×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Raporti për vrasjen e kineastes: Arma e shkrepur nga aktori i Hollivudit ishte përdorur për argëtim nga ekipi i filmit

Arma mbështetëse që vrau kineasten Halyna Hutchins në një set filmi në New Mexico ishte përdorur nga anëtarët e ekipit të filmit për argëtim, pretendon një raport i ri.

Arma, me të cilën qëlloi Alec Baldwin në xhirimet e filmit “Rust”, madje mund të jetë mbushur me fishekë të drejtpërdrejtë, raporton TMZ. Burime të shumta të lidhura me prodhimin e filmit i thanë TMZ se arma u qëllua në tubime jashtë orarit – gjë që mund të shpjegojë se si një raund i drejtpërdrejtë gjeti rrugën e tij në dhomën e armës. Një burim tjetër që ishte në sheshin e xhirimit, tha për TMZ se kur policët mbërritën, ata gjetën municion të vërtetë dhe fishekë bosh të ruajtur në të njëjtën zonë, ku mund të kishte ndodhur përzierja fatale.

Zyrtarët nuk i kanë konfirmuar pretendimet, transmeton TMZ. Alec Baldwin u përfshi në një xhirim aksidental në xhirime që la të vdekur një anëtar të ekipit të filmit “Rust”. Të enjten, zyrtarët iu përgjigjën një thirrjeje në setin e Western, pranë Santa Fe, Nju Meksiko, pasi Baldwin kishte qëlluar pa e ditur me armë zjarri, duke e goditur 42-vjeçaren Hutchins në gjoks dhe duke e vrarë atë. I plagosur ka mbetur edhe regjisori Joel Souza, 48 vjeç, i cili qëndronte pas saj. Audioja kaotike nga 911 zbulon momentin shqetësues, mbikëqyrësja e skenarit, Mamie Mitchell, u lutet reaguesve për ndihmë. “Ne patëm dy njerëz që u qëlluan aksidentalisht në një xhirim filmi nga një armë mbështetëse, ne kemi nevojë për ndihmë menjëherë,” i tha Mitchell një dispeçeri të urgjencës. “Ne ishim duke bërë prova dhe doli, dhe unë mbarova, të gjithë mbaruam.” Dispeçeri pyeti nëse arma ishte e mbushur me një plumb të vërtetë, të cilit Mitchell nuk mund t’i përgjigjej në atë kohë.

Në telefonatë, ajo mund të dëgjohet duke fajësuar për incidentin ndihmës-regjisorin e filmit David Halls. Roli zakonisht është përgjegjës për të siguruar që armët të jenë të sigurta në seritë e filmave. Halls bërtiti se arma ishte një “armë e ftohtë” përpara se t’ia jepte Baldwin-it, sipas një urdhri kontrolli të lëshuar të premten. “Nuk mund t’ju them. Kemi dy lëndime,” u përgjigj Mitchell. “Dhe ky AD (asistent regjisor) që më bërtiti në drekë, duke më pyetur për rishikime… Ai supozohet të kontrollojë armët. Ai është përgjegjës për atë që ndodh në xhirime.” Burimet e prodhimit të “Rust” i thanë Daily Beast se ata pyetën nëse Halls ndoqi procedurën e duhur përpara incidentit tragjik. Asnjë akuzë nuk është ngritur në lidhje me ngjarjen.

Akuzat për aktorin

“E mbushur apo jo, një armë edhe nëse je në skenë nuk i drejtohet kurrë një njeriu tjetër”. Kështu thotë eksperti i armëve, Bryan Carpenter për New York Post, duke nënvizuar se aktori i famshëm Alec Baldwin ka shkelur rregullin numër një për sigurinë e armëve. Aktori e kishte drejtuar armën ndaj një qenie tjetër njerëzore, shtoi ai.

Alec Baldwin rrezikon gjithashtu pasoja për vrasjen aksidentale të drejtoreshës së fotografisë Halina Hutchins, jo në rolin e tij si aktor që ka qëlluar, por si një nga producentët e filmit. Sipas disa ekspertëve ligjorë të cituar nga mediat amerikane, ai nuk ka gjasa të akuzohet për vrasje me qëllim pasi nuk e dinte se arma ishte e mbushur.

