Isuf Kurtaj

21.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Partia Socialiste dhe Lëvizja Socialiste për Integrim do të shkojnë në zgjedhje parlamentare secila veç e veç, gjithmonë nëse ato do të mbahen me 18 qershor. Ka qenë Komisioni Qendro...
16.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Pas ngricës që ka pllakosur vendin prej 18 shkurtit, ditë kur opozita ngriti çadrën, dje akujt kanë nisur të shkrihen. Dje negociatori i PD-së dhe ai PS-së u ulën në tryezë duke sht...
16.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Fati i koalicionit të majtë dhe kriza politike kanë qenë pi kat e diskutimit ndërmjet dy liderëve kryesorë të së ma jtës, Edi Rama të PS-së dhe Ilir Metës së LSI-së. Për 90 minu...
15.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Dy partitë më të mëdha të së majtës do të ulen sot paradite për të sheshuar mundësitë e vazhdimit ose jo të koalicionit për “Shqipërinë Europiane” edhe për katër vitet...
14.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Ditën kur Parlamenti nisi procedurat për zgjedhjen e Presidentit të ri, ky i fundit ka “përveshur mëngët” për të ç’tensionuar situatën politike që po vazhdon gati prej dy muajs...
13.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Kryetari i Partisë demokratike Lulzim Basha sulmoi me tone të ashpra ligjin për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve duke e cilësuar atë si një projekt mafioz që synon t’ja...
12.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Vettingu, procesi që thuhet se ka ndezur tensionin politik ka nisur fazën tjetër. Parlamenti i Shqipërisë votoi dje si anëtarë të komisionit adhoc ligjvënësit socialistët Ulsi Manja ...
12.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Një kullë 350 metra e lartë do të ndërtohet në Bulevardin e Ri të Tiranës. Përfaqësuesit e kompanisë nga Emiratet e Bashkuara Arabe, me seli në Dubai së bashku me përfaqësues...
12.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Në kohën kur Presidenti Bujar Nishani po bën përpjekje për të ulur mazhorancën dhe opozitën në një tryezë, kreu demokrat zbulon prapaskenat e takimit që dështoi një javë më ...
11.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Ditën që Partisë Socialiste zyrtarizoi kandidaturën e Klodian Shehit për zgjedhjet e pjesshme që do të zhvillohen për kreun e bashkisë së Kavajës, opozita paralajmëroi se me 7 m...
09.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Replikat në distancë mes kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të opozitës Lulzim Basha kanë vijuar dhe dje. Vetëm se ndryshe nga ditët e fundit, dje kryefjala e replikave mes dy krerëve...
08.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Në kohën kur Partia Demokratike ka bojkotuar parlamentin dhe vijon protestën për disa javësh në bulevardin qendror para kryeministrisë, përmes së cilës kërkon një qeveri teknike si ...
07.04.2017
Nga Isuf Kurtaj U krijua përshtypja se këto do të ishin orët e fundit e ngërçit politik. U fol për emrat e negociatorëve, axhendën, për ministrat që do të drejtonin qeverinë teknike... Për çfar...
06.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Gadishmëria që tregoi kryeministri Edi Rama për tu ulur me opozitën për të zgjidhur ngërçin, ka nxitur kryetarin e PD-së që të mbledhë aleatët e koalicionit të djathtë në selin...
04.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Opozita vijon të qëndrojë stoike në kërkesën e saj për krijimin e qeverisë teknike dhe shtyrjen e zgjedhjeve. Në kohën kur opozita dhe pas ditës së 45 nuk po lëvizte asnjë centime...
03.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Pas akuzave të lëshuara në distancë mes eksponentëve të PS-së dhe LSI-së, si dhe për fatin e koalicionit të ardhshëm, Edi Rama i PS-së dhe Ilir Meta i LSI-së darkuan së bashku në...
01.04.2017
Nga Isuf Kurtaj Nga përplasja në përplasje. Kjo është kronika e javës që ka shoqëruar dy aleatët e koalicionit qeverisës, PS-në dhe LSI-në. Përgjigjen e dilemës, nëse zgjedhjet do të jenë ...
31.03.2017
Parlamentarët e djathtë janë të vendosur për t’i shkuar deri në fund kauzës së tyre për rrëzimin e qeverisë Rama dhe kërkojnë që zgjedhjet të organizohen vetëm nga qeveria teknike. Nga Kuvendi...
30.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Opozitarët vijojnë përpjekjen për të faktorizuar sa më shumë kauzën e tyre jashtë vendit dhe ia kanë arritur. Kreu demokrat Lulzim Basha shfrytëzoi Kongresin e Partive Popullore ...
29.03.2017
Nga Isuf Kuraj Opozitarët vijojnë rezistencën në rrugë që nga 18 shkurti, me kërkesën se nuk do pranojnë të shkojnë në zgjedhje me këtë qeveri, duke kërcënuar me bojkot të zgjedhjeve, ndërsa ...
28.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Politika shqiptare në përgjithësi, por veçmas PS-ja dhe PD-ja, është molepsur nga deklaratat që kanë ardhur nga të huajt, kushdo qofshin ata. Vetëm gjatë dy ditëve të fundit, s...
27.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Axhenda politike në vend pas një letargjie disa ditore me deklarata të përsëritura, ka nisur të lëvizë sërish me in tensitet të lartë, dhe kjo lidhet drejtpërdrejtë me vizitën...
25.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Dy partitë më të mëdha nuk kanë dhe shumë kohë të luajnë me nervat e njëra- tjetrës dhe të shqiptarëve. Lufta e nervave, e nisur prej datës 18 shkurt, ditë kur nisi dhe protesta ...
27.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu, për ngecjen e Reformës Zgjedhore e drejton gishtin nga ndërkombëtarët. Sipas tij, të huajt e kanë zvarritur reformën me justifikimin s...
24.03.2017
Kryeministri Edi Rama dhe ish-deputeti i PS-së, kryetari i LIBRA-s, Ben Blushi janë përplasur dje në Parlament, duke i nxjerr njëri-tjetrit sekretet në kohën kur ishin miq. Rama tha se Blushi “vdes” p...
24.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama ashpërsoi dje kritikat për situatën e kanabisit në vend, duke zbuluar edhe një fakt të ri, që për asgjësimin e drogës në ...
24.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi dje të shpëtojë mandatin e kryebashkiakëve Tërmet Peçi dhe Adri atik Zotkaj, edhe pse këta të fundit kanë pasur probleme me drejtësinë dhe se k...
22.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Dy vite pas nisjes së procesit të dekriminalizimi, pastrimi i parlamentit dhe institucion eve tjera nga zyrtarë të ink riminuar duket një mision i (pa)mundur. Dje KQZ bëri me dije se do t...
21.03.2017
Nga Isuf Kurtaj I emëruari nga kryeministri Edi Rama si ministri i ri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ka zgjedhur të flasë për aku zat që qytetarë të ndryshëm dhe përfaqësues të së djathtës kanë - h...
18.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Nuk ka më gjuhë të drunjtë. Afrimi i zgjedhjeve parlamentare dhe vendimi që duhet të marrë LSI-ja për të vazhduar ose jo marrëveshjen e “1 prillit” të katër viteve më parë, ka...
17.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Nga çadra e Partisë Demokratiken, shkrimtari dhe intelektuali shqiptar nga Maqedonia, Kim Mehmeti ka lëshuar një lum kritikash ndaj kryeministrit Edi Rama për mënyrën se si ai ka qeveris...
16.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Opozitarët kanë rezerva për mënyrën se si Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e ka zbatuar deri më tani ligjin e dekriminalizimit. Përfaqësuesi ligjor i Partisë Demokratike, Ivi Kaso, në m...
15.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Pas furtunës që u shkarkua nga largimi i katër ministra të Partisë Socialiste nga kryeministri Edi Rama , lëvizja e radhës duket se duhet të bëhet nga kreu demokrat. Vetëm gjatë dy dit...
14.03.2017
Nga Isuf Kurtaj As heqja qafe e katër ministrave të Partisë Socialiste nuk u ka mjaftuar demokratëve si argument për të mbyllur çadrën e hapur para 24 ditësh në Bulevard. Ata nuk kanë ndërmend të ...
12.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Kreu i Partisë Demokracia Sociale, Paskal Milo bën një skaner të plotë tensionit të lartë politikë. Në një intervistë për gazetën “Shekull-i”, kreu i PDS-së, jep diagnozën e ...
