë vendosur tashmë ose po planifikojnë të vendosin kufizime udhëtimi në vendet në Afrikën Jugore.

Duke miratuar masat më drastike deri më tani, Izraeli njoftoi të shtunën vonë se po ndalon të gjithë të huajt të hyjnë në territorin e tij, ndërsa rifut një teknologji të gjurmimit të fytyrës përmes telefonave të tyre celularë për të parandaluar përhapjen e Omicron në vend.

Kryeministri izraelit Naftali Bennett ka thënë se do t’i ndalohet hyrja në vend për 14 ditë. Ndërkohë, zyrtarët shpresojnë se do të ketë më shumë informacion mbi efektivitetin e vaksinave kundër llojit Omicron.

Nga ana e saj, qeveria e Afrikës së Jugut denoncoi dje kufizimet e udhëtimit, duke theksuar se ato janë të padrejta dhe ndoshta do të dëmtojnë ekonominë e saj, madje vlerësoi se po ndëshkohet për aftësinë e saj shkencore për të zbuluar në kohë shtamet e mutuara të koronavirusit.

Në Britani, ku janë identifikuar dy raste të variantit Omicron në zonat e lidhura me udhëtimet në Afrikën jugore, qeveria ka njoftuar masa për të frenuar përhapjen e llojit, duke përfshirë kërkesën që të gjithë të ardhurit t’i nënshtrohen testimit PCR.

Autoritetet në shtetin gjerman të Bavarisë raportuan gjithashtu dy raste të Omicron dje. Në Itali, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë vuri në dukje se një rast i llojit të ri u gjet në Milano tek një person i kthyer nga Mozambiku.

Pabarazitë e vaksinave

Megjithëse epidemiologët thonë se kufizimet e udhëtimit të vendosura nga shumë vende – si SHBA, Brazili, Kanadaja, vendet e BE-së, Australia, Japonia, Koreja e Jugut, Arabia Saudite dhe Tajlanda – mund të mos jenë në gjendje të kontrollojnë plotësisht përhapjen e mutacionit.

Zëvendësministri meksikan i Shëndetësisë Hugo Lopez Gatel tha se kufizimet e udhëtimit nuk po ndihmojnë në ndalimin e përhapjes së llojit të ri, duke i quajtur masat e marra nga disa vende “disproporcionale”.

“Nuk është treguar se është më ngjitëse ose për t’i shpëtuar imunitetit të vaksinës. (Kufizimet e udhëtimit) ndikojnë në ekonominë dhe mirëqenien e qytetarëve”, tha ai në një postim në Twitter të shtunën.

Lloji Omicron erdhi në një kohë kur shumë vende në Evropë po përballeshin tashmë me një rritje të rasteve të Covid-19, me disa prej tyre që rivendosnin kufizimet në kontaktet sociale në një përpjekje për të frenuar përhapjen e epidemisë.

Për më tepër, varianti i ri solli sërish në pah pabarazitë e mëdha në shkallën e vaksinimit kundër Covid-19 në mbarë botën. Në një kohë kur shumë vende të zhvilluara kanë filluar t’u japin banorëve të tyre një dozë të tretë, përforcuese të vaksinës, më pak se 7% e njerëzve në vendet me të ardhura të ulëta kanë marrë një dozë të parë të vaksinës, sipas organizatave mjekësore dhe humanitare.

Seth Berkeley, President dhe CEO i GAVI, i cili së bashku me OBSH-në ka nisur iniciativën COVAX për një shpërndarje më të drejtë të vaksinave Covid-19, tha se aksesi në vaksina është jetik për të parandaluar shfaqjen e varianteve të reja të virusit.

“Megjithëse duhet të dimë më shumë për Omicron. Ajo që dimë është se për sa kohë që një pjesë e madhe e popullsisë së Tokës nuk është vaksinuar, viruset e mutuara do të shfaqen dhe pandemia do të vazhdojë të vazhdojë”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risil...

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës. Bëhet me dije nëpërmjet njoftimit zyrtar se një mjet tip ‘Toyota’ ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin rrethues të një banese. Nga ana tjetër njoftohet se ka mbetur i lënduar drejtuesi dhe pasagjeri, të cilët ndodhet në spital jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Publikuar më 28.01.2022
Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë pres...

Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë presidentin rus Vladimir Putin këtë vit, pavarësisht nga vendosjet ushtarake e Moskës në kufirin ukrainas. “Ne organizojmë tradicionalisht një takim vjetor biznesi me Presidentin Putin dhe ministra të rëndësishëm për ekonominë për të adresuar çështjet aktuale në marrëdhëniet ekonomike”, tha Komiteti Gjerman për Marrëdhëniet Ekonomike të Evropës […]

Lexo më shumë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Publikuar më 28.01.2022
Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidat...

Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit në logon e Partisë Socialiste. Menjëherë pas mbledhjes së kryesisë në Selinë Rozë, drejtuesit politikë të qarqeve ku do zhvillohen zgjedhjet në 6 bashki, kanë dalë dhe kanë bërë publikë […]

Lexo më shumë

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Publikuar më 28.01.2022
Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat i...

Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat italiane bëjnë me dije se gjatë operacionit janë sekuestruar pasuri me vlerë deri në 2 mln euro që përfshijnë makina, pasuri të paluajtshme dhe para të thata. Pasuritë i përkasin dy grupeve kriminale me origjinë shqiptare që trafikon drogë në territorin e Venetos. Hetimi përfshiu 33 persona […]

Lexo më shumë

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Publikuar më 28.01.2022
Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë france...

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés. Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të […]

Lexo më shumë

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Publikuar më 28.01.2022
Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgje...

Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale kandidati pë Bashkinë e Shkodrës, Ardit Qylybyli. Reagimi nga Ardit Qylybyli: “Te nderuar demokrate, qytetare te Shkodres! Une jam propozuar nga strukturat si kandidat per kryetar te Bashkise se Shkodres ne zgjedhjet e pjesshme vendore te 6 marsit. Jam shume i nderuar […]

Lexo më shumë

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pa...

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Lezhë. Mësohet se një motor është përplasur me një fuoristradë dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i motomjetit. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Shtraus” në Lezhë. Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i motorit, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, […]

Lexo më shumë

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 28.01.2022
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qyteta...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qytetarë të infektuar, 5 humbje jete dhe 2564 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose […]

Lexo më shumë