×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pyet Meta: Atë natë të shtune, përse?

Presidenti i Republikës, Ilir Meta nëpërmjet një statusi në “Facebook”, shprehet se shembja e teatrit në orët e para të mëngjesit ka qenë një nga veprat me brutale të qeverisë. Postimit e tij kreu i shtetit i ka bashkangjitur këngën kushtuar teatrit, nga artisti italian, Marco dhe Daria Zappa.

“Atë natë të shtune, përse?”, është kënga homazh që dy muzikantët e mirënjohur Marco dhe Daria Zappa kanë krijuar si shprehje të dhimbjes për shkatërrimin kriminal të vlerave kulturore të kombit tonë nga dhuna e pushtetit”, shkruan Meta.

Kënga:

ATË NATË TË SHTUNE, PËRSE?

E latë dalëngadalë të vdesë,
E katandisët dalëngadalë
Në një gërmadhë
Pastaj një të shtunë, natën
Goditja finale!

Mospërfillës ndaj të gjithë atyre
Që për njëzet e shtatë muaj,
Çdo mbrëmje, çdo natë
Besuan tek kjo ëndërr
Zemrën e tyre që rrihte.
Përse?

Dhuna e një pushteti
Kujton të kaluarën
S’e bëri tërmeti,
E bëri pushteti

Fikët një qiri
Që i jepte dritë qytetit
Dhe ne pyesim veten: Përse?

Sa bukur ishte të luaje
Në këtë teatër të mrekullueshëm

Po, pak i vjetër dhe i lënë pas dore
Por e vërtetë, i ngrohtë dhe shumë i dashur.

Shkatërruat një histori,
Duke mbytur çdo shpresë.

Përse? Përse? Përse?

Dhuna e një pushteti
Kujton të kaluarën …

S’e bëri tërmeti,
E bëri pushteti

Fikët një qiri
Që i jepte dritë qytetit
Dhe ne pyesim veten: Përse?

Unë jam Teatri
Unë jam Shqiptar

Fikët një qiri
Që jepte dritë…
Që i jepte dritë qytetit

Përse? Përse? Përse?

E latë dalëngadalë të vdesë,
E katandisët dalëngadalë në një gërmadhë

Pastaj një të shtunë, natën
Policia dhe buldozeri

Mospërfillës ndaj të gjithë atyre që …
Çdo mbrëmje, çdo natë,
Besuan te Teatri,
Te një zemër që rrihte

Fikët një qiri
Fikët një flakë!

Që na jepte jetë të gjithëve … ne!

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bie aksidentalisht në kanal, vdes një person në Kavajë

Bie aksidentalisht në kanal, vdes një person në Kavajë

Publikuar më 14.06.2021
Një persona ka humbur jetën pasi ka rënë aksidentalisht në n...

Një persona ka humbur jetën pasi ka rënë aksidentalisht në një kanal. Sipas uniformave blu, shtetasi i identifikuar si B.H., 80 vjeç ka rënë aksidentalisht në një kanal dhe për pasojë ka humbur jetën në vendin e ngjarjes. Policia dhe grupi hetimor kanë mbërritur në vendin e ngjarjes dhe kanë nisur punën për zbardhjen e […]

Lexo më shumë

Shtohet rreziku i gripit të shpendëve në Shqipëri, kush është bashkia e radhës që preket

Shtohet rreziku i gripit të shpendëve në Shqipëri, kush është bashkia e radhës që preket

Publikuar më 14.06.2021
Duket se situata e gripit të shpendëve në Shqipëri po agravo...

Duket se situata e gripit të shpendëve në Shqipëri po agravon. Kësaj here është Bashkia Peqin e cila ka shpallur një njoftim të rëndësishëm për banorët e saj në lidhje me sëmundjen e shpendëve. E njohur për traditën e kultivitmit të shpendëve, banorët e Peqinit janë më të rrezikuar nga këto specie. NJOFTIM I RËNDËSISHËM […]

Lexo më shumë

Lëkundje tërmeti pranë kufirit Shqipëri-Greqi, ndihet në disa qytete

Lëkundje tërmeti pranë kufirit Shqipëri-Greqi, ndihet në disa qytete

Publikuar më 14.06.2021
Lëkundje tërmeti janë regjistruar ditën e sotme pranë kufiri...

