×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Provë edhe te kafshët, vaksina anti COVID-19 prodhon antitrupa në minj dhe derra

Kompania amerikane, Inovio Pharmaceuticals, e cila po punon për vaksinën eksperimentale ndaj COVID-19 është treguar që prodhon antitrupa mbrojtës dhe forcon aktivizimin e sistemit imunitar në minj dhe derra.

Sipas mediave ndërkombëtare, bëhet me dije se drejtori i Qendrës së Vaksinave dhe Imunoterapisë së Institutit Ëistar, David Ëeiner, ka shpjeguar se shkencëtarët zbuluan antitrupa në mushkëritë e kafshëve të vaksinuara. “Ne kemi parë një reagim të antitrupave që bën shumë gjëra që dëshirojmë t’i shohim në një vaksinë të ardhshme.Ne mund të synojmë gjëra që do të parandalojnë që virusi të gjejë një strehë të sigurt në trupin tonë,” tha Ëeiner.

Kompania Inovio, i cili filloi të testonte vaksinën te njerëzit në prill dhe në fazën e parë, 40 pjesëmarrës morën dy doza të vaksinës dhe pritet që rezultatet të dalin në qershor.

Inovio njofton se do të kërkojë leje nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave për të kaluar në fazën e dytë dhe të tretë të testimit në korrik ose gusht.

Sakaq, kompania thekson se për vaksinat që po zhvillohen për MERS dhe INO-4800 për SARS-CoV-2, po përdoret teknologji më e re që synon gjenet specifike në pjesën e jashtme, të theksuar të virusit. Gjithashtu, Inovio tani planifikon të provojë vaksinën te kafshët më të mëdha, përfshirë lepujt dhe majmunët të cilët do të infektohen qëllimisht dhe do të provohet efekti i vaksinës.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shkencëtarët rusë: Koronavirusi nuk mbijeton në ujë

Shkencëtarët rusë: Koronavirusi nuk mbijeton në ujë

Publikuar më 31.07.2020
Një studim i shkencëtarëve rusë ka treguar se uji pothuajse ...

Një studim i shkencëtarëve rusë ka treguar se uji pothuajse plotësisht mund ta shkatërrojë koronavirusin e ri brenda 72 orëve, transmeton AA. Rezistenca e virusit varet drejtpërdrejt nga temperatura e ujit – 90 për qind e grimcave të virusit vdesin në ujë në temperaturë të dhomës brenda 24 orëve dhe 99,9 për qind brenda 72 […]

Lexo më shumë

Pse disa njerëz që nuk janë infektuar me Covid-19, mund të kenë imunitet

Pse disa njerëz që nuk janë infektuar me Covid-19, mund të kenë imunitet

Publikuar më 31.07.2020
Sistemet imunitare të disa njerëzve, që nuk kanë qenë të eks...

Sistemet imunitare të disa njerëzve, që nuk kanë qenë të ekspozuar ndaj koronavirusit, mund të kenë një familjaritet me patogjenin dhe mund të ndihmojnë për të zvogëluar ashpërsinë e sëmundjes nëse ai person infektohet me Covid-19, sipas një studim i ri, raporton CNN. Studimi, i botuar në revistën “Nature”, zbuloi se midis një kampioni prej 68 […]

Lexo më shumë

Ekspertët e huaj: Kërpudhat magjike duhet të legalizohen për të trajtuar depresionin

Ekspertët e huaj: Kërpudhat magjike duhet të legalizohen për të trajtuar depresionin

Publikuar më 27.07.2020
Depresioni është një ndër sëmundjet që nuk përfshin vetëm me...

Depresioni është një ndër sëmundjet që nuk përfshin vetëm mendjen dhe trurin, por të gjithë trupin, pasi ndikon në mënyrën sesi një person ushqehet, fle, mendon dhe reagon për veten, por edhe për të tjerët. Sipas disa hulumtimeve të bëra në Britani, për të trajtuar depresionin duhet që kërpudhat magjike të bëhen të ligjshme në […]

Lexo më shumë

Shqipëria e pesta në Europë për vdekjet nga sëmundjet e zemrës, ja qytetet më problematike (Tabelat)

Shqipëria e pesta në Europë për vdekjet nga sëmundjet e zemrës, ja qytetet më problematike (Tabelat)

Publikuar më 27.07.2020
Shqipëria u rendit e pesta në Europë sa i përket peshës së l...

Shqipëria u rendit e pesta në Europë sa i përket peshës së lartë të vdekjeve nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut (zemra, tensioni), pas Bullgarisë, Rumanisë, Lituanisë dhe Letonisë. Me zemër më të dobët në Europë janë bullgarët, ku 66% e totalit të vdekjeve erdhi nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut, të ndjekur nga Rumania […]

Lexo më shumë

I nxehti nuk e zbehu Covidin, fuqia infektuese është 10-fishuar

I nxehti nuk e zbehu Covidin, fuqia infektuese është 10-fishuar

Publikuar më 26.07.2020
Shpresa se me rritjen e temperaturave do të ulej shkalla e i...

Shpresa se me rritjen e temperaturave do të ulej shkalla e infeksionit do të minimizohej, duket se tashmë ka rënë poshtë. Javier Cabo, ekspert spanjoll deklaron se Covidi ka pësuar mjaft ndryshime dhe po ashtu aftësia e tij infektuese është rritur disa herë. Doktor i kirurgjisë kardiovaskulare, në një intervistë për  “El Progreso de Lugo”, […]

Lexo më shumë

“Covid-19 nuk do të largohet”, studiuesit tregojnë tre masat për të shmangur një shpërthim të dytë të pakontrollueshëm

“Covid-19 nuk do të largohet”, studiuesit tregojnë tre masat për të shmangur një shpërthim të dytë të pakontrollueshëm

Publikuar më 25.07.2020
Ju mund të jeni të rraskapitur, por pandemia e Covid-19 sapo...

Ju mund të jeni të rraskapitur, por pandemia e Covid-19 sapo ka filluar. Gjashtë muaj pasi shkencëtarët kinezë njoftuan Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për një virus të ri që shkaktonte pneumoni vdekjeprurëse, Covid-19 – siç u quajt më vonë sëmundja – është përhapur në thuajse çdo vend të botës dhe ka vrarë mbi 500,000 […]

Lexo më shumë

Si të bindësh veten të hash më pak, ja 3 mënyrat praktike

Si të bindësh veten të hash më pak, ja 3 mënyrat praktike

Publikuar më 24.07.2020
Kur vjen puna tek ushqyerja, vetëkontrolli është një aspekt ...

Kur vjen puna tek ushqyerja, vetëkontrolli është një aspekt thelbësor. Njerëzit me vetëkontroll të ulët, kanë tendencën ta teprojnë me ushqyerjen dhe nuk kanë të ngopur. Në këtë mënyrë, sistemi tretës tejmbushet me shumë ushqyes në një periudhë të shkurtër. Kur kjo ndodh, tretja nuk është aspak efikase, sepse stomakut i duhet të shpërbëjë shumë […]

Lexo më shumë

OBSH: Vaksina nuk mund të pritet para vitit 2021

OBSH: Vaksina nuk mund të pritet para vitit 2021

Publikuar më 22.07.2020
Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se hulumtuesit janë d...

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se hulumtuesit janë duke bërë përparim të mirë në zhvillimin e vaksinës kundër koronavirusit, porse përdorimi i saj i parë nuk mund të pritet deri në fillim të vitit 2021. Mike Ryan, drejtor i programit për emergjenca pranë OBSH-së, tha se është jetike që siguria të mos vihet në pikëpyetje, […]

Lexo më shumë