×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Raporuesi për Serbinë në PE, Bilcik: Formimi i Asociacionit, çështje komplekse që kërkon më shumë kohë

Raportuesi i BE-së për Serbinë në Parlamentin Evropian, sllovaku Vladimir Bilcik, thotë se formimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe është një detyrim dhe një çështje komplekse, e cila kërkon më shumë kohë.

Ai ka mirëpritur angazhimin e SHBA-së në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë dhe theksoi se BE ka një rol udhëheqës në atë proces.

Bilcik, ka deklaruar për portalin “KosoOnline”, se të gjitha zotimet e marra duhet të respektohen dhe zbatohen, duke iu përgjigjur pyetjes nëse Prishtina duhet të respektojë angazhimet e marra në Bruksel në vitin 2013, veçanërisht kur bëhet fjalë për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe, i cili ende nuk është formuar, transmeton Telegrafi.

Ai tha se “e kupton që Asociacioni është një çështje komplekse dhe se duhet më shumë kohë për të zbatuar disa pjesë të marrëveshjes, por është e rëndësishme të tregohet vullnet i  mirë dhe udhëheqje politike në formimin e Asocicionit”.

Duke komentuar deklaratën e shefit të BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell se një marrëveshje midis Kosoëvës dhe Serbisë mund të arrihet në muajt e ardhshëm, Bilcik tha se, “ndonëse  të gjithë duam që dialogu të përfundojë në të ardhmen e afërt, gjëja më e rëndësishme është të vazhdojmë me një ritëm të mirë dhe me një përkushtim të qartë politik, drejt arritjes së marrëveshjes gjithëpërfshirëse.

Bilckik e sheh “Mini Schengenin” si një iniciativë për të forcuar bashkëpunimin rajonal.

“Megjithatë, kjo nuk mund të zëvendësojë qëllimin e vërtetë strategjik të partnerëve tanë në Ballkanin Perëndimor – pranimin në BE dhe zonën Shengen. Kjo duhet të jetë aspirata kryesore e të gjithë partnerëve tanë në Ballkanin Perëndimor. Liria e lëvizjes është një nga shtyllat themelore të Bashkimit Evropian. një nga arritjet më të mëdha të integrimit evropian. Në fund, qëllimi i çdo vendi anëtar të ardhshëm është të jetë pjesë e një zone pa kufizime të udhëtimit”, tha Bilcik.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mali i Zi dhe Serbia dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit

Mali i Zi dhe Serbia dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit

Publikuar më 29.11.2020
Qeveria në ikje e Malit të Zi ka shpallur ambasadorin e Serb...

Qeveria në ikje e Malit të Zi ka shpallur ambasadorin e Serbisë person të padëshiruar (non grata) dhe i ka kërkuar që të largohet nga shteti, ka njoftuar Ministria e Jashtme më 28 nëntor. Serbia është përgjigjur disa orë më vonë duke e shpallur ambasadorin e Malit të Zi, po ashtu person të padëshiruar dhe […]

Lexo më shumë

Maqedonia e Veriut: 41 të vdekur dhe 1,022 të infektuar me COVID-19

Maqedonia e Veriut: 41 të vdekur dhe 1,022 të infektuar me COVID-19

Publikuar më 28.11.2020
Maqedonia e Veriut të shtunën ka shënuar rekord të ri sa i p...

Maqedonia e Veriut të shtunën ka shënuar rekord të ri sa i përket numrit të viktimave me COVID-19, sëmundjen që shkakton koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për 41 të vdekur dhe 1,022 të infektuar nga testimi i 3,127 mostrave në 24 orët e fundit. Sipas raportit, viktimat janë: 17 në Shkup, nga katër në […]

Lexo më shumë

Telefonatat mashtruese të Call Center-it/ Zbulohet skema, banda fuste në kurth pensionistët e vetmuar

Telefonatat mashtruese të Call Center-it/ Zbulohet skema, banda fuste në kurth pensionistët e vetmuar

Publikuar më 28.11.2020
Autoritetet e sigurisë në Gjermani të drejtuar nga policia e...

