×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Pusho në paqe Maradona!”/ Argjentina do të mbajë tre ditë zi kombëtare në kujtim të legjendës së futbollit

Kjo e mërkure do të ishte nga më të kobshmet për botën e futbollit. Në moshën 60-vjeçare, legjenda e të gjitha kohërave, Diego Armando Maradonën u nda nga jeta. Lajmi ka pushtuar mediat e çdo shteti dhe zia ka kapluar çdo adhurues të futbollit.

Mediat vendase raportojnë se qeveria argjentinase ka vendosur që të mbajë tre ditë zi kombëtare për të kujtuar Diego Armando Maradonën.

Futbolli do të nderojë Maradonën, duke mbajtur një minutë heshtje në të gjitha fushat në ndeshjet e Ligës së Kampionëve të planifikuar për ditën sonte dhe në ndeshjet e Ligës së Evropës të planifikuara për nesër.

Maradona u nda nga jeta si pasojë e një arresti kardiak, ndërsa dy javë më parë , iu nënshtrua një operacioni për të hequr mpiksjen e gjakut në tru dhe ia doli me sukses.

Maradona kishte personel mjekësor që e mbanin nën vëzhgim në shtëpinë e tij, por nuk arriti të mbijetoi.

Ai njihet edhe si El pibe de oro (djalii artë) dhe njihet nga shumica si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave. Në vitin 1986, me skuadrën kombëtare të argjentinës fitoi kupën e botës, dhe në vitin 1990 skuadra argjentinase ishte nënkampione botërore.

Në vitin 1989, Maradona me Klubin futbollistik të Napolit fitoi Kupën e UEFA-s, dhe në vitet 1987 dhe 1990 u shpallën kampionë të Italisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Nuk ndalet Manchester United, eliminon Liverpool-in nga FA Cup

Nuk ndalet Manchester United, eliminon Liverpool-in nga FA Cup

Publikuar më 24.01.2021
Manchester United duket se e ka marrë më seriozisht se kurrë...

Manchester United duket se e ka marrë më seriozisht se kurrë këtë sezon duke rivalizuar pretendentët kryesorë. ‘Djajtë e Kuq’ kanë eliminuar nga Fa Cup Liverpoolin me rezultatin 3-2 në një ndeshje spektakolare. Salah kaloi të tijtë në avantazh, por United u rikthye shpejt me një përmbysje. Fillimisht barazoi Greenwood dhe më pas Rashford kaloi […]

Lexo më shumë

Tragjedi në ajër/ Humb jetën presidenti i klubit dhe 4 futbollistë

Tragjedi në ajër/ Humb jetën presidenti i klubit dhe 4 futbollistë

Publikuar më 24.01.2021
Një aksident tragjik ka ndodhur këtë të diel në futbollin br...

Një aksident tragjik ka ndodhur këtë të diel në futbollin brazilian. Mediat vendase raportojnë se presidenti i klubit Palmas të Serie D të Brazilit dhe 4 futbollistë kanë humbur jetën, pasi avioni ka pësuar dëmtime gjatë ngritjes dhe më pas është rrëzuar. Viktimat janë:Lucas Praxedes, Guilherme Noé, Ranule dhe Marcus Molinari si dhe presidenti i […]

Lexo më shumë

Një vit pa Kobe Bryan, bashkëshortja e basketbollistit prek me rrëfimin e saj

Një vit pa Kobe Bryan, bashkëshortja e basketbollistit prek me rrëfimin e saj

Publikuar më 16.01.2021
Edhe pak ditë kanë mbetur nga 1-vjetori i ndarjes nga jeta t...

