Shekulli

19.02.2017
Nga Miho Gjini Gjithmonë ka një keqkuptim dëshira e vjershërimit, e kthyer në një mani për të bërë me to libra kushdo, e për t’u hequr si poet! E mandej të mbushen raftet e shtëpive, të librari...
19.02.2017
Arteriet koronare janë enët e mëdha të gjakut që furnizojnë zemrën me gjak të oksigjenuar. Sëmundja e arterieve koronare shfaqet kur ato preken nga ateroskleroza apo dëmtohen. Zhvillimi i pllakave atero...
19.02.2017
Mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm pasi pastron gjakun nga helmet. Kur një person ka probleme me qarkullimin e gjakut, atëherë organizmi i tij do të ketë probleme. Të gjitha materialet toks...
19.02.2017
Tahir Çela, mjek ortoped pranë Spitalit Universitar të Traumës Artrozat janë sëmundje të degjenerimit të artikulacioneve (kyçeve). Sëmundja prek artikulacionet duke dëmtuar indin kërcor artikular q...
19.02.2017
Tonin Frroku Një 23-vjeçare nga fshati Velçan i Pogradecit, ka vrarë bashkëshortin e saj dhe më pas veten. Shkak për këtë ngjarje dyshohet të jenë bërë mosmarrëveshjet në çift si pasojë e kons...
18.02.2017
Kapiteni i Partizanit, Alban Hoxha kërkon që të largojë presionin mbi skuadrën në prag të derbit përballë Tiranës. Ai e njeh mirë këtë sfidë pasi ka zhvilluar, deri më tani 12 ndeshje kundër bardh...
18.02.2017
Gareth Bale ka rikuperuar në kohë rekord dëmtimin e pësuar tre muaj më parë në ndeshjen kundër Sporting Lisbonë në kuadër të Champios League. Lojtari është stërvitur me skuadrën dhe është nën u...
18.02.2017
Nga Klevis Deda Edhe pse merkatoja dimërore nuk ka shumë që ka përfunduar, skuadrat më të mëdha në kontinentin e vjetër janë hedhur në veprim që tani për merkaton e ardhshme. Lojtarët në skadenc...
18.02.2017
Nga Brunilda Gorovelli Ai është një tjetër shqiptar që suksesin po e shijon jashtë vendit. Larguar qysh herët nga qyteti i fierit për të nisur një jetë të re në Itali. Për 35 vjeçarin rezultoi t...
18.02.2017
Nga Brunilda Gorovelli Me të mund të qeshësh jo vetëm duke e ndjekë në skenë, por edhe nëse konsumon një kafe. Misioni i saj mesa duket është të sjellë buzëqeshje në fytyrat e shumë njerëzve, ...
18.02.2017
Nga Brunilda Gorovelli Teksa dëgjon emrin Gerta Heta menjëherë të shkon mendja të prezantuesja e radios dhe tek këngëtarja e hitit “My love”. Por Gerta Heta nuk është vetëm kaq... Ajo tashmë ës...
18.02.2017
Një ngjarje tronditëse është shënuar në mesditën e së Premtes, kur tre katet e sipërme të një pallati njëzetkatësh janë shembur duke rënë mbi katet e tjera të banuara të objektit. Banorët e pak...
18.02.2017
Nga Anila Dushi Ka shërbyer për rreth 3 vjet si mjek në zonën e Reçit, në Njësinë administrative të Shkrelit në Malësi të Madhe, por askush nga kjo zonë me mbi 1000 banorë nuk beson se pas bluzë...
18.02.2017
Presidenti Donald  Trump i ka deklaruar luftë dhe synon të “ndalojë” tani të gjithë agjentët-spiunë të FBI dhe Agjencia e Sigurisë Kombëtare (ku ai ka punuar Edward Snowden), pasi i kanë kaluar in...
18.02.2017
Zëvendëspresidenti amerikan Mike Pence nisi dje një turne në Mynih dhe Bruksel, vizita e tij e parë jashtë vendit që kur filloi nga detyra si numri dy i Shtëpisë së Bardhë Një zyrtar i lartë i Shtëp...
17.02.2017
Vetting-u pret “kokat” e dy institucioneve kryesore të shtetit shqiptar. Drejtori i Drejtorisë së Pastrimit të Parave dhe drejtori i Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar paraqitën ...
17.02.2017
Komisioni Qendrorë i Zgjedhjeve, shtyu diskutimin për udhëzimin i cili ka të bëjë me regjistrimin e partive politike për zgjedhjet e 18 qershorit, ku i kërkohet partive jo parlamentare që të mbledhin t...
17.02.2017
Bashkia Tiranës pritet të miratojë të hënën bursat për nxënësit dhe studentët për sezonin shkollor dhe akademik 2016-2017. Gazeta zbardh sot emrat, të cilët janë seleksionuar nga komisioni i vlerës...
17.02.2017
Sulmuesi i Arsenal Alexis Sanchez është me shumë mundësi do të largohet nga “topçinjtë” në merkaton e ardhshme. Shkatërrimi përballë Bayernit në “Allianz Arena” që pësoi Arsenali me shumë m...
17.02.2017
Skuadra e Juventusit do të përballet sonte në mbrëmje me Palermon për arsye se javën e ardhshme do të luajnë në Champions League. Trajneri i Juventusit Massimiliano Allegri ka kërkuar nga skuadra e tij ...
17.02.2017
Nga Klevis Deda Trajneri Shpëtim Duro është emëruar në krye të skuadrës së Flamurtarit. Kontrata e tij, në këtë skuadër, është për një sezon e gjysmë, që do të thotë përfundon në verën e...
17.02.2017
E gjithë vëmendja botërore u përqendrua te takimi i parë ndërmjet dy kryediplomatëve, sekretarit amerikan të Shtetit, Rex Tillerson dhe ministrit të Jashtëm, Sergei Lavrov. Ballafaqimi i parë i përfaq...
17.02.2017
Ndërsa Tillerson po mbante takimin me homologun rus Lavrov në Bon të Gjermanisë, sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis përjashtoi mundësinë e çdo bashkëpunimi ushtarak mes Shteteve të Bashkuara dhe...
17.02.2017
Nga Alma Çuka Drafti i propozuar nga ekspertët e Ministrisë së drejtësisë për disa ndryshime në Kodin Penal dhe atë të procedurës penale, futet në kalendarin e punimeve në Kuvendin e Shqipërisë....
16.02.2017
Nga Klevis Deda Sot do të rikthehet dhe kompeticioni i dytë më i madh për nga rëndësia, Europa League. Ekipeve të kualifikuara nga grupet, u janë shtuar edhe skuadrat që janë eliminuar nga Champions ...
16.02.2017
Nga Llambi Kallço Kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, pas presionit të shoqërisë civile ka bërë transparencën e sheshit "Veleria", në një panel ku kanë asistuar përfaqësues nga shoq...
16.02.2017
Nga Tonin Frroku Arefi Topalli është nga një fshat i thellë i Pogradecit. Ai është dënuar me 25 vite burg për një vrasje të ndodhur në vitin 1997 ne fshatin e tij, krim të cilin, jo vetëm nuk e ka...
16.02.2017
Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu mbërriti sot në mesditë në Shtëpinë e Bardhë për të takuar presidentin amerikan, Donald Trump. Drejtuesi i katërt i huaj që pritet nga presidenti republikan, N...
16.02.2017
Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, përgëzoi Kosovën me rastin e nëntë vjetorit të pavarësisë duke shprehur përkushtimin për mbështetjen amerikane ndaj saj. Në një deklaratë të sekretarit ...
16.02.2017
Qeveria ka miratuar vendimin që ndryshon rregullat për kohën e punës dhe të pushimit për Policinë e Shtetit. Referuar vendimit, koha normale e punës/shërbimit për punonjësit e Policisë së Shtetit ës...
15.02.2017
Nga Klevis Deda Skuadra e Bayern Munchen, do të ketë një duel titanësh sot në mbrëmje përball Arsenalit. Një sfidë që do të thotë shumë për të dy skuadrat, pasi kërkojnë me çdo kusht të kal...
15.02.2017
Pas përjetësimit të krijimtarisë së veprimtarisë së tij në Memorialin e Polifonisë “Gurë e tinguj” në Pilur, në nderim të mjeshtrit të madh, për 75-vjetorin e tij të lindjes, mbrëmjen e djesh...
15.02.2017
Donald Trump nuk është i pari President amerikan që tenton zbutjen e Vladimir Putinit. George W. Bush, - thotë “The Economist”, - pa thellë në sytë e udhëheqësit rus e mendoi se arriti të shihte bre...
15.02.2017
President Trump reagoi nëpërmjet Twitter-it duke thënë se “ngjarja e vërtetë janë rrjedhjet e paligjshme të informacionit” që dalin nga Uashingtoni. Këto janë komentet e para publike të Trump pas ...
15.02.2017
Nga Tonin Frroku Mimoza Sadikllari, 52-vjeçarja, të cilën djali i saj tentoj të digjte me benzinë, ndodhet e shtruar në pavionin e Kirurgjisë në spitalin e Korçës. Mjeku Bujar Isaku tha se 52-vjeçar...
15.02.2017
Nga Alma Çuka President i Republikës njëherësh dhe kryetar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Bujar Nishani urdhëron publikisht nisjen e hetimit administrativ për trupën gjyqësore, e cila në 13...
15.02.2017
Pas vendimit të Gjykatës së Apelit për krime të Rënda, i menjëhershëm ka qenë dhe reagimi i vajzës së ish drejtorit të përgjithshëm të burgjeve Bujar Kaloshi, për vrasjen e të cilit u akuzua orga...
15.02.2017
Nga Arben Velo Xhoni Malko. Ky nuk është një emër njeriu. Kështu quhet pelikani kaçurrel, me moshë një vjeç, që banon në Karavasta të Divjakës. Ai është një nga  rreth 200 pelikanët që jetoj...
14.02.2017
Nga Klevis Deda Paris Saint Germain do të përballet sonte në mbrëmje me Barcelonën, për 1\8 e Champions League. Lojtari më në formë i momentit dhe kryegolashënuesi në Europë, sulmuesi Edinson Cavan...
14.02.2017
Nga Dr.Polikron Çelo - Pediatër     Fruthi, Rubeola, Skarlatina, Varicela, (Sëmundja e 5-të dhe e 6-të) bëjnë pjesë në grupin e sëmundjeve ngjitëse me shpërthime në lëkurë të cilat krahas she...
14.02.2017
Takimi i bujshëm mes presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit amerikan Donald Trump mund të zhvillohet në korrik. Kështu ka deklaruar ditën e djeshme zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i cili tha...
14.02.2017
Nga Alma Çuka Gazmend Braka, i njohur me emrin “Gaxhai”, vazhdon rrëfimin e tij për gazetën “Shekulli”. Pas pjesës së parë ku foli për familjen, fëmijët dhe marrëdhëniet me shokët e burgut...
14.02.2017
Në numrin e sotëm të gazetës “Shekulli” do të gjeni të plotë pjesën e dytë të intervistës me Gazmend Brakën, i njohur ndryshe me emrin “Gaxhai”. Një bisedë nga afër me të, që sjell...
14.02.2017
Themeluesi dhe drejtuesi i Lëvizjes “Zgjidhja” për reformimin e Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima, zhvilloi dje një bashkëbisedimi me socialistët e Elbasanit. Në sallën e tejmbushur të Teatrit Ska...
14.02.2017
Në numrin e sotëm të gazetës “Shekulli” do të gjeni të plotë pjesën e dytë të intervistës me Gazmend Brakën, i njohur ndryshe me emrin “Gaxhai”. Një bisedë nga afër me të, që sjell fakte ...
13.02.2017
Nga Tonin Frroku Mbrojtësi i Skënderbeut Tefik Osmani shprehet i lumtur për fitoren ndaj Laçit dhe ngjitjen në vendin e dytë në renditje. Ai është optimist për vështirësitë që e presin dhe shpreh...
13.02.2017
Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe dënoi lëshimin më të fundit të një rakete nga Korea e Veriut. Ai e quajti veprimin “absolutisht të patolerueshëm”, ndërsa Presidenti Donald Trump e siguroi Japonin...
13.02.2017
Partia Demokratike do ta ketë protestën e 18 shkurtit si një demonstrim force ndaj qeverisë. Kjo u bë e qartë nga kryedemokrati Lulzim Basha gjatë një takimi që zhvilloi me të rinjtë e të rejat, profe...
13.02.2017
Vdekja tragjike e dy të rinjve në periferi të Fierit, vijon të krijojë dhimbje në komunitetin fierak dhe me gjerë. Gjithsekush përpiqet të mësojë shkakun e kësaj tragjedie, ndërsa ata që po punojnë...
13.02.2017
Nga Shpëtim Znxhiria Çifti Brixhida dhe Koço Kokëdhima kanë mbajtur premtimin për ngritjen e bibliotekës së emigrantëve shqiptare në Greqi. Për nga historia ishte politikani i parë shqiptar që shk...
13.02.2017
Nga Alma Çuka Sot i ka kaluar të dyzetat. Në vitin e mbrapshtë 1997 ishte i ri dhe ashtu sikundër thotë edhe vet, nuk i mendonte shumë veprimet që kryente. E quante veten të fortë. Jo vetëm kaq. I u...
13.02.2017
Bashkia e Tiranës do të shpen zojë 1 milion dollarë për kreditë e buta, që do të shpërndahen pranverën e këtij viti. Bëhet - fjalë për të parën nga 61 bashkitë që do ta zbatojë projektin për z...
12.02.2017
Nga Arben Velo “Moj gocë e Berberit”, kjo këngë që këndohet gati në të gjithë Shqipërinë, mbetet padyshim një nga këngët lirike më të pëlqyera prej afro 90 vjetësh . Ajo cilësohet prej sp...
12.02.2017
Nga Klevis Deda Në përfundim të javës së 21 të superligës së futbollit, Kukësi vazhdon të udhëheq kampionatin shqiptar duke iu afruar akoma më shumë titullit kampion. Skuadra e teknikut Ernest Gjo...
12.02.2017
Dy rivalët e përjetshëm në Itali, Inter dhe Juventus kanë një objektiv të përbashkët sa i përket merkatos së verës. Ai është Kiliani i Arsenalit, Alexis Sanchez i cili po kalon një sezon fantastik....
12.02.2017
Mesfushori i Chelsea është shprehur se ka marrë një ofertë nga Manchester United dhe se Mourinho ishte ai që e kërkoi me mjaft ngulm. Sipas tij, ofertat e klubeve të tjera për të e bëjnë shumë të lu...