12.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Lajmi i hedhur në qarkullim në mesditë për largimin e Ministrit të Brendshëm, për të cilin vetë Saimir Tahiri priti plot katër orë për ta përgënjeshtruar, shërbeu si fitil për t...
05.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Pavarësisht presionit të shtuar të faktorit diplomatik ndërkom bëtar për dhënien fund të bojko tit parlamentar, dhe ofertave që dërgon prej ditësh kryeministri Edi Rama në drejtim t...
03.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Pjesëmarrja e Shqipërisë me shtatë sportistë në Lojërat Olimpike të Solidaritetit të Vendeve Islamike që do të zhvillohen me 22 maj në Azerbajxhan, ka rikthyer debatin nëse vendi y...
02.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Opozita shqiptare ka mbetur krejt e vetme në aksionin që ka nisur. Pas kritikave që kanë ardhur në drejtim të saj, për bojkotin e Parlamentit dhe thirrjet për protesta të dhunshme nga ...
01.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Vazhdon “përplasja” në distancë mes ministrisë të Drejtësisë dhe shefes së ONM-së për rolin që do të ketë bordi që do të udhëheqë këtë proces. Edhe pse, palët në plan t...
01.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Nga çadra në Bulevard, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha dje se kjo protestë popullore është e vetmja shpresë për demokracinë dhe drejtësinë në vend, duke mos përme...
28.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Në kohën kur debati mes Prokurorisë së Përgjithshme dhe Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për mandatin e Armando Prengës ka arritur kulmin, deputeti i Partisë Socialiste i ka paraqitur ...
26.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Protestuesit e Zharrëzës janë dhunuar pak minuta pasi kanë arritur në Tiranë nga efektivët e policisë së shtetit, pasi kanë kërkuar të ngrenë çadrat përpara Ministrisë së Energ...
26.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Bojkot parlamentit, kushte të reja për vetting-un dhe kërcënim me luftë. Këto qenë tre risitë që prodhoi protesta e PD-së këto dy ditët e fundit dhe që e ndryshuan tërësisht rrje...
25.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Në çadrën e protestës së opozitës para Kryeministrisë, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha në ditën e shtatë të protestës i bëri thirrje qytetarëve të reagojnë dhe me d...
25.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Në çadrën e ngritur nga opozita në Bulevardin e Tiranës, përballë kryeministrisë ka prej atyre qytetarëve që qëndrojë aty që prej ditës së parë. Astrit Sulaj, babai i dy fëmij...
24.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Duke e ndjekur aktualitetin politik nga deklaratat, që vijnë nga çadra e opozitës në Bulevard dhe nga rrjetet sociale që lëshojnë tek-tuk përfaqësuesit e opozitës, të krijohet përs...
23.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Debati për anti-kushtetutshmërinë e Bordit të ONM-së, sulmet që lëshoi ish-kryeministri Sali Berisha, ndaj ambasadorëve të huaj për lidhjet me “Sorosin” dhe bojkoti i opozitës, k...
22.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Tensionit politik që sollën protestat e opozitës, për të cilat demokratët shprehen të bindur se nuk do të zmbrapsen deri sa qeveria të pranojë të sigurojë votë të lirë gjatë zgj...
21.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Në kohën kur opozitarët vijojnë qëndresën e tyre në “çadrën e madhe” në Bulevard, eksponentë të PD-së kanë nisur një debat nëse duhet ose jo të pranojnë partinë e Ilir Me...
20.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Në hyrje të çadrës dikush thotë: “Qëllimi është dorëheqja e kryeministri. Unë kam një merak, duhet të rritet numri i pjesëmarrjeve në protestë, kështu nuk rrëzohet kjo qeveri...
20.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Opozita është e dyzuar në qëndrimin e saj për zgjedhjet e 18 qershorit. Një grup i opozitës kërkon që zgjedhjet të organizohen nga një qeveri teknike, ndërsa ka deputetë të PD-së...
18.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Pas përgjumjes më shumë se njëvjeçare, Partia Demokratike më në fund do të provojë veten. Opozitarët do të dalin sot në shesh për t’i bërë me dije qeverisë se qytetarët janë...
17.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Pas lajmit të dy ditëve më parë se prokuroria kanë nisur verifikimet për një gjobë të padeklaruar, deputeti i Partisë Socialiste, Artan Gaçi, nga foltorja e Kuvendit tha se ndiet i t...
17.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Afera tashmë e shumëpërfolur e ambasadores së BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin për blerjen e vilës super luksoze në një zonë rezidenciale ka ngjallur reagime të forta jo vetëm në...
16.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Kërkesa e Shkëlzen Berishës për përjashtimin e kryetarit të Komisionit Taulant Balla në seancën për marrjen në pyetje të tij, është rrëzuar nga mazhoranca në Komisionin Hetimor p...
16.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Akuzat ndaj ambasadores Romana Vlahutin, e cila përflitet për korrupsion, kanë fituar vëmendjen edhe të zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian. Nga selia e PD-së, parti e cila i ka ...
15.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Tre ditë para protestës së paralajmëruar prej kohësh të Partisë Demokratike, ishkryetari Tritan Shehu e cilëson atë si nisjen e një procesi ngjarjesh në zinxhir që do të kulmojë m...
14.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Për luftën kundër terrorizmit dhe pastrimin e parave të pista, kryeministri Edi Rama zhvilloi dy takime në godinën e kryeministrisë veç e veç. Në fillim u raportua së për dy çësht...
12.02.2017
Nga Isuf Kurtaj “Të gjithë ata, që përsërisin nëpër ekrane, që LSI ka frikë nga reforma, apo nuk e do reformën, me keqardhje do t’i quaja sharlatanë apo papagajë. Po t’u bësh atyre një Vett...
11.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Kur kanë ngelur edhe pak ditë nga protesta e njoftuar për t’i mbajtur më 18 shkurt, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka ndezur motorët për të mos dështuar. Basha mblodhi dje ...
10.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Demokratët janë të dyzuar në lidhje me protestën e 18 shkurtit. Deri dje opozita ftonte qytetarët për rrëzimin e qeverisë me 18 shkurt sipas skenarit rumun, pra rezistencë paqësore n...
09.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Prej muajsh, LSI dhe PS, komisionet dhe tryezat për diskutimet e ligjeve, më tepër se sa institucione për miratimin e ligjeve, i kanë përdorur si arena përplasjesh dhe bllokimi. Pa kalua...
08.02.2017
Nga Isuf Kurtaj  Protesta e 18 shkurtit do të jetë një përpjekje për të zgjuar demokratët nga përgjumja më shumë se njëvjeçare. Strukturat e Partisë Demokratike tashmë janë urdhëruar nga kreu ...
07.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Vota e Shqipërisë kundër rezolutës së OKB për armët bërthamore, duke dalë kështu kundër qëndrimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka nxitur debate në vend. Ministri i Jas...
06.02.2017
Nga Isuf Kurtaj “Dritëroi i majtë që nuk reshti së këshilluari socialistët dhe jo vetëm”. Kështu shprehet për gazetën “Shekulli” kolegu, miku dhe mjeku personal i Dritëro Agollit, teksa treg...
04.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Në pamundësi për të arrestuar të shumëkërkuarin e trafikut të drogës dhe pastrimit të parave, Klement Balili, i njohur me nofkën “Eskobari i Ballkanit”, krerët më të rëndësi...
04.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Pas përplasjes mes ambasa dorit amerikan, Donald Lu me Prokurorin e Përgjithshëm, Adri atik Llalla, kryeparlamentari, Il ir Meta nga kryesia e Kuvendit ka mbajtur një konferencë të gjatë...
03.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Gjashtë kongresmenë kërkojnë hetim mbi qëndrimet e ambasadorit amerikan në Maqedoni, pasi akuzohet për qëndrime të njëanshme, si dhe bashkëpunim me fondacionin Soros në Shkup. Ambas...
03.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Sot do të mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare për rastin e shumëpërfolur “Balili”, i cili prej muajsh është në arrati, pasi akuzohet për trafik ndërkombëtar të drogës. Pre...
02.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Fërkimet, që për pak shkaktuan krisjen, dy partnerët e koali cionit qeverisës (nuk) i lanë pas. Ata vazhdojnë të tako hen, duke na lënë të kuptojmë se mes tyre (nuk) ka ndodhur asgj...
