Publikohet lisat, Europa Nostra rendit Teatrin Kombëtar si monumentin më në rrezik (Foto)

Europa Nostra ka bërë publike ditën e sotme listën e 14 monumenteve të përzgjedhura për programin e 7 monumenteve më në rrezik për vitin 2020. Siç mund të shihet edhe më poshtë, lista kryesohet nga Teatri Kombëtarë i Shqipërisë.

Në faqen zyrtare të “Facebook” të organizatës Europa Nostra thuhet se përzgjedhja e 14 monumenteve më në rrezik në kontinentin tonë është nga paneli i këtij institucioni, të cilët janë ekspertë në fushave të ndryshme.

Përzgjedhja është bazuar në vlerat e rralla të trashëgimisë, kulturës por edhe rreziku i shembjes që i kanoset nga qeveria.

Lista me 14 monumenteve:

 • Teatri Kombëtarë i Shqipërisë, Tiranë, Shqipëri
 • Karas – Traditional Wine Vessels, Armeni
 • Khoranashat Monastery, Tavush Region, Armeni
 • Castle Jezeří, Horní Jiřetín, Republika Çeke
 • Tapiola Swimming Hall, Espoo, Finland
 • Castle of Sammezzano, Tuscany, Itali
 • Archaeological Park of Sybaris, Itali
 • Ivicke House, Wassenaar, Holand
 • Y-block, Government Quarter, Oslo, Norvegji
 • Szombierki Power Plant, Bytom, Poloni
 • Belgrade Fortress and its surrounding, Serbi
 • Plečnik Stadium, Ljubljana, Sloveni
 • Cuatro Caminos Metro Depot, Madrid, Spanjë
 • Egyptian Halls, Glasgow, Britani e Madhe

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet