×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rama mos ik…!

Jurgen Vladi

Në vitet ‘80 Shqipëria sfilitej dhe gjendja ekonomike bëhej përditë më kritike. Udhëheqja e asaj kohe kishte kuptuar përkeqësimin pa kthim. Por gjithmonë kërkonte të gjente fajtorin. Atë e gjente mes vetes. Vetë ata ishin sabotuesit e ekonomisë, lufta e brrylave është më e fortë se lufta në duel. Këtu duhen 7 dredhi dhe një trimni. Kurban u bë edhe vetë kryeministri i asaj kohe, Mehmet Shehu.

Anija që gjithmonë po fuste ujë u lehtësua dhe populli sikur mori frymë, por asgjë nuk kishte ndryshuar. Pas vdekjes së udhëheqësit , populli shqiptar u përlot e u përqyrr në ekstrem…

Historia u përsërit. Udhëheqësit e lavdishëm dinë t’i tërheqin vëmendjen popullit të vet me një gjest të vogël. Kim Jong-Un me qethjen e tij të jep mesazh se unë qeth flokët po ju u këpus kokën. Ndërsa udhëheqësi shqiptar me brekushe ju thotë se nëse unë dhjes, do të dhjes në brekushet e mia, por juve ju dhjes si shqiptarë.

Kjo ka filluar me kohë, por dhjerjen më të madhe e bëri dje, pardje dhe para disa ditësh. Dje e ‘dhjeu‘ Erion Veliajn, ëndrrimtarin pasues, kryetarin e bashkisë,kur i kërkoi të çohej në 04 :30 A.M. dhe të lyente shkallët e pallatit. Pardje ‘dhjeu’  zëvendësin e tij, Erion Braçe, pse i shkonte nga pas.

Para disa ditësh ‘dhjeu’ atë që e kishte bërë Skënderbe të ditëve të sotme, Spiropalin.

Anija duhet lehtësuar që të qëndrojë mbi ujë dhe këtë po bëjnë. Tani Shqipëria po përmbytet ndoshta Zoti mendoi ta shpëtojë në një formë tjetër. Kryeminstri ka menduar ta shpëtoj në një formë tjetër anijen e tij. Kjo anije do një anije tjetër që ta rimorkojë.

Refuzimin e parë ia ka dhënë këngëtarja e famshme Bebe Rexha. Fondacioni i saj është real, paret e saj janë të deklaruara në shtetin ku jeton dhe flet për shuma të besueshme., e jo shuma fiktive si të tjerët .Bebja ose më mirë Bleta (emri i saj i vërtetë) e “dhjeu” kryeministrin shqiptar.  Duke parë situatën dhe kredibilitetin e tij në ulje Kryeminstri bëri një mbledhje. Mblodhi rreth vetes në një tryezë njerëz komplet të panjohur, por ku bien në sy dy prej tyre .Njëri është një gazetar që tërheq pas vetes nacionalizëm, z .Marin Mema. Marini është i lidhur me Marko Kepin e Amerikës ku kanë grumbulluar një shumë të madhe parash në letra. Po kjo shumë ndodhet në llogaritë e ‘Facebook’ .Për t’u shpërndarë u duhet të paguajnë 15 % Mark Zuckenbergun , plus duhet të marrin firmë avokatie dhe llogarie. Ndërkohë duhet të përballen me ligjet amerikane të të drejtës për bamirësi që mos të prekin fondet Nuk dihet çfarë do të ngelë në fund të ‘pjatës’ për shqiptaret që flejnë në çadra ushtrie.

Tjetri është një përfaqësues fetar. Imam Elvis Naçi që ka përkrahje dhe fonde nga vëllezërit muslimanë. Kohët e fundit ka blerë një spital privat për 350 mijë euro. Naçi ishte ai burrë që qante për Allahun në televizionet shqiptare, ndërsa në vizitën bashkë me kryeministrin në zonat e tërmetit nuk i bënte përshtypje fare, ndërsa gazetarë e shpëtimtarë qanin për situatën dhe njerëzit nën rrënoja. Nga ana tjetër për mua është kritike ngritja e kësaj figure në këtë nivel, duke prishur balancën me dy religjionet tjera. Ndërkohë PD-ja dhe aleatët e saj janë nën rrënojat e tërmetit të kësaj qeverie.

*Autori ka studiuar në New York University për Shkenca Politike dhe Qeverisje

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Qeveria t’i dalë për zot epidemisë

Qeveria t’i dalë për zot epidemisë

Publikuar më 07.08.2020
Koço Kokëdhima Situata në Shqipëri për shkak të koronavirusi...