01.02.2017
Nga Isuf Kurtaj Edhe pse kryesia e Partisë Demokratike i hoqi nga agjenda e saj e afërt protestat, në mbledhjen e djeshme të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, deputeti Aldo Bumçi, me tu hapur m...
31.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Tensionet e mbajtura përbrenda dhe herë-herë të dala në sipërfaqe, mes koalicionit qeverisës, dje prekën cakun. Shprehja e përdorur prej malësorëve të veriut: “Nga ai zaman i asaj...
30.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Formula për propozimin online të votimit të kandidatëve për deputetët, ka futur në amulli degët, pasi ata kanë marrë udhëzimin nga kreu demokrat për të nxjerrë listën me emrat e ...
28.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Çështja “Balili” përveç se është shndërruar lajm ndërkombërar ka futur në sherr dhe aleatët kryesor të koalicionit qeverisë. Pas miratimit të kërkesës së kryeparlamentit Il...
27.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Përgjigja e munguar e qeverisë shqiptare ndaj kërcënimeve të qeverisë serbe me luftë dhe pushtim territoresh ka ardhur dje në Kuvend nga deputetët e opozitës. Deputeti i LIBRA-s Ben B...
27.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Ambasada amerikane shpallë “non grada” disa gjyqtarë dhe prokurorë, duke i hequr të drejtën e vizave. Ky vendim i SHBA-ve është sinjal i qartë se vetting-ut për gjyqtarët dhe prok...
26.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Kushdo që dëshiron të jetë pjesë e institucioneve që do të realizojnë Vetting-un, nga sot mund të aplikojë pranë Avokatit të Popullit. Por ndërsa të enjten hapet gara për njerëz...
25.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Gara e hapur tashmë në PD për kandidatët për deputetë ka nxitur një pjesë të madhe të deputetëve aktualë, por dhe atyre që aspirojnë të qenë pjesë e garës për deputet, të f...
24.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Thirrja që bën kreu demokrat Lulzim Basha ku fton qytetarët të japin mendimin e vet për kandidatët e Partisë Demokratike në këto zgjedhje, prej javësh është prezantuar nga politikan...
23.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Shqiptarët, po aq sa qeveritë e dy shteteve shqiptare, nuk janë përgatitur për të përballuar sfidat që kanë përpara dhe as për të qenë faktor në rajon. Në këtë mënyrë Albin K...
21.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Zbarkimi i trupës ndërkombëtare në Tiranë javën e ardhshme, të cilët do të kenë autoritet suprem në përzgjedhjen e strukturës së ardhshme të gjyqtarëve dhe prokurorëve ka rikth...
20.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Thirrja e dëshmitarëve për çështjen CEZ ka nisur të nxjerrë në sipërfaqe anën e padukshme të kësaj historie, ku të përfshirë janë shumë funksionarë të rëndësishëm të kës...
19.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Kaq ishte. Paqja mes shqiptarëve dhe serbëve e investuar gjatë këtyre 17 viteve është prishur. Përhumbja në deklarata raciste dhe marramendja nga dehja etnike i ka zënë të dy palët....
18.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Kur kanë mbetur dhe më pak se gjashtë muaj nga zgjedhjet parlamentare kreu demokrat krahas përgatitjeve për tu përballur dhëmbë për dhëmbë, do të përballet me dilemën e madhe; kë...
18.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Me daljen në skenë të ish-kryeministrit Sali Berisha dhe djali i tij Shkëlzeni se kanë pasur lidhje me persona që janë përfshirë me aferën e privatizimit të CEZ ka nisur një hetim i...
17.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Pas një paraditeje pozitive, ku arriti një marrëveshje së bashku me krerët e 24 partive opozitare për çështjen e reformës zgjedhore, kreu i PD-së Lulzim Basha në mbledhjen e grupit p...
15.01.2017
Pas “luftës” që i shpalli Kosova Serbisë duke dërguar forcat speciale në kufi, kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, përmes një konference të jashtëzakonshme për media, i është drejtuar ga...
15.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Deri mesditën e djeshme jo të gjithë ishin në dijeni të faktit që manastiri me rrota i dhuruar Serbisë nga Rusia ishte nisur për në Kosovë. I sajuar si një galeri ku “zbukurimi" m...
14.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Të dy partitë e mëdha, si PSja dhe PD-ja kanë kërkuar që afera e CEZ duhet zbardhur deri në fund, pasi, sipas tyre, ky është skandali më i madh financiar që ka njohur ndonjëherë ve...
12.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Situata në Ballkan nuk duket e qetë për shkak të acarimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, por dhe krizës së vazhdueshme në Maqedoni sidomos pas bashkimit të forcave shqip...
11.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Tre partitë kanë dhënë qëndrime diametralisht të kundra me njëra-tjetrën për reformën zgjedhore. Eksperti i çështjeve të reformës zgjedhore, Kristaq Kume ka analizuar propozimet e...
11.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, do të caktojë në mbledhjen e sotme masën e shpërblimit për të gjithë personat që do të angazhohen në procesin zgjedhor. Kryetarët dhe zv.kryetarët e...
09.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Partitë shqiptare në Maqedoni së fundmi kanë kërkuar si kusht për të hyrë në koalicionin e ri qeveritar, barazinë e plotë të statusit të tyre me atë të shumicës maqedonase, si e...
08.01.2017
Akademiku Rexhep Qosja ka reaguar për arrestimin e Ramush Haradinajt, duke thënë se ky veprim i Francës është pasojë e themelimit të Gjykatës Speciale nga politikanët servilë të Kosovës. Sipas tij...
08.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Zhvillimet e fundit në Maqedoni kanë kaluar çdo lloj parashikimi. Partitë shqiptare i kanë dhënë “shuplakë” të gjithë zërave skeptikë se shqiptarët nuk mund të bëhen ndonjëh...
07.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Partia Demokratike është në prag të ndezjes së motorëve. Krahas riorganizimit të partisë, ku kreu demokrat ka ndërmend të freskojë me “energji” të reja dhe nisjes së zbatimit t...
06.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Ora shënon 18:05. Në katin e fundit të 23 katëshit hyn kryetari i PD-së, Lulzim Basha. I takon me radhë. Vetëm pasi Basha takon të gjithë të pranishmit, në sallë futet ish-kryetari....
06.01.2017
Nga Isuf Kurtaj Edhe pse janë zhvilluar me qindra takime, janë nënshkruar me dhjetëra marrëveshje, plagët e luftës së Kosovës vazhdojnë edhe pas 18 vitesh për ish-luftëtarët e UÇK-së. Këto dit...
30.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Në fund të çdo viti bëhen bilancet, jepen dhe çmime në fusha të ndryshme. Nëse do të kishte çmim për institucione, këtë do ta meritonin KQZ-ja dhe Prokuroria e Përgjithshme. Surpr...
29.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Dy partitë më të mëdha nuk kanë vullnet për të mbyllur reformën zgjedhore. Kjo shihet nga qëndrimet që kanë mbajtur dy partitë që nga fillimi i këtij procesi dhe gjasat janë të ...
28.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Loja sapo ka filluar. Pas zbulimit të dy deputetëve dhe një kryebashkiaku me të kaluar kriminale, dhe 12 deputetë të tjerë të parlamentit dyshohen se kanë njollë në “biografi”. M...
27.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Komisioni Qendror i Zgjedhjeve këtë të martë do të vendosë për heqjen ose jo të mandatit të deputetëve, Dashamir Tahiri të PDIU-së, Shkëlqim Selami të Lëvizjes Socialiste për In...
26.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Në fund të janarit kreu demokrat Lulzim Basha do të bëjë servisin e paralajmëruar në parti. Lajmi se do të nisë zbatimi i projektit “Basha” për zgjedhjet parlamentare, ku në qend...
23.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Ligji që ndan gjyqtarin dhe prokurorin e mirë nga ai i keqi, të pastrin nga i korruptuari, dje u zhbllokua nga Gjykata Kushtetuese, por rruga që do të kalojë nuk duket të jetë e lehtë....
23.12.2016
Nga Isuf Kurtaj  Me 84 vota pro asnjë kundër dhe abstenim Kuvendi kaloi mbrëmë ligjin e Amnistisë. Janë 760 të burgosur që kanë kryer vepra të lehta penale dhe do të fitojnë lirinë nga ky ligj. K...
