×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pse të gjithë kanë frikë nga Znj. Margaret Thatcher, të ‘vdekurit po rikthehen’

Po, roja e vjetër është kthyer nga të vdekurit (fjalë për fjalë në disa raste). Për tmerrin e Anglisë veriore, Uellsit, Skocisë dhe Argjentinës, Margaret Thatcher është kthyer, me Gillian Anderson duke luajtur Zonjën e Hekurt në serinë e re të Netflix “The Crown”.

Janë ngritur besnikët dhe vëzhguesit mbretërorë të Thatcher, me komentatorin konservator Tim Montgomerie që përshkruan portretizimin e Thatcher si “absurd, urrejtës”.

Ndërkohë, Times, bëri që një historian mbretëror të ndiqte serialin dhe ai theksoi që episodi i parë fillon me “një ulërimë masive”. Cili mund të jetë ky gabim? Epo, në Trupëzimin e Ngjyrës në 1979, “Mbretëresha është në uniformën e Shefit të Kolonelit të Gardës Grenadier me shiritin e Garter, ndërsa ishte ngjyra e Gardës Skoceze që po vendosej atë vit, dhe më tej atë ditë ajo kishte veshur uniformën e kolonelit të Përgjithshëm të Gardave Skoceze (një gjemb, jo një granatë në jakë) dhe shiritin jeshil të errët dhe yllin e Urdhrit të Thistle – dhe asnjë pendë në kapakun e saj pasi ajo është në qendër të pesë regjimenteve të rojeve”. Dërgoni menjëherë të gjithë përgjegjësit në Kullën e Londrës!

Duke folur për Mbretëreshën Elizabeth II, ajo u vra pa dashje këtë javë nga Radio France Internationale, e cila raportoi aksidentalisht mbi shkatërrimin e rreth 100 figurave të njohura, përfshirë Sophia Loren, Clint Eastwood, Alain Delon dhe Brigitte Bardot. RFI kërkoi falje dhe fajësoi “një problem teknik”.

Në listë ishte biznesmeni dhe politikani francez Bernard Tapie, i cili gjithashtu u shpall i vdekur nga la chaine L’Équipe në gusht dhe nga Le Monde vitin e kaluar.

Gjithashtu është përsëri Barack Obama, i cili ka një kujtim këtë javë të quajtur “Një Tokë e Premtuar” dhe ai ka disa fjalë zgjedhjeje për të thënë në lidhje me udhëheqësit evropianë.

Obama e përshkruan ish-Presidentin francez Nicolas Sarkozy si “të gjitha shpërthimet emocionale dhe retorikën e tejkaluar” dhe thotë se ai “ishte i fshehur në të gjithë hartën [megjithëse kjo mund të ishte “eliminuar”] kur bëhej fjalë për politikën”.

Për shkak të “tipareve të tij të errëta, të paqarta mesdhetare” dhe shtatit të tij të vogël, “Sarkozy” dukej si një figurë nga një pikturë e Toulouse-Lautrec”, sipas Obamës. Ai thotë se bisedat me udhëheqësin francez ishin “duke u bërë argëtuese dhe mërzitëse, duart e tij në lëvizje të përhershme, gjoksi i tij dilte jashtë si bantam” ndërsa biseda “u zhvendos nga lajkat e bluster në interesin e vërtetë, kurrë nuk u largua nga e para, interes i maskuar, i cili duhej të ishte në qendër të veprimit dhe të merrte kredi për gjithçka që mund të vlente të merrej për kredi”. Ok, megjithëse Obama ishte më i mirë për Sarkozy në një intervistë në TV Francez, duke e komplimentuar atë për “energjinë dhe hijeshinë” e tij.

Ish-kryeministri britanik David Cameron, ndërkohë, përshkruhet nga Obama si “me siguri për dikë që nuk do të ishte shtytur kurrë shumë nga jeta”. Politico.eu. 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rritet numri i vdekjeve në Itali/ 785 persona kanë humbur jetën dhe 19.350 infektime të reja

Rritet numri i vdekjeve në Itali/ 785 persona kanë humbur jetën dhe 19.350 infektime të reja

Publikuar më 01.12.2020
Italia raportoi 785 vdekje të lidhura me koronavirusin të ma...

Italia raportoi 785 vdekje të lidhura me koronavirusin të martën, nga 672 të hënën dhe 19,350 infeksione të reja, krahasuar me 16,377 një ditë më parë, tha ministria e shëndetësisë. Vendi i parë perëndimor i goditur nga virusi, Italia ka parë 56,361 viktima të COVID-19 që kur shpërthimi i saj u shfaq në shkurt, numri […]

Lexo më shumë

Çfarë do të ndodhë me lëvizjen e lirë/ Komisioni Europian është kundër mbylljes së kufijve, ja lëvizjet e fundit

Çfarë do të ndodhë me lëvizjen e lirë/ Komisioni Europian është kundër mbylljes së kufijve, ja lëvizjet e fundit

Publikuar më 01.12.2020
Zyrtarja më e lartë e punëve të brendshme të BE të hënën (30...

