×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Putin arrin fitoren e parë/ ‘Bishat’ ekonomike italiane janë kundër sanksioneve amerikane, ato mbështesin zhvillimet financiare mes tyre

Presidenti rus Vladimir Putin po zhvillon një video-telefonatë me ‘Bishat’ e mëdha të biznesit italian të mërkurën, por lidhjet e forta korporative midis Rusisë dhe Italisë nuk do të thotë se Roma do të kundërshtojë sanksionet kundër Moskës, siç bëri pas pushtimit të Krimesë në 2014.

Lidhjet fitimprurëse tregtare midis Italisë dhe Rusisë ishin një faktor vendimtar në krizën e Ukrainës të viteve 2014-2015, kur Roma ishte në ballë të përpjekjeve diplomatike për të parandaluar sanksionet e ashpra të BE-së ndaj Rusisë. Federica Mogherini veproi si kryepëllumbi për Rusinë si ministre e jashtme italiane dhe më vonë si shefe e politikës së jashtme të BE-së. Diplomatët nga Polonia, Britania, Suedia dhe vendet baltike u sulmuan kundër nga “Club Med” të vendeve të Evropës Jugore të udhëhequr nga Italia që kundërshtuan një linjë të ashpër ndaj Putinit.

Duke pasur parasysh atë histori të kundërshtimit italian ndaj sanksioneve, është logjike që Putini sheh një avantazh për t’i kushtuar kohë drejtuesve italianë në mes të bllokimit më serioz ushtarak në Evropë në vite, me rreth 100,000 trupa ruse të grumbulluara në kufirin ukrainas.

Video-telefonata online në orën 11:00 do të shfaqë 25 grupe industriale kryesore, duke përfshirë gjigantin e prodhimit të gomave Pirelli dhe centralin energjetik Enel. Ngjarja ishte planifikuar përpara përshkallëzimit në Ukrainë, theksuan organizatorët dhe pjesëmarrësit, por tensionet gjeopolitike dhe sanksionet e mundshme ekonomike kundër Rusisë sigurisht që do të shfaqen dukshëm duke pasur parasysh ekspozimin e Italisë ndaj Rusisë.

Dallimi me vitin 2014 – dhe sfida për Putinin – është se kryeministri italian Mario Draghi është një propozim i ndryshëm nga Matteo Renzi, i cili udhëhoqi Italinë pas pushtimit rus të Krimesë. Edhe pse Draghi ishte jashtëzakonisht i hapur muajin e kaluar në minimizimin e rreziqeve të një pushtimi rus të Ukrainës, ai ende i jep përparësi aleancës me Uashingtonin dhe vendin e Romës në NATO, sesa marrëdhëniet e mira me Kremlinin.

Qeveria e Draghit e gjykoi takimin si të papërshtatshëm dhe i kërkoi dhomës së tregtisë italo-ruse të anulonte thirrjen, sipas njerëzve të përfshirë drejtpërdrejt në bisedimet midis Romës dhe bizneseve. Ndërsa disa kompani – si gjigandi i energjisë Eni dhe firma e gazit Snam – vendosën të braktisin takimin, të tjera, duke përfshirë Enel të kontrolluar nga shteti, pritet të marrin pjesë në të.

Putini e di se investimet e Italisë në Rusi janë kritike. Pirelli ka dy fabrika në Rusi, ndërsa Eni gjithashtu ka investuar shumë në Rusi, duke mbajtur lidhje të ngushta me gjigantin rus të gazit Gazprom, i cili është partneri i tij në tubacionin e gazit Rrjedha Blu që lidh Rusinë me Turqinë. Bankat më të mëdha të Italisë, Intesa Sanpaolo dhe UniCredit, gjithashtu kanë një prani të thellë. Një lobist me bazë në Bruksel vuri në dukje: “Kompanitë tona janë shumë të ekspozuara”.

