×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rama, grabitja tjetër me karburantet

Arben Rrozhani

Sekretar për PR i partisë ‘Zgjidhja’

Prej fundkorrikut, kryeministri i ka gjetur punë vetes duke prezantuar dhe premtuar ‘Stop informalitetin” në tregtimin e karburanteve, krahas spastrimit të plazheve publike nga zaptuesit privatë. Pas qindra minutave dalje televizive me ministret dhe drejtorët, qeveria premton se deri në tetor do të vendosë ligjin në sektorin e tregtimit dhe rritjen e cilësisë së naftës dhe benzinës, me taksat e të cilave nuk ka të ngopur buxheti i shtetit dhe tregtarët e mëdhenj.

Mashtrimi i radhës? Po të rikthehesh pak vite pas në kohë, kështu duket. Ta ilustrojmë me disa premtime të nisura që nga viti 2015:

“Konsumatori do të shohë dhe do të ndjejë në vijimësi një përmirësim rrënjësor të cilësisë dhe të kontrollit nga shteti të të gjitha pikave të karburanteve. Investimi në këtë laborator na siguron që të kemi një strukturë shumë kompetente për të luftuar çdo spekulim me cilësinë e naftës. janë planifikuar një sërë hapash të tjerë për kontrollin online për të shmangur evazionin dhe manipulimin me cilësinë. Në fund të këtij viti do të mund t’i themi shqiptarëve se makina e tyre nuk është më ë kërcënuar nga mungesa e cilësisë së karburantit”. (Rama, janar 2015)

“Industria të kuptojë që ne do mbështesim këto që bën në këtë sektor dhe në gjithë sektorin e energjisë së vendit, por ne nuk do të pajtohemi me asnjë sipërmarrje që shkel ligjin, historitë që u kanë ndodhur qytetarëve të thjeshtë me shkatërrimin e automjeteve të tyre, apo në zona ku kjo insustri ka bërë dëme duhet të marrë fund, dhe ne duhet ti japim fund kësaj duke i dhënë secilit hakun që i takon. Nuk mbështesim asnjë që shkel ligjin. Produktet e naftës do t’i nënshtrohen kontrollit rigoroz. Rafinerita e naftës do ‘ti nënshtrohen një kontrolli rigoroz që do të jetë ajo që shkruhet në ligjet e qeverisë. Më tej tregtimi me shumicë, tregtimi me pakicë, procedurat e kontrollit, asiro, cilësor dhe fisak lnë ras të eksportit vendas dhe sigurisht, edhe shoqëritë e prodhimit të naftës bruto të cilat duhet ta marrin mesazhin se toleranca do të jetë zero.” (Rama, prill 2015)

Po në maj 2015, Rama njoftoi se do të nisë një aksion për kompanitë e prodhimit të naftës dhe pikave tregtare që shesin karburant jo cilësor. “Përballja me ligjin ndaj abuzuesve të naftës, do të jetë edhe më e ashpër se asnjëherë tjetër. Aksioni që pritet të nisë shumë shpejt ka rëndësi jetike për ekonominë dhe mjedisin e vendit. Kemi një plan të detajuar për mënyrën e prodhimit të naftës bruto në vend”.

Këto pak shembuj tregojnë shumë. Qeveria bën fushata dhe aksione, por gjendja bëhet edhe më e rëndë.

Një fakt që prek të gjithë poseduesit e mjeteve motorrike, që dëmtohen nga mungesa e cilësisë së karburanteve. Nga 1 korriku 2016, shumica e automjeteve kthehen mbrapsht në pikat e monopolit qeveritar të kolaudimit për nivelin e ndotjes që vjen nga gazrat. Kjo lidhet direkt me cilësinë e ulët të karburantit. Sipas specialistëve, qeveria nuk merr përsipër të kontrollojë pikat e karburanteve, për të garantuar cilësinë, por urdhëron koncesionarin që të skualifikojë automjetet.