22.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Rikthehet fuqishëm “garda e vjetër” e Partisë Demokratike. “Këshilla” për të rritur përformancën me tonet të larta i dhanë kreut demokrat, Lulzim Basha, deputetët Astrit Pato...
21.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Ligji i dekriminalizimit skartoi dy deputetë dhe një kryetar bashkie. Prokuroria e Përgjithshme kërkoi zyrtarisht  heqjen e mandatit. Deklarata bombë e bërë nga Prokuroria e Përgjithsh...
20.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Të majtë dhe të djathtë kërkojnë interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Rama, për të sqaruar mos caktimin e datës për hapjen negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Evropia...
19.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Propozimet e dy partive më të mëdha për reformën zgjedhore janë gati identike edhe pse publikisht të dy partitë lëshojnë deklarata se ka mos dakordësi të mëdha. Në fund procesi do...
16.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Koncensionet abuzive, recetat fiktive, lënia pas dore e pacientëve në urgjenca... nuk janë vetëm refrene të stërdëgjuara nga shqiptarët. Teksa vijon të tregojë për denoncimet që ka...
15.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu shprehet se Parlamenti shqiptar ka nivelin më mediokër të këtyre 25 viteve demokraci. Për të “pastruar” tempullin e demokracisë nga ...
13.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Të gjithë po i gërryen meraku, se cili do të jetë fati i reformën në drejtësi pas “verdiktit” të (pa) qartë që dha Komisioni i Venecias për ligjin e Vetting-ut. Pas vendimit të...
12.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Partia Demokratike ka prekur pikiatën dhe këtë e pranoi dhe vetë kreu i ri i PD-së në 26 vjetorin e partisë, i cili për të evituar një tkurrje të mëtutjeshme të saj shpalli para de...
10.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Rritja e numrit të azilantëve shqiptarë dhe qëndrimi në mënyrë të paligjshëm në vendet e Bashkimit Europian mund t’i kushtojë Shqipërisë rikthimin e vizave. Përmes një propozim...
09.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Edhe pse jo zyrtarisht, beteja brenda PD-së për zgjedhjet e ardhshme parlamentare ka nisur egër. Nga “Qyteti Studenti”, duke folur me rastin e Ditës së Rinisë, kreu demokrat, i premto...
08.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Kanë kaluar 26 vjet nga dita kur një grup studentësh ishin më të vendosur se kurrë për të rrëzuar diktaturën komuniste, dhe ia dolën. Nga ajo ditë, përveç kujtimeve, pjesës më t...
08.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Kryetari i “Grupimi ‘90”, Bislim Ahmetaj në një intervistë për gazetën “Shekulli”, tha se studentët e dhjetorit ‘90 formalisht janë të përfaqësuar në disa nivele përfaq...
07.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Opozita dhe përfaqësuesit e zyrës së BE-së në Tiranë i rikthehen përpasjeve “të vjetra”. Përkthimi me gabime i ligjit që bën rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, i cili...
06.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Caktimi i datës së zgjedhjeve është shoqëruar gjithnjë me polemika mes palëve politike. Ndryshe nga herët e tjera, Presidenti i Republikës, pa u konsultuar më parë nga partitë polit...
04.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas kërcënimit të drejtpërdrejtë që bëri ministri grek i mbro jtjes nga pika kufitare me Shqipërinë, ngritjes së fla murit helenë dje në Kalanë e Himarës dhe parullës së shkrua...
03.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Shtohet lista e argumenteve se pse Gjykata Kushtetuese duhet ta shpallë si antiligjor ligjin që bën rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve. Ligji “Për statusin e prokurorëve dhe gj...
02.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Të panjohurës së përkthimit me gabime me (pa)dashje të ligjit të rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve, i shtohet dhe “largimi” misterioz nga Tirana i shefit të EURALIUS në...
01.12.2016
Nga Isuf Kurtaj Komisioni i Venecias ka një variant jo të saktë të përkthyer të ligjit të Vetting-ut. Ky ka qenë alarmi i dhënë nga opozita, e cila është vënë në lëvizje duke iu drejtuar zyrtar...
30.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryetari i Partisë Demokratike të Vlorës, Moisi Meminaj, deklaratën e kreut të opozitës për hapje të partisë e ka cilësuar si një luftë të re për listat e deputetëve për zgj...
29.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Në ditën më të rëndësishme të shqiptarëve, më 28 nëntor, komuna e Prizrenit krahas flamujve shqiptarë ka vendosur në rrugët e Prizrenit dhe flamuj turq, një veprim ky i bërë edh...
29.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Kushdo që ka pasur rastin të rreshtohet qoftë për disa ditë në lëvizjet për çlirimin e Kosovës, nuk rresht duke të hedhur dhunshëm në sy gjithçka për bëmat e tij në luftë, sik...
28.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Demokratët dështojnë me protestat e paralajmëruara se do të mbahen në dhjetor duke i shtyrë për në janar. Një muaj më parë, nënkryetari i Partisë Demokratike, Edmond Spaho, parala...
26.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Partia Demokratike jep alarmin se koncesioni i laboratorëve në spitale që po diskutohet në komisionin e shëndetësië rrezikon të ketë fatin e koncesionit të check up-it. Demokratët pa...
25.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Aktivisti Olti Zaka, është një prej protestuesve të dhunuar dje nga forcat “Shqiponja” gjatë protestës kundër importit të plehrave, në një intervistë për gazetën “Shekulli”...
24.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas dy “refuzimeve” të para që i ka bërë komisionit hetimor të çështjes CEZ, ish-kryeministri Sali Berisha mori pjesë në mbledhjen që zgjati më pak se gjysmë ore dhe ku e gjith...
22.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Byroja e Kuvendit përjashtoi nga punimet e Kuvendit të Shqipërisë deputetin Edi Paloka me 5 ditë, ndërsa deputetin Flamur Noka me 10 ditë. Burime brenda Byrosë së Kuvendit bën të dit...
21.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Sokol Olldashi, shumë nga miqtë e tij, e kanë kujtuar duke sjellë ndërmend kujtimet e bukura që kanë kaluar me të kur ishte gjallë, ndërsa shumë të tjerë e kanë “harruar” ose ...
21.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Samiti i diasporës është mbyllur mes shumë polemikave për mënyrën e organizimit dhe për protagonizmin e madh të politikanëve. Dhjetëra shoqata në të gjithë botën kanë refuzuar t...
19.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Disa javë pasi shkaktoi një “tërmet” me deklaratën e tij duke ia treguar udhën kryeministrit Edi Rama për qëndrimin që duhet të mbajë Shqipëria karshi raporteve të brendshme të...
18.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Seanca parlamentare e së enjtes i kishte të gjitha. Bllokim të foltores, replika të ashpra, të qeshura dhe në fund debate që përfunduan (për pak) në përleshje fizike mes deputetëve....
16.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Përplasjet mes qeverisë dhe presidencës reflektohen dhe në hartimin e buxhetit të shtetit. Përfaqësuesi i institucionit të Presidentit kërkoi dje në komisionin e Ligjeve që ti rritet...
15.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Çështja e shumëdiskutuar, ajo e “listave të hapura”nxjerr në pah mbështetësit dhe kundërshtarët e saj. Propozimi i “listave të hapura” është përkrahur nga partitë e vogla,...
13.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas prezantimit të romanit, “Ëndrra e doktorit”, në një intervistë për gazetën “Shekulli”, shkrimtari Besnik Mustafaj ka zbuluar disa nga “të fshehtat” e personazhit kontrov...
11.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryeministri Sali Berisha e ka mbajtur fjalën e dhënë para ligjvënësve demokrat në mbledhjen e grupit parlamentar dy javë më parë, ku kërkoi prej tyre që të ashpërsojnë gjuhë...
10.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Tritani Shehu, teksa analizon zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës u shpreh se Donald Trump, arriti të fitojë përballë rivales së tij Hillar...
09.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Partia Demokratike voton kundër propozimit për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në.  Shtatë deputetë shqiptarë dhe gjashtë europarlamentarë të Komiteti Parlamentar i Stabil...
08.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-numri një i diplomacisë shqiptare, Arian Starova, një ndjekës i politikës së jashtme dhe në mënyrë të veçantë i zgjedhjeve në SHBA ka analizuar dy kandidatët kryesorë për pr...