Edhe që nga ditët e Luftës së Ftohtë, Italia ka pasur lidhje jashtëzakonisht të ngushta me Rusinë. Në vitet 1960, Fiat prodhoi makina në qytetin rus të Tolyatti, i quajtur pas liderit komunist italian Palmiro Togliatti. Eni gjithashtu ka funksionuar atje që nga vitet 1960, ndërsa një fabrikë Pirelli mori çmimin e Urdhrit të Leninit të Bashkimit Sovjetik në të njëjtën dekadë. “Midis vendeve evropiane, Italia është ndoshta më e afërta me Rusinë për lidhjet ekonomike dhe kulturore”, vuri në dukje Aldo Ferrari, ekspert i Rusisë në institutin e mendimit ISPI dhe profesor në Universitetin Ca’ Foscari në Venecia.

Rusofilia arriti kulmin e saj nën udhëheqjen e Silvio Berlusconit – një mik i ngushtë i Putinit – dhe vazhdoi së fundmi me partitë anti-establishment: Legan dhe, në një masë më të vogël, Lëvizjen 5 Yjet.

Sidoqoftë, Ferrari nuk mendoi se kjo kishte të njëjtën peshë diplomatike në vitin 2022.

“Karta italiane nuk ekziston [për Putinin]”, tha ai. “Italia nuk është Gjermani dhe nuk ka vullnetin apo fuqinë për të modifikuar drejtimin e përgjithshëm” të veprimit diplomatik të Evropës ndaj Rusisë.

Ferrari theksoi se besnikëritë transatlantike të Draghit kishin më shumë rëndësi sesa Putin, duke vënë në dukje se nuk ishte rastësi që fjalimi i parë i Draghit si kryeministër këmbënguli që Italia t’i përkiste aleancës Atlantike.

Megjithëse Draghi ka bërë thirrje për një politikë angazhimi me Rusinë, ai nuk ka dhënë asnjë sinjal se do të shkëputet nga konsensusi për një përgjigje të koordinuar ndërkombëtare kundër Putinit në rast të një pushtimi të Ukrainës. Një deklaratë e qeverisë italiane të hënën pas një videokonference që përfshinte presidentin e SHBA Joe Biden theksoi “pasojat serioze që mund të sjellë një përkeqësim i mëtejshëm i situatës”.

Vitin e kaluar, ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio foli gjithashtu në favor të sanksioneve ndaj Rusisë për arrestimin e liderit të opozitës Alexei Navalny.

Kompanitë e përfshira në takimin me Putinin e hodhën poshtë dimensionin politik të bisedës në internet. “Unë e kuptoj që është një moment i vështirë, por nuk ka asgjë politike në lidhje me të”, tha dikush nga një kompani që do të marrë pjesë, duke vënë në dukje se “Italia nuk është i vetmi vend që e bën këtë”.

Në takimin e së mërkurës do të marrin pjesë anëtarë të dhomës italo-ruse të tregtisë dhe anëtarë të komitetit të biznesit italo-rus, një grup i kryesuar nga shefi ekzekutiv i Pirelli, Marco Tronchetti Provera.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Dy mbledhje të ndara në SHQUP, pendohen Alibeaj dhe Bardhi: Bojkotojmë zgjedhjen e presidentit, Rama prishi marrëveshjen me opozitën

Dy mbledhje të ndara në SHQUP, pendohen Alibeaj dhe Bardhi: Bojkotojmë zgjedhjen e presidentit, Rama prishi marrëveshjen me opozitën

Publikuar më 26.05.2022
Dy mbledhje paralele, me dy kryetarë po zhvillohen sot në se...

Dy mbledhje paralele, me dy kryetarë po zhvillohen sot në selinë blu. Njëri i zgjedhur pas një procesi të gjatë në PD, Sali Berisha i cili rikthehet në krye të kësaj partie 9 vjet pas dorëheqjes dhe Enkelejd Alibeaj i cili është kryetar i komanduar i PD-së pas dorëheqjes së Lulzim Bashës, po diskutojnë me […]

Lexo më shumë

Plagosi qytetarin ndërsa pinin në lokal, efektivi i FNSH: Arma u shkrep pa dashje

Plagosi qytetarin ndërsa pinin në lokal, efektivi i FNSH: Arma u shkrep pa dashje

Publikuar më 26.05.2022
Gjykata ka lënë në burg efektivin e FNSH-së, Lutfi Gjyli, që...