12.02.2017
Lionel Messi ka deklaruar se ka rinovuar kontratën me kompaninë e Adidas. Lojtari e ka shpërndarë këtë lajm në profilin e tij në Facebook. Kontrata nuk bëhet e ditur sa e gjatë është por me shumë mun...
12.02.2017
U përfol shumë për vendimin e sulmuesit të kombëtares Shqiptare të futbollit Armando Sadiku që kërkonte me çdo kusht pasaportë Bullgare. “Në radhë të parë kjo do të sjellë shumë lehtësira në ...
12.02.2017
Trajneri i Juventusit Massimiliano Allegri ka hedhur poshtë çdo spekulim të ngritur rreth të ardhmes së tij. Ai lidhet ngushtë me një kalim të tij në radhët e skuadrës së Arsenalit për të zëvendës...
12.02.2017
Pas fitores spektakolare përballë Flamurtarit, trajneri i Vllaznisë Armando Cungu ka paralajmëruar se është në prag të largimit nga skuadra. Për sa i përket fitores ai është shumë i lumtur dhe shpreh...
12.02.2017
Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump ka kundërshtuar lajmet e dhëna se, muri që ai ka vendosur të ndërtojë në kufirin me Meksikën do të kushtojë më shumë para sesa ishte para...
12.02.2017
Sekretari amerian i shtetit Rex Tillerson u takua të enjten me shefen e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian Federica Mogherini, ndërsa të dyja palët po përpiqen të gjejnë fusha bashkëpunimi. Syn...
12.02.2017
Presidenti amerikan Donald Trump dhe kryeministri japonez Shinzo Abe po kombinojnë punën me biznesin, në ditën e dytë të vizitës së udhëheqësit japonez në Shtetet e Bashkuara. Një ditë pasi President...
12.02.2017
Sindroma e zorrës së irrituar (SZI) ndodh kur muskujt në zorrën e trashë kontraktohen më shpejt ose më avash se normalisht. Kjo shkakton dhimbje, ngërçe, gazra, periudha të menjëhershme diarreje dhe ka...
12.02.2017
Këto suplemente ju ndihmojnë për lirimin nga simptomat e SZI-së. Shtesat probiotike. Probiotikët janë bakterie "miqësore" që ndihmojnë sistemin tuaj tretës të funksionojë siç duhet. Shumë studime ka...
12.02.2017
Homeopatia Disa studime kanë analizuar efektshmërinë e trajtimit homeopatik. Homeopatë profesionist mund të rekomandojnë trajtime për SZI-në bazuar në njohuritë e tyre dhe në përvojën klinike. Par...
12.02.2017
Nga Brunilda Zllami, neurologe Dhimbja e kokës është një nga diagnozat më të shpeshta neurologjike. Ajo përbën 1-2% të të gjitha vizitave të urgjencës dhe 4 % të gjithë vizitave mjekësor...
12.02.2017
Nga Petrit Srini, fizioterapist Çdo vit miliona njerëz në botë përballen me vertigon, një ndjesi që ju ose çdo gjë përreth jush është duke u rrotulluar. Kjo ndjesi mund të jetë shumë shq...
12.02.2017
Qeveria shqiptare ka detajuar rregul lat se si mund të investohet në lin jat e interkonjeksionit të tensionit të  lartë. “Pikat që parashikon vendimi është që ky interkonjektori zotërohet nga një pe...
12.02.2017
Fabian Muçollari është dënuar me 12 vite burg për vrasjen e bashkë- moshatarit të tij, Fabio Hila. Kjo ngjarje ka ndodhur në një lokal bastesh në periferi të qytetit të Pogradecit më datë 13 shtator...
12.02.2017
Nga Arben Velo Vrasja e dyfishtë që ndodhi dy ditë më parë në periferi të Fierit, mund të jetë e tre fishtë. Burimet thanë se vik tima 29-vjeçare, Ermira Ara- - - pi dyshohet të ketë qenë shtatz...
12.02.2017
Duket se grabitësit kanë filluar fushatën e tyre me grabitjet nëpër biznese të ndryshme. Disa ditë pas grabitjes në Qaf-Kashar dhe një biznesi në kryeqytet, maskat janë kthyer në qytetin e Elbasanit. ...
12.02.2017
Avokati i Popullit ka publikuar këtë të shtunë emrat e grupimeve të interesuara për të qenë pjesë e Komisionit të Shoqërisë Civile, që do të angazhohet në procesin e Vetting-ut. Organizatat e shoq...
12.02.2017
LIBRA ka zgjedhur dje kryesinë e saj prej 30 anëtarësh me anë të votimit elektronik. Në kohën e debatit të madh për votimin elektronik në Shqipëri e ndërsa KQZ e mbylli kapitullin duke pranuar se një...
12.02.2017
Partia Demokratike është në “pikun” e organizmit të protestave. Pothuajse të gjithë drejtuesit e saj kanë “përveshur mëngët” duke shkuar në bazë për të thirrur protestues që të tregojnë m...
12.02.2017
Nga Prof. Dr. Aleko Miho Universiteti i Tiranës ka përvojë prej rreth 70 vjet në përgatitjen e Mësuesve të lëndëve bazë të Shkencës në sistemin të parauniversitar, Biologji, Fizikë, Kimi, dhe Ma...
12.02.2017
Nga Mehmet Bislimi Farsa e gjithë asaj zhurme në veri të Mitrovicës, kishte vetëm një qëllim: sensibilizimi i opinionit për të jetësuar asociacionin e komunave serbe në Kosovë. Më pastaj, në nj...
12.02.2017
Përplasja mes ambasadorit të SHBA-ve në Tiranë, Donald Lu dhe kryeprokurorit Adriatik Llalla është shndërruar në lajm dhe në mediat e botës. Veç shkrimeve në dy nga gazetat më me peshë në SHBA: Uas...
11.02.2017
Nga Julian Bejko Ti ke shkruar “Njeriun e Mirë” dhe gjithashtu ke përshkruar njerëzit e shëmtuar e të liq, pa i kufizuar dhe pa i idealizuar maskat me klishe dhe moralizma të kota. Këto tri tipare i...
11.02.2017
Nga Brunilda Gorovelli Shën Valentini është një ditë e cila konsiderohet nga cilido çift si e veçantë, ndaj dhe rezervojnë disa minuta nga koha e tyre për t’ia kushtuar njëri-tjetri. Ndoshta një ...
11.02.2017
Brunilda Gorovelli Silvana Braçe një nga figurat më të dashura të medias sonë, ndonëse nuk është më pjesë e medias ajo është ende shumë aktive. E kjo nuk ka se si të jetë ndryshe kur punën e b...
11.02.2017
Beteja për Urdhrin ekzekutiv do të  vijojë në Gjykatën e Lartë, pas rrëzimit që i bëri gjykata e Apelit në San Francisko. Pikërisht tre gjyqtarët vendosën që të lenë në fuqi pezullimin e këtij ...
11.02.2017
Nga Tonin Frroku Dy ngjarje të rënda janë regjistruar vetëm një ditë më parë në Korçë ku kanë mbetur të plagosur tre persona njëri prej të cilëve në gjendje të rëndë. Ngjarja e parë ka ndo...
11.02.2017
Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, mori pjesë në Takimin Trepalësh të ministrave të Jashtëm të Kroacisë, Shqipërisë dhe Malit të Zi, që u zhvillua sot në Split të Kroacisë. Në fokus t...
11.02.2017
Nga Alma Çuka Grabitja e rreth 3 milionë eurove në “Qaf Kashar”, të Tiranës, ka marrë vëmendjen e ekspertëve kriminalist. Ndonëse Policia e Shtetit ka dalë me deklarata ku përcakton shkallët e ...
11.02.2017
Nga Neritan Gjergo Për të gjithë vitin 2016, çmimet e aparta menteve u rritën me satarisht me 4.6 për qind, duke treguar se - - tregu i pasurive të paluajtshme ka nisur një cikël të ri rritjeje pas r...
10.02.2017
Nga Musine Kokalari ... Ishte në një nga këto ditë që unë takova të ëmën e P.T. Më vështroi me përzemërsi dhe më tha “...çdo gjë e ka bërë im bir pas shpinës suaj dhe mua më porosiste, q...
10.02.2017
Nga Harilla Koçi Një 28 vjeçar nga qyteti i Vlorës u plagos me armë zjarri mbrëmjen e djeshme, ndërkohë që motivet mbeten ende mister. Arlind Lulushi, punonjës sigurie në një pikë bastesh në kët...
10.02.2017
Pas vendimit të qeverisë për kalim pronësie, është publikuar lista me emrat e qytetarëve që marrin tapitë për tokën. “Shekulli” boton sot emrat e 976 përfituesve të shpërndarë në 8 qarqe të v...
10.02.2017
Nga Bledar Hoti Sistemi i drejtësisë dhe qeveria qendrore janë si më të korruptuarit në perceptimin e qytetarëve, kjo sipas sondazhit të realizuar nga Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim (IDM),...
10.02.2017
Kryeprokurori i ri i Amerikës, Jeff Sessions tha se Shtetet e Bashkuara duhet t’i japin fund emigracionit të paligjshëm. Pas betimit në Shtëpinë e Bardhë, i cili u bë nga zëvendëspresidenti Mike Pence...
10.02.2017
Gazeta e njohur prestigjoze “Washington Times” ka shkruar një artikull në lidhje me politikën shqiptare dhe rolit të ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu. “Soros infekton Departamentin e Shtetit,...
09.02.2017
Nga Alma Çuko Trafikimi i vajzave minorene për prostitucion, është një realitet të cilin nuk e shikojmë. Vetëm dje gjykata vendosi të lërë në arrest me burg për 10 të ndaluarit e fundit për krij...
09.02.2017
Nga Klevis Deda Federata Shqiptare e Futbollit ka përveshur mëngët dhe u është futur punës për garantimin me një biletë të mundshme të Shqiptarëve në ndeshjen kundër Italisë. Sfida do të luhet ...
09.02.2017
Gjykatësit e apelit të SHBA-së kanë bërë pyetje të vështira rreth urdhrit të presidentit amerikan, Donald Trump për ndalimin e imigrimit gjatë seancës kur Departamenti i Drejtësisë ka prezantuar arg...
09.02.2017
Presidenti amerikan, Donald Trump, e ka mbrojtur urdhrin e tij për ndaljen e hyrjes së të gjithë refugjatëve dhe udhëtarëve nga shtatë vende me popullatë shumicë myslimane, duke thënë se këtë e ka n...
09.02.2017
Ekspertët ndërkombëtarë të ONM-së do të fillojnë që sot punën për monitorimin e fazës së parë të procesit të vettingut, atë të përzgjedhjes së kandidateve që do bëhen pjese e komisioneve, t...
09.02.2017
Një nga universitetet më të kërkuara, ai i Mjekësisë, ka përcaktuar kriteret për vitin akademik 2017-2018, që u vijnë në ndihmë maturantëve, të cilët aspirojnë një nga degët e tij në Tiranë. G...
09.02.2017
Luke Coffey Sekretari Amerikan i Shtetit Rex Tillerson është një individ me shumë arritje. Si President i “ExxonMobil”, ai drejtoi kompaninë më të madhe në botë të naftës dhe gazit, me të ardhu...
08.02.2017
Nga Klevis Deda Gianni De Biasi u vlerësua me titullin e “Urdhrit të Yllit të Italisë” në ceremoninë e zhvilluar në Ambasadën Italiane në Tiranë. Trajneri u shpreh i lumtur dhe i nderuar për kë...
08.02.2017
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi të martën të shpallë të pavlefshëm dhe përfundimin e parakohshëm mandatin 6 këshilltarëve bashkiakë, pasi ishin subjekt i ligjit të dekriminalizimit. Pasi janë ...
08.02.2017
Nga Anila Dushi Mes Presidencës dhe Ministrisë së Jashtme, vazhdon përplasja në lidhje me votën kundër, të Shqipërisë në Traktatin e Eliminimit të Armëve atomike në Dhjetor, në Asamblenë e Për...
08.02.2017
Ish- ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani shprehet se nuk është faji i të majtëve që drejtohen keq, duke nënvizuar se nuk mund të ndëshkohet e majta pse qeveria e tyre qeveris me koncesion, duke thënë ...
08.02.2017
Presidenti Donald Trump tha se beteja ligjore lidhur me urdhrin e tij ekzekutiv për refugjatët dhe emigracionin mund të përfundojë në Gjykatën e Lartë. Duke folur me gazetarët, Trump tha se do ta vazhdoj...
08.02.2017
Senati amerikan miratoi mbrëmë kandidaturën e Betsy Devos për postin e sekretares për arsimin në kabinetin e presidentit Trump. Një përzgjedhje që ka ngjalluar shumë kundërshti në radhët e demokratë...
07.02.2017
Skema e leximit të faturave për abonentët e energjisë elektrike do të ndryshojë, me qëllim shmangien e abuzimeve nga ana e lexuesve dhe reduktimin e mbifaturimeve që shpesh herë kanë qenë objekt ankesa...
07.02.2017
Nga Klevis Deda Trajneri i kombëtares Shqiptare të futbollit Gianni De Biasi zhvilloi një tur vëzhgimi nëpër Europë për të kuptuar nga afër gjendjen aktuale të lojtarëve Shqiptarë. Ai udhëtoi në...
07.02.2017
Sergio Aguero është totalisht i zhgënjyer me ardhjen e Gabriel Jesus te skuadra e Manchester City.. Forma e mirë e Jesus ka bërë që Aguero të ngrohë stolin dhe kjo situatë është e papranueshme për t...
07.02.2017
Nga Dr. Polikron Çelo - Pediatër Një sëmundje ngjitëse e cila para shpikjes së vaksinës, ka marrë shumë jetë fëmijësh - ja pse rishfaqja e saj, ka ringjallur shqetësime midis prindërve në shumë...
07.02.2017
Skënderbeu arriti një fitore me mjaft vuajtje në ndeshjen kundër Korabit e cila u luajt në stadiumin “Elbasan Arena”. Sulmuesi Shkodran Hamdi Salihi shënoi golin e fitores me 11 metërsh për Korçarët...
07.02.2017
Kongresmeni republikan Dana Rohrabacher, kryesues i Komitetit për Politikë të Jashtme në Europë, ka komentuar për herë të parë deklaratat e kryeministrit shqiptar, Edi Rama kundër Donald Trump gjatë fu...
07.02.2017
Gjatë një bisede telefonike me kreun e NATO-s, Jens Stoltenberg Presidenti Donald Trump ra dakord të marrë pjesë në muajin maj në një takim të udhëheqësve të Aleancës. Sipas deklaratës së Shtëpis...
06.02.2017
Nënpresidenti Mike Pence mbrojti kritikat e Presidentit Donald Trump ndaj një gjykatësi federal që bllokoi urdhrin ekzekutiv që ndalonte udhëtimin në Shtetet e Bashkuara të qytetarëve nga shtatë vende m...
06.02.2017
Presidenti Donald Trump thotë se megjithëse e “respekton” Presidentin rus Vladimir Putin, ata mund të mos kenë domosdoshmërish një marrëdhënie të mirë. Në një intervistë për televizionin Fox New...
06.02.2017
Nga Anila Dushi Një sasi prej 10 kg tritol janë vendosur mbrëmjen e së shtunës në një vilë trekatëshe në njësinë administrative Rrethina. Tre persona kanë qenë në banesë në momentin e ngjarjes...
06.02.2017
Kryefamiljari 57-vjeçar nga qyteti i Lushnjes ka rënë pre e dhunës së bashkëshortes së tij dhe djalit të rritur. Ditën e djeshme, ai ka bërë denoncim në Policinë e Lushnjes, ku kjo e fundit ka arrest...
06.02.2017
Në pritje të ballafaqimit të dëshmitarit të mbrojtur nga drejtësia Ylvi Beqaj me Emiliano Shullazin, që me gjasë pritet të ndodhë të hënën e kësaj jave, prokuroria ka zgjeruar hetimet dhe ka përfsh...
06.02.2017
Nga Neritan Gjergo Projektligji i Ministrisë së Financave për faljen e madhe të gjobave për makinat, bizneset dhe sigurimeve shoqërore tash më është në qeveri dhe pritet të miratohet gjatë këtij m...
05.02.2017
Neritan Gjergo Gjatë vitit 2016 janë përjashtuar nga procesi i legalizimit 405 ndërtime. Sipas ALUIZNI- t, këto objekte “pa fat” që nuk do të marrin lejen as gjatë vitit 2017, pasi janë vlerësua...
05.02.2017
Lutfi Alia Ernesto Skirò (Schirò), në studimin “Origine degli insediamenti albanesi in Italia”, Palermo 2009, përshkruan disa nga flukset emigratore të albanezëve, që fillimisht u vendosën me bani...
05.02.2017
Kozeta Mustafaraj, obstetër-gjinekologe Anorgazma është përkufizimi mjekësor që i bëhet vështirësisë për arritjen e orgazmës pas një stimulimi të mjaftueshëm seksual. Kjo është një gjendje e ...
05.02.2017
Denisa Canameti Në gjuhën e popullit njihet si dhjami ose dhjamthi. Ndërkohë herniet inguinale përfshijnë 25 % nga të gjitha intervenimet kirurgjikale abdominale të popullatës. Operimi i suksesshëm i...
05.02.2017
Orjola Pampuri, specialiste e shëndetit mendor pranë ISHP-së Shumë fëmijë kanë vështirësi në të lexuar, në të shkruar, por kjo nuk do të thotë se ata kanë aftësi të kufizuara të të mësuari...
05.02.2017
Kur qëndrojmë para bankës në shkollë ose para tavolinës në shtëpi, duhet që të jemi ulur mirë në karrige, edhe tavolina të jetë shumë afër me trupin tonë, që mos të kemi mundësi të anojmë ng...
05.02.2017
Angazhimet në drejtimin e Shtëpisë së Bardhë, nuk e kanë ndaluar presidentin e shteteve të bashkuara të Amerikës të kalojë një fundjave më familjen e tij. Mediat amerikane raportojnë se familja pres...
05.02.2017
Nga Dionis Xhafa Gjyqtarët dhe prokurorët do të kalojnë në sitën e vlerësimit të një trupe të posaçme, e cila do të asistohet nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit. Të gjithë dokumentacioni...
04.02.2017
Nga Rexhep Qosja Me pikëllim të madh e mësova lajmin për ndarjen nga jeta të krijuesit të madh të letërsisë shqipe, Dritëro Agolli. U nda nga jeta sot (dje) për të mbetur përgjithmonë krijues i m...
04.02.2017
Një ditë pasi shpalli që priste binjakë, Beyonce jo vetëm ndau një set të tërë fotosh shtatzënie, por edhe disa foto personale. Këto foto nisin që nga viti 2002 kur Beyonce dhe Jay Z u takuan për her...
04.02.2017
Nga Brunilda Gorovelli Ana Lika, apo ashtu sikurse e njohin ndryshe Ana Gjoni, është një nga aktoret më të reja, por që është komentuar së shumti nga mediat shqiptare.  Ajo vjen me një rrëfim inter...
04.02.2017
Nga Brunilda Gorovelli Vivian Canaj vajza që me bukurinë e saj ka përfaqësuar vendin tonë në evente të ndryshme, e së fundmi është edhe imazh i Valentino-s në Azi, vjen me një rrëfim interesant p...
04.02.2017
Nga Brunilda Gorovelli Më të folurën e ëmbël, gati-gati lozonjare Eli Fara rrëfen qetësisht për suplementin e gazetës “Shekulli”, projektet më të reja profesionale dhe disa detaje nga jeta e saj...
04.02.2017
Paralajmërimet e bëra gjatë fundjavës, Administrata e Donald Trumpit i ka kthyer në realitet duke ndërmarrë hapat e parë konkrete kundër Iranit. Departamenti i Thesarit njoftoi sanksione të reja kundër...
04.02.2017
Nga Tonin Frroku Prokuroria e Korçës përfundon hetimet për vrasjen e ndodhur në 13 shtator të vitit të shkuar në një prej lokaleve në qendër të qytetit të Pogradecit ku mbeti i vrare Fabio Hila. D...
04.02.2017
Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, ka takuar mesditën e së premtes, kryeministrin Edi Rama në Kryeministri, i cili ka lënë në gjysmë vizitën e tij në Kosovë. Takimi ka zgjatur rreth 30 minuta, ...
03.02.2017
Elis Bakaj ishte shumë pranë transferimit te Tirana por dënimi i FIFA-s për bardheblutë solli dhe një ndryshim destinacioni. Ai zgjodhi të transferohej te Vllaznia ku, siç e thekson edhe vetë, e bëri k...
03.02.2017
Nga Klevis Deda UEFA u ka ardhur në ndihmë 3 klubeve shqiptare teksa shpërndau një fond prej 333 mijë eurosh. Këto përfitime vijnë si pjesë e fondit të solidaritetit me një vlerë 150 milionë euro ...
03.02.2017
Muri kufitar mes SHBA-së dhe Meksikës do të ndërtohet brenda dy viteve, theksoi dje në mbrëmje sekretari amerikan për Sigurinë e Brendshme, John Kelly. “Muri do të ndërtohet tashmë atje ku është e ...
03.02.2017
Presidenti Donald Trump në fjalimin e tij deklaroi se terrorizmi është një "kërcënim themelor ndaj lirisë fetare" dhe përsëriti premtimin e tij të fushatës se do t’i japë fund atij. Duke folur në M...
03.02.2017
Nga Llambi Kallço Largimi nga banesa e një vajze 16-vjeçare 8 muaj më parë, nuk është mbyllur ende nga familjarët e saj. Pasojat e kësaj historie vazhdojnë të ndjehen dhe aktualisht, pasi në pranga...
03.02.2017
Shqiptari në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Bilal Shehu që i siguroi një foto Edi Ramës me ish-Presidentin Barack Obama në vitin 2012, është dënuar me 1 vit burg nga gjykata amerikane. Dënimi me 1 vit...
03.02.2017
Pas “lejen” që presidentit Ivanov dha duke ia hedhur “topin” Parlamentit që të formojë qeverinë e re, tashmë partitë opozitare duhet të nisin turin për të mbledhur firmat e kërkuar. Pavarësish...
03.02.2017
Prokuroria ka nisur hetimet menjëherë pas deklaratës së dhënë nga ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, ditën kur u shkarkua nga detyra. Deklarata është bërë në emisionin “Opinion” të gazetarit B...
03.02.2017
Pak ditë më parë, teksa prezantoi nismën e koncensioneve masive që do të kushtojnë 1 miliard dol larë, kryeministri Edi Rama foli - se ato do të ndihmojnë ekonominë shqiptare për një rritje në masë...
02.02.2017
Nga Klevis Deda Ndeshjet e Kupës së Shqipërisë sollën surpriza, por edhe rezultate të pritshme. Kukësi u mund përballë Tiranës në “Selman Stërmasi” në një ndeshje ku nuk dukej shumë e vësht...
02.02.2017
Henry Kissinger duket se do të jetë “asi nën mëngë” i Donald Trump në përpjekjen për të normalizuar marrëdhëniet me Rusinë. Ish-sekretari i Shtetit nën presidencën e Richard Nixon dhe Gerald For...
02.02.2017
Presidenti Donald Trump emëroi gjykatësin nga Kolorado, Neil Gorsuch për në Gjykatën e Lartë të Shteteve të Bashkuara. Neil Gorsuch shërben aktualisht në Gjykatën e Apelit, i emëruar aty nga president...
02.02.2017
Nga Tonin Frroku Familja Xega është vetëm një ndër familjet në qytetin e Korçës ku varfëria është ulur këmbëkryq. Shpresa e Gjergji Xega janë sot të pafuqishëm për të përballuar jetën, seps...
02.02.2017
Nga Harilla Koçi Ndërsa në nivel qendror, Partia Socialiste dhe Lëvizja Socialiste për Integrim, janë përfshirë në një raport të tensionuar akuzash e kundërakuzash, në nivel lokal, tabloja duket m...
02.02.2017
Tentoi t’i japë gjyqtarit 3000 euro ryshfet për të dhënë një vendim pafajësie, por ka rënë në prangat e policisë. Avokati Gjin Marku është arrestuar këtë të mërkurë me akuzën e ushtrimit t...
02.02.2017
Opozita merr vendim, më 18 shkurt nisin protestat në shesh Kryesia e Partisë Demokratike vendosi tu rikthehet protestave. Vendimi i marrë dje pasdite nga kryesia, ku bëhet e ditur se me 18 shkurt do të nisi...
02.02.2017
Shkëlzen Berisha, djali i ish-kryeministrit Sali Berisha, shkeli dje për herë të parë në ambientet e kryesisë së Parlamentit, ku u thirr për të dëshmuar mbi shitjen e OST-së te kompania çeke CEZ dhe ...
01.02.2017
Trajneri i Kukësit Ernest Gjoka kërkon kujdes në sfidën kundër Tiranës e vlefshme për Kupën e Shqipërisë. Ai i trembet faktit se ekipet me traditë, pavarësisht momentit negativ që mund të jenë duke...
01.02.2017
Nga Klevis Deda Mbyllet sesioni i merkatos në kategorinë Superiore në Shqipëri sikurse edhe në kampionatet e ndryshme Europiane. Në Shqipëri transferimet lëvizjet kanë qenë të mëdha duke paralajmë...
01.02.2017
Donald Trump shkarkoi Prokuroren e Përgjithshme në detyrë, Sally Yates, sepse refuzoi të zbatonte urdhrin e tij ekzekutiv mbi emigracionin dhe refugjatët. Yates, e njohur ndryshe dhe si ministre e Drejtësis...
01.02.2017
Në pritje të ardhjes së Nuel Kalajt të vihet në dispozicion të këtij komisioni, i cili me sa duket ka shumë punë të tjera më të rëndësishme për të bërë, ai ia ka besuar çështjen e tij një avo...
01.02.2017
Në qytetin e Fierit ka nisur mbledhja e firmave në mbështetje të nismës qytetare për ndryshimin e ligjit mbi partitë politike. Projekti i iniciuar nga themeluesi dhe drejtuesi i Lëvizjes “Zgjidhja” p...
31.01.2017
Nga Klevis Deda Trajneri është optimist për cilësitë që posedon sulmuesi, por objektivat nuk ndryshojnë. Gjithashtu i bën thirrje tifozëve për prezencë më të madhe në stadium Trajneri i Vllazn...
31.01.2017
Sulmuesi i Liverpool, Philippe Coutinho, shpreh mbështetje të plotë për trajnerin e klubit Jurgen Klopp. Rezultatet e dobëta ndeshjet e fundit në kampionat dhe eliminimi brenda jave, në dy Kupat e Anglisë...
31.01.2017
Trajneri i suksesshëm Italian, Carlo Ancelotti, i ka habitur të gjithë në lidhje me një deklaratë për lidhjen mes tij dhe futbollit. Ai është shprehur se futbolli e ka shkatërruar atë pasi ka luajtur r...
31.01.2017
Nga Dr. Polikron Celo - Pediatër Fruthin, Kollën e mirë, Linë e dhenve Shytat dhe Rubeolën, jo shumë vite më parë i kalonin të gjithë qysh në moshë fare të vogël, prandaj quheshin “Sëmundjet e...
31.01.2017
Autoritetet në aeroportet amerikane vazhdojnë të zbatojnë urdhrin ekzekutiv të presidentit Trump, i cili ka si synim të ndalë hyrjen e terroristëve në Shtetet e Bashkuara. Disa qindra persona u ndaluan n...
31.01.2017
Presidenti amerikan Donald Trump bëri të ditur se ka marrë vendim për emrin që do të paraqesë për tu emëruar si anëtar i Gjykatës së Lartë. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Trump shkruan...
31.01.2017
Presidenti Donald Trump i doli në mbrojtje urdhrit ekzekutiv për të ndaluar futjen e refugjatëve dhe emigrantëve nga shtatë vende kryesisht myslimane, duke theksuar se po vepron ashtu siç ka bërë paraard...
31.01.2017
Janë rreth 12 shoqata civile dhe ekspertë të cilët i japë përgjigjur kryetarit të Komisionit për Veprimtaritë Prodhuese Tregtinë dhe Mjedisin Eduard Shalsi, për të dhënë opinionet në lidhje me dekr...
31.01.2017
Shqipëria është ndër të paktët vende ku artistët nuk tatohen për fitimet që realizojnë edhe pse ligji ua njeh këtë detyrim. Shuma marramendëse që artikulohen nga vetë ata e që arrijnë në mijëra...
30.01.2017
Nga Anila Dushi Me deklarata fyese dhe kërcënuese është shfaqur Metropoliti i Malit të Zi, Amfilohije Radoviç në kishën e Shën Trinisë në Vrakë të Malësisë së Madhe. Rrethimin e Shkodrës dhe p...
30.01.2017
Nga Harilla Koçi Një shpërthim i fortë ka tronditur orët e para të mëngjesit të djeshëm, banorët e një lagjeje banimi në qytetin e Vlorës, në afërsi të zonës së Skelës. Një sasi lënde eksp...
30.01.2017
Gjykata e Krimeve të Rënda ka kërkuar të lihen në burg pa afat dy prej 7 personave të implikuar në një trafik droge që u zbulua tri ditë më parë në Fushë-Krujë me anë të një punonjësi policie t...
30.01.2017
Presidenti amerikan, Donald Trump i kërkoi ushtrisë që të paraqiste një plan të ri kundër ISIS-it dhe kjo brenda një afati njëmujor, doli nga një dokument i bërë publik dje nga administrata amerikane....
30.01.2017
Në një deklaratë pas telefonatës prej 45 minutash mes presidentit të SHBA-ve, Donald Trump dhe kancelares gjermane Angela Merkel u tha se “ata kanë trajtuar çështje me rëndësi fondamentale", siç ësh...
30.01.2017
Nga Fatos Salliu Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha në takimin që zhvilloi në Elbasan me rastin e 26 vjetorit të krijimit të degës së PD-së në këtë qytet deklaroi se lajmi i mirë është ...
30.01.2017
Kur kanë mbetur edhe pak muaj nga zgjedhjet e 18 qershorit, kryeministri Edi Rama, foli i sigurt për programin e ri ekonomik, që do të zbatojë gjatë mandatit të dytë qeverisës duke nënkuptuar një vazhd...
30.01.2017
Nga Elmaz Gorica/Tonin Frroku Tensioni i fundjavës së kaluar mes dy aleatëve të qeverisë, PS dhe LSI, ia la vendin thirrjeve të përfaqësuesve kryesorë të këtyre dy forcave për të ulur tonet dhe p...
30.01.2017
Nga Anila Dushi Është zhvilluar protesta e paralajmëruar e banorëve të zonave të përmbytura e cila ka sjellë grumbullim para institucionit të prefektit dhe më pas ka vazhduar me ecje disa metra deri ...
29.01.2017
Presidenti amerikan Donald Trump ka zhvilluar dje një bisedë telefonike me Presidentin e Rusisë Vladimir Putin e cila ka zgjatur rreth 50 minuta. Një prej zëdhënësve, Sean Spicer, ka bërë publik në twit...
29.01.2017
Nga Miho Gjini Është diçka fort e rrallë, gati e pazakontë, realizimi i një manifestimi të gjerë kulturor në palcën e dimrit, kur vazhdimisht bie borë e temperatura zbret në minus 25! Dhe, kur i gj...
29.01.2017
Anjeza Kuçi, ORL pranë Poliklinikës Qendrore Gjithë verën problemet e veshit përbëjnë një nga shqetësimet kryesore të pacientëve tanë. Për studim anatomik veshi ndahet në 3 pjesë: Veshi i...
29.01.2017
Manjola Liko, kardiologe pranë Polklinikës së Specialiteteve Diabeti dhe sëmundjet kardiake janë të lidhura ngushtë me njëra-tjetrën. Vetë diabeti është faktor rreziku për sëmundjet kardiake, nd...
29.01.2017
Artan Haruni Neuropediater; EEG Interpret Elektroencefalograma EEG ose siç përdoret ne gjuhën e përditshme (Ezheja) është një ekzaminim që përdoret për të zbuluar aktivitetin elektrik të trurit ...
29.01.2017
Fatjon Hajdari, fizioterapist Një fizioterapist bën të mundur trajtimin e disa sëmundjeve, duke bërë të mundur përmirësimin e cilësisë së jetës së pacientit dhe dhe rikthimin sa më të shpejtë ...
29.01.2017
Këshilli i ministrave ka miratuar vendimin e posaçëm ku përcak tohen kriteret dhe dokumenta cionin që duhet të plotësojnë familjet për të përfituar ndihmën ekonomike. Sipas këtij ndryshimi, përfitim...
28.01.2017
Nga Nadire Buzo        Epokat, që përshkojnë librat e shkrimtarit universal Ismail Kadare, janë periudha të gjata historike, me ngjarje të mëdha e tipare të veçanta që kanë bërë kthesa të rë...
28.01.2017
Nga Brunilda Gorovelli Delinda Zhupa është një nga aktoret më të dashura për publikun, e njohur për rolin e Miss Dhoqinës apo në rolin e “drejtoreshës së tatimeve” rrëfen për suplementin e gaz...
28.01.2017
Nga Brunilda Gorovelli Viti 2016 për të është një nga vitet e suksesshme të tij. Evente njeri pas tjetrit dhe kudo ka qenë prezent ka dalë triumfues. Po flasim për Renato Mekollin, i cili rrëfen çel...
28.01.2017
Nga Brunilda Gorovelli Të jesh ndërmjetësuese në çështje që nuk marrin zgjidhje brenda pjesëtarëve të një familje sigurisht që kërkon guxim dhe forcë, të cilën duhet ta gjesh brenda vetes. Ndë...
28.01.2017
Gjykata e Krimeve të Rënda ka nisur shqyrtimin gjyqësor ditën e djeshme ndaj gjashtë personave që akuzohen për kalimin e klandestinëve nga Shqipëria në vendet e Bashkimit Europian. Mes këtyre shtetasve...
28.01.2017
Në Komisionin Hetimor për CEZ vazhdojnë të mos vijnë dëshmitarët të implikuar në këtë çështje. Kreu i Komisionit Hetimor për ÇEZ, Taulant Balla, ka kërkuar edhe njëherë shoqërimin me forcë të...
28.01.2017
Ministri i Mjedisit, Lefter Koka tha se LSI është rritur dhe ka dimensionet për të vetëqeverisur Shqipërinë. Ndërsa duke folur për aleatin qeverisë, Koka shprehu rezerva. Kritika Koka ka hedhur kritika ...
28.01.2017
Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka lëshuar një lumë kritikash ndaj paketës se ligjeve për luftën kundër korrupsionit qe janë pjese e reformës ne drejtësi. Gjate tryezës se konsultimeve për këto...
28.01.2017
Pabarazia ekonomike në vend po ndikon negativ isht në zhvillimin ekonomik të vendit. Për këtë situatë - po ndikon politika në Shqipëri. Kjo situatë është vërejtur në raportin për Tranzicionin të p...
27.01.2017
Nga Klevis Deda Trajneri i Vllaznisë Armando Cungu është i pakënaqur me drejtuesit e klubit për merkaton e brishtë. Në një intervistë të dhënë për gazetën “Shekulli”, ai shprehet optimist pë...
27.01.2017
Nga Harilla Koçi Pas gjetjes dy ditë më parë, të një koke të prerë, në gjendje pothuajse të dekompozuar, policia vazhdoi kërkimet në zonën përreth. Dhe, shumë shpejt erdhi edhe rezultati. Rreth ...
27.01.2017
Prokurori i Përgjithshëm në fundin e vitit të kaluar ka lëshuar një urdhër me anë të të cilit ju kërkon vartësve të tij të mbledhin në një raport vjetor gjithë punën e tyre. Ai ka vendosur që m...
27.01.2017
S`kishte si të ndodhte ndryshe; emri i Klement Balilit u lakua edhe ditën e djeshme në qarqet më të larat të politikës, pas asaj letre që kryeparlamentari Ilir Meta i dërgoi dy ditë më parë institucio...
27.01.2017
Porositnin pica, për të grabitur më pas motoristin që ua dërgonte në shtëpi. Kjo ishte mënyra e zgjedhur nga katër të rinj në qytetin e Shkodrës, për të kryer grabitje. Ditën e djeshme, Policia e S...
27.01.2017
Donald Trump urdhëroi dy ditë më parë ngritjen e një muri në kufirin me Meksikën. Muri pritet të kushtojë 25 miliardë dollarë. Trump tha se muri do të paguhet nga Meksika. Por, presidenti i Meksikës,...
27.01.2017
Cilësia e zgjedhjeve në Shqipëri dhe ndryshimet e kodit zgjedhor ka qenë edhe një ndër temat e diskutuara në Parlamentin Europian në Strasburg ditën e enjte, ku është diskutuar raporti i progresit për...
26.01.2017
Nga Klevis Deda Trajneri i Partizani Sulejman Starova është i bindur se skuadra që ai drejton e ka potencialin e duhur për të bërë ëndrrën realitet,  të shpallen kampion të Superligës. Trajneri sh...
26.01.2017
Kapiteni i Kukësit Rrahman Hallaçi kërkon vetëm tre pikët përballë transfertës së Vllaznisë. Një fitoren në ndeshjen e parë të fazës së tretë do t’i jepte Kukësit një siguri dhe optimizëm p...
26.01.2017
FSHF ka organizuar një mbledhje për sa i përket zhvillimit dhe modelimit të arbitrimit në Shqipëri. Të pranishëm kanë qenë zyrtarë të lartë të Federatës, arbitrat më të mirë të Superligës dhe ...
26.01.2017
“Fondacioni Shoqëria e hapur për Shqipërinë”, i financuar nga George Soros,  ka bërë publikë dje mbështetjen dhe financimin që ka bërë për realizimin e reformës në drejtësi në Shqipëri. Dekl...
26.01.2017
Presidenti amerikan Donald Trump bëri thirrje për hetim në shkallë të gjerë lidhur me atë që ai e quan manipulim votash në zgjedhjet presidenciale të nëntorit. Ai ritheksoi bindjen se votat e miliona i...
26.01.2017
Donald Trump nuk po i lë më shpresë atyre që menduan se kur të bëhej President, do ta anashkalonte vënien në jetë të disa prej zotimeve kryesore e pse jo më polemizuese të fushatës së tij presidenci...
26.01.2017
Nga Harilla Koçi Një kokë njeriu e dekompozuar, e shkëputur nga trupi, që është gjetur në afërsi të fshatit Roms të Bashkisë së Selenicës (Vlorë), ka ngritur dyshimet për një vrasje, e ndodhur...
26.01.2017
Pas takimit në Bruksel me dy nga njerëzit më të rëndësishëm të Serbisë, në përpjekjen për të ulur tensionet e shfaqura së fundi, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tregon se “zjarri” është en...
26.01.2017
Deputetja e Partisë Demokratike, Majlinda Bregu e njohur edhe për kritikat ndaj kryedemokratit Basha, duket se nuk është e kënaqur edhe me strategjinë që po përdor partia më e madhe opozitare për të hy...
26.01.2017
Kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka pritur në një takim Kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje Visar Ymeri dhe deputetin Albin Kurti. Në qendër të këtij takimi ishte zhvillimet e fundit shqetësuese në Kosovë. ...
25.01.2017
Nga Klevis Deda Federata e Futbollit të Kosovës ka fituar në CAS gjyqin kundër Serbisë. Gjykata e Arbitrazhit Sportiv i jep shuplakën e dytë Serbisë pas asaj të një viti më parë ku i dha tre pikët...
25.01.2017
Trajneri i Real Madrid kërkon me çdo kusht kualifikimin e skuadrës së tij në gjysmëfinale të Copa Del Rey. Në ndeshjen e parë Reali u mposht 1-2 në fushën e saj dhe do ta ketë mjaft të vështirë që...
25.01.2017
Caleb Ekuban është kthyer në një shpëtimtar për skuadrën e Partizanit. Me golat e tij ai i ka dhënë shumë fitore Partizanit e cila është një nga ekipet favorite për të fituar titullin kampion kët...
25.01.2017
Nga Arben Velo Kur të vijnë të këqijat hapu derën. Kjo shprehje e popullit i shkon për shtat familjes Myrdini, punonjësit të UPN Fier, që protestoi duke rrezikuar të hidhej nga një lartësi rreth 40...
25.01.2017
Presidenti amerikan Donald Trump mbron idenë se në zgjedhjet e 8 nëntorit ka pasur vota të paligjshme,  duke ndikuar në votën popullore. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Sean Spicer në konferencën ...
25.01.2017
Kreu i opozitës, Lulzim Basha, deklaroi se në Asamblenë Politike të Partisë Popullore Europiane në Bruksel është diskutuar edhe për zhvillimet politike në Shqipëri, ku në fund miratoi në rezolutë p...
24.01.2017
Nga Klevis Deda Fitimi i trofeut individual “Këpuca e Artë” është kthyer në monoton vitet e fundit ku Messi dhe Ronaldo e kanë fituar më shumë se një herë. Por edhe dominimit të tyre po i vjen f...
24.01.2017
Trajneri i Kukësit Ernest Gjoka kërkon vetëm fitore dhe asnjë rezultat tjetër përballë Vllaznisë në transfertë. Skuadra po bën përgatitjet e fundit për të qenë gati për ndeshjen e parë të kampio...
24.01.2017
Nga Arben Velo Rreth tre muaj më parë, në atë vend dhe në atë shesh mbërriti kryeministri i vendit bashkë me ministrin përgjegjës. Nga aty u premtua se gjithçka do të përmirësohej e madje kryemin...
24.01.2017
Apeli i Durrësit kthehet sërish në qendër të vëmendjes. Pak javë më parë, një vendim i dalë prej tyre tronditi jo pak opinionin publik, edhe pse ky vendim ishte i bazuar mjeshtërisht në nene, nënnen...
24.01.2017
Presidenti amerikan Donald Trump e ka nisur ditën e punës duke u takuar me liderët e biznesit, kjo me qëllim promovimin dhe përmirësimin e ekonomisë amerikane. Ky ka qenë takimi i parë i presidentit të ...
24.01.2017
Këtë javë Senati amerikan do të votojë për anëtarë të tjerë të kabinetit të presidentit Donald Trump me një vëmendje të posaçme te skuadra e sigurisë kombëtare. Korrespondenti i Zërit të Ameri...
24.01.2017
Gjatë ditës së djeshme janë mbajtur dy komisionet për çështjet CEZ, por në asnjërin prej tyre nuk kanë ardhur të dëshmojnë personat e njoftuar. Drejtuesit e Komisioneve përfshirë edhe anëtarët e ...
23.01.2017
Nga Tonin Frroku Dardha, fshati i njohur turistik nuk është jo më larg se 15 km nga qyteti i Korçës. Fshat që në këtë kohë është padyshim nga më të kërkuarit edhe në kushte kur trashësia e dë...
23.01.2017
Nga Arben Velo Për të shkuar në Apoloni duhet të përshkosh rreth 12 kilometra nga qyteti i Fierit. Ajo vizitohet përditë nga turistë vendas dhe të huaj. Pierre Kaban është një prej tyre. Ai përbë...
23.01.2017
Presidenti i SHBA-së Donald Trump do të presë kryeministren britanike, Theresa May të premten në Shtëpinë e Bardhë, njoftoi zëdhënësi i tij. “Presidenti do të presë kryetarin e parë të huaj kur z...
23.01.2017
Presidenti i SHBA-së, Donald Trump do të presë homologun e tij meksikan, Enrique Pena Nieto më 31 janar në Shtëpinë e Bardhë, njoftoi mbrëmë zëdhënësi i tij Sean Spicer. Duke përmendur një bisedë ...
23.01.2017
Presidenti Trump i ironizoi pjesëmarrësit në marshimet e djeshme, që protestuan ndaj administratës së tij të re. “Pashë dje manifestimin por kam një ndjesi që ne sapo fituam disa zgjedhje! Përse kët...
23.01.2017
Në fillim të kësaj jave do të mbërrijë në Tiranë Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit për të filluar aktivitetin e tij në kuadër të reformimit të sistemit të drejtësisë. Kjo do të thotë që ...
22.01.2017
Arlinda Gjypi Mononukleoza infektive (mono) është quajtur shpesh edhe sëmundja e puthjes. Virusi që shkakton monon transmetohet përmes pështymës, kështu që ju mund ta merrni atë përmes puthjes, por...
22.01.2017
Denisa Canameti Një grua gjatë shtatzënisë së saj mund të kërcënohet nga disa sëmundje, mes të cilave është edhe diabeti. I kaluar në këtë moment të jetës, ai quhet diabet në shtatzëni  dhe...
22.01.2017
Rinitet, sindromat gripale, faringitet, bronkitet: terapia e parë për këto sëmundje të bezdisshme është parandalimi. Patologjitë e mësipërme shkaktohen nga viruse dhe baktere që shumohen pa masë n...
22.01.2017
Nga Polikron Çelo, pediatër Mos u mërzit baba, se kush më shumë e kush më pak, të gjithë fëmijët qajnë, prandaj ju këshilloj që në vend që të ankoheni, mundohuni të kapni, të regjistroni e me...
22.01.2017
Themeluesi i Lëvizjes “Zgjidhja” Koço Kokëdhima me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook”, i uron suksese në detyrën e re, presidentit të ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Don...
22.01.2017
Presidenti Amerikan Donald Trump, ka zgjedhur zyrat e CIA-s Amerikane për të zhvillu ar takimin e tij të parë zyrtar. Ndryshe nga sa pritej, kjo dhe - për shkak të debateve gjatë fushatës elektorale me Hi...
22.01.2017
Nga Anila Dushi Ish-mësuesja e Medresesë së Shkodrës ka dalë dje para Gjykatës, ku është njohur me masën e saj të sigurisë. Ajo është lënë në masë e sigurisë “arrest shtëpie”, ndërsa ë...
22.01.2017
Ministria e Financave ka përfunduar hartimin e dy projekteve, ku do të vendoset falja taksave të prapambetura dhe e gjobave për automjetet dhe të bizneseve. Burimet zyrtare kanë bërë të ditur se tashmë ...
22.01.2017
Nga Elmaz Gorica  Hetimi i pasurive të zyrtarëve të lartë dhe përgjimi i kë tyre të fundit me anë të mekanizmave të ndry shëm do të jenë dy ndër elementët bazë të reformimit të sistemit të ...
21.01.2017
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka dekoruar me  titullin “Mjeshtër i Madh” sportistin e madh Arben Kola. Kampioni i Shqipërisë në Sportin e Mundjes është vlerësuar  nga kreu i shtetit për ko...
21.01.2017
Kohët e fundit, kryesisht në 3 vitet e fundit VIP-at shqiptarë preferojnë t’i kalojnë pushimet në ishujt Maldive.  Duke filluar në vitin 2013 e deri më tash numri i personave publik që shkojnë drejt ...
21.01.2017
Nga Brunilda Gorovelli Ai është pjesë e tregut muzikor prej shumë vitesh dhe në çdo moment ka dhënë kontributin e tij në të.  I sapo kthyer nga një koncert përtej detit dhe duke u përgatitur për...
21.01.2017
Nga Brunilda Gorovelli Irena Kita një femër e plotësuar në të gjitha drejtimet. Por, si është një mëngjes apo një ditë e zakonshme e saj? Si është marrëdhënia me vajzën dhe bashkëshortin Kita?...
21.01.2017
Nga Brunilda Gorovelli Një nga figurat e përzgjedhura në suplementin e gazetës “Shekulli” është ajo, e shumëpërfolura Floriana Garo. Delikatesa dhe shija e veçantë që ajo ka mund ta vihej re që...
21.01.2017
Nga Harilla Koçi Pothuajse katër vjet pas masakrës së ndodhur në një nga plazhet më të frekuentuar në lagjen e njohur si “Uji i Ftohtë” në Vlorë, policia arrin të arrestojë një nga dy të ak...
21.01.2017
Policia austriake vuri në pranga një shqiptar 18-vjeçar që po planifikonte të kryente sulm terrorist në Vjenë. Ai kishte planifikuar të kryente sulmin mes datave 15 - 20 janar. Nuk bëhet ende i ditur ide...
21.01.2017
Ditën e djeshme është zhvilluar seanca e radhës ndaj ish-administratorit të DIA-s, Kastriot Ismailaj. Pritej që para gjykatës të jepnin dëshminë e tyre dëshmitarët e thirrur nga vetë i akuzuari Ismai...
21.01.2017
Nga Bledar Hoti Me dorën e majtë të vendosur mbi dy Biblat, një e Abraham Lincoln dhe tjetra që daton nga fëmijëria , Donald Trump bëri betimin si presidenti i 45-t i Shteteve të Bashkuara të Amerik...
20.01.2017
Nga Thomas Logoreci Në 1984, më kujtohet qartë se si i ruaja dy dollarët që më jepnin prindërit çdo javë për të blerë një kopje të përdorur të vëllimit të trashë të Mira Liehm dhe Anthony J...
20.01.2017
Nga Klevis Deda Ish-sulmuesi i Barcelonës, Rivaldo, mbështet idenë e transferimit të bashkëkombësit të tij Philippe Coutinho te klubi katalanas. Paraqitjet e jashtëzakonshme, që Braziliani ka zhvillua...
20.01.2017
Nga Anila Dushi Historia e mësueses së Medresesë nga Shkodra, tashmë ka mbërritur te Krimet e Rënda. Ajo është vënë në pranga në Shkodër dhe është sjellë në Tiranë kur pritet që ditën e sot...
20.01.2017
Manchester United nuk ka bërë ndonjë përforcim në merkaton e janarit por ka vendosur objektivat për merkaton verore. Dy lojtarët kryesorë, që kërkon të marrë Manchester United, janë Antoine Griezmann...
20.01.2017
Kreu i VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevksi në një intervistë për gazetën “Ekspress” flet për rolin e fondacionit “Soros” në zgjedhjet në Maqedoni, duke theksuar se George Soros ka ndikuar që shqiptarët...
20.01.2017
Donald Trump do të bëhet presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara në 20 janar, pas betimit në shkallët e Kapitolit, përballë miliona njerëzve që do ta ndjekin në mbarë botën. Historikisht, inaguri...
20.01.2017
Në një sallë të tejmbushur nga anëtarë socialistë të Tiranës, jo shumë larg selisë së PS-së, themeluesi dhe drejtuesi i Lëvizjes për Reformimin e Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima, i dha je...
19.01.2017
Donald Trump do të përurohet si president i 45-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës më 20 janar. Ceremonia është planifikuar të fillojë paradite, në orën 11.30 me atë të Uashingtonit, që në Eur...
19.01.2017
Seancat e konfirmimit të disa kandidatëve të presidentit të zgjedhur Donald Trump në postet kryesore, janë ende duke u zhvilluar në senatin amerikan. Në dëshmitë para Komisionit të Senatit për Marrëd...
19.01.2017
Nga Klevis Deda Trajneri i Kukësit Ernest Gjoka beson se skuadra që ai drejton do të luftojë deri në fund të sezonit për tu shpallur kampion të Superligës Shqiptare. Pavarësisht se ai i ka mbyllur dy...
19.01.2017
Claudio Marchisio ka karikuar skuadrën e Juventusit pas humbjes në kampionat në transfertën përballë Fiorentinës. Mesfushori u shpreh se skuadra duhet të përmirësohet dhe duhet të fitojmë tituj sa të...
19.01.2017
Lionel Messi ka hedhur poshtë zërat për largimin e tij nga katalanasit. Ai ka pohuar se do të qëndrojë në këtë skuadër përderisa ka pëlqimin e plotë të drejtuesve të klubit blaugrana. Kontrata e Ar...
19.01.2017
Nga Harilla Koçi Një ditë pas vrasjes se një 22-vjeçari në Vlorë ekziston frika e hakmarrjes, ndaj familjarët e dy vëllezërve Merko të vënë në pranga për vrasjen e të riut Rrapaj, duket se jan...
19.01.2017
Nga LLambi Kallço Një psikologe e shkollës ka arritur të zbardhë sekretin e tmerrshëm të një vajze minorene që ngacmohej seksualisht nga babai i saj. Fillimisht është dukur si një pohim i çuditsh...
19.01.2017
Të tjera detaje kanë dalë në pah për grabitjen e ndodhur orët e vona të së dielës, në bankomatin tek Spitali “Nënë Tereza”. Sipas burimeve të policisë së kryeqytetit, mësohet se autorë të...
19.01.2017
Gjatë qëndrimit të tij në Shtetet e Bashkuara, kreu i Kuvendit, Ilir Meta, është pritur në një takim në Departamentin Amerikan të Shtetit nga Ndihmës/Sekretari i Shtetit, William Brownfield. Meta dhe B...
19.01.2017
Deputeti i Partisë Demokratike, Astrit Patozi ka shkruar dje në rrjetet sociale se vetëm kryeministri Edi Rama mund t’i shpëtojë këto zgjedhje. “E kam kërkuar këtë interpelancë sepse mendoj se ti je...
19.01.2017
Ish-ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, në një konferencë në Beograd, deklaroi hapur se Kosova nuk është Serbi, por shtet i pavarur që në 2008. “Një gardh, një tren dhe një urdhër arresti që nu...
18.01.2017
Nga Klevis Deda Trajneri i Shqipërisë U21 Alban Bushi ka nisur grumbullimin e skuadrës për herë të parë si strateg. Boshti kryesor i ekipit, si portieri Strakosha, mbrojtësit Lulaj e Hoxhallari por edh...
18.01.2017
Antonio Conte ka folur më në fund për çështjen e shumë diskutuar për raportet mes tij dhe Diego Costës. Të dy u përfshin në një konflikt në stërvitje. Diego Costa u ankua në stërvitje se ndiente d...
18.01.2017
Argjentinasi Gonzalo Higuain nuk është dakord me krahasimet që bëhen për dyshen Messi-Ronaldo. Ai ka thënë se çdo njeri që krahason këta dy lojtarë bazohet në preferenca personale. Argjentinasi ka lua...
18.01.2017
Muzeu Kombëtar i Fotografisë tashmë do të ketë arkivin e parë në Shqipëri sipas standardeve bashkëkohore. Ky projekt mundëson mbrojtjen e trashëgimisë kulturore që ruhet në këtë arkiv për brezat ...
18.01.2017
Është befasuese, të vësh re, çdo herë, kur shpirti i shkrimtares Irma Kurti është në dialog të vazhdueshëm me vetveten, se është gjithmonë i gatshëm të grumbullojë ndrojtje dhe habi brenda dhe ja...
18.01.2017
Shkon në shtatë numri i viktimave të gripit stinor AH3N2. Pavarësisht se u paralajmërua nga ana e ministrisë së Shëndetësisë se ka një ulje të epidemisë gripale, vetëm ditën djeshme u shënuan tre ...
18.01.2017
Nga Llambi Kallço Me sa duket qytetarët durrsakë do të duhet të gërmojnë përsëri në xhepa për tu dhënë lekët e mbetura privatëve apo bashkisë së Durrësit. Së shpejti qytetarët do të duhet ...
18.01.2017
Nga Harilla Koçi/Xhentila Gjoshi Një sherr i ashpër mes shokëve në një nga lagjet periferike të qytetit të Vlorës, është shndërruar në një ngjarje tragjike, për shkak se njeri prej tyre ka ndër...
18.01.2017
Fama e Klement Balilit ka mbërritur deri në Spanjë e madje deri tek një prej gazetave më të mëdha në vend. Sigurisht, kur bëhet fjalë për drogë dhe trafik droge, spanjollët janë mjaft të popullariz...
18.01.2017
Ish-dhjetoristi, Shenasi Rama ka ardhur nga SHBA për të krijuar partinë më të re politike. Lëvizja synon të bëjë kritikë gjithë spektrit politik, por kryesisht Rama është pozicionuar kundër PD-së d...
18.01.2017
Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt, duke komentuar reformën zgjedhore dhe propozimet që janë prezantuar është ndalur në mënyrë të veçantë te teknologjia. Ai tha se votimi elektronik jo ...
18.01.2017
Dhe ish ­juristi i CEZ, Romeo Karaj, i cili dy ditë më parë paralajmëroi se PD-ja po planifikon që ta vrasë duke inskenuar një alibi vetëvrasjeje, ka reaguar sërish për sulmet e opozitës. “Përgjat...
18.01.2017
Presidenti Vladimir Putin hedh poshtë pretendimet e dalë në media se Rusia ka përgjuar presidentin e zgjedhur të SHBA-ve, Donald Trump, kjo për ti bërë atij një shantazh. Ky fakt është publikuar në nj...
18.01.2017
Të premten, më 20 janar, Donald Trump dhe Mike Pence do të marrin pjesë në një traditë më shumë se 200-vjeçare tashmë: atë të betimit të Presidentit dhe zv/Presidentit të Shteteve të Bashkuara të...
17.01.2017
Katër ditë para se të marrë drejtimin e fuqisë së parë botërore, miliarderi republikan përdori si zakonisht formula shokuese për të komentuar aktualitetin europian përballë të përditshmes britanike...
17.01.2017
Presidenti republikan Donald Trump i pyetur në lidhje me një marrëveshje të mundshme me Rusinë, tha se armët bërthamore, reduktimi i tyre, duhet të jetë pjesë e saj në këmbim të heqjes së sanksionev...
17.01.2017
“CIES Football” (Qendra Ndërkombëtare për Studime Sportive) ka bërë një vlerësim për vlerën e lojtarëve. Përcaktimi i vlerës kushtëzohet nga mosha e lojtarit por edhe performancën atletike. Sipa...
17.01.2017
Nga Tonin Frroku Ndeshja e humbur në miqësore 1-0  me Karabakun nuk i ka shqetësuar drejtuesit e klubit. Skënderbeu ka luajtur mirë edhe në sytë e presidentit Ardjan Takaj, që e ka ndjekur takimin së...
17.01.2017
Nga Tonin Frroku Në pak ditë tri viktima në juglindje të vendit. Dy prej të cilave në Korçë dhe një tjetër në Pogradec. Një shtetas rreth te 55-ave, për të cilin persona që e njihnin thanë se q...
17.01.2017
Një pedagoge në Universitetin e Shkodrës ka përfunduar në prangat e policisë pas denoncimit në një emision investigativ ku ajo është filmuar duke marrë para në këmbim të dhënies së notave. Kështu...