06.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Studiuesi dhe ish-deputeti i Partisë Socialiste Moikom Zeqo, theksoi se LIBRA e Ben Blushit nuk do të arrijë të ketë përfaqësues të saj në Parlament. Në një intervistë për gazetën...
05.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Përjashtimi nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike i deputetit Mhill Fufi, pasi shkeli vendimin e grupit, po shoqërohen me dilema dhe pikëpyetje të shumta. Pas takimit me përfaqësue...
03.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Strategjia e opozitës dhe skenari për seancën parlamentare merret në zotërim nga ish-kryeministri Sali Berisha. Në mbledhjen e djeshme të grupit parlamentar të PD-së, të zhvilluara me...
03.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Presidenti Bujar Nishani nuk tërhiqet, pavarësisht kontestimit të kryeministrit Edi Rama, duke përcaktuar 11 nëntorin si data ku do të mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare për të d...
02.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Deputeti i Partisë Socialiste, Paulin Sterkaj, e cilëson krejtësisht politik vendimin e Presidentit të Republikës për të mbledhur  Këshillin e Sigurisë Kombëtare për shkak të çës...
02.11.2016
Droga është shndërruar kryef jalë e ditës. Presidenti i Re publikës, Bujar Nishani, deklaroi dje se do të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare, lidhur me situatën e kanabisit në vend, që sipas t...
01.11.2016
Nga Isuf Kurtaj Numrit dy i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama, nuk e ka ‘gëlltitur’ dot qëndrimin e kryeministrit Edi Rama ku aludoi se LSI mund të shkojë djathtas. Duke iu përgjigjur dekl...
31.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Gara për kreun e Lëvizjes Socialiste për Integrim po bëhet gjithnjë e më interesante për shkak të deklaratave të guximshme që kanë dhënë kandidatët pretendentë për kreun e parti...
29.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Deputetja demokrate Albina Deda, ka thyer heshtjen duke u përfshirë në debatin për dekorimin e 82 martirëve të “Masakrës së Golemit” nga Presidenti i Republikës. Në një intervist...
28.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Dekorimi i martirëve të Masakrës së Matjanit në vitin 1943, ka shkaktuar reagime zinxhir të politikanëve dhe të historianëve, të cilët janë hedhur kundër vendimit të Presidentit t...
27.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Hedhja në diskutim e qëndrimit që duhet të mbajë grupi parlamentar i PD-së për protestat dhe për marrjen në votime në Komisione dhe në Parlament ka ndarë deputetët e opozitës. Ka ...
26.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Reforma në drejtësi ka ngecur në vend. Gjykata Kushtetuese mori dje një nga vendimet më të “guximshme” të saj, duke pezulluar ligjin që bën rivlerësimin e pasurive dhe kontrollin ...
25.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Ligji i shumëdebatuar i reformës në drejtësi, i njohur me emrin “Vetting”, i cili i hap rrugë verifikimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve kontestohet dhe nga Unioni i Gjyqtarëve. Kjo...
24.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Anëtari i Komisionit të Sigurisë, deputeti i PD-së, Asllan Dogjani jep alarmin se gjendja e sigurisë në vend nga bandat e drogës është në pikën më kritike. Në një intervistë për...
22.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Krahas kultivuesve dhe tregtarëve, përfitues “i madh” nga droga, edhe pse jo në vlera monetare, është opozita, e cila po e përdor si kartë për të goditur qeverinë. Prej ditësh kr...
21.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas debateve të ashpra që u zhvilluan në seancën plenare në Kuvend mes deputetëve të opozitës dhe shumicës për çështjen e maturantëve, në një intervistë për “Shekullin”, de...
20.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Dy vite pasi politikani Koço Kokëdhima propozoi amnisti për të akuzuarit për përdorimin e kanabis sativa, është rikthyer debati për këtë çështje. Në linjë me propozimin e Kokëdh...
19.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Ankesat që ka lëshuar Prishtina zyrtare për rolin paternalist, që sipas tyre ka marrë kryeministri Edi Rama në raport me Kosovën kanë zbarkuar në komisionin e politikës së jashtme. N...
18.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kreu i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu, duke folur për shtatë ligjet e reformës në drejtësi shpreh rezerva, si për mungesën e transparencës, ashtu edhe për mangësitë që mund ...
16.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Një ditë pas vendimit për rikthimin në Kuvend të ligjit që lejon importim e mbetjeve, presidenti Bujar Nishani del hapur pro referendumit. Kreu i shtetit nuk është ndaluar vetëm te vep...
13.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Kreu demokrat Lulzim Basha, ka kërkuar në mbledhjen e grupit parlamentar nga deputetët e tij që të kenë “vëth në vesh” katër porosi, mbi të cilat do të nisë dhe një aksion i ri...
12.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Një nga deputetët më të zëshëm në komision për ligjin e plehrave, ligjvënësi i PD-së, Kozma Dashi tregon të gjithë kalvarin nëpër të cilin ka kaluar ligji i importit të mbetjev...
11.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Gjyqtarët dhe prokurorët para se të futen në filtrin e përzgjedhjes, duhet të plotësojnë një mal të dhënash për veten dhe të afërmit e tyre për të vërtetuar rrugën ligjore se ...
09.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Në kulmin e debatit për fi nalizimin e Kodit Zgjedhor për zgjedhjet parlamentare të 2017, ish-kreu i KQZ-së, Kristaq Kume apeloi te dy - partitë e mëdha që të mos vijojnë të luajnë ...
08.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Përfaqësuesja e shoqërisë civile, Brizida Gjikondi flet për takimin konsultativ që zhvilluan me Presidentin e Republikës. Ajo tha se ndryshe nga Kryeministri që takon vetëm grupet e in...
08.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Kur presidentit të Republikës së Shqipërisë i ka mbetur më pak se një javë për t’u shprehur për ndryshimet ligjore që lejojnë ose jo importin e mbetjeve, Nishani ka zhvilluar një...
07.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Kërkesa e Partisë Demokratike e depozituar një javë më parë në Kuvend, për referendum popullor kundër ligjit për menaxhimin e integruar të mbetjeve, që pritet të marrë përgjigje ...
06.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas mbledhjes me dyer të mbyllura të grupit parlamentar të PDsë, deputetja Majlinda Bregu ka dalë nga “selia blu” së bashku me deputetin Eduard Selami, ku kanë qëndruar për disa mi...
05.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Baza e Partisë Socialiste në Kolonjë ka gati listën me katër kandidatët për bashkinë. Ndërkohë që kreu i PD-së, Lulzim Basha është nën presionin e aleatit të Partisë Agrare Amb...
04.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në vizitën zyrtare në Tiranë ka pasur një axhendë të ngjeshur, por edhe tejet të veçantë. Thaçi i dorëzoi medaljen “Urdhri i Pavarësisë”, ...
03.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Debati për ligjin e “Mbetjeve” që ka ngjallur reaksion të madh qytetarë vijon të mbetet preokupim kryesor për kryeministrin Edi Rama. Dhe në rubrikën javore të kësaj fundjave të ...
01.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Tri ditë pasi forcat politike bën propozimet e tyre për ndërhyrjet e nevojshme në Kodin Zgjedhor, të cilat nëse do të miratohen do të shkohet në zgjedhjet e vitit 2017, ekspertë të ...
01.10.2016
Nga Isuf Kurtaj Studiuesi dhe shkrimtari Moikom Zeqo, pjesë e këshillit të të Urtëve në PS, një intervistë për gazetën “Shekulli”-n e ka quajtur të papranueshëm vendimin e maxhorancës së majt...
30.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Fatos Hoxha i është bashkuar listës  së zërave kritikë, që kërkojnë ndryshim  të mënyrës së drejtimit të partisë. Në një intervistë për...
29.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Ligji i mbetjeve ka ndarë dje në dysh grupin parlamentar të Partisë Demokratike. Në mbledhjen e djeshme me dyer të mbyllura, kreu demokrat Lulzim Basha u ka kërkuar ligjvënësve që ta ...
25.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Njëqind e katër deputetë kanë deklaruar se kanë të ardhu ra nga paga dhe shpërblime të punës vetëm për funk sionin e deputetit, ndër- - - sa pjesa tjetër kanë dhe të ardhura nga ...
25.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Përmes një hulumtimi që ka bërë “Open Data Albania” referuar të dhënave nga deklarimi dhe kontrolli pub lik i pasurive, janë zbuluar të - ardhurat sipas deklarimeve të ministrave,...