Mundësia e vetme për një aktakuzë penale është nëse vërtetohet se ai e ka përdorur armën në mënyrë të rrezikshme, diçka që ende nuk ka rezultuar, pavarësisht akuzave të Bryan Carpenter. Si një nga producentët e filmit “Rust”, megjithatë, ai rrezikon, të paktën nga pikëpamja civile, një sërë veprimesh ligjore nëse konstatohet një neglizhencë në siguri.
Edhe pse aktori është producenti kryesor, hetimet mund të zbulojnë se producentët e tjerë kanë ulur pragun e sigurisë dhe për këtë arsye janë përgjegjës. Kësaj i shtohet fakti se do të duhet të konstatohet se kush e ka autorizuar zëvendësimin e trupës që i përket sindikatës së sektorit që është larguar nga grupi me operatorë të tjerë që duket se nuk kanë respektuar protokollet e sigurisë. Cilido qoftë skenari, do të jetë një makth ligjor për Baldwin.
Ngjarja ndodhi më 22 tetor, gjatë xhirimeve të filmit “Rust”, një film western me Alec Baldwin në prodhim në New Mexico, Shtetet e Bashkuara. Aktori vrau aksidentalisht drejtoreshën e fotografisë Halyna Hutchins, 42 vjeçe dhe plagosi regjisorin Joel Souza.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kinematografia shqiptare në zi! Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi

Kinematografia shqiptare në zi! Ndahet nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi

Publikuar më 03.12.2021
Kinematografia shqiptare në zi! Këtë të premte është ndarë n...

Kinematografia shqiptare në zi! Këtë të premte është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare aktorja e njohur Edi Luarasi. Lajmi i hidhur është bërë me dije nga miqtë përmes postimeve në rrjetet sociale. Shkrimtarja e njohur Elvira Dones shkruan: “Nga një postim i djalit të saj Eldonit sapo mësova se Edi Luarasi ka ndërruar jetë. Nuk ishte […]

Lexo më shumë

Rileximi i komedisë ‘Prefekti’, mbesa e Qazim Mulletit: Të gjitha durohen, por të vazhdohet të përtallet mbiemri jonë në vitin 2021 është e tepërt

Rileximi i komedisë ‘Prefekti’, mbesa e Qazim Mulletit: Të gjitha durohen, por të vazhdohet të përtallet mbiemri jonë në vitin 2021 është e tepërt

Publikuar më 02.12.2021
Mbesa e Qazim Mulletit, personazhi real në veprën “Prefekti”...

Mbesa e Qazim Mulletit, personazhi real në veprën “Prefekti” që u rilexua më 28 nëntor nga aktorët e Teatrit Kombëtar e quan të tepërt përtalljen që bëhet sipas saj, edhe në shekullin 21 me mbiemrin e saj. Besforta Mulleti tregon vuajtjet e familjes së saj gjatë kohës së komunizmit, ndërkohë që edhe sot vuan akoma pasojat. […]

Lexo më shumë

Aktori Luftar Paja merr urime nga deputetët socialistë, me rastin e 80-vjetorit

Aktori Luftar Paja merr urime nga deputetët socialistë, me rastin e 80-vjetorit

Publikuar më 01.12.2021
Aktori i mirënjohur Luftar Paja, ditën e sotme feston 80-vje...

Aktori i mirënjohur Luftar Paja, ditën e sotme feston 80-vjetorin e tij të lindjes. Urimeve të kësaj dite të shënuar për aktorin i janë bashkuar dhe deputetët e Kuvendit të Shqipërisë nga rradhët e Partisë Socialiste. Ka qenë Taluant Balla i cili përmes një postimi në rrjetet sociale e ka uruar Pajën, krenarinë e Gorishovës, […]

Lexo më shumë

Dhori Qirjazi nxjerr nga harresa ‘’Bletën Shqipëtare’’ të Thimi Mitkos

Dhori Qirjazi nxjerr nga harresa ‘’Bletën Shqipëtare’’ të Thimi Mitkos

Publikuar më 28.11.2021
Pirro Naçi Një javë më parë më mori në telefon… ai nga...