Zyrtarja më e lartë e punëve të brendshme të BE të hënën (30 dhjetor) tha se vendosja e kufijve brenda Evropës ishte joefektive kundër terrorizmit dhe do të dëmtonte vetëm rimëkëmbjen ekonomike të bllokut pas Covid. Komisionerja e BE-së Ylva Johansson tha argumentin e saj ndërsa mbronte zonën Shengen, zona e udhëtimit pa pasaporta që […]

Lexo më shumë

Pushimet në dëborë nuk do të ishin të mundshme/ OBSH paralajmëron vendet për rreziqet nga sporti i skive

Pushimet në dëborë nuk do të ishin të mundshme/ OBSH paralajmëron vendet për rreziqet nga sporti i skive

Publikuar më 01.12.2020
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje ven...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje vendeve të hënën (30 nëntor) të marrin në konsideratë me kujdes rreziqet e sezonit të ardhshëm të skive, pasi Zvicra ka vënë në lëvizje ashensorët dhe Austria pas kësaj, ndërsa Gjermania, Italia dhe Franca mbyllin operacionet malore për të ngadalësuar pandeminë. OBSH dha këshilla kundër udhëtimeve të […]

Lexo më shumë

Presidenti i Institutit të Lartë të Shëndetit në Itali: Pandemia e COVID-19 do të jetë me ne për rreth një vit e gjysmë

Presidenti i Institutit të Lartë të Shëndetit në Itali: Pandemia e COVID-19 do të jetë me ne për rreth një vit e gjysmë

Publikuar më 01.12.2020
Pandemia e COVID “do të jetë me ne për rreth një vit e...

Pandemia e COVID “do të jetë me ne për rreth një vit e gjysmë,” tha Presidenti i Institutit të Lartë të Shëndetit në Itali, Silvio Brusaferro të hënën në një forum të ANSA. Ai tha se “stresi” i lidhur me pandeminë nuk ishte si një tërmet ose përmbytje, është një stres që ka zgjatur për […]

Lexo më shumë

Alarmi i COVID-19/ Paralajmëron Angela Merkel: Gjermania do të përballet me valën e tretë të infeksioneve nëse nuk ka kujdes

Alarmi i COVID-19/ Paralajmëron Angela Merkel: Gjermania do të përballet me valën e tretë të infeksioneve nëse nuk ka kujdes

Publikuar më 01.12.2020
Kancelarja Angela Merkel tha të hënën (30 nëntor) se Gjerman...

Kancelarja Angela Merkel tha të hënën (30 nëntor) se Gjermania mund të përballet me një valë të tretë të infeksioneve të koronavirusit nëse qytetarët janë të pakujdesshëm në javët e ardhshme. Numri i infeksioneve të reja në Gjermani është stabilizuar në një nivel të lartë që kur u vendos një bllokim i pjesshëm në 2 […]

Lexo më shumë

Mijëra qytetarë europianë rrezikojnë përjashtimin nga Anglia pas Brexit

Mijëra qytetarë europianë rrezikojnë përjashtimin nga Anglia pas Brexit

Publikuar më 01.12.2020
Mijëra evropianë që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar rreziko...

Mijëra evropianë që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar rrezikojnë të humbin afatin e fundit për të aplikuar për statusin e vendosur në Britani sepse nuk janë në dijeni të skemës së re të zgjidhjes ose nuk kanë aftësi dixhitale për të përfunduar aplikimin, sipas studimit të ri. Pas qershorit 2021 qytetarëve të BE-së që jetojnë […]

Lexo më shumë

BE-ja mund të miratojë vaksinën e Pfizer “brenda javësh”

BE-ja mund të miratojë vaksinën e Pfizer “brenda javësh”

Publikuar më 01.12.2020
Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) do të vendosë “brenda jav...

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) do të vendosë “brenda javësh” për autorizimin ose jo të vaksinës kundër COVID-19 të kompanive Pfizer dhe BioNTech. “Një mendim mbi autorizimin mund të lëshohet brenda disa javësh varësisht nga të dhënat për cilësinë, sigurinë dhe efektivitetin e vaksinës”, thotë EMA. Agjencia tha se vlerësimi për vaksinën mund të jetë […]

Lexo më shumë

Merkel: Brexiti pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq

Merkel: Brexiti pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq

Publikuar më 30.11.2020
Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Brit...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Britania dhe Bashkimi Evropian do të krijonin shembull të keq nëse dështojnë që të arrijnë marrëveshje për marrëdhëniet e tyre në të ardhmen, mirëpo ka përsëritur sërish se blloku evropian nuk dëshiron marrëveshje me çdo çmim. Mbretëria e Bashkuar është larguar nga Bashkimi Evropian më 31 […]

Lexo më shumë