×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Puna në Gjermani/ Më shumë se një vit për për vizë për bashkim familjar

Më shumë se një vit duhet të presin familjet nga Kosova e Serbia për t’u bashkuar me të afërmit e tyre në Gjermani. Ndërsa në ambasadat e Sarajevës dhe të Tiranës pritja për vizë bashkimi familjar shkon deri në dhjetë muaj, në Shkup deri në tetë muaj.

Këto shifra i jep qeveria gjermane në përgjigje të një pyetjeje me shkrim, të shtruar nga grupi parlamentar i liberalëve (FDP) në parlamentin gjerman (Bundestag), mbi gjendjen e digjitalizimit të procedurës së dhënies së vizave sipas rregullores se Ballkanit Perëndimor.

Belgrade, griechische Botschaft (Getty Images/A.Stankovic)
Kjo do të thotë se kohëzgjatja në pritje për një takim në ambasadë është zgjatur edhe më shumë, nga mesatarisht gjashtë deri tetë muaj që kishte qenë deri në mars të këtij viti për vizën për bashkim familjar, siç dilte në pah kohë më parë (prill 2020) nga një studim evaluimi i Entit të Punës për Rregulloren e Ballkanit Perëndimor.

Vonesa pandemie

Qeveria gjermane e argumenton këtë zgjatje me mbylljen e ambasadave gjatë Covid 19. Që nga 2 korriku 2020, ambasadat kanë nisur sërish të japin viza për një sërë rastesh të justifikuara, siç janë ato të bashkimit familjar. Përveç mbylljes së ambasadave, janë edhe masat e higjienës, që e ngadalësojnë edhe më shumë procedurën e dhënies së vizave. “Kështu për shembull, numri i njerëzve që duhet të jenë njëkohësisht në zyrat e pritjes dhe në sportelet e dhënies së vizave është i kufizuar, e kjo bën që koha e pritjes deri në takim në ambasadë, të bëhet më e gjatë”, argumenton qeveria në përgjigjen e saj.

Ndryshe qëndron puna me personat që vijnë në Gjermani me punë. Vetëm në Beograd, ata duhet të presin dy deri në tre muaj, e në Tiranë deri në tre muaj, deri sa të marrin një takim në ambasadë, shkruhet më tej në përgjigje. Në konsullatat e tjera të Ballkanit Perëndimor, nuk ka nevojë për pritje për vizë pune.

Rregullorja e Ballkanit Perëndimor

Më 26 gusht 2020 qeveria gjermane miratoi zgjatjen e së ashtuquajturës Rregullore të Ballkanit Perëndimor. Ajo u lejon edhe personave me kualifikim të ulët të vijnë në Gjermani për të punuar, nëse kanë një kontratë pune.

Ndryshe nga rregullorja aktuale, që ekziston prej vitit 2016, rregullorja e mëpasshme, që pritet të hyjë në fuqi më 1 janar 2021, parashikon një kufizim të kontingjentit prej 25.000 vetësh në vit. Sipas partisë opozitare liberale, zgjatja e rregullores së Ballkanit Perëndimor, e cila është kaq e vlefshme ekonomikisht, ishte veprim i drejtë, por jo kufizimi i numrit të personave.

Qeveria gjermane e justifikon këtë masë kufizuese me kapacitetet nëpër ambasada. Ndërsa liberalët propozojnë që në vend që të kufizohet numri i imigrantëve, më e udhës është që „ambasadave gjermane t’u jepet një mbështetje më e fortë në përpunimin e vizave“. Prej vitit 2021 Gjermania ka vendosur të hapë një Ent Federal për Çështje të Jashtme por ende është e paqartë se sa do të merret kjo zyrë edhe me vizat e Rregullores së Ballkanit Perëndimor.

