×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pse në konfliktin Turqi-Greqi, SHBA preferon Turqinë

Thanasis Tsekouras

Analizat e politikës së brendshme greke,  rreth takimit Trump-Mitsotakis nuk janë me një interes të veçantë. Përkundrazi, ato kanë shume kontradikta. Shikoni vlerësimin e njërës anë te politikës greke: një fiasko, një goditje, një buqete lulesh nga Trump per Mitsotakis. Sikur ky takim të ishte gjëja më e thjeshtë në botë për Mitsotakis, te detyronte SHBA të diskutojnë avantazhet dhe disavantazhet e Mesdheut Lindor, në një kohë që superfuqia është në prag të luftës me Iranin. Ky diskutim është interesant, por është i përshtatshëm vetëm për fëmijët e fillores.

Por, as pala tjetër nuk e ekzagjeron: vizita ishte e suksesshme, Mitsotakis i shtroi te gjitha problemet  para Trump dhe deklaroi “ne morëm atë që mundëm”. Pyetja është: çfare kemi marre saktësisht? Asnjë fjalë, një indiference dhe një formulim te paqartë qe doli nga “superfuqia”. Nëse duam te fitojmë diçka në të ardhmen,  nga vizita e Mitsotakis në SHBA, atëherë kjo do të kërkoje një ushtrim të sinqertë dhe këmbëngulës të realizmit. Nga takimi Mitsotakis-Trump, ne nuk morëm asgjë dhe as nuk mund të merrnim gjë. Sepse Greqia ka rënë shumë poshtë  në shkallën e hierarkive të strategjisë ndërkombëtare të SHBA. Për dallim nga fqinji “i paparashikueshëm”, i cili ka përmirësuar në mënyrë dramatike praninë e tij ndërkombëtare.

Realiteti mund të jetë i pakëndshëm, por për fat të keq ky është realiteti. Turqia e Erdoganit ka fituar vitet e fundit karakteristikat e fuqisë, si  në Lindjen e Mesme, Afrikën e Veriut dhe Mesdheun Lindor. Provat janë të qarta për t’u pare, madje edhe me sy të lirë. Në të ashtuquajturën botë të krijuar nga luftërat amerikane, “Pranvera Arabe” dhe shembja e regjimeve të mëparshme autoritare janë kudo një “treshe” e protagonistëve ndërkombëtarë, të cilët, përmes aleancave, kundërshtimeve dhe garave, bëjnë “ditën dhe natën” . Në krye të këtij “trinitetit” janë SHBA e Trumpit, Rusia e Putinit dhe Turqia e Erdoganit. Evropa mbetet një “xhuxh” i pallogaritshëm në ekuilibrin e fuqisë, ndërsa lojtarë të tjerë të fuqishëm (nga Arabia Saudite në Iran) luftojnë për t’u ngjitur në një nga majat e trinitetit.

Turqia po rifreskon vazhdimisht përbërësit e saj të energjisë për të konsoliduar pozicionin e saj pranë SH.B.A. dhe Rusisë. Edhe në dimensionin e “fuqisë së butë”, duke e zgjeruar hegjemoninë e tij brenda botës islame,  edhe në dimensionin e “fuqisë së fortë”, duke zgjeruar përfshirjen e saj ushtarake në të gjitha “frontet e nxehta”, nga Somalia dhe Siria, deri në Libi.

Pra, nëse “tabloja e madhe” që po përshkruajmë është e saktë, atëherë e vërteta e hidhur është e qartë: SHBA i trajton Turqinë dhe Greqinë me kritere të ndryshme. I pari trajtohet si një “faktor strategjik” në rajon, ndonjëherë aleat dhe ndonjëherë konkurrent. Ndërsa  Greqia trajtohet si një “specialitet”. Natyrisht nuk është e thjeshtë të korrigjosh çekuilibrin e forcave. Por nëse duam të rrisim shanset për një korrigjim dikur në të ardhmen, atëherë kushti i parë është realizmi. Pavarësisht se sa e pakëndshme mund të jetë, duhet ta pranojmë.

*Analist i ProtoThema (Athinë)

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Kur 21 Janari vjen…

Kur 21 Janari vjen…

Publikuar më 21.01.2021
Zef Preçi Si çdo qytetar i shqetësuar për fatin e përbashkët...