17.01.2017
Nga Nikoleta Kovaçi/Harilla Koçi Jetnor Toro, djali që u ekzekutua dy netë më parë në qytetin e Vlorës thuhet se ishte me precedentë të shumtë kriminal në një sërë fushash. Madje, të dhënat po...
17.01.2017
Gjashtë muaj para zgjedhjeve, kreu demokrat ka mbledhur dje në “selinë blu” partitë aleate, duke konfirmuar kështu një koalicion të zgjeruar opozitar. Pjesë e kësaj tryezë ka qenë Vangjel Dule i PB...
17.01.2017
Kreu i “selisë blu” Lulzim Basha ka bërë dje një propozim interesant. Basha deklaroi se secili qytetar mund të propozojë kandidatët e PD-së për deputet. “Çdokujt do i jepet mundësia për të prop...
17.01.2017
Nga Genc Burimi Nje miku im gazetar në Tiranë që për deontologji nuk po ja përmend emrin, guxoi të më trajtojë në një bisedë që pati së fundmi me Ismail Kadarenë si anti-amerikan. Ai nisej nga di...
17.01.2017
Pika më e nxehtë edhe e këtij seksioni parlamentar do të jetë reforma zgjedhore dhe zgjedhjet e 18 qershorit. Që në fillim të hapjes së sesionit të ri, kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike...
16.01.2017
Sean Spicer, ndihmës i afërt i presidentit të zgjedhur amerikan, Donald Trump, e ka hedhur poshtë një raport të publikuar, se planifikohet një takim me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, në Islandë, ...
16.01.2017
Presidenti i zgjedhur Donald Trump vazhdon të komentojë se si arriti të sigurojë fitoren e papritur në zgjedhjet e nëntorit, për të marrë një mandat katërvjeçar në Shtëpinë e Bardhë. Në komentet ...
16.01.2017
Nga Anila Dushi Arrestimi në Shkodër i disa personave ëë dyshohet se kishin planifikuar sulm terrorist në ndeshjen e fillim nëntorit mes Shqipërisë dhe Izraelit, vazhdon të jetë e pranishëm në bise...
16.01.2017
Më 11 janar, e moshuara Bardha Lleshaj ka mbushur plot 100 vite. Ndonëse epidemia gripale paraqitet mjaft e rrezikshme në Shqipëri për këtë nënë nuk ka pasur asnjë shqetësim në shëndetin e saj. Në p...
16.01.2017
Nga Fatos Salliu Një i ri nga Gramshi është përzgjedhur si drejtues i Grupit të Gardës Kombëtare të Nju Jorkut. Arbër Ceci kishte nderin të caktohej në këtë funksion në Ceremoninë Tradicionale Q...
16.01.2017
Nga Anila Dushi Djegia e banesës pesë ditë para se të vinte Viti i Ri 2017 ka bërë ë familja Qosaj nga fshati Ças i njësisë administrative Velipojë jo vetëm të mos festojë ndërrimin e viteve por...
16.01.2017
Nga Harilla Koçi Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në qytetin e Vlorës, ku një i ri është qëlluar me armë zjarri dhe ka ndërruar jetë pak minuta më pas gjatë transportimit për ...
16.01.2017
Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati zhvilloi një vizitë zyrtare dyditore në Iran, me ftesë të homologut të tij Mohamad Zarif. Si fillim Bushati u takua me Presidentin Ruhani, homologun e tij Zari...
16.01.2017
Nga Bledar Hoti Shqiptarët do të jenë më të përgjuar se herët e tjera madje dhe brenda shtëpive me kamera. Projektligji i ri i paraqitur në Kuvend, si pjesë e paketës së reformës në drejtësi, ...
15.01.2017
Parid Dule është një emër i dëgjuar në fushën e ar teve figurative (sot në ar tet pamore). Sot jetojmë në botën e internetit dhe rrjetet sociale apo website-t duket se afrojnë njerëz, vende, kultura ...
15.01.2017
Nga Miho Gjini Në Teatrin Kombëtar, përherë e më tepër po vihen në skenë vepra që tërheqin vëmendjen nga problemet aktuale që ka lon vendi ynë, por edhe me - dramaturgjinë e tyre të mprehtë, si...
15.01.2017
Nga Xhensila Demollaj “Punën që italianët e refuzuan e morëm ne. Ata nuk pëlqejnë të punojnë në punë të rëndomta dhe jo komode. Mirëpo, sot jemi në krye të asaj pune që ishim vartës më par...
15.01.2017
Pier Guido Bianchi Një emocion i papritur, një korrent ajri në bark, një vakt i ngrënë me nxitim ose tepër i bollshëm e i patretshëm dhe menjëherë zorrët ngrenë krye dhe s'binden: nga të q...
15.01.2017
Ditët e ftohta të dimrit rishfaqin problemet me morthin. Ulja e tempera turave dhe rritja e nivelit - të lagështirës në ajër, ndikojnë në rishfaqjen e dhimbjeve dhe enjtjeve, kryesisht të duarve. Dermat...
15.01.2017
Dr. Sena Tarelli, Stomatologe Si koncept, implant në mjekë si do të thotë inserim apo vendosje e një indi apo trupi artificial në trupin e njeriut nëpërmjet kirurgjisë. Doktoreshë Sena Tarelli shpjeg...
15.01.2017
Nga Jona Josifi Miliona qytetarë në Europë dhe dhjetëra mi jëra të tillë në Shqipëri mbështeten në internet përgjithnjë e më shumë shërbime, nga ato të e-qeverisjes dhe të kujdesit sh...
15.01.2017
Miratimi i Planit Kombëtar të Territorit i ka hapur rrugën miratimit të lejeve të ndër timit në të gjithë bashkitë e vendit. Procedurat për këtë ndiqen përmes aplikimit on line për lejet, ndërsa m...
15.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Blerja e 1 milionë dollar aksione nga ish-gazetari Alfred Peza, deputet i Partisë Socialiste në një bankë të nivelit të dytë ka sjellë reagime të mëdha në qarqet mediatike. Reaksion...
15.01.2017
Nikoleta kovaçi/Fatos salliu/Arben velo Dje u panë të lënë qelinë të burgosur të cilët, duket se kanë qenë me fat që lanë ato ambiente dhe u kthyen në shtëpi. Sigurisht, si rrallë...
14.01.2017
Nga Brunilda Gorovelli Drilon Hoxha është ndoshta një emër i ri në fushën e kinematografisë, por duket se kontributi i tij në këtë fushë do të jetë mbresëlënës. “Drejt Fundit” është një ...
14.01.2017
Nga Brunilda Gorovelli Ajo është një nga gazetarët e bukura dhe të ëmbla të ekranit shqiptar, e së fundmi veshi fustanin e nusërisë për gati një orë. Një orë që për të mund të memorizohet n...
14.01.2017
Nga Brunilda Gorovelli Rigels Rajku i njohur si “Noizy” është një nga emrat më të lakuar në median shqiptare. Prag fejese me një shqiptare që jeton në Francë? A është arrestuar Noizy? Janë kë...
14.01.2017
Sulmuesi i Real Madrid Gareth Bale ka lajme të mira nga infermieria. Ai pritet të rikthehet në fushat e blerta para muajit prill ku dhe ishte parashikuar më parë. Bale pritet të bashkohet me shokët e skuad...
14.01.2017
Shefi ekzekutiv i Borrusia Dortmund Hans-Joachim Watzke ka deklaruar që Pierre Emerick Aubameyang mund të largohet nga skuadra. Ofertat në drejtim të yllit të Dortmund janë të shumta dhe një largim i mund...
14.01.2017
Nga Klevis Deda Revista prestigjioze Amerikane “Forbes” ka publikuar 10 skuadrat më të shtrenjta të vitit 2016. Në këtë përllogaritje është përfshirë edhe fitimi i skuadrave në vitin e kaluar. ...
14.01.2017
Që pas fitores së Donald Trump, George Soros (Xhorxh Soros) ka humbur 1 miliardë dollarë amerikanë në javë bursë. Kështu shkruan Wall Street Journal, duke iu referuar dhe njerëzve që dikur kanë punuar...
14.01.2017
Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump premton se, brenda 90 ditëve, njerëzit e tij do të nxirrnin një raport të plotë lidhur me sulmet kibernetike. Premtimi erdhi pas një serie postimesh të Trumpit...
14.01.2017
Nga Xhentila Gjoshi Një 31-vjeçar është shpallur në kërkim nga policia e kryeqytetit, pasi ndaj tij është bërë një denoncim për përdhunim. Burimet zyrtare nga policia kanë bërë të ditur se sht...
14.01.2017
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar vendimet e para për organizimin e zgjedhjeve, sipas Kodit Zgjedhor aktual, por partitë parlamentare ende nuk kanë rënë dakord se cilën nga pikat e ligjit do të nd...
14.01.2017
Afrimi i Zgjedhjeve parlamentare po rrit gjithnjë e më shumë tensionet brenda partive të koalicionit qeverisës. Sipas procedurave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në muajin prill, partitë duhet të de...
14.01.2017
Dëshmia e drejtorit çek të CEZ në Tiranë, Josef Hejsek, tregon pjesë e lojës së CEZ ka qenë dhe Shkëlzen Berisha. Në letrën që Hejsek i ka dërguar Nuel Kalaj, shihet lidhja e tij me Shkëlzen Berish...
14.01.2017
Pasi nuk është paraqitur në komisionin hetimor parlamentar për çështjen CEZ, Nuel Kalaj, i dyshuari për lidhjet mes qeverisë Berisha dhe kompanisë çeke në privatizmin e OSHEE-së në 2009, ka reaguar p...
13.01.2017
Artistja Anida Take (1934 Korçë-2017 Tiranë) u nda nga jeta, ditën e djeshme, në moshën 83-vjeçare për shkaqe natyrore. Homazhet në nderim të saj do të bëhen sot, datë 13 janar, nga ora 11:00 deri n...
13.01.2017
Drejtori i Agjencisë Kombëtare të Zbulimit, James Clapper tha të mërkurën se i kishte thënë presidentit të zgjedhur Donald Trump, se dokumenti me pretendimet se Rusia kishte mbledhur informacione komprom...
13.01.2017
Presidenti rus Vladimir Putin po përpiqet të thyejë Aleancën e Atlantikut (NATO-n). Kështu deklaroi para Senatin amerikan, James Mattis, ish-gjeneral i Marinës i zgjedhur nga Donald Trump për t’u bërë ...
13.01.2017
Nga Klevis Deda Gianni Infantino në momentin që mori postin e presidentit të FIFA-s deklaroi se ka në plan që të zgjerojë Botërorin nga 32 skuadra që përbëhet aktualisht në 48 të tilla. Kjo nuk u ...
13.01.2017
Reshjet e dëborës që kanë pushtuar kryeqytetin, kanë shkaktuar probleme me qarkullimin rrugor, po ashtu edhe tek këmbësorët. Rrugët e Tiranës u mbuluan nga dëbora, ndërsa qytetarët dolën për të sh...
13.01.2017
Nga Tonin Frroku Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar mëngjesin e së enjtes në qendër të qytetit të Bilishtit, duke shkaktuar panik dhe ankth në momentin e parë te banorët. Kjo edhe për fakti...
13.01.2017
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, caktoi në mbledhjen e djeshme masën e shpërblimit për të gjithë personat që do të angazhohen në procesin zgjedhor. Kryetarët dhe zv/kryetarët e KZAZ-ve, për angazhimin ...
13.01.2017
Ramush Haradinaj u lirua me kusht, por ai nuk do të guxon të largohet nga Franca, për arsye se duhet të paraqitet 2 herë në javë në gjykatë. Ky qe vendimi i Gjykatës së Cleremontit. Ndërkohë, Serbia ...
13.01.2017
Politikani dhe botuesi Koço Kokëdhima, gjatë një interviste për Tv “Apollon” me gazetarin Besnik Sulejmani në qytetin e Fierit u shpreh se puna e parë që duhet të bëhet në Shqipëri është vendos...
12.01.2017
Një grup punonjësish të urdhëruar nga Autoriteti i Medies kanë shkuar në Dajt pranë aparaturave ku transmeton RTV Ora News në kanalin dixhital për të kërkuar mbylljen. Sipas këtij televizioni, Autorit...
12.01.2017
Nga Spiro Butka Kosova u çlirua nga regjimi kolonial i Beogradit nacionalist në 21 Qershor 1999, por Serbia  nuk do të heqë kurrë dorë nga lufta, për tu rikthyer një ditë përsëri në Kosovë. Kjo ...
12.01.2017
I emëruari i Presidentit të zgjedhur Donald Trump për postin e Sekretarit të Shtetit, Rex Tillerson, tha se Rusia paraqet rrezik për Shtetet e Bashkuara dhe se “aktivitetet e Moskës kohët e fundit nuk ka...
12.01.2017
Donald Trump, në konferencën e parë për shtyp si president i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, i ka quajtur “lajme të rreme” zërat se Rusia ka material kompromentues ndaj tij. Duke iu përgjigjur media...
12.01.2017
Nga Klevis Deda Trajneri Shpëtim Duro, në një intervistë të dhënë për “Shekulli” shpreh besimin se skuadra e “Partizanit” është favoriti kryesor për të fituar titullin kampion në Superlig...
12.01.2017
Nga Harilla Koçi Teksa i afrohemi Lagunës së Nartës, të krijohej ndjesia se, ndodheshim në një mjedis ujor të një vendi pa koordinata, diku në skajin verior të Europës. Dhjetëra hektarë hapësir...
12.01.2017
Pas takimit me aleatët, kryetari i selisë blu Lulzim Basha tha se në zgjedhjet e qershorit “duhet të vendosë vullneti i qytetarëve dhe jo i kriminelëve”. Lidhur me zgjedhjet e ardhshme parlamentare par...
11.01.2017
Edhe duke qenë i lindur me talent të zakonshëm, edhe me vullnet pune të jashtëzakonshëm mund të bëhesh aktor. Madje edhe aktor shumë i mirë. Robert Ndrenika duke qenë i lindur me talent të jashtëzako...
11.01.2017
Nga Klevis Deda FIFA ka miratuar propozimin e presidentit të saj Gianni Infantino për shtimin e numrit të skuadrave në Botëror. Organi më i lartë drejtues i sportit Botëror votoi në unanimitet në mbl...
11.01.2017
Gianni De Biassi trajner i Shqipërisë dhe Ansi Agolli si kapiten kombëtares së futbollit ishin dy njerëzit që përfaqësuan Shqipërinë në votimin e “Lojtarit më të mirë të FIFA-s”. Pas publikimit...