24.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryeministri Sali Berisha akuzoi dje ministrin e Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri se ka nënshkruar një aferë korruptive në Kaskadën e Drinit, pa respektuar asnjë dispozitë...
23.09.2016
Isuf Kurtaj Drejtuesja e organizatës së të drejtave të njeriut, Yllka Ida, një nga protagonistet e protestës së plehrave të organizuar ndër vite, gjatë protestës së djeshme para parlamentit rrëfen...
22.09.2016
Nga Isuf Kurtaj “Në seancën e fundit në Parlament kanë  folur vetëm Flamur Noka dhe Alban  Zeneli”. Kështu e ka nisur mbledhjen  me dyer të mbyllura të grupit, kreu  demokrat Lulzim Basha, ku k...
22.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Humbja në bashkinë e Dibrës ka rikthyer në PD kritikat e “vjetra” për mënyrën e drejtimit të lidershipit të ri të partisë. Një pjesë e deputetëve në mbledhjet e grupit parlam...
21.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Komisioni i Sigurisë Kombëtare mes debateve të shumta votoi ndryshimet dhe kaloi për në seancë plenare projektligjin e shumëdebatuar për masat shtesë, i njohur ndryshe si ligji i kamer...
20.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Një nga debatet në të gjatë dhe më forta të zhvilluara në Komisionin e Posaçëm për reformën në drejtësi është ai i datës 22 gusht, ku eksperti i EURALIUS-it, Rainer Deville dhe ...
19.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Pavarësisht humbjes së thellë në bashkinë e Dibrës dhe kritikave që janë lëshuar së fundi ndaj lidershipit të PD-së në mbledhjen e grupit parlamentar, kreu i grupit parlamentar të...
19.09.2016
Isuf Kurtaj Në debatet për çështjen e “hashashit” janë përfshirë dhe partnerët e koalicionit qeverisës. Kreu i Kuvendit Ilir Meta, nga Korça, duke komentuar avionin e rënë në Ishëm, tha se po...
17.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Kryetari i LZHK-së Dashamir Shehu, duke komentuar momentet që po kalon Partia Demokratike pas humbjes në bashkinë e Dibrës dhe lumit të kritikave që u hodhën në mbledhjen e grupit parl...
15.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Vetëm dy ditë pas disfatës në bashkinë e Dibrës, deputetë të Partisë Demokratike, Eduard Selami, Majlinda Bregu, Arben Imami dhe Roland Keta kanë shpërthyer në mbledhjen e grupit pa...
14.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Kultivimi i bimëve narkotike ka dominuar dje debatet mes maxhorancës dhe opozitës në Komisionin Parlamentar të Ligjeve dhe atij të Sigurisë. Deputeti Flamur Noka, që u angazhuan në bet...
13.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-Kryetari i KQZ-së, Kristaq Kume, duke komentuar zgjedhjet në Dibër tha se më shumë se sa një garë mes kandidatëve ishte një garë dhe një test mes forcave politike para zgjedhjeve...
12.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Procesi i djeshëm i votimit në Dibër nuk ka arritur të rrëzojë perceptimin që kanë krijuar shqiptarët për zgjedhjet. As dhe në një bashki të vogël, siç është Dibra, Shqipëria ...
12.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Ende pa nisur numërimi i votave, si Partia Demokratike ashtu dhe Partia Socialiste shpallin fitoren e kandidatit të tyre. Përfaqësuesit e të dy selive të partive më të mëdha, të zbark...
10.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Ekspertja e fushës së arsimit, Edlira Gjoni, në një intervistë për “Shekulli”-n sqaron të gjithë tymnajën që ka sjellë formula e re e aplikimit nga maturantët për në unive...
10.09.2016
Nga Isuf Kurtaj E diela e nesërme do të jetë një test si për opozitën, e cila do të provojë programin e ri të kreut të PD-së, Lulzim Basha dhe ekipit të tij, ashtu dhe për shumicën, e cila do të...
09.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Raporti i “Transparency International”për Shqipërinë nxjerr në pah të meta të mëdha në të gjitha hallkat e shtetit dhe të shoqërisë shqiptare. Kritika të ashpra, i bën studimi...
08.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu në një fjalimin e mbajtur në një konferencë mbi luftën kundër krimit të organizuar ndërkombëtar, deklaron se situata në S...
08.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Me dhe pa çadra në duar nën qiellin gri. Disa të zhurmshëm para kamerave, ndërsa pjesa tjetër më e qetë. Një grup maturantësh protestuan dje para Kryeministrisë për padrejtësinë,...
07.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Debatet mes opozitës dhe maxhorancës për kultivimin e hashashit janë zhvendosur nga selitë e partive te mbledhja e Komisionit të Ligjeve. Deputetët e opozitës, Eduard Halimi dhe Oerd By...
06.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Sa më shumë afrohet dita e zgjedhjeve në Dibër, aq më tepër rritet presioni dhe përplasja ndërmjet socialistëve dhe demokratëve. Demokratët shpallën iniciativën më të re atë të...
04.09.2016
  Nga Isuf kurtaj Kryetari i PSD-së, Skënder Gjinushi, në një intervistë për “Shekulli”-n, dorëheqjen e ministrit Haxhinasto si argument për t’i sjellë impulse të reja si Qeverisë nuk ...
03.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Premtimi se në shtator do të ketë “impulse të reja” në qeveri është mbajtur nga Lëvizja Socialiste për Integrim. Ka qenë Edmond Haxhinasto, nga LSI, i cili ka paraqitur dje kryemi...
02.09.2016
Nga Isuf Kurtaj Fushata zgjedhore në bashkinë e Dibrës nga arenë përplasjesh mes mazhorancës dhe opozitës për manipulim të zgjedhjeve, kthehet në kallëzime në prokurori për vjedhje votash. Partia ...
16.08.2016
Isuf Kurtaj Partia Demokratike nis fushatën në Dibër e përçarë. Konfirmimi ka ardhur nga i deleguari i shtabit elektoral, deputeti Edi Paloka dhe është pranuar nga ish-kryetari i degës së PD-së Dib...
15.08.2016
Isuf Kurtaj Mazhoranca përcaktoi dje kandidaturën për kryebashkiak të Dibrës, mjekun 48-vjeçar, Muharrem Rama. Në një intervistë për “Shekullin” ai tregon arsyet pse do të dalë fitues përball...
14.08.2016
Nga Isuf Kurtaj Një ditë pasi Sali Berisha deklaroi se kunati i Fatmir Xhafës, Sokol Berberi, aktualisht anëtar i Gjykatës Kushtetuese, është emëruar paraprakisht gjyqtar në Gjykatën Europiane të t...
13.08.2016
Nga Isuf Kurtaj Kandidati i PD-së për bashkinë e Dibrës, Sherefedin Shehu, në një intervistë për gazetën “Shekulli”, flet për arsyet pse sakrifikoi mandatin e deputetit për të garuar për kreun...
11.08.2016
Nga Isuf Kurtaj Sot bëhen 15 ditë nga data kur Presidenti i Republikës dekretoi ndryshimet kushtetuese që Kuvendi miratoi në unanimitet në orën e parë të 22 korrikut. Pra duke filluar që nga dita e s...
10.08.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas Fatmir Mediut të Partisë Repub likane dhe Kresh nik Spahiut të AK- së, edhe Agron Duka - - i Partisë Agrare Ambientaliste mbështet kërkesën e PD-së për një qeveri teknike. Pas ta...
06.08.2016
Nga Isuf Kurtaj Drejtues të seksioneve në fshatrat e Himarës janë zgjedhur persona që nuk janë pjesë e strukturave zyrtare të PD-së dhe për këtë ka nisur një konflikt i hapur mes degës së PD-së...
04.08.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-Kreu i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu, njëkohësisht një nga hartuesit e ligjit themeltar të shtetit, deklaroi në një intervistë për gazetën “Shekulli”, se shtatë projektli...
03.08.2016
Nga Isuf Kurtaj Përmes një konference aspak të zakonshme, kryetari i Kuvendit Ilir Meta, i ka dhënë fund hamendësimeve që kanë qarkulluar këto ditë në media për krijimin e një qeverie teknike. Kry...