Zef Preçi Si çdo qytetar i shqetësuar për fatin e përbashkët tonin dhe të bashkëkombasve tanë, edhe unë kam ndjekur ngjarjen tragjike të 21 Janarit 2011 dhe evoluimim e qëndrimit ndaj saj…  E duke qenë se sot mbushen dhjetë vjet nga ajo tragjedi në të cilën 4 qytetarë protestues humbën jetën atë ditë, po përfitoj […]

Lexo më shumë

Shqiptarët të rifitojnë të drejtën kushtetuese të referendumit                                                     

Shqiptarët të rifitojnë të drejtën kushtetuese të referendumit                                                     

Publikuar më 19.01.2021
Arlind Puka Demokracia e drejtpërdrejtë u eksperimentua për ...

Arlind Puka Demokracia e drejtpërdrejtë u eksperimentua për herë të parë në demokracinë athinase rreth vitit 508 para Krishtit, me pjesëmarrje kufizuese (qytetarë meshkuj, duke përjashtuar skllevërit) në një popullsi të vogël. Me kufizime të ngjashme, demokracia romake ndoqi të njëjtën gjë rreth vitit 449 para Krishtit, duke përfshirë formulimin e qytetarëve dhe miratimin e […]

Lexo më shumë

Katër shpjegime pse të gjithë duan të bëhen deputetë

Katër shpjegime pse të gjithë duan të bëhen deputetë

Publikuar më 18.01.2021
Afrim Krasniqi Gjatë muajve të verës PD në opozitë nisi një ...

Afrim Krasniqi Gjatë muajve të verës PD në opozitë nisi një proces propozimesh për kandidatë për deputetë. Brenda 30 ditësh u propozuan rreth 6 mijë emra, nga të cilët rreth 2 mijë refuzuan të plotësojnë formularët dhe pjesa tjetër hynë në proces konkurrimi për tu bërë deputet. Sipas premtimit emrat e propozuar do të përbënin […]

Lexo më shumë

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Publikuar më 16.01.2021
Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila,...

Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila, për t’u marrë erë.  Nuk do të kundërshtoja, për më të shumtit, nga kopshti në  buqetë dhe pastaj… në koshin e plehrave.  Se për nga fjalët, mund  të bëjnë edhe lule këta, por pa fryte dhe farë. Me gjithë mëkatet që mund të kenë, nuk […]

Lexo më shumë

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Publikuar më 16.01.2021
Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin...

Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin shëndetësor shqiptar! Pothuajse asnjë hallkë e ofrimit të shërbimit nuk arriti të funksionojë si duhet. Pasojat janë të dukshme. Ato i kanë vuajtur dhe po i vuajnë dhjetëra mijëra familje, pjestarët e të cilave u prekën nga COVID-i ose humbën jetën. Sikur të mos mjaftonte […]

Lexo më shumë

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Publikuar më 15.01.2021
Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë t...

Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë të shpallë dorëheqjen. Ende pa u hequr zbukurimet e kapërcyellit të viteve, përgjegjësia morale dhe ligji, e ka vënë para përgjegjësisë. Edhe pse kryeministri Rutte u shpall nëpër popull si heroi i kohërave të vështira të Covid-19, asgjë nuk e mbrojti dot para së drejtës njerëzore […]

Lexo më shumë

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Publikuar më 13.01.2021
PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pac...

PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pacientes që humbi jetën në Spitalin COVID-2 ndërkohë që familja paguante shuma të majme për të marrë një trajtim sado pak njerëzor, ka potencialin të hapë një kuti pandore. Sigurisht, ministria reagoi menjëherë duke kërkuar ndëshkim shembullor të fajtores sipas parimit “hajdut është ai që kapet”. […]

Lexo më shumë

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Publikuar më 11.01.2021
Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial ...

Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial Times» botoi një tekst mbi Dubain në kohën e pandemisë. Thelbi i shkrimit ishte ky: ndërsa shumë metropole të botës po qëndrojnë të mbyllura, Dubai po shndërrohet në qytet të ndejave, drekave, darkave e «netëve të çmendura» të turistëve nga bota e jashtme, sidomos europianëve. Në […]

Lexo më shumë