Koço Kokëdhima Situata në Shqipëri për shkak të koronavirusit po bëhet dramatike. Vetëm dje kishim 6 viktima dhe 139 të prekur. Kosova dhe Maqedonia e Veriut nga vjen fluksi më i madh i turistëve kanë shifra rekord, parkatësisht me 15 pacientë të vdekur e 213 raste të reja dhe 6 vdekje dhe 88 raste të […]

Lexo më shumë

Moratorium për tenderat grabitës

Moratorium për tenderat grabitës

Publikuar më 07.08.2020
Arben Rrozhani Sekretar i PR i partisë ‘Zgjidhja’ Raporti i ...

Arben Rrozhani Sekretar i PR i partisë ‘Zgjidhja’ Raporti i EUROSTAT se ekonomia shqiptare ka humbur rreth 400 milionë euro që në tremujorin e parë të këtij viti si pasojë e tërmetit dhe e pandemisë duhet të jetë alarm për Ministrinë e Financave. Vendi është më i godituri në rajon dhe Europë dhe rikthimi në […]

Lexo më shumë

Brenga e një emigranti!

Brenga e një emigranti!

Publikuar më 05.08.2020
Silvana Begaj I dashur baba! (Ajo që e vuante mosbindjen tim...

Silvana Begaj I dashur baba! (Ajo që e vuante mosbindjen time si fëmijë ishte mami. Por le të jetë kjo letër vetëm e jona. Vetëm e ne të dyve.) E di, nëse unë të shkruaj një letër ti do mendosh se dua të të kërkoj dicka dhe mënyra më e mirë për të të bindur […]

Lexo më shumë

Diaspora nuk ka nevojë për mashtrime

Diaspora nuk ka nevojë për mashtrime

Publikuar më 05.08.2020
Anxhela Likrama Kryetare e Forumit të Politikave në partinë ...

Anxhela Likrama Kryetare e Forumit të Politikave në partinë ‘Zgjidhja’ Tenderi për blerjen e 2000 lojërave “Mos u nxeh” organizuar nga Qendra e Botimeve për Diasporën, në varësi të ministrit të shtetit për Diasporën, nuk është lojë “novative” apo një program plotësues i mësimdhënies për fëmijët, siç u munduan ta justifikojnë drejtuesit e saj. Është […]

Lexo më shumë

Ndryshimi i vetëm që i duhet bërë kushtetutës

Ndryshimi i vetëm që i duhet bërë kushtetutës

Publikuar më 30.07.2020
Koço Kokëdhima Rilindja i vuri sot një mballomë tjetër Kusht...

Koço Kokëdhima Rilindja i vuri sot një mballomë tjetër Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, me 106 votat gjoja për listat e hapura që do jenë sërish të kryetarëve dhe ndalimin e koalicioneve paragjedhore. Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë u bë copash me amendimet e viteve 2007, 2008, 2012, 2015, 2016 dhe ndryshimin e sotëm, si […]

Lexo më shumë

Tmerri i kryetarëve nga listat e hapura

Tmerri i kryetarëve nga listat e hapura

Publikuar më 28.07.2020
Koço Kokëdhima Këmbëngulja e Ramës që më 30 korrik, me deput...

Koço Kokëdhima Këmbëngulja e Ramës që më 30 korrik, me deputetët e emëruar, të votojë ‘hapjen’ e pjesshme të listave të kandidatëve për deputetë, ku sërish vendosin kryetarët e partive, tregon frikën personale për t’u përballur me votën popullore. Partitë e vjetra ishin dhe janë bashkë në çdo maskaradë zgjedhore, siç tregoi sot edhe një […]

Lexo më shumë

Vërini gishtin kokës, vala e dytë Coronas do të vijë!

Vërini gishtin kokës, vala e dytë Coronas do të vijë!

Publikuar më 28.07.2020
Me një çmim të lartë ne arritëm ta mbajnë nën kontroll kurbë...

Me një çmim të lartë ne arritëm ta mbajnë nën kontroll kurbën e infeksionit me Sars-CoV-2. Por nëse tani nuk përpiqemi të gjithë bashkë do ta çojmë dëm suksesin e arritur në luftën kundër COVID-19, mendon Fabian Schmidt. Shumë vende të botës reaguan ndaj pandemisë Corona  me kohë duke marrë masat e izolimit si dhe […]

Lexo më shumë

T’i kthejmë çdo shqiptari dinjitetin e humbur nga skamja!

T’i kthejmë çdo shqiptari dinjitetin e humbur nga skamja!

Publikuar më 28.07.2020
Silvana Begaj A ke para?- Jo! Ti je askush, Ti je asgjë! A k...

Silvana Begaj A ke para?- Jo! Ti je askush, Ti je asgjë! A ke para?-Po ! Ti je gjithkush, Ti je gjithçka! “Varfëria është uri. Varfëria është mungesa e një strehe. Varfëria është të qenit i sëmurë dhe të mos kesh mundësi për t’u vizituar tek doktori. Varfëria është të mos kesh akses në edukim […]

Lexo më shumë