Serbien Deutsche Botschaft Belgrad (DW/I. Petrovic)
Qeveria gjermane shpjegon ndër të tjera në përgjigjen e saj se procedura e lënies së takimit në ambasada është tërësisht e digjitalizuar në të gjitha ambasadat. Kërkesat si për vizat nacionale, ashtu edhe për ato Schengen, parashtrohen në internet: kërkesat për vizë dhe të dhënat pajisen me një kod digjital, me anë të të cilit mund të lexohen direkt nga sistemi i brendshëm i Gjermanisë. Në të njëjtën mënyrë kalojnë edhe shenjat e gishtërinjve dhe fotografitë. Të dhënat përpunohen në mënyrë digjitale e të automatizuat nga Enti Federal i Administratës. Ndërsa vizat Schengen përpunohen në mënyrë të automatizuar, dokumentet e nevojshme për vizat nacionale kalojnë ende në rrugë postare nga njëra zyrë te tjetra.

Më 9 tetor 2020 rregullorja e Ballkanit Perëndimor do të shtrohet për miratim në Dhomën e Landeve (Bundesrat). Mbas kalimit në Bundesrat, rregullorja hyn në fuqi më 1 janar 2021. DW 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Dy inxhinierë dhe dy punëtorë miniere humbin kontaktet me familjen, dyshohet se mund të jenë izoluar në galeri

Dy inxhinierë dhe dy punëtorë miniere humbin kontaktet me familjen, dyshohet se mund të jenë izoluar në galeri

Publikuar më 28.10.2020
Dy inxhinierë miniere dhe dy punëtorë të minierës në Selisht...

Dy inxhinierë miniere dhe dy punëtorë të minierës në Selishtë raportohet të kenë humbur kontaktet me familjen e tyre. Policia e Dibrës bën me dije se familjarët kanë denoncuar rastin, ndërsa ka dyshime se ata mund të jenë bllokuar në galer. Njoftimi  Me datë 28.10.2020, rreth orës 18:15, shtetasi S. H., ka telefonuar Sallën Operative […]

Lexo më shumë

Richard Grenell bën thirrje për komunitetin shqiptar në Amerikë në prag të zgjedhjeve

Richard Grenell bën thirrje për komunitetin shqiptar në Amerikë në prag të zgjedhjeve

Publikuar më 28.10.2020
Richard Grenell, i dërguari special i presidentit amerikan, ...

Richard Grenell, i dërguari special i presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi u është shqiptaro-amerikanëve përmes një video mesazhi duke i inkurajuar që ta pranojnë atë se Donald Trump ka punuar shume për paqen në Ballkan dhe normalizimin ekonomik Kosovë-Serbi. Grenell në këtë mesazh thotë se shpreson se shqiptarët do të bëjnë çmos për […]

Lexo më shumë

COVID 3/ Rakacolli: Do jenë funksional 50 shtretër, gati stafi mjekësor, 80 infermierë në trajnim

COVID 3/ Rakacolli: Do jenë funksional 50 shtretër, gati stafi mjekësor, 80 infermierë në trajnim

Publikuar më 28.10.2020
Zv/Ministrja e Shëndetësisë dhe kryetarja e Komitetit Teknik...

Zv/Ministrja e Shëndetësisë dhe kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve Mira Rakacolli e ftuar në studion e ABC News, me gazetarin Endri Xhafo, deklaroi se kapacitetet spitalore janë duke u ezauruar. Sipas saj, ka ende 40 shtretër të lirë në spitalin “Shefqet Ndroqi”, të gatshëm për të pritur pacientët që kanë nevojë për trajtim të […]

Lexo më shumë

“Aty ishte mirë, me rregulla siç i kemi në islam”, flet për herë të parë pas 7 vitesh në Siri, Floresha Rasha

“Aty ishte mirë, me rregulla siç i kemi në islam”, flet për herë të parë pas 7 vitesh në Siri, Floresha Rasha

Publikuar më 28.10.2020
Floresha Rasha rrëfen 7 vitet e kaluara në Siri, humbjen e d...