02.08.2016
Nga Isuf Kurtaj Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka drekuar dje në mesditë me dy nga emrat e rëndësishëm të Partisë Socialiste, ish-presidentin Rexhep Meidani dhe ish-deputetin Koço Kokëdhima. Edhe pse ...
01.08.2016
Isuf Kurtaj Ekspertët e opozitës e kanë gati oponencën për disa dispozita të ligjit që kanë të bëjnë me kontrollin e figurës së gjyqtarëve dhe prokurorëve. Ata kanë vlerësuar në brendësi pro...
30.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka verifikuar formularët e vetëdeklarimit për deputetët dhe kryetarët e bashkive në kuadër të ligjit dekriminalizimit. Pas verifikimit nga KQZ-ja të proj...
29.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Avokati nga Kosova Tomë Gashi, duke komentuar për “Shekullin” rolin e ndërkombëtarëve në procesin e reformës në drejtësi në Shqipëri sjell shembullin e Kosovës, ku thotë se pan...
28.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas paqes 6 ditore, përfaqësuesit e shumicës dhe opozitës në Komisionin e Posaçëm të Reformës në Drejtësi i janë rikthyer avazit të vjetër me akuza të ndërsjella. Përlasja mes ...
24.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Prej shtatorit 2016 dhe deri në fund të vitit, qytetarëve dhe bizneseve u jepet mundësia që të aplikojnë për të rivlerësuar pronën e tyre, duke përfshirë edhe pronat e pahi...
22.07.2016
Isuf Kurtaj  Kaq ishte. Sot shqiptarët do ta pinë në kafen e mëngjesit pa kokëçarjen e madhe se cili do të jetë propozimi i radhës për reformën në drejtësi. Me 140 deputetë të pranishëm në sa...
21.07.2016
Isuf Kurtaj Marrëveshja politike e konsensusit për reformën në drejtësi, e arritur me mund gjatë ditës së djeshme është prishur në mbrëmje. Krijimi i dy institucioneve të reja: Këshilli i Lartë ...
20.07.2016
Isuf Kurtaj Filmi i maratonës së reformës në drejtësi i nisur një vit më parë nuk ka ndërmend të përfundojë deri në minutën e fundit. Edhe pse palët janë afër një marrëveshje konsensuale, s...
19.07.2016
Isuf Kurtaj Takimi mes kryetarëve të tre partive kryesore në vend, ka dhënë shpresë se reforma në drejtësi mund të (mos)  kalojë me konsensusin e të gjithë palëve. Ka qenë kryetari i opozitës, ...
16.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Kur kanë mbetur dhe gjashtë ditë nga miratimi ose mosmiratimi i reformës në drejtësi, propozimin e ri të PD-së për të ridhënë më shumë kompetenca të huajve në operacionin monito...
15.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Vazhdon të intensifikohet presioni ndërkombëtar drejtuar deputetëve shqiptarë për të votuar individualisht reformën në drejtësi. Afrimi i afatit të fundit që ka politika javën e ar...
14.07.2016
Nga Isuf Kurtaj  Tre ditë pas propozimit hibrid të SHBA-ve dhe BE-së për rolin që duhet të kenë ndërkombëtarët në çështjen e vetting-ut Partia Demokratike ka publikuar propozimin e saj, i cili bi...
13.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Detektorët në dy hyrjet oborrit të pasmë të selisë rozë dhe rojet që të kontrollonin, të merrnin dhe pastaj të jepnin sendet, mirëprisnin vëngër të ftuarit në 25-vjetorin e them...
12.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Në paketën që SHBA ka propozuar për reformën në drejtësi, parashikohet që të huajt të monitorojnë përzgjedhjen e komisionerëve për Vetingun duke pasur të drejtë që të skualifi...
10.07.2016
Nga Isuf Kurtaj  Ish-kryetari i PD-së, Tritan Shehu, duke komentuar vizitën e Nuland në Tiranë, për “Shekulli” shprehet se PD e vlerëson rolin e SHBA-së në procesin e reformës në drejtësi. Ai s...
10.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Duke parë që palët politike në vend po “luajnë” vazhdimisht nga qëndrimet e tyre dhe nuk po gjejnë dot konsensusin, sot do të mbërrijë për një vizitë disa orëshe në Tiranë, ...
09.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Opozita ka bërë publike propozimin për formulën e kompromisit për reformën në drejtësi, që sipas saj zgjidh plotësisht përzgjedhjen e 12 anëtarëve të komisionerëve të vettingut....
08.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Edhe pse opozita ka hequr dorë nga vendet e rezervuara dhe ka propozuar një formulë të re për daljen nga kllapia, duke se palët e kanë gati të pamundur të gjejnë ujdinë për të votu...
06.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Partia Demokratike nuk ka arritur të organizojë zgjedhjen e kryetarëve dhe strukturave në 35 degët brenda afateve të paralajmëruara. Në urdhrin që kreu demokrat Lulzim Basha pati lësh...
05.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Listës së gjatë të presionit mbi politikën shqiptare të për faqësuesve të diplomacive të huaja në vendin tonë, tashmë i është shtuar dhe ushtruesi i - detyrës pranë zyrës së ...
04.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Kulla e Sali Berishës në Viçidol është shndërruar në një destinacion, të paktën për demokratët. Pjesë e pelegrinazhit në Viçidol janë bërë dhe ligjvënës të djathtë. Depute...
01.07.2016
Nga Isuf Kurtaj Si kurrë më parë në Parlamentin e Shqipërisë është futur një dokument i rëndësishëm në sallën e seancave plenare “pa dijeninë” e deputetëve. Dokumenti i cili këtë të enjt...
30.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Kreu i Komisionit për Çështjet Europiane në Bundestag, Gunther Krichbaum, duke folur për reformën në drejtësi deklaroi dje se nëse nuk gjendet kompromisi mes palëve, reforma nuk jep r...
29.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Komisioni i reformës në drejtësi dje ka publikuar projektligjin për organizimin dhe funksionimin e institucioneve që do të luftojnë korrupsionin dhe krimin e organizuar. Në draftin e pu...
29.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Dita e (mos)votimit të draftit të reformës në drejtësi në Kuvend po afron. Edhe pse po bëhet çdo lloj përpjekje e mundshme nga aktorë të ndryshëm që të (mos) arrihet konsensusi p...
28.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Nëse mazhoranca është ende në kërkim formulës magjike për të siguruar votat e duhura për miratimin e reformës në drejtësi, brenda datës 21 korrik, në rast të dështimit, ajo zgji...
27.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Përplasjet e pandërprera mes shumicës dhe opozitës për draftin e ndryshimeve kushtetuese kanë krijuar terren për diskutime dhe zhvillime të reja. Bllokimi i krijuar nga pika ‘88’ e ...
26.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Teksa jemi në afatet e fundit të miratimit të Reformës në Drejtësi, zërat për të mos e pranuar paketën e ndryshimeve kushtetuese, siç e ka propozuar komisioni i posaçëm parlamentar...
25.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Shumica ka planifikuar që projektligji për reformën në drejtësi të kopsitet në Kuvend me datën 21 korrik, duke e përfshirë në kalendarin e punimeve tre javore. Të enjten e datës 30...
24.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Brenda një seance plenare ish-kryeministri Sali Berisha është në gjendje të dalë kundër të gjithëve, madje edhe kundër vetes. Dje në Parlament po flitej për reformën në drejtësi ...
23.06.2016
Nga  Isuf Kurtaj Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të verifikojë të premten formularin e vetëdeklarimit të deputetit të PDIU-së Dashamir Tahiri në kuadër të ligjit të Dekriminalizimit. KQZ në një...
23.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Mazhoranca dhe opozita kanë thelluar mosmarrëveshjen e tyre politike për reformën në drejtësi me një tjetër çështje që ka të bëjë nenin 77 të Rregullores së Kuvendit, i cili pë...
22.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Shumica është e vendosur që reforma në drejtësi të miratohet në Kuvend brenda këtij sesioni plenar. Hapin e radhës për miratimin e ndryshimeve në Kushtetutë e ka hedhur grupi parlam...
21.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Ka shkuar dëm përpjekja dyjavëshe e faktorit ndërkombëtar dhe konsultimet e grupeve të interesit për të shtyrë palët politike drejt konsensusit. Mesa duket PD-ja nuk ka ndërmend të ...
19.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Kur koha e afateve për të përmbyllur reformën me konsensus po mbaron, opozita ka radikalizuar tonet, duke paralajmëruar veprime të ashpra në Parlament, dhe jashtë tij, në rast të mira...
