×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Putin mund të takohet me Trumpin muajin e ardhshëm

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënë se ai mund të takohet me presidentin amerikan, Donald Trump në margjina të samitit të 20 vendeve më të industrializuara (G20), muajin e ardhshëm në Japoni.

Trump ka thënë më 14 maj se ai ka planifikuar të takohet me Putinin në atë samit.

Duke folur në një konferencë të përbashkët më 15 maj në Soçi, bashkë me presidentin e Austrisë, Alexander Van der Bellen, Putin ka thënë se Rusia është plotësisht e gatshme për të normalizuar marrëdhëniet me Uashingtonin në momentin që kushtet në politikën e brendshme të Shteteve të Bashkuara lejojnë një gjë të tillë.

“Ne jemi të hapur për të përmirësuar marrëdhëniet mirëpo nuk ka të bëjë me ne, ka të bëjë me bashkëpunëtorët amerikanë”.

“Sapo ata të jenë gati për këtë, dhe sapo të ndryshojë situata e tyre e brendshme politike, ne jemi të gatshëm”, ka thënë Putin.

“Shpresoj që këto kushte do të krijohen gradualisht në mes të Moskës dhe Uashingtonit, sidomos pasi raporti i këshilltarit special, Robert Mueller ka konfirmuar se nuk ka pasur bashkëpunim dhe Rusia nuk ka ndërhyrë kurrë në zgjedhjet amerikane”.

Një ditë më parë Putin i ka thënë Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo se ai shpreson të “rikthejë” lidhjet mes Moskës dhe Uashingtonit dhe beson se Trump dëshiron të njëjtën gjë.

Ndihmësi i Kremlinit, Yury Ushakov, ka thënë më vonë se Putini do të ishte i hapur për një takim të ri me Putinin nëse do të bëhej ndonjë propozim zyrtar, mirëpo Moska ende nuk ka pranuar një ftesë të tillë./REL

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të dy mjekë, babë e bir humbin jetën nga koronavirusi (Foto)

Të dy mjekë, babë e bir humbin jetën nga koronavirusi (Foto)

Publikuar më 13.08.2020
Dy mjekë, babë e birë kanë humbur jetën pasi u infektuan nga...

Dy mjekë, babë e birë kanë humbur jetën pasi u infektuan nga koronavirusi. Bëhet fjala për dy mjekë në Florida, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, njëri pensionist dhe tjetri punonte në kujdesin e pacientëve. Carlos Francisco Vallejo, 57-vjeç, besohet se e mori virusin nga kontakti me një prej pacientëve të tij, e pas Carlos […]

Lexo më shumë

Instituti gjerman paralajmëron për në vjeshtë vaksinën ndaj koronavirusit

Instituti gjerman paralajmëron për në vjeshtë vaksinën ndaj koronavirusit

Publikuar më 12.08.2020
Instituti kryesor për sëmundjet infektive në Gjermani tha të...

Instituti kryesor për sëmundjet infektive në Gjermani tha të mërkurën se një vaksinë e parë kundër koronavirusit mund të jetë në dispozicion qysh në vjeshtë, raporton Reuters. “Sipas vlerësimeve paraprake disponueshmëria e një ose disa vaksinave mund të realizohet deri në vjeshtë të vitit 2020”, tha Instituti Robert Koch në një deklaratë në faqen e […]

Lexo më shumë

Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për president të Kosovës

Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për president të Kosovës

Publikuar më 12.08.2020
Në një mbledhje të strukturave të larta të saj, Aleanca për ...

Në një mbledhje të strukturave të larta të saj, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka shpallur kandidaturën e kryetarit të saj, Ramush Haradinaj, për president të Kosovës. Në mbledhjen e mbajtur sot, AAK ka diskutuar për zhvillimet politike dhe qeverisëse në vend.Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, shpreh ngushëllime për të gjithë ata që kanë humbur […]

Lexo më shumë

“Krijoi një trashëgimi të mahnitshme familjare”, ndërron jetë miliarderi amerikan

“Krijoi një trashëgimi të mahnitshme familjare”, ndërron jetë miliarderi amerikan

Publikuar më 12.08.2020
Miliarderi amerikan Sumner Redstone, ka ndërruar jetë në mos...

Miliarderi amerikan Sumner Redstone, ka ndërruar jetë në moshën 97-vjeçare. Ai ka qenë shef ekzekutiv i kompanive Viacom Inc dhe CBS Corporation, por hoqi dorë nga këto pozita në vitin 2016 për shkak të përkeqësimit të shëndetit fizik dhe mendor. Redstone ka ndërruar jetë në shtëpinë e tij në Los Angeles ditën e martë dhe këtë […]

Lexo më shumë

T’i shpëtojmë mjerimit/ 148 emigrantë gjenden të fshehur në një kamion

T’i shpëtojmë mjerimit/ 148 emigrantë gjenden të fshehur në një kamion

Publikuar më 12.08.2020
Policia në Maqedoninë e Veriut thotë se ka zbuluar 148 migra...

Policia në Maqedoninë e Veriut thotë se ka zbuluar 148 migrantë të futur në kamionë në dy operacione të ndara në pjesët qendrore dhe veriore të vendit dhe ka arrestuar dy persona nën dyshimin e trafikimit të emigrantëve. Policia tha që patrulla e tyre ndaloi një kamion dhe makinën e pasagjerit pranë qytetit të Demir […]

Lexo më shumë

Çfarë duhet të dini për Kamala Harris, gruaja e parë zezakë që mund të jetë zëvendës presidente e Amerikës

Çfarë duhet të dini për Kamala Harris, gruaja e parë zezakë që mund të jetë zëvendës presidente e Amerikës

Publikuar më 12.08.2020
Kamala Harris ka kaluar pjesën më të mirë të dy dekadave në ...

Kamala Harris ka kaluar pjesën më të mirë të dy dekadave në jetën publike duke shënuar një listë të gjatë të gjërave që ajo ishte e para që arriti: gruaja e parë e zezë që u zgjodh avokate e rrethit në historinë e Kalifornisë, gruaja e parë që ishte Avokatja e Përgjithshme e Kalifornisë, e […]

Lexo më shumë

Rreziku rritet/ Si mund t’ia thotë një prind fëmijës së tij se është i prekur me virus?

Rreziku rritet/ Si mund t’ia thotë një prind fëmijës së tij se është i prekur me virus?

Publikuar më 12.08.2020
Asnjë prind nuk dëshiron të marrë shanset që fëmija i tyre t...

Asnjë prind nuk dëshiron të marrë shanset që fëmija i tyre të preket nga virusi. “Ne kemi pasur 90 vdekje për fëmijë në Shtetet e Bashkuara tashmë, në vetëm disa muaj”, i tha të hënën Dr. Sean O’Leary. “Nuk është e drejtë të themi se ky virus është plotësisht dashamirës te fëmijët”, tha ai. Ndërsa […]

Lexo më shumë

Mbledhje urgjente e BE-së për krizat më të fundit

Mbledhje urgjente e BE-së për krizat më të fundit

Publikuar më 12.08.2020
Ministrat e jashtëm të Bashkimit Europian do të zhvillojnë n...

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Europian do të zhvillojnë një seancë të jashtëzakonshme këtë të premte për të diskutuar disa kriza në rajonet përreth Europës, tha shefi i punëve të jashtme Josep Borrell. “Ne do të diskutojmë çështje urgjente dhe do të trajtojmë situatën në Mesdheun Lindor, zgjedhjet presidenciale të Bjellorusisë, si dhe zhvillimet në […]

Lexo më shumë