Gjykata ka lënë në burg efektivin e FNSH-së, Lutfi Gjyli, që plagosi Myrtaz Likën në Kombinat teksa të dy ishin ulur në lokal së bashku. Në gjykata efektivi deklaroi se arma i është shkrepur pa dashje. Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore efektivi 48-vjeçar e ka qëlluar me armë 60-vjecarin teksa po konsumonin […]

Lexo më shumë

Vrau kolegun brenda në komisariat, gjykata lë në burg Ludian Zaimin

Vrau kolegun brenda në komisariat, gjykata lë në burg Ludian Zaimin

Publikuar më 26.05.2022
Gjykata e Tiranës la në burg policin Ludian Zaimi, i cili vr...

Gjykata e Tiranës la në burg policin Ludian Zaimi, i cili vrau kolegun të dielën. Mësohet se Zaimi ka shfaqur pendesë të thellë për aktin e kryer. Efektivi i policisë Ludian Zaimi qëlloi me armën e shërbimit kolegun e tij Çaush Saliasi, 55 vjeç duke i shkaktuar vdekjen. Ngjarja ndodhi në kohën kur po ndaheshin detyrat brenda ambienteve […]

Lexo më shumë

Alibeaj mbledh 18 deputetë në PD, Berisha: Nuk ka asnjë autoritet, është vegla e Ramës

Alibeaj mbledh 18 deputetë në PD, Berisha: Nuk ka asnjë autoritet, është vegla e Ramës

Publikuar më 26.05.2022
18 deputetë janë të pranishëm deri më tani në mbledhjen e gr...

18 deputetë janë të pranishëm deri më tani në mbledhjen e grupit Parlamentar të PD-së e thirrur nga Enkelejd Alibeaj, ndërsa priten të diskutohen çështje të brendshme të Partisë Demokratike, por edhe për emrin e ri të Presidentit. Deputetët që marrin pjesë në mbledhje janë Emilja Koliqi, Flamur Hoxha, Kreshnik Çollaku, Kastriot Piroli, Saimir Korreshi, […]

Lexo më shumë

Priten arrestime të tjera, Nuredin Dumani ka nxjerrë rreth 100 emra të botës së krimit

Priten arrestime të tjera, Nuredin Dumani ka nxjerrë rreth 100 emra të botës së krimit

Publikuar më 26.05.2022
Një valë e dytë arrestimesh, pritet të pasojë operacionin “P...

Një valë e dytë arrestimesh, pritet të pasojë operacionin “Plumbi i Artë”, që po zhvillohet prej 1 jave nga prokuroria e posaçme SPAK dhe Policia e Shtetit, raporton Ora News. Dhjetëra kontrolle banesash, magazina, servise dhe disa vendgjarje, janë verifikuar nga oficerët e policisë, të cilët kanë pasur si mbështetje në teren oficerë të BKH-së dhe […]

Lexo më shumë

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

Publikuar më 26.05.2022
Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se godit...

Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se goditi me thikë 37-vjeçaren me origjinë shqiptare, Brunilda Halla në Vittoria provincë e Raguzës. Vrasësi i dyshuar u identifikua falë kamerave që rrethonin zonën. Thuhet se i dyshuari e ka pranuar se është autori i vrasjes dhe sipas të dhënave të para, goditja me thikë e […]

Lexo më shumë

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Publikuar më 26.05.2022
Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbl...

Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbledhjen e kufomave nga kryqëzori “Moskva”, i cili u mbyt më 14 prill kur u sulmua nga ukrainasit. Kjo luftëanije konsiderohej si krenari detare e Rusisë. Në fakt, prindërit e marinarëve të zhdukur të anijes së Flotës së Detit të Zi deklarojnë hapur se rusët […]

Lexo më shumë

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Publikuar më 26.05.2022
Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi R...

Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një falenderim për të gjithë ata që kanë kontribuar që gjithçka të shkonte mirë. “Mirëmëngjes dhe me falenderimin e përzemërt për të gjithë ata që i dhanë jetë eurombrëmjes së djeshme të Shqipërisë, si edhe me krenarinë për përshtypjet fantastike […]

Lexo më shumë