×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Raporti i OBSH: Ja vendet ku ju rrezikohet më shumë jeta

Pandemia e koronavirusit e ka shtuar rrezikun për emigrantët. Ajo e ashpërson edhe më shumë jetesën e afër 80 milionë refugjatëve dhe të dëbuarve të prekur nga krizat dhe eksodi në të gjithë botën.

Sidomos më të prekurit nga mbyllja e kufijve janë punëtorët sezonalë, shkruajnë autorët e studimit, që publikohet nga Aleanca “Zhvillimi ndihmon” e Universitetit Ruhr në Bochum.

Çdo vit ky raport publikon një listë ku janë renditur të gjitha vendet e botës në bazë të shkallës së rrezikshmërisë. Edhe këtë radhë, në krye qëndron shteti ishullor i Paqësorit, Vanuatu. Vendi i dytë më i rrezikuar në botë është Tonga, e ndjekur nga Antijet e Vogla. Vendet me rrezikun më të vogël statistikor janë si në vitin e kaluar Katari dhe shteti i BE, Malta.

Gjermania bën pjesë tek 20 vendet më pak të rrezikuara. Këtu renditen kryesisht vendet europiane, por edhe shtete si Arabia Saudite dhe Egjipti. Koncepti i rrezikshmërisë në raport merr në konsideratë si ekspozimin ndaj rrezikut, që do të thotë, se sa i rrezikuar është një rajon apo një vend nga disa katastrofa natyrore. Por nga ana tjetër shihet edhe aftësia e një shoqërie për të përballuar katatrofat.

Kështu shtetet me një ekspozim të njëjtë ndaj rrezikut, mund të kenë renditje të ndryshme, për shkak të cilësisë së infrastrukturës publike, situatës së banimit mesatarisht, përgatitja në përballimin e katastrofave dhe sistemi shëndetësor.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Greqia e “gjunjëzuar”/ Cikloni fundosi barkat, dëmtoi shtëpitë e nuk kurseu varrezat (FOTO)

Greqia e “gjunjëzuar”/ Cikloni fundosi barkat, dëmtoi shtëpitë e nuk kurseu varrezat (FOTO)

Publikuar më 19.09.2020
Mediat greke kanë publikuar foto që tregojnë përmasat e cikl...

Mediat greke kanë publikuar foto që tregojnë përmasat e ciklonit të fundit, që duket gati “apokaliptik”. Cikloni goditi më së tepërmi tre ishujt Kefalonia , Ithaca dhe Zakynthos, ky i fundit një destinacion i përvitshëm turistik. Në këto foto shihet se si shirat e rrëmbyeshëm, stuhitë dhe erërat e forta nuk kursyen asgjë, duke fundosur […]

Lexo më shumë

Infeksionet në rritje/ Zyrtarët e shëndetësisë i bëjnë thirrje publikut të bëjë vaksinën e gripit

Infeksionet në rritje/ Zyrtarët e shëndetësisë i bëjnë thirrje publikut të bëjë vaksinën e gripit

Publikuar më 19.09.2020
Zyrtarët e shëndetësisë po i bëjnë thirrje qytetarëve që të ...

Zyrtarët e shëndetësisë po i bëjnë thirrje qytetarëve që të bëjnë vaksinën e gripit këtë vit për të shmangur mundësinë e përballjes me koronavirusin dhe gripin në të njëjtën kohë. Të dyja sëmundjet janë shumë ngjitëse dhe kanë simptoma të ngjashme. Por gripi është sezonal, ndërsa COVID-19 nuk duket të jetë i lidhur me stinën, […]

Lexo më shumë

Oponenti i Putinit çohet nga shtrati, ja si paraqitet gjendja e tij shëndetësore

Oponenti i Putinit çohet nga shtrati, ja si paraqitet gjendja e tij shëndetësore

Publikuar më 19.09.2020
Politikani opozitar rus, Alexei Navalny, ka publikuar një fo...

Politikani opozitar rus, Alexei Navalny, ka publikuar një fotografi duke ecur shkallëve, pesë ditë pasi një spital në Berlin e largoi atë nga ventilator për frymëmarrje. Navalny është sëmurë papritmas gjatë një fluturimi brenda Rusisë, më 20 gusht. Disa ditë më vonë është dërguar në mjekim në Gjermani, me kërkesë të gruas së tij. Ekspertët […]

Lexo më shumë

Diplomacia e Ballkanit në duart e shqiptarëve, Abazoviç pritet të marrë “çelësat” e Ministrisë së Jashtme

Diplomacia e Ballkanit në duart e shqiptarëve, Abazoviç pritet të marrë “çelësat” e Ministrisë së Jashtme

Publikuar më 19.09.2020
Politikani me origjinë shqiptare Dritan Abazoviç pritet të k...

Politikani me origjinë shqiptare Dritan Abazoviç pritet të ketë postin e Ministrit të Jashtëm në qeverinë e re të Malit të Zi.   Mediat malazeze raportojnë se Abazoviç ka luajtur një rol vendimtar në formimin e kësaj qeverie dhe eliminimin e pushtetit të Milo Gjukanoviçit.   “Abazoviç” jo vetëm u kthye në “king maker” të […]

Lexo më shumë

Covid-19/ Italia shënon numrin më të lartë të viktimave në 2 muajt e fundit

Covid-19/ Italia shënon numrin më të lartë të viktimave në 2 muajt e fundit

Publikuar më 19.09.2020
Janë publikuar shifrat e fundit sa i përket situatës së koro...

Janë publikuar shifrat e fundit sa i përket situatës së koronavirusit në Itali. Në 24 orët e fundit, në shtetin fqinj, kanë ndërruar jetë nga Covid-19, 24 persona, shifër që nuk regjistrohej prej 2 muajsh, më konkretisht prej datës 7 korrik. Po ashtu, në orët e fundit në Itali janë infektuar me virusin vdekjeprurës, 1 […]

Lexo më shumë

Ministri i Jashtëm grek flet për zgjerimin e Greqisë me 12 milje në Jon: Po ushtrojmë të drejtën ekskluzive

Ministri i Jashtëm grek flet për zgjerimin e Greqisë me 12 milje në Jon: Po ushtrojmë të drejtën ekskluzive

Publikuar më 19.09.2020
Gjatë një intervistë të fundit të dhënë për mediat greke, mi...

Gjatë një intervistë të fundit të dhënë për mediat greke, ministri i Jashtëm, Nikos Dendias, ka folur lidhur me përgatitjen për dialog me Turqinë dhe çështjen e detit. Në lidhje me çështjen e shumë diskutuar së fundmi në shtetin fqinj dhe Shqipëri, ministri i Jashtëm grek tha se “shërbimet kompetente të Ministrisë së Punëve të […]

Lexo më shumë

Cikloni shënon viktimën e dytë në Greqi/ Vdes fermeri shqiptar, u rrëmbye nga uji (Video)

Cikloni shënon viktimën e dytë në Greqi/ Vdes fermeri shqiptar, u rrëmbye nga uji (Video)

Publikuar më 19.09.2020
Moti i keq, i shkaktuar nga cikloni “Ianos”, i ka marrë jetë...

Moti i keq, i shkaktuar nga cikloni “Ianos”, i ka marrë jetën një tjetër personi në Greqi, mediat greke raportojnë se viktima e radhës është një fermer shqiptar, i cili është rrëmbyer nga ujërat. Ngjarja e rëndë u raportua mëngjesin e kësaj të shtune, pas kalimit të motit të keq nga Thesalia. Pasi një grua […]

Lexo më shumë

Vdes gjykatësja e Gjykatës Supreme në SHBA Ruth Bader Ginsburg

Vdes gjykatësja e Gjykatës Supreme në SHBA Ruth Bader Ginsburg

Publikuar më 19.09.2020
Ka ndërruar jetë në moshën 87-vjeçare gjykatësja e Gjykatës ...

Ka ndërruar jetë në moshën 87-vjeçare gjykatësja e Gjykatës Supreme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. BBC shkruan se Ruth Bader Ginsburg vdiq pas luftës me kancerin. “Gjykatësja e Gjykatës së Lartë në SHBA, Ruth Bader Ginsburg, një mbrojtëse e të drejtave të grave, ka vdekur nga kanceri në moshën 87 vjeçare”, ka njoftuar gjykata. […]

Lexo më shumë