Rama mohoi skandalin e ngritjes së kampeve të ISIS, “Der Spiegel”: Shqipëria opsioni më i mundshëm

Kryeministri Edi Rama ka mohuar se në Shqipëri mund të ketë kamp refugjatësh, madje duke thënë se “të gjitha që qarkullojnë janë vetëm thashetheme e se nuk ka asnjë plan për kampe refugjatësh në vendin tonë”. Mirëpo, rezulton se fjala e Ramës është një gënjeshtër e madhe. Është media prestigjioze gjermane “Der Spiegel” që ka i ka kushtuar një artikull kësaj çështjeje të mprehtë.

Në artikullin e medias në fjalë thuhet se disa liderë politikë të Europës janë marrë vesh me njëri- tjetrin dhe ata kanë vendosur që Shqipëria mund të jetë i vetmi vend ku mund të ketë kamp të refugjatëve. Shkrim i tillë i medias ndërkombëtare të rëndësishme në hapësirën europiane bie ndesh me fjalën e Ramës, që tha se “Shqipëria po ndihmon BE në projektet e saj”. Mirëpo, e vërteta është se vendi ynë po zgjidhet si një shtet, si i vetmi që pranon një kusht të tillë, aq larg standardeve ndërkombëtare, e që e shndërrojnë Shqipërinë në shtet të personave me kartela kriminale e terroriste.

Shkrimi i “Der Spiegel”:

Austria po planifikon qendrat e pritjes

Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz po punon me vendet e tjera të BE për një plan për të vendosur refugjatë në qendrat e ndalimit jashtë Bashkimit Europian. Ka aludime se cilat janë vendet që mund të pranojnë të tilla kampe.

Kancelari Kurz takohet sot me ministrin e Brendshëm të Gjermanisë Horst Seehofer (CSU). Tema e madhe e diskutimit me njëri – tjetrin është pikërisht emigrimi. Ndërsa Seehofer bisedon edhe me kancelaren gjermane Angela Merkel (CDU), politikanët OVP tashmë është dy hapa më tej: Sipas tij, Austria është duke punuar me një grup të vogël të vendeve të BE-së në planet për mbajtjen e qendrave për refugjatët jashtë BE-së. “Po, ka përpjekje që të krijojmë qendra mbrojtëse jashtë Evropës, ku mund të strehojmë refugjatë, ku mund të sigurojmë mbrojtje, por në të njëjtën kohë jo jetën më të mirë në Evropën Qendrore”, tha Kurz në një intervistë për televizionin austriak ORF. Ai e ka thënë këtë fjali në një formë të ngjashme edhe vitin e kaluar. Austria po punon me një grup të vogël shtetesh mbi projektin, ka thënë Kurz. Megjithatë, planet janë deri tani shumë konfidenciale për të rritur zbatueshmërinë e projektit. I pyetur nëse një qendër e tillë pritesë mund të ngrihet në Shqipëri, Kurz tha: “Ne do të shohim.”

Në vitin 2016, ministri i Jashtëm bëri thirrje për një mbrojtje më të fortë të kufijve të jashtëm të BE-së dhe sugjeroi që të ndërpres refugjatët në Mesdhe dhe “në mënyrë ideale në një ishull” të tilla si Lesbos apo për akomodim në qendrat e azilit. Pasi të qëndrojnë atje, emigrantët duhet të kthehen në vendet e tyre të origjinës. Për të ndaluar “migrimin e paligjshëm në Evropë”, duhet të jetë e qartë se “shpëtimi nga ankthi nuk është i lidhur me një biletë për në Evropën Qendrore” Madje, ka pasur plan që emigrantët të ikin në Australi.

Shqipëria si vend i mundshëm?

Javën e kaluar, Kryeministri danez Lars Løkke Rasmusen konfirmoi se disa vende të BE, duke përfshirë Austrinë, duan të krijojnë qendra pritëse për azilkërkuesit e refuzuar jashtë BE. Raportet e medias austriake kanë referuar kohët e fundit Shqipërinë si vend të mundshëm. Austria do të marrë përsipër presidencën e BE në gjysmën e dytë të vitit. Qeveria austriake dëshiron të përqëndrohet në politikën evropiane të azilit dhe mbrojtjen e kufijve të jashtëm të BE.

/D.Xh/

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet