Jola Alimemaj

13:02
Çdokush që sheh këto imazhe, do të ketë një dëshirë të madhe për të shkuar që t’i vizitojë nga afër. Mos i humbni këto fotografi mahnitëse që zbulojnë bukurin e tokës me të gjithë lavdin...
12:44
Mrekullitë arkitektonike të Iranit dhe të Kamboxhias. Peizazhet befasues natyror të “çatisë së botës”, Peru dhe të një tokë mitike të pionierëve, si Oregoni. Dhe më pas ëndrra Polineziane, N...
12:12
Një fotograf i guximshëm ka rrezikuar burgimin pasi bëri një seri fotosh mahnitëse të Koresë së Veriut në fshehtësi. Michal Huniewicz, gjatë udhëtimit të tij në këtë vend, ka kryer disa fotografi ...
11:47
Kapiteni i Partizanit, Alban Hoxha kërkon që të largojë presionin mbi skuadrën në prag të derbit përballë Tiranës. Ai e njeh mirë këtë sfidë pasi ka zhvilluar, deri më tani 12 ndeshje kundër bardh...
11:41
...
11:37
Shoqeria Permbarimore “Bailiff Services Albania” sh.p.k, me adrese Bulevardi “Gjergj Fishta” Pallati E-88, Hyrja nr. 1, Kati 6, Apartamenti 13, Tirane, ne zbatim te dispozitave te Kodit te Procedures Civi...
11:36
Nga ana e Shoqerise “Sherbimi Permbarimore AB” Shpk eshte shpallur ankandi faza e pare per pasurine e meposhtme: 1-“Apartament” me siperfaqe banimi 100 m2 ,ne Zonen Kadastrale 8602, Volum 25, Faqe 242 ,me...
11:35
Nga Klevis Deda Edhe pse merkatoja dimërore nuk ka shumë që ka përfunduar, skuadrat më të mëdha në kontinentin e vjetër janë hedhur në veprim që tani për merkaton e ardhshme. Lojtarët në skadenc...
11:34
SHOQËRIA PËRMBARUESE PRIVATE “E.P.S.A” SHPK NJOFTON SHPALLJEN E ANKANDIT PËR: 1- “Apartament” me sip. 102 m2, ZK 8260, Nr. pasurie 6/400+1-1, Vol. 27, fq. 247. Kjo pasuri eshte hipotekuar në favor të...
11:33
Zyra Permbarimore “Bailiff Services-Matani&Co” Adresë: Rr.“Budi”, Pallati Rogert, kati i II, Tirane. Mob:0692035256. Tel.2270935 Shpall Shitjen ne ankand te pasurive te debitoreve si me poshte: 1. Pa...
11:32
Hoti Bailiff Service” shpk Shoqëria Përmbarimore zhvillon Ankandin i parë për shitjen e pasurisë të paluajtshme : “Arë+truall”,Pasuria Nr. 76/33, Vol. 1 Fq. 91, ZK. 1091, sip totale 803 m², nga ku 2...
11:31
...
11:29
...
11:29
Nga Valeria Dedaj “Kombi që shkatërron tokën e tij, shkatërron vetveten”, ka thënë Roosvelt. Po shpesh njerëzit e veçanërisht ata që në jetën reale kanë më shumë pushtet në dorë si...
11:28
Shoqeria Permbarimore “Bailiff Services Albania” sh.p.k, me adrese Bulevardi “Gjergj Fishta” Pallati E-88, Hyrja nr. 1, Kati 6, Apartamenti 13, Tirane, ne zbatim te dispozitave te Kodit te Procedures Civi...
11:27
Shoqeria Permbarimore “Bailiff Services Albania” sh.p.k, me adrese Bulevardi “Gjergj Fishta” Pallati E-88, Hyrja nr. 1, Kati 6, Apartamenti 13, Tirane, ne zbatim te dispozitave te Kodit te Procedures Civi...
11:12
Nga Brunilda Gorovelli Ai është një tjetër shqiptar që suksesin po e shijon jashtë vendit. Larguar qysh herët nga qyteti i fierit për të nisur një jetë të re në Itali. Për 35 vjeçarin rezultoi t...
11:11
Gareth Bale ka rikuperuar në kohë rekord dëmtimin e pësuar tre muaj më parë në ndeshjen kundër Sporting Lisbonë në kuadër të Champios League. Lojtari është stërvitur me skuadrën dhe është nën u...
11:10
Shërbimi Përmbarimor STAR zhvillon ankandin e tretë për: Pasuria e Vasilika Robert Bogadini Bodrum, nr pasurie 2/109+2-4B,Vol 14, faqe 133, me sip totale 18 m2, Zona Kadastrale 8270, i ndodhur në Rr.Vaso Pas...
11:07
Përmbaruesi Gjyqësor Privat Rigels Dikellari me seli Lgj. Nr.3, Rr,”Naim Frashëri “,Pogradec njofton shpalljen për shitjen në ankand të pasurisë të paluajtshme. 1-Truall me sip.totale 200 m2,pronë e ...
11:04
Zyra Përmbarimore Andrea Baçi P.F zhvillon ankandin e parë për shitjen e Pasurive të Paluajtshme: 1. Pasuria e llojit “Ullishte”, Nr. Pasurie 547/17, Sip. totale 4500 m2 Volumi 1, Faqe 92, Z. Kadastrale ...
11:02
Nga Brunilda Gorovelli Me të mund të qeshësh jo vetëm duke e ndjekë në skenë, por edhe nëse konsumon një kafe. Misioni i saj mesa duket është të sjellë buzëqeshje në fytyrat e shumë njerëzve, ...
10:58
Nga Brunilda Gorovelli Teksa dëgjon emrin Gerta Heta menjëherë të shkon mendja të prezantuesja e radios dhe tek këngëtarja e hitit “My love”. Por Gerta Heta nuk është vetëm kaq... Ajo tashmë ës...
10:44
Nga Neritan Gjergo Këshilli Kombëtar i Punës nuk arriti në një konkluzion lidhur me nivelin e rritjes së pagës minimale, pasi ky vendim pritet të zyrtarizohet pas konsultimeve me Fondin Monetar Ndërko...
10:40
Nga Isuf Kurtaj Pas përgjumjes më shumë se njëvjeçare, Partia Demokratike më në fund do të provojë veten. Opozitarët do të dalin sot në shesh për t’i bërë me dije qeverisë se qytetarët janë...
10:33
Nga Elmaz Gorica Hedhja e shortit për zgjedhjen e nëntë anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi në kuadër të reformës në drejtësi ka vënë edhe njëherë përballë politikën dhe dy ...
10:30
Një ngjarje tronditëse është shënuar në mesditën e së Premtes, kur tre katet e sipërme të një pallati njëzetkatësh janë shembur duke rënë mbi katet e tjera të banuara të objektit. Banorët e pak...
10:14
Presidenti Donald  Trump i ka deklaruar luftë dhe synon të “ndalojë” tani të gjithë agjentët-spiunë të FBI dhe Agjencia e Sigurisë Kombëtare (ku ai ka punuar Edward Snowden), pasi i kanë kaluar in...
10:11
Zëvendëspresidenti amerikan Mike Pence nisi dje një turne në Mynih dhe Bruksel, vizita e tij e parë jashtë vendit që kur filloi nga detyra si numri dy i Shtëpisë së Bardhë Një zyrtar i lartë i Shtëp...
10:00
Nga Anila Dushi Ka shërbyer për rreth 3 vjet si mjek në zonën e Reçit, në Njësinë administrative të Shkrelit në Malësi të Madhe, por askush nga kjo zonë me mbi 1000 banorë nuk beson se pas bluzë...
09:30
Nga Prof.Dr.Mehdi Hyseni A ka më turp, më dobësi, më përulje dhe më dështuese për  shtetin e Kosovës, që mos të ketë bërë asgjë në zbulimin dhe në ndëshkimin e  tradhtarëve  dhe të krimi...
16:27
Angor Wat është godina më e madhe fetare në botë. Tempulli fillimisht i dedikohejPerëndisë Vishnu, që do të thotë se ishte një tempull hindu. Gjatë shekujve 14 dhe 15 ai u shndërrua në tempul...
13:25
Sot ju sjellim disa foto të personave të famshëm nga fusha të ndryshme, duke u puthur në mënyrë të sikletshme. Këto fotografi kanë të bëjnë me shprehjet e fytyrës kur ata puthen, vendet ku puth...
13:05
Sipas Librit të Rekordeve Botërore Guinness, rruga më e ngushtë në botë ndodhet në Reutlingen, Gjermani Ajo quhet “Spreuerhofstraße”. Kjo rrugë është 31 centimetra e gjerë në pikën e saj ...
12:58
Ndiqni videon mjaft interesante që tregon momentet se si u ngritën të famshmet "Kulla Binjake"....
12:43
Gjatë 22 vjetëve me radhë (1991-2013), fotografi Zed Nelson ka fotografuar një familje 3-anëtarëshe, në të njëjtë ditë çdo vit. Ka zgjedhur sfondin e njëjtë dhe dritën e njëjtë, sepse nuk dë...
12:17
...
12:08
Njoftim Subjekti: Thirrje për projekt propozime nga organizatat e shoqërisë civile rome dhe egjiptiane që veprojnë në Tiranë, Durrës, Shkodër dhe Berat Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvilli...
12:05
Hoti Bailiff Service” shpk Shoqëria  Përmbarimore zhvillon Ankandin i  parë  për shitjen e pasurisë të paluajtshme  : “Arë+truall”,Pasuria Nr. 76/33, Vol. 1 Fq. 91, ZK. 1091, sip totale 803 m...
12:00
Nga Valeria Dedaj Publicisti dhe shkrimtari Lazër Stani ndalet te krijimtaria letrare e Dritëro Agollit. Ai mendon se krijimtaria e e këtij shkrimtari dhe poeti është e lidhur ngushtë me shpirtin e njeri...
11:58
Përmbaruesi Gjyqësor Privat Rigels Dikellari me seli Lgj.Nr.3, Rr,”Naim Frashëri “,Pogradec njofton shpalljen për shitjen në  ankand të  pasurisë të paluajtshme. 1-Truall me sip.totale 200 m2,pron...
11:50
Nga ana e Shoqerise "Sherbimi Permbarimore AB" Shpk eshte shpallur ankandi faza e pare per pasurine e meposhtme: 1-“Apartament”  me siperfaqe banimi 100 m2 ,ne Zonen Kadastrale 8602, Volum 25, Faqe 242 ,...
11:47
Shërbimi Përmbarimor STAR zhvillon ankandin e dytë për : Pasuria e Artur Halit Kuci hipotekuar për garantimin e detyrimit në shumën 1,879,129 lekë Bar- Bufe, Numër Pasurie 104, Zona Ka...
11:45
SHOQËRIA PËRMBARUESE PRIVATE “E.P.S.A” SHPK NJOFTON SHPALLJEN E  ANKANDIT PËR :   “Apartament” me 102 m2, ZK 8260,  Nr. pasurie 6/400+1-1, Vol. 27, fq. 247. Kjo pasuri eshte hipotekuar në fa...
11:40
Nga Nikoleta Kovaçi Një lojë me formularin e deklarimit nga një deputet dhe dy kryetar bashkish, ka çuar në një rast të paprecedent: Prokuroria nis hetim penal për KQZ-në 5 muaj para zgjedhjeve! Sinj...
11:30
Nga Isuf Kurtaj Afera tashmë e shumëpërfolur e ambasadores së BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin për blerjen e vilës super luksoze në një zonë rezidenciale ka ngjallur reagime të forta jo vetëm në...
11:25
Nga Elmaz Gorica Zvarritjet e reformës në drejtësi, pakënaqësitë ndaj qeverisjes së vendit dhe protesta e paralajmëruar e opozitës më 18 shkurt kanë rritur tensionin politik në vend e kjo u vu re n...
11:18
Nga Neritan Gjergo Rreth 1000 qytetarë të Tiranës në pamundësi për të blerë një banesë, apo zgjeruar hapësirën e banesës ku jetojnë  do të mund të përfitojnë nga programi i Bashkisë...
11:13
Bashkia Tiranës pritet të miratojë të hënën bursat për nxënësit dhe studentët për sezonin shkollor dhe akademik 2016-2017. Gazeta zbardh sot emrat, të cilët janë seleksionuar nga komisioni i vlerës...
11:08
Nga Xhentila Gjoshi Rreth 45 kilogramë tritol sekuestrohen pas një operacioni të policisë në hyrje të Tiranës. Operacioni policor i koduar me emrin “Fuqia” ka vënë në pranga transportuesin Ylli D...
11:03
Nga Nikoleta Kovaçi Fation Xhyliu, vazhdon të jetë personi kyç që ka marrë përsipër të dëshmojë mbi mënyrën se si janë organizuar dy grabitjet spektakolare në aksin Tiranë-Rinas. Të paktën ky...
11:00
Vetting-u pret “kokat” e dy institucioneve kryesore të shtetit shqiptar. Drejtori i Drejtorisë së Pastrimit të Parave dhe drejtori i Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar paraqitën ...
10:42
Sulmuesi i Arsenal Alexis Sanchez është me shumë mundësi do të largohet nga “topçinjtë” në merkaton e ardhshme. Shkatërrimi përballë Bayernit në “Allianz Arena” që pësoi Arsenali me shumë m...
10:30
Nga Klevis Deda Trajneri Shpëtim Duro është emëruar në krye të skuadrës së Flamurtarit. Kontrata e tij, në këtë skuadër, është për një sezon e gjysmë, që do të thotë përfundon në verën e...
10:25
Dy arkitektë grekë kanë një ide të mrekullueshme: të ndërtojnë shtëpinë e ëndrrave. Momentalisht është thjesht një koncept dhe ka emrin "Casa Brutale". Shtëpia është thjesht perfekte në id...
10:18
Nga Isuf Kurtaj Pas lajmit të dy ditëve më parë se prokuroria kanë nisur verifikimet për një gjobë të padeklaruar, deputeti i Partisë Socialiste, Artan Gaçi, nga foltorja e Kuvendit tha se ndiet i t...
10:16
Mobiliet e vjetra nuk ia vlen t'i hidhni më. Si fillim ato kanë shumë kujtime pasi janë përdorur për breza me radhë, por nëse ju mendoni se si t'i ktheni në diçka moderne ato mund të rikthehen sëri...
10:11
Skuadra e Juventusit do të përballet sonte në mbrëmje me Palermon për arsye se javën e ardhshme do të luajnë në Champions League. Trajneri i Juventusit Massimiliano Allegri ka kërkuar nga skuadra e tij ...
10:08
Nëse një vend është në një izolim total, atëherë është thuajse e pamundur që populli i thjeshtë koreano-verior të kuptojë se çfarë ndodh jashtë kufijve të tyre, apo që pjesa tjetër e botës t...
09:59
Ky maçok ka një ngjashmëri të tmerrshme me liderin e Gjermanisë naziste, Adolf Hitler. Por ngjashmëria mes tyre nuk kufizohet vetëm te pamja. E zonja e maçokut, Elena Sulejmanjan thotë se maçoku i...
09:54
E gjithë vëmendja botërore u përqendrua te takimi i parë ndërmjet dy kryediplomatëve, sekretarit amerikan të Shtetit, Rex Tillerson dhe ministrit të Jashtëm, Sergei Lavrov. Ballafaqimi i parë i përfaq...
09:52
Ndërsa Tillerson po mbante takimin me homologun rus Lavrov në Bon të Gjermanisë, sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis përjashtoi mundësinë e çdo bashkëpunimi ushtarak mes Shteteve të Bashkuara dhe...
09:48
Karikaturë...
09:41
Komisioni Qendrorë i Zgjedhjeve, shtyu diskutimin për udhëzimin i cili ka të bëjë me regjistrimin e partive politike për zgjedhjet e 18 qershorit, ku i kërkohet partive jo parlamentare që të mbledhin t...
09:00
Nga Azem Parllaku Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, ka dërguar urimin e tij të parë në kuadër të administratës së re amerikane për Kosovën dhe qytetarët e saj. Mesazhi është postuar edh...
08:50
Nga Ted Nasto “Zgjidhja” është një lëvizje jetike për të ardhmen e Partisë Socialiste. Kjo lëvizje sfidon të gjithë mentalitetin e 25 viteve të fundit brenda Partisë Socialiste, një mentalitet...
16:50
Qentë ja dinë vlerën dashurisë së vërtetë dhe afeksionit. Ndonëse janë kafshë arrijnë ta kuptojnë kur jeni duke kaluar momente të vështira ose të lumtura. Shikoni se si i qëndrojnë ata pran...
16:31
Ju kemi sjellë një metodë fantastike që do t'ju ndihmojë shumë me fëmijët tuaj në detyrat e vizatimit ose nëse ata kanë vërtet dëshirë të pikturojnë. Teknika quhet: të pikturosh duke përdorur...
16:16
Ata ende nuk janë në gjendje që të ecin, por nuk do të thotë që këto bebe nuk mund të lahen në pishinë. Fotografja Lucy Ray ka arritur t'i fotografojë fëmijët e vegjël teksa notojnë në pishin...
13:40
Jeta në fillim-shekullin XX nuk ka asnjë ngjashmëri me të sotmen. Mungesa e infrastrukturës dhe e zhurmës, ndërtimet e rregullta dhe pastërtia janë disa nga karakteristikat, që na sjellin ndër mend ...
13:20
Këto fotografi të mrekullueshme janë shkrepur nga fotografi kanadez, Endrju Knap. Ato janë pjesë e një libri me ilustrime. Fotot bëjnë fjalë për qenin e tij, i cili ka dalë në foto në disa vende t...
13:08
Imagjinoni ndonjëherë të udhëtoni në kroçerën "Las Vegas Strip", e cila mban deri në 7500 persona ndër të cilët 2500 janë staf. Aty brenda keni pije, muzikë, fushë basketbolli dhe volejbolli, pra...
12:56
S'keni kohë për modelin e flokëve? Jeni lodhur duke i mbajtur lëshuar gjatë gjithë kohës? Zgjidhja: janë disa modele që duken si të ndërlikuara por realizohen shumë thjesht. /J.A/...
12:40
Së fundmi "selfie"-t janë trendi më i ri dhe i përfolur. Të gjithë i bëjnë foto vetes, në vende të ndryshme, me veshje të ndryshme. Sot ju sjellim "selfie"-t e zgjedhura si më të bukurat e koh...
12:21
Nga Klevis Deda Sot do të rikthehet dhe kompeticioni i dytë më i madh për nga rëndësia, Europa League. Ekipeve të kualifikuara nga grupet, u janë shtuar edhe skuadrat që janë eliminuar nga Champions ...
12:01
Nga Nikoleta Kovaçi “Kam pasur një kontratë të lidhur ndërmjet meje dhe CEZ “Group-Praga”, dhe se në zbatim të kësaj kontrate, pasi kam përmbushur detyrimin kontraktues, duke bërë studimin e f...
11:53
Nga Isuf Kurtaj Kërkesa e Shkëlzen Berishës për përjashtimin e kryetarit të Komisionit Taulant Balla në seancën për marrjen në pyetje të tij, është rrëzuar nga mazhoranca në Komisionin Hetimor p...
11:47
...
11:41
Nga Tonin Frroku Arefi Topalli është nga një fshat i thellë i Pogradecit. Ai është dënuar me 25 vite burg për një vrasje të ndodhur në vitin 1997 ne fshatin e tij, krim të cilin, jo vetëm nuk e ka...
11:30
Pasuria e Shoqëria "Grin", Sh.p.k për Banka e Tiranës sh.a për detyrimin prej 68,500,000 Lekë. Sendet e luajtshme të ndodhura mbi pasurinë kolateral vlerësuar sipas raportit të v...
11:29
SHOQËRIA PËRMBARUESE PRIVATE “E.P.S.A” SHPK NJOFTON SHPALLJEN E  ANKANDIT PËR :   “Apartament” me 102 m2, ZK 8260,  Nr. pasurie 6/400+1-1, Vol. 27, fq. 247. Kjo pasuri eshte hipotekuar në fa...
11:27
Shërbimi Përmbarimor STAR zhvillon ankandin e dytë për : Pasuria e Artur Halit Kuci hipotekuar për garantimin e detyrimit në shumën 1,879,129 lekë Bar- Bufe, Numër Pasurie 104, Zona Ka...
11:25
Nga ana e Shoqërise "Shërbimi Përmbarimore AB" Shpk është shpallur ankandi faza e parë për pasurinë e mëposhtme: “Njësi” me sipërfaqe 156.2 m2 me numër pasurie 26/472-N18/3 në Zonën Kadastra...
11:24
Shoqeria Permbarimore “Bailiff Services Albania” sh.p.k, me adrese Bulevardi “Gjergj Fishta” Pallati E-88, Hyrja nr. 1, Kati 6, Apartamenti 13, Tirane, ne zbatim te dispozitave te Kodit te Procedures Civi...
11:20
Shoqeria Permbarimore “Bailiff Services Albania” sh.p.k, me adrese Bulevardi “Gjergj Fishta” Pallati E-88, Hyrja nr. 1, Kati 6, Apartamenti 13, Tirane, ne zbatim te dispozitave te Kodit te Procedures Civi...
11:00
Nga Llambi Kallço Kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, pas presionit të shoqërisë civile ka bërë transparencën e sheshit "Veleria", në një panel ku kanë asistuar përfaqësues nga shoq...
10:57
Nga Neritan Gjergo Sistemi i ri për llogaritjen e siguracionit të makinave do të penalizojë të gjithë ata që kanë kryer një aksident. Teksa debati për pagesat e sigurimeve ndizet sa herë që shoqër...
10:52
Nga Elmaz Gorica Reformimi i sistemit të drejtësisë nuk do të jetë dhe aq i lehtë dhe palët politike duken larg atij konsensusi të 22 korrikut kur u miratuan ndryshimet kushtetuese. Këtë herë shkak ...
10:44
Nga Isuf Kurtaj Akuzat ndaj ambasadores Romana Vlahutin, e cila përflitet për korrupsion, kanë fituar vëmendjen edhe të zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian. Nga selia e PD-së, parti e cila i ka ...
10:25
Në 31 shtete të Amerikës dhe vende të ndryshme të botës ku ekziston dënimi me vdekje, ka një zakon që ndiqet me rigorozitet: të dënuarit që pret të ekzekutohet i jepet ushqimi që ai përzgjedh vetë...
10:18
Nga Nikoleta Kovaçi Ngurrëza, fshat i Myzeqesë në zonën e Lushnjës, brenda disa ditësh është kthyer në qendër të debateve mediatike dhe politike në Shqipëri. Nëse në rastin e parë banorët e t...
10:06
Nga Xhentila Gjoshi Fation Xhyliu dhe Ditjon Memlika, dy nga katër të arrestuarit e grabitjes së 3.2 milionë eurove dolën dje para Gjykatës së Tiranës. Ish-efektivi i Forcave të Armatosura dhe ish-pu...
09:53
Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu mbërriti sot në mesditë në Shtëpinë e Bardhë për të takuar presidentin amerikan, Donald Trump. Drejtuesi i katërt i huaj që pritet nga presidenti republikan, N...
09:49
Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, përgëzoi Kosovën me rastin e nëntë vjetorit të pavarësisë duke shprehur përkushtimin për mbështetjen amerikane ndaj saj. Në një deklaratë të sekretarit ...
09:43
Nga Valeria Dedaj  Asokohe as nuk e kishte ëndërruar se një ditë do të takonte Dritëro Agollin. Atë, që e cilësonte, si poet të madh, të parin e shkrimtarëve në krye të Lidhjes së Shkrimtarëve...
09:32
Karikaturë...
09:30
Nga Irena Toshkallari Duke marrë shkas nga zhvillimet e fundit,  dëshiroj që fjalën time ta nis me një prej shprehjeve të Musine Kokalarit: “Vetëm se mendoj ndryshe nga ju, nuk do të thotë se e dua...
09:00
Nga Faton Mehmeti Kosova u lind para 9 vitesh, por si duket lindja nuk ishte krejt e rregullt, ajo u lind si një fëmijë me sindromën Down.  Sindroma Down është një nga anomalitë e shpeshta gjenetike q...
08:47
Nga Dionis Xhafa Shqiptarët dhe serbët, dy etni këto të njohura për konfliktin e vet gati shekullor dhe disi mitik në thelb, e patën një tjetër përplasje. Sigurisht, që kjo përplasje fillimisht zhv...
KM