Lëkundje tërmeti janë regjistruar ditën e sotme pranë kufirit mes Shqipërisë dhe Greqisë. Mësohet se tërmeti ka qenë i magnitudës 4.0 të shkallës rihter. Epiqendra e kësaj lëkundje sizmike ka qenë 13 km në Veri të Fillates të Greqisë. Fatmirësisht nga lëkundjet e tërmetit nuk janë raportuar dëme materiale. Ndërsa raportohet paraprakisht se tërmeti është […]

Lexo më shumë

Çekia vendos Shqipërinë në zonën e rrezikut të Covid, këto do jenë rregullat e reja të udhëtimit

Çekia vendos Shqipërinë në zonën e rrezikut të Covid, këto do jenë rregullat e reja të udhëtimit

Publikuar më 14.06.2021
Në Shqipëri në çdo ditë po raportohen numra shumë të ulët të...

Në Shqipëri në çdo ditë po raportohen numra shumë të ulët të infektimeve të reja me Covid, përfshirë edhe raste kur në ditë të caktuara nuk rezultojnë të infektuar. Vendi ynë, ka hapur kufijtë me të gjitha shtetet, pa kërkuar përmbushjen e asnjë kriteri për mbërritjen e turistëve apo shtetasve të huaj. Ndërsa Çekia, siç […]

Lexo më shumë

“Çmendet” lushnjari/ Pasi dhunoi partneren dhe djalin e mitur, hedh nga ballkoni i katit të 5-të orenditë shtëpiake, prish dy makina

“Çmendet” lushnjari/ Pasi dhunoi partneren dhe djalin e mitur, hedh nga ballkoni i katit të 5-të orenditë shtëpiake, prish dy makina

Publikuar më 14.06.2021
Një rast i pazakontë është raportuar nga Lushnja, ku një 43-...

Një rast i pazakontë është raportuar nga Lushnja, ku një 43-vjeçar, pasi ka dhunuar partneren dhe djalin e tij të mitur, ka hedhur nga ballkoni orenditë shtëpiake. Sipas uniformave blu, disa sende dhe orendi kanë dëmtuar automjetet tip “Benz” dhe “Nisan”, në pronësi të shtetasve K. Rr dhe I. N., të cilët ishin të parkuar […]

Lexo më shumë

Greqia i dhuron Shqipërisë 20.000 doza vaksina antiCovid

Greqia i dhuron Shqipërisë 20.000 doza vaksina antiCovid

Publikuar më 14.06.2021
Ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu është shprehur ...

Ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu është shprehur sot se në Shqipëri kanë mbërritur edhe 20,000 doza të tjera vaksine AstraZeneca, ndaj Covid- 19. Dozat e ardhura janë dhuratë nga shteti fqinj, Greqia. Sipas Ministres, deri tani janë 95,200 doza,  nga të cilat 836,430 janë kryer dhe 332,173 qytetarë kanë marrë dozën e dytë. Sapo kanë […]

Lexo më shumë

“Nuk keni ç’më bëni, jam gangster”, 26-vjeçari në Tiranë përplaset me policët: O b.q më shkele këpucët që i kam blerë 200 euro

“Nuk keni ç’më bëni, jam gangster”, 26-vjeçari në Tiranë përplaset me policët: O b.q më shkele këpucët që i kam blerë 200 euro

Publikuar më 14.06.2021
Një 26-vjeçar u përplas me policinë, teksa po ndiqej prej ty...

Një 26-vjeçar u përplas me policinë, teksa po ndiqej prej tyre, por ai pretendon se goditi njërin nga oficerët pasi ai e shau. Burimet bëjnë me dije se shtetasi A.L., e qëlloi policin, pasi ky i fundit mësohet t’i ketë thënë “o b.q. më shkele këpucët që i kam blerë 200 euro”. Por ky version […]

Lexo më shumë

“Duam të kthehet Evropa pa pengesa”, BE nënshkruan rregulloren për certifikatën dixhitale të Covid-19

“Duam të kthehet Evropa pa pengesa”, BE nënshkruan rregulloren për certifikatën dixhitale të Covid-19

Publikuar më 14.06.2021
Presidentët e tre institucioneve të BE, Parlamenti Evropian ...

Presidentët e tre institucioneve të BE, Parlamenti Evropian , Këshilli i BE dhe Komisioni Evropian , morën pjesë në ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Rregullores dixhitale COVID-19  të BE-së, duke shënuar fundin e procesit legjislativ. Me këtë rast, Presidentët David Sassoli , Ursula von der Leyen dhe Kryeministri i Portugalisë Antonio Costa thanë:  “Certifikata dixhitale […]

Lexo më shumë