×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Publikohet programi i Këshillit të BE-së gjatë presidencës gjermane. Kosova nuk përmendet fare

Nën moton “Së bashku për rimëkëmbjen e Evropës”, Gjermania ka krijuar zonat e saj të fokusit për kohën e kryesimit të Këshillit të Bashkimit Evropian.

Sipas programit të publikuar në faqen www.eu2020.de, fushat e fokusit të Presidencës gjermane ndër tjerash janë edhe tejkalimi i krizës së coronavirusit për një kohë të gjatë si dhe rimëkëmbja ekonomike; një Evropë më e fortë dhe më inovative; një Evropë e drejtë dhe e qëndrueshme; një Evropë e sigurisë dhe vlerave të përbashkëta; si dhe një Evropë e fortë në botë.

Por, derisa flitet për një perspektivë të besueshme të pranimit në BE për vendet e Ballkanit Perëndimor, bie në sy fakti që aty Kosova nuk përmendet fare.

Lidhur me këtë çështje, në një nga paragrafët e programit thuhet se afrimi i tyre më pranë Bashkimit Evropian është si në interesin e Ballkanit Perëndimor ashtu edhe për interesin strategjik të BE-së.

“… ne jemi duke vepruar në mënyrë aktive në negociatat e pranimit të vazhdueshëm me Serbinë dhe Malin e Zi dhe po përgatitemi për fillimin e negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duke hartuar kornizën e negociatave për këto dy vende, duke marrë parasysh metodologjinë e re të zgjerimit”, thuhet ndër tjerash në programin.

Ndryshe, sa i përket pikave kryesore, është thënë se kapërcimi i pandemisë COVID-19 është një fokus kryesor i Këshillit të Bashkimit Evropian, përcjell Telegrafi.

“Vetëm duke parandaluar virusin COVID-19 në një afat të gjatë, duke investuar në ekonominë e Evropës, duke shfrytëzuar plotësisht potencialin tonë novator dhe forcimin e kohezionit shoqëror, Bashkimi Evropian dhe shtetet anëtare të tij mund ta kapërcejnë krizën në mënyrë efektive dhe të përhershme. Gjatë Presidencës së Këshillit të Bashkimit Evropian të Gjermanisë, ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të arritur së bashku me këtë detyrë – të merremi së bashku dhe në mënyrë të synuar dhe të ndihmojmë Evropën të shërohet. Objektivi ynë është që Evropa të dalë më e fortë, më e qëndrueshme dhe më e drejtë nga kjo krizë”, thuhet në program.

Siç është shkruar më tej, në të kaluarën, krizat kanë qenë gjithmonë një mundësi në BE për të rishikuar status quo-në dhe të jenë edhe më të përgatitur për t’u përballur me sfidat e së ardhmes.

“Së bashku, ne duhet të përqendrojmë vëmendjen tonë në proceset kryesore të transformimit të kohës sonë, siç janë ndryshimi i klimës, transformimi dixhital dhe bota evolucionare e punës. Bashkimi Evropian gjithashtu qëndron për prosperitetin mjedisor, shoqëror dhe ekonomikisht të qëndrueshëm”.

“Gjermania është angazhuar për miratimin e shpejtë të Kornizës Shumëvjeçare Financiare (MFR) dhe krijimin e shpejtë të një fondi të rimëkëmbjes në mënyrë që të sjellë rimëkëmbjen e qëndrueshme ekonomike dhe sociale me investime ambicioze në mbrojtjen e klimës, kërkimin shkencor dhe transformimin dixhital. Në këtë mënyrë, Bashkimi Evropian mund të adresojë sfidat e paraqitura nga kjo krizë dhe të ndjekë qëllimet e tij strategjike afatgjata në një botë me ndryshim të shpejtë dhe me energji të përtërirë”.

Ndërsa sa i përket politikës së jashtme, thuhet më tej, në një botë të rivalitetit në rritje midis fuqive të mëdha, politika evropiane duhet të forcojë aftësinë e Evropës për të vepruar në botën më të gjerë, në mënyrë që të mbrojë interesat dhe vlerat evropiane dhe të marrë përsipër përgjegjësinë e saj në botë.

“Gjermania është e angazhuar për një rend ndërkombëtar bazuar në rregulla dhe të drejta të njeriut në të cilat Bashkimi Evropian luan një rol në formësimin e standardeve dhe normave në të gjithë botën”.

Politika e migracionit vazhdon të mbetet një çështje e ngutshme duke thënë se Evropës i duhet një fillim i ri në reformimin e sistemit të përbashkët të azilit.

“Dialogu politik mbi shtetin e së drejtës do të forcohet midis shteteve anëtare në një afat të gjatë me diskutime gjithëpërfshirëse mbi bazën e Raportit të ri të Komisionit për Sundimin e Ligjit”.

“Bisedimet intensive për marrëdhëniet me Mbretërinë e Bashkuar do të zhvillohen deri në fund të vitit, të cilat do të zhvillohen në emër të Bashkimit Evropian nga kryenegociatori i BE, Michel Barnier. Gjermania do të punojë për të siguruar kohezionin e vazhdueshëm të BE27. Objektivi ynë është një marrëveshje tërheqëse për të dy palët në bazë të Deklaratës Politike të dakorduar bashkërisht”, përfundohet në përmbledhjen e pikave të programit të Presidencës gjermane të Këshillit të Bashkimit Evropian. /Telegrafi/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Njeriu që shkatërroi Sllobodan Millosheviç/ Kush është personi që do shpëtojë Hashim Thaçin nga dënimi në Hagë!

Njeriu që shkatërroi Sllobodan Millosheviç/ Kush është personi që do shpëtojë Hashim Thaçin nga dënimi në Hagë!