Floresha Rasha rrëfen 7 vitet e kaluara në Siri, humbjen e dy burrave që iu bashkuan ISIS dhe vdekjen e vajzës 16-vjeçare. Ajo mbërriti në Shqipëri ditën e djeshme me tre fëmijët e saj. Ajo thotë se jeta në Siri ishte mirë, me të gjitha rregullat që ka feja islame, ndërsa tregon se aty ka […]

Lexo më shumë

A rrezikon Shqipëria një tjetër mbyllje? Brataj: Jemi ende tek skenari i dytë, e pritshme rritja e rasteve me COVID-19

A rrezikon Shqipëria një tjetër mbyllje? Brataj: Jemi ende tek skenari i dytë, e pritshme rritja e rasteve me COVID-19

Publikuar më 28.10.2020
Kreu i Qendrës Kombëtare të Urgjencës, Skëndër Brataj deklar...

Kreu i Qendrës Kombëtare të Urgjencës, Skëndër Brataj deklaroi se deri tani për menaxhimin e situatës së pandemisë së koronavirusit, po vijohet me skenarin e dytë. I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në ‘News24’ Brataj tha se deri më tani situata është e menaxhueshme, ndërsa theksoi se rritja e numrit të të prekurve ishte e pritshme […]

Lexo më shumë

Media greke: Tirana “varros” vrasjen e Konstantinos Katsifas, çështja do të shkojë në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut

Media greke: Tirana “varros” vrasjen e Konstantinos Katsifas, çështja do të shkojë në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut

Publikuar më 28.10.2020
Shtatorin e kaluar, Kryeministri Kyriakos Mitsotakis i kisht...

Shtatorin e kaluar, Kryeministri Kyriakos Mitsotakis i kishte kërkuar homologut të tij shqiptar – gjatë vizitës së tij në Athinë – për përfundimin e shpejtë të procedurave dhe lëshimin e një përfundimi mbi vrasjen e Katsifas. Proto Thema ka publikuar sot një shkrim lidhur me vrasjen e Katsifas me armë në dorë, duke shtuar se, […]

Lexo më shumë

Shifra jo të mira për gratë/ Barazia gjinore në ushtri dhe Politikën e Jashtme është 100 vite larg (Studimi)

Shifra jo të mira për gratë/ Barazia gjinore në ushtri dhe Politikën e Jashtme është 100 vite larg (Studimi)

Publikuar më 28.10.2020
Megjithëse gratë përbëjnë afërsisht gjysmën e popullsisë së ...

Megjithëse gratë përbëjnë afërsisht gjysmën e popullsisë së botës, ato mbeten kryesisht të nënpërfaqësuara në domenin tradicionalisht të dominuar nga meshkujt të politikës së jashtme dhe të mbrojtjes, thekson indeksi i sapo publikuar nga Euractiv. Indeksi shqyrton përqindjen e grave në politikën e jashtme dhe të sigurisë, ushtrisë, policisë, si dhe në diplomaci dhe industrinë […]

Lexo më shumë

“Urime! Numri juaj është zgjedhur si fitues i 700 mijë USD”, Policia e Shtetit paralajmëron qytetarët për skemën “Mashtrimet Nigeriane”: Çfarë duhet të dini

“Urime! Numri juaj është zgjedhur si fitues i 700 mijë USD”, Policia e Shtetit paralajmëron qytetarët për skemën “Mashtrimet Nigeriane”: Çfarë duhet të dini

Publikuar më 28.10.2020
Njësia për Hetimin e Krimeve kompjuterike i vjen në ndihmë q...

Njësia për Hetimin e Krimeve kompjuterike i vjen në ndihmë qytetarëve, për parandalimin e mashtrimeve nëpërmjet aplikacioneve të mesazhit, me qëllim përfitimin. Njësia për Hetimin e Krimeve Kompjuterike në Departamentin e Policisë Kriminale, në vazhdimësi të punës së saj të përditshme, prej disa kohësh ka evidentuar një fushatë mesazhesh të cilat po dërgohen në telefonat […]

Lexo më shumë