Edhe pak ditë kanë mbetur nga 1-vjetori i ndarjes nga jeta të legjendës të basketbollit Kobe Bryan, pas asindetit tragjik të ndodhur në 26 janar të 2020. Edhe pse kanë kaluar një vit nga asindeti i tragjik, koha nuk ka arritur të shëroi plagët e familjes së tij. Vanessa Bryant ka ndarë me fansat se […]

Lexo më shumë

Tragjike, humb jetën në moshën 23-vjeçare talenti i La Ligës

Tragjike, humb jetën në moshën 23-vjeçare talenti i La Ligës

Publikuar më 04.01.2021
Një aksident me makinë ka rezultuar fatal, teksa i ka marrë ...

Një aksident me makinë ka rezultuar fatal, teksa i ka marrë jetën në moshën 23-vjeçare, futbollistit të Atletiko Bilbaos, Aitor Gandiaga, shkruajnë mediat vendase. Makina me të cilën udhëtonte futbollisti u përplas me një autobus, duke shkaktuar vdekjen e menjëhershme të sulmuesit. Lajmi është konfirmuar edhe nga klubi bask nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare. […]

Lexo më shumë

Shtyhet ndeshja e boksit në Britani, Florian Marku jep njoftimin e rëndëishëm

Shtyhet ndeshja e boksit në Britani, Florian Marku jep njoftimin e rëndëishëm

Publikuar më 03.01.2021
Boksieri shqiptar Florian Marku nuk do ta zhvillojë ndeshjen...

Boksieri shqiptar Florian Marku nuk do ta zhvillojë ndeshjen e parashikuar për në muajin janar dhe shkak për këtë është bërë rritja e rasteve të koronavirusit të ri në Britaninë e Madhe. Lajmin e ka bërë me dije vetë boksieri përmes një postimi në Facebook, ku thekson se ndeshja e 30 Janarit do të riplanifikohet […]

Lexo më shumë

Rekord i rrallë dhe i veçantë në La Liga, Sevilla fiton pa shënuar asnjë gol në portën kundërshtare

Rekord i rrallë dhe i veçantë në La Liga, Sevilla fiton pa shënuar asnjë gol në portën kundërshtare

Publikuar më 12.12.2020
Sevilla fitoi 0-1 në një fushë të vështirë si ajo e Getafes,...

Sevilla fitoi 0-1 në një fushë të vështirë si ajo e Getafes, duke arritur suksesin e dytë radhazi jashtë fushe në kampionat. Ekipi i Julen Lopeteguit iu fal një autogoli të Xabier Etxeita nëntë minuta përpara fundit të ndeshjes për t’u kthyer në Andaluzi me tre pikë. Vendi i pestë në La Liga me 19 […]

Lexo më shumë

Argjentina sërish në zi, ndahet nga jeta në moshën 66-vjeçare trajneri i njohur

Argjentina sërish në zi, ndahet nga jeta në moshën 66-vjeçare trajneri i njohur

Publikuar më 08.12.2020
Alejandro Sabella, trajneri i njohur argjentinas ka ndërruar...

Alejandro Sabella, trajneri i njohur argjentinas ka ndërruar jetë në moshën 66- vjeçare. Gazeta “La Nacion” ka raportuar lajmin e vdekjes së ish-menaxherit i cili kishte qenë në spital që nga 25 nëntori, dita kur Diego Maradona vdiq. Raporti përmend vetëm se ai kishte ‘disa probleme shëndetësore’, edhe pse ishte një çështje kardiake që e […]

Lexo më shumë

Futbolli në zi, ndahet nga jeta një nga kampionët e parë të Europës

Futbolli në zi, ndahet nga jeta një nga kampionët e parë të Europës

Publikuar më 06.12.2020
Viktor Ponedelnik është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare ...

Viktor Ponedelnik është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare dhe ky lajm i trishtueshëm është dhënë nga vajza e tij në rrjetet sociale ditën e djeshme. Ish-sulmuesi është shpallur kampion Europe në vitin 1960, në turneun madhor që u zhvillua në Francë, raportojnë mediat. Jo vetëm kaq, por Ponedelnik shënoi edhe golin që vendosi finalen […]

Lexo më shumë