Publikuar më 12.07.2020
Shtëpia e tij e familjes ishte në Catford, Britania e Madhe ...

Shtëpia e tij e familjes ishte në Catford, Britania e Madhe dhe ndoqi Kolegjin St Dunstan, Catford, dhe më pas Keble College, Oxford. Ai u bë avokat në vitin 1971 dhe u emërua Këshilltar i Mbretëreshës në vitin 1990. Që nga viti 1984, ai ka qenë gjyqtar me kohë të pjesshme në Old Bailey. Geoffrey […]

Lexo më shumë

Thaçi niset në Hagë nga Rinasi, do merret në pyetje për akuzat! Ja kush është avokati i tij

Thaçi niset në Hagë nga Rinasi, do merret në pyetje për akuzat! Ja kush është avokati i tij

Publikuar më 12.07.2020
Presidenti Hashim Thaçi do të bëhet zyrtari i parë i lartë q...

Presidenti Hashim Thaçi do të bëhet zyrtari i parë i lartë që do të intervistohet nga një gjykatë për krime lufte. Thaçi do të niset nesër drejt Hagës, për t’u paraqitur para prokurorit të Speciales, lidhur me dyshimet për krime lufte. Ndryshe nga Ramush Haradinajt, që kishte refuzuar të merrej në pyetje duke qenë kryeministër […]

Lexo më shumë

Numri i rasteve pozitive mbetet i lartë në Maqedoninë e Veriut, ja sa persona humbën betejën me COVID-19 në 24 orë

Numri i rasteve pozitive mbetet i lartë në Maqedoninë e Veriut, ja sa persona humbën betejën me COVID-19 në 24 orë

Publikuar më 12.07.2020
Maqedonia e Veriut vijon të shënojnë një numër të lartë të t...

Maqedonia e Veriut vijon të shënojnë një numër të lartë të të infektuarve dhe viktimave. Përditësimi i fundit i të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë vendase bën të ditur se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 136 persona. Kështu numri i përgjithshëm i të infektuarve llogaritet 8 111. Shpërndarja gjeografike sipas […]

Lexo më shumë

(Video) Pasi ofendoi shqiptarët, publikohet përgjimi ‘bombë’ ndaj Zoran Zaev: 6 milion euro ia vlejnë, po hyj unë në këtë punë

(Video) Pasi ofendoi shqiptarët, publikohet përgjimi ‘bombë’ ndaj Zoran Zaev: 6 milion euro ia vlejnë, po hyj unë në këtë punë

Publikuar më 12.07.2020
Një tjetër incizim është publikuar për ish-kryeministrin e M...

Një tjetër incizim është publikuar për ish-kryeministrin e Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, i cilësuar kësaj radhe si “bomba nukleare”. Në YouTube është shfaqur një regjistrim i ri audio në të cilin dëgjohet zëri i Zaev. Regjistrimi u shfaq në kanalin “Zoki Reketuesi”. Nga biseda mund të kuptohet qartë se Zoran Zaev hyn në skemën reketuese […]

Lexo më shumë

Kosova nuk do mbyllet/ Kryeministri: Nuk propozojmë “Gjendje të Jashtëzakonshme”, shtrëngojmë masat anti-COVID-19

Kosova nuk do mbyllet/ Kryeministri: Nuk propozojmë “Gjendje të Jashtëzakonshme”, shtrëngojmë masat anti-COVID-19

Publikuar më 12.07.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pas takimit me Këshil...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pas takimit me Këshillin e Sigurisë ka thënë se do të ketë masa rigoroze gjatë ditëve në vijim “Sapo e kryem mbledhjen e Këshillit të Sigurisë së Kosovës ku ka një pajtueshmëri të përgjithshme për ndërmarrjen e msave shtese dhe zbatimin rigoroz të atyre masave”, ka thënë Hoti. Në konferencën […]

Lexo më shumë

Më në fund flet Erdogan: Shën Sofia është çështja jonë, nuk duam tension në Mesdhe

Më në fund flet Erdogan: Shën Sofia është çështja jonë, nuk duam tension në Mesdhe

Publikuar më 12.07.2020
Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan thotë se çështja e kis...

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan thotë se çështja e kishës Shën Sofia është çështje vetëm e Turqisë. “Vendimi përfundimtar për statusin e Hagia Sophia ka të bëjë me kombin turk dhe me asnjë tjetër. Është çështje jona e brendshme”, tha presidenti turk, duke iu referuar reagimeve për shndërrimin në xhami të Shën Sofias. Në një […]

Lexo më shumë

Përfundon takimi Hoti – Vuçiç, Lajçak: Dialogu është kthyer në binarë

Përfundon takimi Hoti – Vuçiç, Lajçak: Dialogu është kthyer në binarë

Publikuar më 12.07.2020
Ka përfunduar takimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Kët...

Ka përfunduar takimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Këtë e konfirmoi i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, duke thënë se palët janë pajtuar edhe për agjendën e takimit të radhës të enjten që je. “Ne sapo përfunduam takimin virtual mes presidentit Vuçiq dhe kryeministrit Hoti. Kam kënaqësinë të them se […]

Lexo më shumë

Mbi 300 pacientë të infektuar me koronavirus të shtuar në spital

Mbi 300 pacientë të infektuar me koronavirus të shtuar në spital

Publikuar më 11.07.2020
Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, ka njoft...

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, ka njoftuar të shtunën se në spitalet publike në Kosovë janë të shtrirë 301 pacientë të konfirmuar me COVID-19 pozitiv. Prej tyre 186 në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe 115 në spitalet e përgjithshme rajonale. Nga numri i përgjithshëm i pacientëve, 184 janë në oksigjenoterapi, 132 në […]

Lexo më shumë