Autoritetet e sigurisë në Gjermani të drejtuar nga policia e Trierit së bashku me policinë në Kosovë ia kanë dalë të godasin në një aksion ndërkombëtar një bandë kriminele që operonte nga Kosova dhe përfitonte miliona euro, duke gënjyer pensionistët me premtime për fitore në loto. Sipas policisë në Ansbach, mashtruesit flisnin një gjermanishte të […]

Lexo më shumë

“Ndërhyn në punët e brendshme”, Mali i Zi shpall “non grata” ambasadorin e Serbisë

“Ndërhyn në punët e brendshme”, Mali i Zi shpall “non grata” ambasadorin e Serbisë

Publikuar më 28.11.2020
Qeveria pro-perëndimore në largim e Malit të Zi e deklaroi a...

Qeveria pro-perëndimore në largim e Malit të Zi e deklaroi ambasadorin e Serbisë fqinje person non grata të shtunën, duke reflektuar një rritje të tensioneve disa ditë para inaugurimit të planifikuar të një qeverie të re në këtë shtet. Ministria e Jashtme e kombit të vogël ballkanik përmendi “ndërhyrjen e gjatë dhe të vazhdueshme në […]

Lexo më shumë

Bllokimi në Greqi mund të zgjatet edhe pas 7 dhjetorit, sot raportohen 121 persona të vdekur si pasojë e COVID-19!

Bllokimi në Greqi mund të zgjatet edhe pas 7 dhjetorit, sot raportohen 121 persona të vdekur si pasojë e COVID-19!

Publikuar më 28.11.2020
Autoritetet greke njoftuan një rekord prej 121 të vdekurish ...

Autoritetet greke njoftuan një rekord prej 121 të vdekurish nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit të shtunën. Numri i përgjithshëm i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë është 2,223 persona. Kishte gjithashtu 1,747 raste të reja duke rritur gjithsej rastet e konfirmuara në 103,034. Qyteti verior i Selanikut përsëri kishte më së shumti raste […]

Lexo më shumë

Greqia nervozohet me qëndrimin gjerman/ Ministri i Jashtëm grek: Nuk e kuptoj ngurrimin e Gjermanisë përball Turqisë

Greqia nervozohet me qëndrimin gjerman/ Ministri i Jashtëm grek: Nuk e kuptoj ngurrimin e Gjermanisë përball Turqisë

Publikuar më 28.11.2020
Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias akuzoi Gjermaninë se n...

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias akuzoi Gjermaninë se nuk po i përmbahet rolit të saj udhëheqës në BE duke hedhur poshtë lutjet nga Athina për të vendosur një embargo armësh ndaj Turqisë. “Unë me të vërtetë nuk arrij të kuptoj ngurrimin e Gjermanisë për të përdorur fuqinë e madhe të ekonomisë së saj për […]

Lexo më shumë

Çdo gjë është bërë në heshtje, Greqia pajiset me automjete ushtarake të blinduara

Çdo gjë është bërë në heshtje, Greqia pajiset me automjete ushtarake të blinduara

Publikuar më 28.11.2020
“Drita jeshile” për blerjen e automjeteve të par...

“Drita jeshile” për blerjen e automjeteve të para të blinduara 4×4 të tipit M1117 Guardian pritet të ndizet së shpejti me rezultatin që Greqia të mbrohet edhe më shumë por pa harxhuar një pasuri. Kujtojmë që në verë Kongresi Amerikan kishte miratuar shitjen e 1,200 forcave të blinduara të përdorura në gjendje të shkëlqyeshme për […]

Lexo më shumë

(Video) Pamje nga përleshja me armë në mes të rrugës në Kosovë!

(Video) Pamje nga përleshja me armë në mes të rrugës në Kosovë!

Publikuar më 28.11.2020
Një rrahje mes dy personave ka ndodhur para pak çastesh në m...

Një rrahje mes dy personave ka ndodhur para pak çastesh në mes të rrugës në Veternik. Në media është publikuar një video nga një përleshje mes dy personave, ku njëri prej tyre në duar mban armë zjarri me të cilën e kërcënon. Mirëpo me të ardhur policia në vend të ngjarjes të personat kanë ikur […]

Lexo më shumë