“Prokuroria të hetojë deputetin”, reagon Boçi: Kjo ministre ka degraduar arsimin dhe Maturën

Ministria e Arsimit ka bërë kërkesë pranë Prokurorisë që të nisë hetimet ndaj deputetit Luçiano Boçi, pasi ky i fundit ka denoncuar sot se testi i matematikës për maturantët ka dalë para disa ditësh dhe jo disa momente përpara provimit, ashtu sikundër pretendon ministria. Pas kësaj, i menjëhershëm ka qenë reagimi i deputetit demokrat Luçiano Boçi. Ky i fundit, përmes një postimi në FB është shprehur se ministrja ka kohë që është vënë nën akuzë dhe se e ka degraduar arsimin, sikundër edhe Maturën.

Postimi i plotë:

Ministrja e vënë prej kohësh nën akuzë për grabitjen e të dhënave personale të nxënësve dhe të prindërve për qëllime të ngushta politike, thërret sot në ndihmë prokurorinë për interesa personale. Në detyrën si ligjvënës ne mbrojmë interesin publik dhe qytetar dhe interesi i fëmijëve tanë është interesi më i lartë. Në emër të tij ne kemi denoncuar dhe do të denoncojmë publikisht çdo rast abuzimi, shkelje të ligjit dhe shpërfillje ndaj mundit, sakrificës dhe djersës së tyre. Ministrja e di mirë se është ajo vetë përgjegjësja kryesore si titullare e institucionit, e daljes dhe qarkullimit të testeve të maturës shtetërore.

Ministrja mban përgjegjësi të plotë ligjore që testi u fotografua në sallë dhe u shpërnda nëpërmjet telefonit, te ndaluar sipas ligjit. Ministrja e di mirë se ështē ajo përgjegjësja që ka degraduar Maturën në mall online dhe ka shkelur me këmbë punën disa vjeçare të nxënësve e prindërve. Është ajo që trafikon testet e maturantëve për të mbuluar shkatërrimin që ka mbjellë në arsim. Është ajo që e ka shndërruar arsimin në një magazinë pa inventar nxënësish, ku nuk fiton më i miri, më i përgaturi, por më i shkathti e i shpejti. Është ajo dhe Rama i saj që tallen çdo ditë me maturantët, rininë e prindërit e tyre, me të ardhmen e shpresën e tyre. Përgjegjësit ligjorë dhe moralë të kësaj katrahure janë Rama dhe Nikolla.

Më mirë të kishe heshtur zonja Ministre!

Dita e gjykimit po afron….!

/D.Xh/

 

   

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet