×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Qeveria nuk përmbushi detyrimet e NATO-s, buxheti nën 1%”

Deklarata e kryeministrit Edi Rama se Shqipëria do të modernizojë forcën e saj ushtarake në takimin që Shtabet e Përgjithshëm të vendeve anëtare të NATO po zhvillojnë në Tiranë, ka shkaktuar dhe përplasje mes tij dhe kryetarit të Partisë Demokratike. Në mbledhjen e krerëve të krerëve të Shtabeve të Përgjithshme ku diskutohet mbi një seri temash, që nga rezultatet në luftën kundër terrorizmit te angazhimi në Iraq e Afganistan dhe situata në Ballkanin perëndimor, kryeministri shqiptar Edi Rama deklaroi se vetëm integrimi i plotë i vendeve të mbetura jashtë NATO-s është rruga për stabilizimin e Ballkanit dhe vetë Evropës, ndërsa siguroi se Shqipëria do të modernizojë forcën e saj ushtarakë dhe garantoi përkushtim në misionet e Aleancës së Atlantikut të Veriut. Rama tha se Shqipëria ka një interes, por edhe përgjegjësi që si pjesë organike e rajonit dhe kontinentit të shndërrohet në një faktor të qëndrueshmërisë dhe prosperitetit.

Reagimi

Pas fjalën që mbajti Rama në takimin e shefave të shtabit të NATO-s, kreu i opozitës Lulzim Basha, e akuzonte kryeministrin se nuk kishte përmbushur detyrimet ndaj aleancës, duke ulur buxhetin për mbrojtjen në kuotat më të ulëta historike. “Përpara se tu japë mend vendeve anëtare dhe themeluese të NATO-s, apo gjeneralëve me përvojë dhe me shumë yje, se ç’duhet të bëjë kjo organizatë me rajonin tonë, e në të ardhmen e saj, Edi Rama bën mirë të plotësojë detyrimet që ka Shqipëria” shkruan zoti Basha. Sipas tij Edi Rama e ka zbritur buxhetin për mbrojtjen kombëtare në kuotën më të ulët historike në 27 vjet, 0.75 për qind, si asnjë vend tjetër anëtar i NATO-s. “Në vend që të garantojë buxhet për forcat e armatosura, për trajnimin e tyre, për rritjen e kapaciteteve dhe aftësisë vepruese, Edi Rama ka dërguar qindra milionë për fasada godinash, për rehatinë dhe luksin personal të zyrës së ministres, si dhe qindra milionë lekë të tjera janë tretur rrugës nëpër tendera skandalozë siç ka zbuluar Kontrolli i Lartë i Shtetit. Është jo vetëm qesharake por edhe e rrezikshme të sillesh si lider global kur nuk bën detyrat e shtëpisë”, shkruan me ironi kreu i opozitës së djathtë Luzim Basha. Dhe kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu deklaroi se është e papranueshëm që në Shqipëri zhvillohet një takim kaq i rëndësishëm, por ndërkohë buxheti i qeverisë për ushtrinë është nën 1 për qind.

“Takimi i shefave te shtabeve të vendeve anëtare të NATO-s në Tiranë është një ngjarje historike dhe me rëndësi të madhe jo thjeshtë për Forcat e Armatosura por vendin tonë. Është e papranueshme që ky aktivitet me rëndësi të jashtëzakonshme ushtarake të mbytet nga propaganda mediatike e qeverisë, duke shmangur thelbin e takimit dhe vlerën e tij me deklarime butaforike. Ky takim kërkon një reflektim me përgjegjësi për FA të vendit tonë si vend anëtarë i NATO-s. Është e papranueshme që buxheti i mbrojtjes të jetë në minimumin historik nën 1 për qind, në kundërshtim me vendimin e parlamentit dhe angazhimin në Samitet e fundit të NATO-s. Kërcënimet nuk janë më thjeshtë siç ka paraqitur qeveria në programin e saj, por shumë më hibride dhe kjo kërkon një strategji të re të mbrojtjes mbështetur nga Pentagoni, mbas një “defense revieë” të domosdoshme. Qeveria duhet të kuptoje së FA nuk mund të vihen në shërbim të çdo urdhri të qeverisë, por të atyre që janë përcaktuar në misionin e tyre. FA nuk mund të shndërrohen në shërbimin komunal të qeverisë. Është nevojë urgjente, miratimi i një ligji për organizmin dhe funksionimin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare i cili drejtohet nga Presidenti.

Takimi

Duke ju referuar zhvillimeve në disa vende të Ballkanit Rama tha se pas zgjedhjeve të fundit Serbia ka dhënë sinjale në favor të një qasjeje të re politike në favor me NATO dhe BE. Në vlerësimin e kryeministrit shqiptar “Maqedonia po bën përpjekje për axhendën integruese dhe për të nisur një marrëdhënie të re, duke i hapur shanset e vendit për pikëpamje evropiane”. Duke u ndalur mbi rreziqet që i kanosen rajonit, kryeministri Rama u ndal tek ato që i quajti përpjekjet e nxitura nga palë të treta për destabilizim në Mal të Zi. “Në këtë valë frymëzimi u prekën edhe vendet e tjera në rajon, por së fundi jemi dëshmitarë se këto përpjekje morën përgjigje të qartë, fale perspektivës dhe mbështetjes së partnerëve euroatlantikë” tha Edi Rama. Në fund shefi i qeverisë ka përsëritur se integrimi i vendeve të rajonit të jetë prioritet në mënyrë që palë të treta mos kërcënojnë sigurinë në Ballkan.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PD e Rilindja, larg duart nga zgjedhjet. Komisionet të jenë apartiake

PD e Rilindja, larg duart nga zgjedhjet. Komisionet të jenë apartiake

Publikuar më 24.09.2017
Nga Erneta Shevroja Kryetarët e partive opozitare zhvilluan ...