Karburanti pa cilësi, jo vetëm dëmton makinat dhe buxhetet familjare, por shkakton ndotje masive dhe shton sëmundjet. Mjekët pneumologë thonë se ndotja nga karburantet ka ndikuar në rritjen e numrit të të sëmurëve me kancer në mushkëri apo sëmundje të tjera respiratore dhe në një vit shtohen rreth 600 raste me kancer mushkërie.

Shqipëria ka edhe karburantet më të shtrenjtë në Europë. Rreth nesh, në Kosovë ajo kushton 143-151 lekë, ndërsa në Maqedoni 137-153 lekë për litër për shkak te taksave që janë shumë më të ulëta. Qytetarët shqiptarë paguajnë 8 taksa mbi çmimin e karburanteve, një rast i paprecedentë, jo vetëm në Evropë, por edhe në botë. Qeveria mbledh 37 lekë akcizë, 27 lekë taksë qarkullimi, 3 lekë taksë karboni dhe 7 deri në 10 lekë taksë rilicencimi, që shkojnë në buxhetin e shtetit, ndërsa tarifa e markimit dhe ajo e skanimit që kushtojnë 3 lekë në çdo litër karburant u shkojnë kompanive koncesionare, të cilave do t’u shtohet edhe taksa e re prej 2 lekë për litër e kontrollit të pompave, që iu dha në korrik një kompanie private, duke ia marrë Drejtorisë së Metrologjisë. Barra totale e taksave që qytetarët paguajnë për një litër naftë është 112 lekë.

Ky nuk është fundi i çmendurisë qeveritare me çmimet e karburantit. Qeveria ka vendosur ngritjen e një agjencie shtetërore, që do të blejë, menaxhojë dhe tregtojë një sasi të caktuar rezerve karburanti në rast krize. Kjo nismë e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë sanksionon se për çdo litër karburant do të vilet një tarifë që do të përcaktohet me VKM që do të shkojë për krijimin dhe mbajtjen e rezervës dhe do të menaxhohet nga një agjenci e re. Paratë do t’i paguajnë sërish shqiptarët. Me paratë dhe jetët e tyre. Rama do të vjelë edhe më shumë fonde nga karburantet dhe do të kujtohet sërish që të bëjë aksione ‘Stop informalitetit’, siç po bën tani, për spektakël. Kjo është një politikë zhvatëse dhe e pamëshirshme e horrave të pushtetit.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut duhet të bashkohen

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut duhet të bashkohen

Publikuar më 08.07.2020
Koço Kokëdhima Deklarimet e kryetarit të Bashkimit Demokrati...

Koço Kokëdhima Deklarimet e kryetarit të Bashkimit Demokratik Shqipëri, Ali Ahmeti, se shqiptarët e Maqedonisë së Veriut vuajnë nga sindromat e principatave e fiseve dhe rreth 300 mijë votues ndahen në 5-6 parti, duke ulur ndjeshëm numrin e mandateve në parlament, tregon krizën e faktorit politik, që cenon përfaqësimin real dhe mbrojtjen e interesave të […]

Lexo më shumë

Shkëlqimi dhe rënia e një ëndërrimtari

Shkëlqimi dhe rënia e një ëndërrimtari

Publikuar më 07.07.2020
Silvana Begaj Kam frikë t’i tregoj ëndrrat e mia. Mi marrin,...

Silvana Begaj Kam frikë t’i tregoj ëndrrat e mia. Mi marrin, mi tjetërsojnë dhe më çojnë në bankën e të akuzuarve. Kam frikë mos flas në gjumë dhe më dëgjojnë. Ëndrrat janë e vetmja gjë që kam. Për gabimet e shumta të shtetit të ëndrrave duhen fajtorë. Nuk dua të fajësohem une vetëm sepse ëndërroj […]

Lexo më shumë

Ditar nga Epoka Covidiane

Ditar nga Epoka Covidiane

Publikuar më 07.07.2020
Nga Gentian Stroni Janar 2020, i gjithë rruzulli u ndesh me ...