Pirro Naçi Një javë më parë më mori në telefon… ai nga Selaniku dhe unë nga Athina…Folëm gjatë për shëndetin për punët dhe pastaj për Sarandën, me shumë nostalgji për vendlindjen… Folëm edhe për ‘’Bletën’’ e Mitkos. Sot e ndoqa live në  ceremoninë  e organizuar nga Akademia e Shkencave  për  shpalljen e  fituesve të  konkursit […]

Lexo më shumë

Rovena Rrozhani, pjesë e kolanës ndërkombëtare të librit për fëmijë

Rovena Rrozhani, pjesë e kolanës ndërkombëtare të librit për fëmijë

Publikuar më 20.11.2021
Shkrimtarja për fëmijë, Rovena Rrozhani është bërë pjesë e k...

Shkrimtarja për fëmijë, Rovena Rrozhani është bërë pjesë e kolanës ndërkombëtare “Awake not Sleeping” reimagining fairy tales for a new generation”. Libri i publikuar më 18 nëntor nëpërmjet një aktiviteti të mbajtur në Stamboll, është iniciativë e Zyrës Rajonale të UN Women për Evropën dhe Azinë Qendrore dhe përmban 28 përralla të ilustruara për fëmijë. […]

Lexo më shumë

“Tirana një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje” Bloomberg: Nga vijnë paratë për rrokaqiejt që po rriten si kërpudha?

“Tirana një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje” Bloomberg: Nga vijnë paratë për rrokaqiejt që po rriten si kërpudha?

Publikuar më 20.11.2021
Një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje?”.  Kështu...

Një qytet më i dendur, por me çfarë kostoje?”.  Kështu titullohet artikulli i Bloomberg për Tiranën. “Gjatë dekadës së ardhshme, Tirana është gati për një ndryshim dramatik. Në qendër të kryeqytetit shqiptar, ndërtesat moderne të larta po zënë vendin e ndërtesave historike, sipas një plani të quajtur Tirana 2030.”  Qeveria thotë se qëllimi i saj […]

Lexo më shumë

‘Mos u bëni merak, Iliri i ka në dorë dokumentet tuaja, ja për Krishtlindje, për Pashkë…’, çifti i artistëve nxjerr mesazhet: Si na mashtruan këshilltarët e presidentit (LETRA)

‘Mos u bëni merak, Iliri i ka në dorë dokumentet tuaja, ja për Krishtlindje, për Pashkë…’, çifti i artistëve nxjerr mesazhet: Si na mashtruan këshilltarët e presidentit (LETRA)

Publikuar më 19.11.2021
Çifti i artistëve Diana Ziu Toçe kompozitore dhe Vangjel Toç...

Çifti i artistëve Diana Ziu Toçe kompozitore dhe Vangjel Toçe aktor i kanë dërguar një letër presidentit të vendit Ilir Meta ku i shpjegojnë të gjithë kalvarin që po ndjekin prej tre vitesh për të marrë titullin Mjeshtër i Madh nga ana e tij. Ata thonë se prej tre vitesh këshilltari i Presidentit Leonard Tase […]

Lexo më shumë

‘Faqja e fundit’, rrëfimi ngjethës mes dy kohëve i Gazmend Kapllanit

‘Faqja e fundit’, rrëfimi ngjethës mes dy kohëve i Gazmend Kapllanit

Publikuar më 19.11.2021
Artemisa Bushi Gjithnjë ndiej një kënaqësi të veçantë kur (r...

Artemisa Bushi Gjithnjë ndiej një kënaqësi të veçantë kur (rastësisht, ndoshta?) në rendin e punës më përcaktohet një autor shqiptar. Pas pritjes mjaft të mirë nga lexuesi të romanit “I keqi i vetes”, të Gazmend Kapllanit, tanimë botimeve të shumta të Albas-it i shtohet edhe një roman tjetër i tij: “Faqja e fundit”.  Sërish (ashtu […]

Lexo më shumë