11.01.2017
Trajneri i Juventusit Massimiliano Alegri ka deklaruar se ekipi që ai drejton nuk do të hidhet në merkato për të bërë ndonjë transferim të bujshëm. Ai ka pohuar se do të marrë dy lojtarë nga akademia...
11.01.2017
Qindra mijëra vizitorë do të jenë në Uashington më 20 janar për inaugurimin e presidentit të zgjedhur Donald Trump. Përveç se do të ndjekin ceremoninë në shkallët e Kapitolit, shumë prej tyre do t...
11.01.2017
Në Senatin amerikan ka filluar seanca e konfirmimeve për anëtarët e kabinetit të administratës Trump, që parashikohet të jetë një proces rigoroz dhe me shumë debate. Këtë javë do të zhvillohen sean...
11.01.2017
Pas disa vjedhjesh spektakolare, më së fundi kanë rënë në grackë grabitësit e karburanteve në autostradën Tiranë-Durrës. Ka qenë vjedhja e fundit në autostradën Tiranë –Durrës që i ka futur n...
11.01.2017
Nga Tonin Frroku/Fatos Salliu Një 60 vjeçar ka gjetur vdekjen nga i ftohti i këtyre ditëve në Korçë. Ilia Lifo paraditen e së martës është gjetur i vdekur në një dhomë që dikur kishte shërbyer ...
11.01.2017
Ngricat e ditëve të fundit kanë shkaktuara probleme serioze jo vetëm për qytetarët durrsakë ,por edhe për IEVP-në e Durrësit. Familjarë të personave që vuajnë dënimet në këtë institucion kanë b...
11.01.2017
Një ditë më parë ish-deputeti i PS-së, Koço Kokëdhima, zbuloi shkresën zyrtare dërguar më 5 janar 2017, ku kërkoi nga kreu i PS-së, Edi Rama dhe sekretari i Përgjithshëm, Gramoz Ruçi, që të shpje...
10.01.2017
Ndarjen e mandatit për formimin e Qeverisë së Maqedonisë, dje presidenti Ivanov ia dha ish-kryeministrit Nikola Gruevski i cili duhet që të fillojë bisedimet. Kështu, nga sot ish-kryeministri dhe lideri i...
10.01.2017
Në 10 vitet e fundit Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi kanë pushtuar podiumet në shumë ceremoni të futbollit ku ka qenë prezent. Ricardo Kaka ka qenë lojtari i fundit që ka fituar çmimin e “Topit të ...
10.01.2017
Nga Klevis Deda Trajneri i Partizanit Sulejman Starova është shprehur se fitimi i titullit kampion në superligë është objektivi kryesor i skuadrës. Ai e bëri këtë deklaratë nga Antalia ku ekipi i t...
10.01.2017
Joseph J. Dioguardi është një ish-kongresman amerikan me rrënjë arbëreshe nga jugu i Italisë. Ai ka qenë jashtëzakonisht aktiv gjatë viteve ‘ 90, duke lobuar për të drejtat e shqipëtarëve të Koso...
10.01.2017
Nga Anila Dushi Një 52-vjeçar në qytetin e Lushnjës i punësuar si roje objekti në një kantier ndërtimi është gjetur i pajetë. Viktima Bashkim Çepa nga fshati Golem, punonte si roje nate në një pa...
10.01.2017
Kryetari i LSI-së, Ilir Meta deklaron se nuk partia e tij po i përmbush të gjitha detyrimet që ndaj PS-së, si pjesë e zbatimit të marrëveshjes politike për koalicion qeverisës. Ndërsa ka shmangur nëse...
10.01.2017
Në thelb të propozimeve të Partisë Demokratike për zgjedhjet e qershorit 2017 janë votimi elektronik dhe identifikim biometrik të zgjedhësve, dy kërkesa këto që janë pranuar në parim nga Partia Socia...
10.01.2017
Gati dy javë pas vendimit të Asamblesë Kombëtare të PSsë për ta shkarkuar nga posti i Sekretarit të PS-së për Reformën Strukturore dhe Emigracionin, por edhe përjashtimin nga Asambleja, ish-deputeti K...
09.01.2017
Nga Klevis Deda Skuadra spanjolle e Atletiko Madrid me në krye trajnerin Diego Simeone vitet e fundit është kthyer në një nga skuadrat më të forta në planet. Ajo po rivalizon bindshëm me ekipet më t...
09.01.2017
Pep Guardiola nuk po kalon një sezon shumë të mirë me skuadrën e Manchester City. Ai e pranon se mbrojtja me tre ka ndikuar në paraqitjet e skuadrës së tij por kërkon kohë që stili i lojës së tij të...
09.01.2017
Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, përsëri ka shprehur përkushtim për përmirësim të raporteve me Rusinë. Në një postim të mbrëmshëm në rrjetin “Twitter”, Trump i ka përsëritur dekla...
09.01.2017
Një prej ligjvënësve më të famshëm rusë akuzoi administratën “Obama” se po dëmton demokracinë amerikane, ndërsa shtoi se republikanët kanë më shumë besim tek presidenti rus Vladimir Putin se sa...
09.01.2017
Nga Robert Elsie Pasuria dhe shumëllojshmëria e veshjeve popullore shqiptare u fotografuan për herë të parë në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe në fillim të shekullit të njëzetë. Izoli...
09.01.2017
Qendra Kombëtare e Edukimit në Vazhdim ka publikuar listën e farmacistëve që kanë fituar kreditet minimale në vitin e parë të programit të dytë të certifikimit. Në total janë 1884 punonjës, të cil...
09.01.2017
Kreu i Parlamentit të Shqipërisë, Ilir Meta gjatë vizitës në Prishtinë ka shprehur bindjen se kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj së shpejti do të kthehet në Kosovë. Kryeparlamentari Meta ka zhvilluar nj...
08.01.2017
Nga Valeria Dedaj Ende pa nisur mirë viti 2017-të mësojmë lajmin se përgjatë këtij viti do të përkujtohet virtuozi i madh i artit pamor në Shqipëri, i paharruari Vangjush Mio në 60-vjetorin e ndarj...
08.01.2017
Safak Onbasioglu Një nga problemet që hasim shpesh në Shqipëri si pasojë e diagnostikimit të vonë dhe trajtimit të pamjaftueshëm është Displazia Zhvillimore Koksofemorale, e njohur gjerësisht në p...
08.01.2017
Elona Tereziu Shumë gjëra i kemi trashëguar nga gjyshet, të tjera i kemi bërë edhe pse e dinim që janë thjesht mit. E ndërkohë që marketingu bën të veten, shumë nëna mund t'i kenë privuar vetes...
08.01.2017
Sokrat Xhaxho Mjek neurolog pranë QSUT-së Si kudo në botë edhe në Shqipëri sëmundjet më të shpeshta neurologjike janë aksidentet cerebrovaskulare. Ne mund të kemi të paktën 3 ose 4 raste të re...
08.01.2017
Denisa Canameti Sëmundja e pankreasit është mosfunksionimi jo i rregullt i këtij organi. Kur ky organ vazhdon të mos kryejë mirë punën e tij për një kohë të gjatë, atëherë sëmundja kthehet në ...
08.01.2017
Nga Llambi Kallço Dimri i acartë ka shënuar viktimën e parë në qytetin e Durrësit. Një 38-vjeçar është gjendur i vdekur në lagjen 17 të qytetit bregdetar. Sipas banorëve, 38-vjeçari Arben Sulo, ...
08.01.2017
Themeluesi dhe drejtuesi i Lëvizjes për Reformimin e Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima, në intervistën për emisionin “Fakt”, komentoi marrëdhënien e tij me kryeministrin Edi Rama, duke u shprehur s...
07.01.2017
Ekipi i futbollit “Tirana” nuk do të ketë mundësi të blejë lojtarë që luajnë në Shqipëri, për të përforcuar repartet. Në një intervistë të dhënë për gazetën “Shekulli”, trajneri Mirel...
07.01.2017
Ofertat e çmendura që vijnë kohët e fundit nga futbolli Kinez së shpejti mund të përfundojnë. Pas transferimeve të frikshme të lojtarëve si Oscar nga Chelsea, Tevez nga Boca Juniors shteti aziatik ka n...
07.01.2017
Nga Brunilda Gorovelli Koncerti i Shkëlzen Dolit i zhvilluar në Tiranë ishte kryefjala e vitit që lamë pas dhe e këtij viti që sapo erdhi. Përpos fjalëve apo komenteve të ndryshme, koncerti u mbajt n...
07.01.2017
Viti 2017 ka nisur me problem për këngëtarin Arkimed Lushaj, njohur ndryshe edhe si Stresi. Mëngjesin e djeshëm mediat publikuan lajmin se këngëtari është shpallur në kërkim nga policia pasi me shokët...
07.01.2017
Nga Brunilda Gorovelli 2016 u mbyll me plot aktivitete të rëndësishme, e duket se edhe ky vit nisi po ashtu. Artistët dhe këngëtarët janë ata që japin e performojnë shfaqje të ndryshme brenda dhe ja...
07.01.2017
Nga Brunilda Gorovelli Këngëtari dhe moderatori i emisionit “Oktapod”, Turjan Hyska në një intervistë për gazetën Shekulli tregon disa detaje për mbylljen e vitit 2016 dhe nisjen e 2017. Duket që ...
07.01.2017
Nga Brunilda Gorovelli Ajo është një nga emrat më të dëgjuar shqiptar në fushën e artit në vendin tonë dhe jashtë saj. Arlinda Morava vjen me një rrëfim interesant për jetën e saj mes Shqipëris...
07.01.2017
I ftohti siberian që ka pushtuar Europën ka prekur dhe Shqipërinë ku i gjithë vendi është pushtuar nga reshjet e dëborës dhe moti i acartë. Veriu dhe Verilindja janë zonat më të prekura. Ndërsa nuk ...
07.01.2017
Nga Nikoleta Kovaçi/Llambi Kallço Prokuroria e Durrësit shpall mos kompetencën dhe i kalon për veprime të mëtejshme Prokurorisë së Tiranës hetimin e nisur kryesisht për “lirimin me kusht” të t...
07.01.2017
Prokuroria e Tiranës, ka marrë në pyetje paraditen e djeshme studenten që i hodhi salcë në kokë ministres së Arsimit, Lindita Nikolla. Ka qenë ora 09:00 e paradites kur studentja Mirela Ruko ka hyrë në...
07.01.2017
Për të mbyllur procesin e plotë të pagesave për ish-të dënuarit politikë të kategorisë parësore, Ministria e Financave ka publikuar listën e atyre që nuk kanë marrë ende këstin e katërt, të pest...
07.01.2017
Flamur Çelaj dhe Edmond Zejno do të jenë dy deputetët më të rinj të parlamentit shqiptar. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi dje që Çelaj dhe Zejno të jenë zëvendësuesit e deputetëve Shkëlqim S...
07.01.2017
Kongresi certifikoi mbrëmë zgjedhjen e Donald Trump si president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Vendimi vjen dy muaj pas zgjedhjeve amerikane të 8 nëntorit, ku qytetarët votëbesuan Trump si shef ...
07.01.2017
Stafi i tranzicionit të presidentit të zgjedhur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka lëshuar një urdhër të përgjithshëm që kërkon largimin e ambasadorëve të emëruar politikisht që...
06.01.2017
Ish- senatori i Indiana, Dan Coats është kandidati kryesor për të qenë Drejtor i Qendrës së Zbulimit Kombëtar. Kjo mësohet se është kandidatura e presidentit të sapozgjedhur Donald Trump-së. Një laj...
06.01.2017
Drejtori i Inteligjencës Kombëtare, James Clapper; drejtori i Agjencisë për Sigurinë Kombëtare, Mike Rogers; si dhe nënsekretari i Mbrojtjes për Inteligjencën, Marcel Lettre, që të gjithë dëshmuan k...
06.01.2017
Një çerdhe prostitucioni është zbuluar në autostradën Tiranë –Durrës, ku vajza minorene viheshin në dispozicion të klientëve “Vip” me çmime që i kalonin 100 euro nata. Vajzat ishin nga Burreli,...
06.01.2017
Nga Llambi Kallço/Xhentila Gjoshi Dy aksidente të rënda me pasojë vdekjen ndodhën në këtë fillim viti në Tiranë në Durrës. Një 28 vjeçare gjeti vdekjen gjatë një përplasje të fortë mes dy au...
06.01.2017
Ndryshimet që do të bëhen në Kodin dhe Procedurën penale janë futur në procedurat e miratimit në Këshillin e Ministrave. Pritet që drafti të marrë mendimin e ministrive të linjës, për të kaluar m...
06.01.2017
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të mblidhet sot për të zëvendësuar dy mandatet e deputetëve Shkëlqim Selami dhe Dashamir Tahiri, të dy subjekte të ligjit të dekriminalizimit. Javën e kaluar KQZ-ja ve...
06.01.2017
Nikola Gruevski ka shpërthyer kundër fondacionit “Soros”. Ai e akuzon atë për manipulime dhe orkestrim të asaj çfarë po ndodh në Maqedoni. Fituesi i zgjedhjeve të fundit në vendin fqinj thotë në n...
05.01.2017
Nga Klevis Deda Skuadra e Skënderbeut ka nënshkruar një kontratë me trajnerin Ilir Daja menjëherë pas shkarkimit të italianit Andrea Agostineli. Kjo ishte hera e parë në këto 5 vite që Skënderbeu n...
05.01.2017
Rikthehet pas disa vitesh në Shqipëri virusi AH3N2, i cili në kulmin e tij ka tejmbushur spitalet në vend. Merren masa për shtimin e personelit në Pediatri dhe Infektiv. Virusi i gripit që qarkullon në ve...
05.01.2017
Nga Denisa Canameti “Kur një person i familjes është i sëmurë nuk duhen mbyllur dyer e dritare që të mbajmë ambjent të ngrohtë. Duhet një ambient i ajrosur me temperaturë normale siç e mbajmë k...
05.01.2017
Konventat ndërkombëtare dhe ligji shqiptar për krimet e së shkuarës i njohin të drejtën familjeve të të zhdukurve apo të dënuarve të regjimit të përfitojnë një sërë lehtësirash si kompensimi, d...
05.01.2017
Nga Arben Velo Lajmërimet e vdekjeve të 21-vjeçarit Estref Halili kishin mbushur rrugët e fshatit Kolonjë në Lushnjë, si për të zëvendësuar zbukurimet e festave të fund vitit. Dhjetëra bashkëfsha...
05.01.2017
Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka marrë ftesë për të qenë i pranishëm në ceremoninë e prezantimit të presidentit të ri të Shteteve të Bashkuar të Amerikës, Donald Trump. “Lulzim Basha k...
05.01.2017
Ligji i Shëndetësisë, i njohur si Obamacare është beteja më e re ndërmjet republikanëve dhe demokratëve. Presidenti i zgjedhur, Donald Trump ka paralajmëruar nëpërmjet një postimi në Twitter se ësh...
05.01.2017
Presidenti i zgjedhur Donald Trump hodhi poshtë mesazhin e nënkuptuar të Kim Jong Un se ushtria e tij mund të testojë së shpejti një raketë balistike ICBM, e cila do të mundet të arrijë territorin amer...
05.01.2017
Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Dashamir Tahiri dhe ai Lëvjzes Socialiste për Integrim, Shkëlqim Selami do ta vijojnë betejën e tyre me organet e drejtësisë për mandatet që iu hoqën nga Komisioni Q...
05.01.2017
Një anëtar i Gjykatës së Lartë në Shqipëri rezulton se fiton mesatarisht mbi 6.5 milionë lekë në vit, ose mesatarisht mbi 730 mijë lekë në muaj, mesatare kjo katër herë më e lartë se paga si gjyk...
05.01.2017
Presidenti Bujar Nishani dekretoi më datë 30 dhjetor të vitit të kaluar ligjin për dhënien e amnistisë, i cili u miratua në seancën e fundit të Kuvendit për vitin 2016. Nga ligji për amnistinë përfi...
30.12.2016
Nga Andrea Danglli E ftohta ndjehet se i ka mprehur mirë dhëmbët e saj. Duket se gjithnjë e më tepër ajo ka nisur të depërtojë ashtu pa e kuptuar në palcë të stinës. “Dielli i dhjetorit ka dhëm...
30.12.2016
Nga Miho Gjini S’ka pakë ditë që këngëtari Vaskë Çurri ishte mysafir në mesin e Komunitetit Shqiptar në Greqi, i ftuar nga “Litter-Art’, një organizim shkrimtarësh dhe artistësh shqiptar që ...
30.12.2016
Buxheti i vitit 2017, i miratuar në mbledhjen e djeshme, parashikon që të ardhurat totale të jenë rreth 100 milionë euro, apo 14.2 miliardë lekë (përfshirë 650 milionë lekë të mbetura nga 2016), me n...
30.12.2016
Nga Klevis Deda Sporti tashmë është kthyer në një minierë ari. Ndryshe nga koha e largët ku shihej si një vepër arti, emocion dhe luhej me zemër, sot rezulton të jetë transformuar në burime të m...
30.12.2016
Partia Demokratike i ka ngritur të gjitha pretendimet e saj bazuar në një korrespondencë që avokati ndërkombëtar pati me kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e Energjetikës, Damian Gjiknuri, më 3 mars t...
30.12.2016
Kryetari i LSI-së, Ilir Meta deklaron se nuk ka synim për t’u bërë president i ri vendit, duke mohuar zërat se një post i tillë do ti takonte kryeparlamentarit. I ftuar në emisionin “Opinion” në Kl...
30.12.2016
Presidenti në detyrë Barack Obama mori vendimin për të vendosur sanksione ndaj Rusisë, duke firmosur dëbimin e 35 diplomatëve rusë. Sipas zyrtarëve, SHBA do të dëbojnë 35 diplomatë rusë, të cilët ...
30.12.2016
Presidenti amerikan, Barack Obama, i telefonoi pasardhësit të tij, presidentit të zgjedhur Donald Trump. Biseda u përqendrua te domosdoshmëria për të vazhduar tranzicionin e pushtetit pa probleme dhe në m...
29.12.2016
Nga Brunilda Gorovelli Muaji dhjetor është muaji i ftohtë i vitit, por dashur pa dashur mbetet i bukur. Vetëm në dhjetor mund ta shohësh qytetin të veshur me drita gjithandej, vetëm në dhjetor mund t...
29.12.2016
Presidenti i FIFA-s Gianni Infantino ka besim se do të gjejë mbështetje për sa i përket zgjerimit të evenimentit të Kupës së Botës. Ai është shprehur se injektimi i këtij kompeticioni me 48 ekipe do ...
29.12.2016
Trajneri i Tiranës Mirel Josa nuk njeh pushime. Përkundrazi në këto ditë të fundit të vitit ai analizon mangësitë e skuadrës në çdo sektor. Madje për këtë ai ka shfrytëzuar seancat stërvitore të...
29.12.2016
Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump i ka bërë thirrje Izraelit të “qëndrojë i fortë” derisa ai të marrë zyrtarisht çelësat e Shtëpisë së Bardhë muajin e ardhshëm. Në qëndrimet e mbaj...
29.12.2016
U duk se tranzicioni në SHBA, kalimi i pushtetit nga demokratët te republikanët, do të ishte i qetë, por në fakt kur data 20 janar po afron, dita e marrjes së pushtetit nga Donald Trump, përplasjet mes dy...
29.12.2016
Zgjedhje e avokatit të ri të popullit ka përplasur sërish Partia Socialiste dhe Lëvizja Socialiste për Integrim, të cilat nuk kanë qenë të unifikuara në qëndrimet e tyre sa i përket procedurës së p...
29.12.2016
Në Shkodër janë shpërndarë dje dhurata për fëmijët e ngujuar. Në sallën e Kishës Ungjillore, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, i pranishëm në këtë aktivitet kërkoi që e gjithë shoqëria shqipt...
28.12.2016
Nga Klevis Deda Trajneri  Massimiliano Allegri u zyrtarizua si trajneri i Juventusit në vitin 2014. Në fillim tifozët e kontestuan vendimin e drejtuesve pasi nuk besonin në aftësitë e tij për ta udhëh...
28.12.2016
Presidenti i zgjedhur, Donald Trump  kritikoi ashpër Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Pas votimit të rezolutës së OKB-së për të dënuar vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor dhe në Jeruzalemi...
28.12.2016
Nga Tonin Frroku Vetëm fati ka shpëtuar Eriola Elezin, gruan 25 vjeçe dhe vajzën e vogël vetëm 2 vjeçe. Njëra, pasi ka mbaruar të gjitha punët e shtëpisë, ka hyrë të bënte një dush,  ndërsa 2...
28.12.2016
Nga Tonin Frroku Zjarret shkaktojnë tragjedi në familjet shqiptare. Dy ngjarje të rënda ndodhën në Pogradec dhe në Tepelenë, ku si pasojë e rënies së zjarrit humbën jetën tre persona, mes të cil...
28.12.2016
Procesi i “Vettingut” do të nisë nga krerët e institucioneve më të rëndësishme në vend, duke vijuar më pas me gjyqtarët dhe prokurorët e thjeshtë. Pas zbardhjes së vendimit të Gjykatës Kushtetu...
28.12.2016
Në pjesën e dytë të bisedës në “Zululand” me Mustafa Nanon, politikani dhe botuesi Koço Kokëdhima analizon ngjarjet e fundit në vend dhe në PS. Duke u ndalur te veprimi joligjor dhe antistatutor i A...
27.12.2016
Mbrojtësi i kombëtares shqiptare të futbollit Arlind Ajeti thekson se viti që po lëmë pas ka qenë sa i vështirë por edhe i bukur. Në evropian ai zhvilloi disa paraqitje shumë të mira duke mbrojtur ngj...
27.12.2016
Ndeshja kundër Partizanit e kulmoi nga tifozët dhe mediat me sulmin ndaj lojtarëve të Skënderbeut dhe trajnerit italian Andrea Agostinelli. Disa nga futbollistët e mund të  largohen nga skuadra me gjasht...
27.12.2016
Nga Klevis Deda Milani i këtij sezoni u duk që nuk do të kishte shumë kualitete në përbërje. Në nisjen e kampionatit të gjithë mendonin që skuadra e Berlusconit do të vazhdonte të bënte një kamp...
27.12.2016
Një 44 vjeçar është plagoset në hyrje të qytetit të Shkodrës, pranë rrethrrotullimit në lagjen Xhabije. Policia e qytetit verior bën të ditur se dje paradreke, rreth orës 11:50, Surri Mehmetaj ka qen...
27.12.2016
Sërish Belgjika dërgon te homologët e tyre shqiptarë dosje në lidhje me persona të cilët kanë kryer vepra penale në vendin e tyre dhe i kanë investuar të gjitha paratë në vendin tonë. Kështu një d...
27.12.2016
Prokuroria e Përgjithshme pas verifikimeve te thelluara, ka konkluduar, se dy deputetë të Kuvendit të Shqipërisë dhe një kryetar Bashkie janë në kushtet e ndalimit të ushtrimit të funksionit, në bazë...
27.12.2016
Shtetasi Elvis Rroshi, me funksion kryetar i Bashkisë Kavajë, rezulton se nuk ka deklaruar në formularin “Për Dekriminalizimin”, si vijon: Një dënim për veprën penale të “Përdhunimit” në grup, ...
26.12.2016
‘Magjistari’ italian Andrea Pirlo është aktivizuar në skuadrat më të forta te Serie A përfshirë Inter, Milan dhë në fund Juventusin. Ai ka fituar shumë trofe duke veçuar si më të rëndësishmin K...
26.12.2016
Nga Klevis Deda Mbrojtësi i kombëtares shqiptare te futbollit ka kaluar me sukses testet mjekësore te skuadra gjermane e Hamburgut. Prej kohësh flitej për një transferim të tillë, por kurrë nuk ka pas...
26.12.2016
Odise Roshi është kthyer në një nga lojtarët më kryesor të skuadra e Terek Grozny së bashku me shkodran Bekim Balaj. Paraqitjet e bëra nga shqiptarët në skuadrën ruse kanë ndihmuar deri tani ekipin q...
26.12.2016
1. Janar Ushtria e Erdogan-it, kundër PKK-së Gjendemi në Turqinë Jug-Lindore, në kufij me Irakun. Viti 2016 hapet me ofensivën e ushtrisë së Erdogan-it kundër PKK-së dhe enklavave kurde të vendi...
26.12.2016
Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, e cilësoi si një humbe të madhe për Izraelin miratimin e rezolutës në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, me të cilën kërkohet ndalja e ndërti...
26.12.2016
Donald Trump ka premtuar se do “të luftojë” kundër ekstremistëve islamik, pak pasi ISIS-i publikoi një video të sulmuesit të Berlinit, ku Anis Amri zotohej se do t’i therte të pafetë “si derra”...
26.12.2016
Për të shmangur çdo dyshim për konflikt interesi, presidenti i zgjedhur Donald Trump ka vendosur ta mbyllë fondacionin e tij të bamirësisë. Trump e bëri vetë të ditur vendimin e paralajmëruar nga “N...
26.12.2016
Kjo Krishtlindje ka sjellë pajtim në Famullinë e Shën Kollit në Shkrel të Malësisë së Madhe. Mesazhi i pajtimit dhe faljes se gjakut është përcjellë për të gjithë banoret, jo vetëm në këtë zon...
26.12.2016
Si zakonisht, gjithnjë pas gjobave marramendëse që vihen në aksione të përqendruara në të gjithë vendin, Policia del para kamerave dhe bën thirrje opinionit që të bëjnë kujdes me rregullat e qarkull...
26.12.2016
Naftëtarët do të gëzojnë privilegje të tjera, duke bërë që të njihen si status, por mbi të gjitha dhe uljen e moshës së pensioneve. Kjo është nisma e fundit që është ndërmarrë nga qeveria, e c...
26.12.2016
Gjashtë muajt para zgjed hjeve kurioziteti për koali cionet është i madh. Kreu i Partisë Socialiste, Edi Ra- - - ma gjatë Asamblesë Kombëtare të PS-së, i çoi një sinjal të qartë kreut të LSI-së, k...
25.12.2016
Sulmuesi i Kombëtares Shqiptare të futbollit ka shprehur hapur dëshirën për tu larguar nga ekipi i “Zurich” i cili militon në ligën e dytë në kampionatin zviceran. Bomberi 25 vjeçar kërkon të bash...
25.12.2016
Nga Lekë Tasi Të shkruash për qytetin ku ke lindur e je rritur është gjë ja më e këndshme dhe më e lehtë në botë. Kujtimet nguten, grinden në kujtesën e - çdo shkrimtari për të dalë e zënë ...
25.12.2016
Marramendja është një problem që e provojmë të gjithë. Por cili është shkaku kryesor dhe cilat janë rreziqet? Anjeza Kuçi, mjeke ororinolaringole në poliklinikën e Specialiteteve nr.3 në Tiranë, sh...
25.12.2016
Nga Denisa Canameti Të gjithë njerëzit provojnë në jetë ankth përpara apo pas situatave të caktuara dhe konsiderohet si një mënyrë pozitive për t'u mbrojtur. Por në raste të caktuara, ankthi zgja...
25.12.2016
Presidenti amerikan Donald Trump vazhdon me emërimet në stafin e tij. Ai ka emëruar Carl Icahn, një investitor miliarder, duke e vënë atë në postin e Këshilltarit Special për Reformën Rregullatore, shk...
25.12.2016
Një sistem stuhish dimërore po lëviz në verilindje të paqësorit duke kërcënuar pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara me reshje të dendura bore, shira dhe erëra të forta përgjatë fundjavës...
25.12.2016
Pavarësisht angazhimeve në përzgjedhjen e stafit dhe nisjen e punës në krye të Shtëpisë së Bardhe, Presidenti i zgjedhur i SHBA Donald Trump nuk ka hequr dorë nga loja e golfit. Mediat amerikane kanë z...
25.12.2016
Nga Denisa Canameti Ditët e ftohta të dimrit rishfaqin problemet me morthin. Ulja e temperaturave dhe rritja e nivelit të lagështirës në ajër, ndikojnë në rishfaqjen e dhimbjeve dhe ënjtjeve, kryesis...
25.12.2016
Nga Denica Canameti Ulcerat janë një patologji e shpeshtë. Është e rëndë sishme të theksohet se di sa njerëz janë të keqkuptuar me këtë diagnozë. Nuk do të - - thotë që edhe pse jeni diagnosti...
25.12.2016
Prokuroria për Krimet e Rënda ka dorëzuar ditën e djeshme në gjykatë materialin për caktimin e masës së sigurisë ndaj 20-vjeçarit Aldi Lleshaj, personi që qëlloi me armë pas grabitjes punonjësin e ...
25.12.2016
Në mesazhin e tij për Krishtlindjen, mes të tjerash, Kryepeshkopi Janullatos bën thirrje për mposhtjen e arrogancës, që siç thotë ai, e çon “gjininë njerëzore në konflikte të frikshme, në tragjed...
24.12.2016
Nata e ndërrimit të viteve është një natë që festohet kudo, edhe vendi ynë përfshihet nga grimca gëzimi dhe festimi. Tashmë nuk preferohet më ajo darka tradicionale me përsheshin dhe gjelin e detit, ...
KM