Nga Gentian Stroni Janar 2020, i gjithë rruzulli u ndesh me lajmet që vinin nga Kina në lidhje me atë që do bëhej shumë shpejt një nga problemet por së pari shëndetsore të gjithë popullatës botërore nëpërmjet Pandemisë covidiane. Megjithatë lajmi në Europë dukej i largët sikurse edhe largësia prej Lindjes së largët. Rastet e […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet pa studentë japin struktura drejtuese pa legjitimitet

Zgjedhjet pa studentë japin struktura drejtuese pa legjitimitet

Publikuar më 07.07.2020
Julian Nura Tentativa për kapjen e plotë të institucioneve n...

Julian Nura Tentativa për kapjen e plotë të institucioneve në vend nuk ka lënë të qeta as institucionet e Arsimit të Lartë. Pas anulimit të zgjedhjeve për strukturat drejtuese të universiteteve të shpallura më parë nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sportit për t’u mbajtur në datën 12 qershor kur pandemia mbante të izoluar e […]

Lexo më shumë

Kosova dhe Rama!

Kosova dhe Rama!

Publikuar më 06.07.2020
Alban Daci Jemi një popull, që kemi ditur të luftojmë si ask...

Alban Daci Jemi një popull, që kemi ditur të luftojmë si askush për Atdhe, të vdesim për Atdhe, por nuk kemi ditur kurrë të negociojmë për pushtet dhe për marrëveshje ndërkombëtare. Të gjithë ish republikat jugosllave, disa edhe me shumicë sllave, sot janë të pavarura e formalisht kanë edhe marrëdhënie diplomatike me Serbinë. Kosova, territori […]

Lexo më shumë

Demokracia, deputetët dhe Kushtetuta!

Demokracia, deputetët dhe Kushtetuta!

Publikuar më 04.07.2020
Alban Daci Demokracia nuk është mekanizmi që njihet dhe krij...

Alban Daci Demokracia nuk është mekanizmi që njihet dhe krijohet vetëm për të krijuar pushtet dhe institucione, por edhe per t’i rregulluar dhe ekuilibruar ato. Baza e demokracisë fillon që tek zgjedhjet parlamentare (kjo në rastin e republikave parlamentare). Nëse zgjedhjet manipulohen dhe dhunohen, rezultati i përbërjes së parlamentit është për pasojë antidemokratik dhe respektimi […]

Lexo më shumë

Politika shqiptare është një klasë e madhe me ngelsa!

Politika shqiptare është një klasë e madhe me ngelsa!

Publikuar më 03.07.2020
Alban Daci E kuptoni se ka 30 vjet që persona që nga hiçi, p...

Alban Daci E kuptoni se ka 30 vjet që persona që nga hiçi, prej hiçit po shkojnë drejtë gjithçkaje pa pasur asnjë merite sociale apo intelektuale. Këta hiça që sot posedojnë gjithçka janë pasuruar dhe janë kthyer elitë sociale përmes angazhimit politik duke abuzuar me detyrën dhe me përfaqësimin që ju kanë besuar qytetarët përmes […]

Lexo më shumë

Winston Churchill i Ballkanit?

Winston Churchill i Ballkanit?

Publikuar më 03.07.2020
Hashim Thaçi i përket karizmës së politikës evropiane. Disa ...

Hashim Thaçi i përket karizmës së politikës evropiane. Disa njerëz e lavdërojnë atë me fjalë të mëdha. Të tjerët dëshirojnë ta shohin prapa grilave si një kriminel lufte. Rruga e tij shpie përmes Cyrihut deri te majat e shtetit të ri të Kosovës. Kush është Presidenti  kontravers kosovar? Hashim Thaçi, presidenti i Kosovës, banor i […]

Lexo më shumë