Nga Erneta Shevroja Kryetarët e partive opozitare zhvilluan një takim për rreth dy orë në Tiranë, për rëndësinë e reformës zgjedhore dhe ndryshimet që pritet në ndodhin në ligjin zgjedhor, ku arritën në disa konkluzione të përbashkëta. Në një njoftim të frontit të bashkuar të partive opozitare, u deklarua se reforma zgjedhore është e pakthyeshme, […]

Lexo më shumë

Njerëz në bagazhe makinash, 21 vjet burg bandës shqiptaro-angleze

Njerëz në bagazhe makinash, 21 vjet burg bandës shqiptaro-angleze

Publikuar më 20.09.2017
Nikoleta Kovaçi Një bandë kriminelësh, të cilët u përpoqën t...

Nikoleta Kovaçi Një bandë kriminelësh, të cilët u përpoqën të trafikonin shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar u shpallën fajtor nga gjykata dhe u dënuan. Vendimi u dha dy ditë më parë ndërsa që në korrikun e këtij viti u lajmërua nga ana e gjykatës së do të përfundohej gjithë gjyqi deri me 18 shtator. E […]

Lexo më shumë

Ruçi, kryetar i Kuvendit, ekspertja: Po përsëritet e kaluara!

Ruçi, kryetar i Kuvendit, ekspertja: Po përsëritet e kaluara!

Publikuar më 19.09.2017
Lori Amy, profesore në Universitetin Jugor të Xhorxhias, tho...

Lori Amy, profesore në Universitetin Jugor të Xhorxhias, thotë për Zërin e Amerikës se krimet që shkaktoi komunizmi nuk mund të harrohen, por çështja është se si duhet kujtuar kjo e kaluar, në mënyrë që shoqëria të mos mbetet tek akuzat dhe viktimizimi. Profesorja, e cila viziton shpesh Shqipërinë, po merret me studimin e traumave […]

Lexo më shumë

Trashëgimtari i Prek Cali: Shembja e paautorizuar

Trashëgimtari i Prek Cali: Shembja e paautorizuar

Publikuar më 17.09.2017
Nga Anila Dushi Pas debateve të përhapura së shumti në media...

Nga Anila Dushi Pas debateve të përhapura së shumti në media në lidhje me kullën e shembur në Malësinë e madhe, ka reaguar edhe nipi i Prek Calit, heroit antikomunist të Shkodrës, i cili në fjalën e tij thotë se Kulla ishte shembur tërësisht nga persona të paautorizuar dhe kishte filluar ndërtimi i një objekti […]

Lexo më shumë

Ish-kreu i SHISH: Kodheli vodhi paratë dhe cënoi sigurinë Kombëtare

Ish-kreu i SHISH: Kodheli vodhi paratë dhe cënoi sigurinë Kombëtare

Publikuar më 17.09.2017
Ish-kreu i Shërbimit Informativ usht arak, Ylli Zyla, ka dre...

Ish-kreu i Shërbimit Informativ usht arak, Ylli Zyla, ka drejtuar akuza të rënda ndaj ish-ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli, lidhur me mosfunksionimin e radarëve në det për kapjen e skafeve me drogë. “Çako ka të drejtë kur thotë se sistemi i radarëve nuk po funksionon si duhet. Problemet kanë nisur në vitin 2015, kur sistemi […]

Lexo më shumë

Përgjimet fundosin dy transportuesit e minave me sahat, gjykata i lë në burg

Përgjimet fundosin dy transportuesit e minave me sahat, gjykata i lë në burg

Publikuar më 17.09.2017
Nga Xhentila Gjoshi Përgjimet ambientale janë pro va më e fo...

Nga Xhentila Gjoshi Përgjimet ambientale janë pro va më e fortë e Prokurorisë së Tiranës, ndaj dy të rinjve Jurgen Muho dhe Eraldo Ka troshi, të cilët u kapën me tre mina me telekomandë. Ditën e djeshme, 24-vjeçari dhe 19-vjeçari dolën para Gjykatës së Tiranës, ku iu caktua masa e sigurisë “Arrest me burg”. Gjykata […]

Lexo më shumë

SHBA, Ultimatum ndaj Koresë së Veriut: Ndalo menjëherë

SHBA, Ultimatum ndaj Koresë së Veriut: Ndalo menjëherë

Publikuar më 17.09.2017
Këshilli i Sigurimit në Kombet e Bashkuara dënoi fort lëshim...

Këshilli i Sigurimit në Kombet e Bashkuara dënoi fort lëshimin e raketës së fundit nga ana e Koresë së Veriut, duke i bërë thirrje vendit komunist të ndalojë menjëherë. 15 vendet anëtarë mbajtën një mbledhje të jashtëzakonshme me dyer të mbyllura, pas kërcënimit nga Peniani, që lëshoi raketën balistike e cila kaloi sërish mbi Japoni […]

Lexo më shumë

Urdhri për “përjashtimin” e policëve, PD kundër: Nuk largohet kupola e kanabisit

Urdhri për “përjashtimin” e policëve, PD kundër: Nuk largohet kupola e kanabisit

Publikuar më 17.09.2017
Nga Isuf Kurtaj Urdhri i firmosur dje nga Ministri i Brendsh...

Nga Isuf Kurtaj Urdhri i firmosur dje nga Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj për nisjen e zbatimit të vetting-ut dhe për punonjësit e Policisë, Gardës së Republikës, dhe Shërbimit për Ankesat dhe Çështjet e Brendshme njësoj si për gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri, është kundërshtuar nga demokratët, pasi sipas tyre, ky proces duhet nisur nga […]

Lexo më shumë