18.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu, saktësoi se partitë politike pa gjetur konsensusin për reformën në drejtësi nuk duhet ta dërgojnë në Kuvend për ta miratuar atë. Si...
17.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Presioni ndaj deputetëve demokratë për të miratuar reformën nga ndërkombëtarët sa vjen dhe rritet. “Furisë” së deklaratave, ku i bëhet thirrje PD-së për të votuar reformën n...
16.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Partia Demokratike nuk ka qenë ndonjëherë në pozicion më të pafavorshëm. Tashmë që drafti kushtetues i reformës në drejtësi ka marrë rrugën procedurale drejt votimit në parlament...
15.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Është kopsitur dje drafti i reformës në drejtësi. Në mbledhjen e komisionit të posaçëm, anëtarët e shumicës miratuan në mënyrë përfundimtare draftin duke bërë ndryshimet kusht...
14.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas rinisjes së negociatave për reformën në drejtësi janë shtuar shanset që palët të dalin me një draft të përbashkët. Pas ripërpilimit të draftit, sot do të mblidhet Komisioni ...
12.06.2016
Nga  Isuf Kurtaj Mazhoranca dhe opozita ka dhënë sinjale se ja në të gatshme t’i rik thehen negociatave për ta përmbyllur re- - - formën në drejtësi me kompromisin e të gjithë palëve. Kryetari i...
11.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Është mbyllur (jo) pa shumë zhurmë debati për vendosjen e kalendarin trejavor të punimeve të Kuvendit. Është dashur një reagim i kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, i cili doli para me...
10.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Mazhoranca nuk i ka rezistuar apelit të ndërkombëtarëve për të çuar me urgjencë në Kuvend për të miratuar reformën në drejtësi, me apo pa opozitën,. Edhe pse ende nuk është arr...
09.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Derisa Lulzim Basha po kujdesej dje në mesditë të ndreqte raportet e “prishura” më diplomatët e BE-së në Tiranë, në mënyrë krejt surprizë, ambasada amerikane në Tiranë dhe Del...
08.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Mbledhja jashtë radhe e grupit parlamentar të PD-së, ka prodhuar episode jo të zakonshme. Kryetari i PD-së, ishkryetari dhe pjesa më e madhe e deputetëve, qëndrimet e fundit të përfa...
07.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-numri një i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu, vendimin e zbardhur të Gjykatës Kushtetuese për ndërprerjen e mandatit të deputetit Koço Kokëdhima, e cilësoi më shumë një leksio...
07.06.2016
Nga Isuf Kurtaj E gjithë përpjekja disa javore për të ulur në një tryezë kryetarin e PD-së, Lulzim Basha, me kryeministrin Edi Rama, për t’u dakorduar për reformën në drejtësi ka shkuar dëm. Ed...
06.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Një ditë para takimit të shumëpritur të dy politikanëve që kanë në dorë “fatin” e shqiptarëve, presioni mbi dy forcat politike është i madh. Dy kabinetet, ai i kryeministrit Ed...
04.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Nëse për dy takimet e para të qeverive rezervat kanë qenë jo të pakta, shpesh dhe me të drejtë, pasi më shumë se sa dy shteteve, mbledhjet i kanë shërbyer kabineteve të dy vendeve ...
04.06.2016
Nga Isuf Kurtaj  Plot 43 parti të vogla parlamentare dhe joparlamentare i kanë dorëzuar kreut të Kuvendit, Ilir Meta një draft- propozim me ndryshime në kuadër të reformës zgjedhore. Drafti është p...
03.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Presioni i faktorit ndërkombëtar ndaj klasës politike shqiptare, e veçmas ndaj opozitës për të mbyllur brenda qershorit reformën në drejtësi, dje ka prekur kulmin. Në sinkron të plo...
02.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Beteja politike mes PS-së dhe PD-së, pas bërjes publike të emrave me të kaluar problematike, është ashpërsuar edhe më shumë pas dorëheqjes së kryebashkiakut të Kavajës, Elvis Rros...
01.06.2016
Nga Isuf Kurtaj Arjan Starova, ish-zv/Ministër i Mbrojtjes dhe President i Këshillit Atlantik të Shqipërisë, duke bërë një përmbledhje të punimeve të Asamblesë së NATO-s, të organizuar në Tiran...
31.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas bërjes publike të formularëve të vetëdeklarimit të deputetëve, lidhur me dekriminalizimin, një nga deputetët me “probleme” më të mëdha me të dhënat personale ka rezultuar ...
21.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi të publikojë formularët e plotësuar nga zyrtarët që janë subjekt i ligjit të dekriminalizimit. Nga të dhënat, rezulton se kreu i Bashkisë së K...
20.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Asnjë nuk do ta mendonte se do të vinte një ditë që demokratët do të dilnin në mbrojtje të deputeti Ben Blushi. Por ja që vlen shprehja: kurrë mos thuaj kurrë. Ka mjaftuar që deput...
19.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Kur në tryezën e reformës në drejtësi po kopsiteshin pikat e fundit që ndanin palët, Partia Demokratike, në mënyrë krejt surprizë, ka bërë publike propozimet e saj të përmbledhur...
19.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Nuk ndodh shpesh që kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror të merret në pyetje, aq më tepër për çështje me interes siç është ajo e “përgjimit”. Prandaj që pa nisur rrëfimi i ...
18.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Votim dhe numërim elektronik. Këto janë vetëm disa nga pikat e platformës që demokratët kanë prezantuar dje në Komisionin e Reformës zgjedhore. Demokratët janë shprehur se pa përdo...
18.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Ekzistenca e pajisjes së paligjshme të përgjimit në Policinë e Shtetit, e cila ka futur palët në sherr e ka zanafillën nga qeveria “Berisha”. Një dokument i bërë publik, tregon s...
17.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Ekzistenca e pajisjes përgjuese në ambientet e Policisë së Shtetit ka nxitur debate të forta mes ligjvënësve në mbledhjen e Komisionit të Sigurisë Kombëtare. Edhe pse çështja e pë...
16.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Teksa mbajtja e zgjedhjeve në 35 degë, pas vendimit të PD-së, vijon të mbajë të ndarë kryesinë në dy pjesë, në terren duhet se kanë nisur punimet nga grupet e punës për të nisur...
16.05.2016
Prefektja e qarkut të Dibrës, Donika Hysenaj, do të jetë kandidatja e “Rilindjes” për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarin e Dibrës. Hysenaj ka reaguar ashpër ndaj skandalit seksual të kryebash...
14.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiut, është shprehur i bindur se ligji i dekriminalizimit do të bëhet objekt shqyrtimi në veprimtarinë gjyqësore, pasi, sipas tij, ka shumë...
12.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Takimi i shumëpërfolur i ambasadorëve, Donald Lu dhe Romana Vlahutin me grupin parlamentar të Partisë Demokratike në selinë blu (nuk) ka dhënë rezultatet e pritshme. Të dy palët kan...
11.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Më shumë se kushdo, nga drafti i miratuar në parim nga palët, dy ditë më parë, po fërkojnë duart gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar. Neni i fundit i këtij drafti do të shërbej...
10.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Mbledhja jashtë radhe e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike është shoqëruar me debate të forta për Reformën në Drejtësi dhe praninë e ambasadorëve në mbledhjet e grupit parl...
08.05.2016
Nga Isuf Kurtaj isufkurtaj@shekulli.com.al Partia Demokratike ka bërë publik qëndrimin e saj në lidhje me ndryshimet e draftit për reformën në Drejtësi, ku vijon të mos heqë dorë nga zgjedhja e fun...
06.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Anulimi i mbledhjes së tre grupeve parlamentare të partive kryesore, e planifikuar të mbahet këtë të premte (sot) ku të pranishëm do të ishin “kumbarët” e reformës në drejtësi,...
04.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Është dashur prania dhe ndërhyrja e ambasadorit amerikan, Donald Lu, dhe ambasadores së Bashkimit Europian, Romana Vlahutin, në mbledhjen e Komisionit të Reformës në Drejtësi, që të ...
04.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas refuzimit që kryedemokrati, Lulzim Basha, u ka bërë krerëve të disa degëve të Partisë Demokratike për të sqaruar vendimin për mbajtjen e zgjedhjeve në 35 degë, kreu i njësisë...
03.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas vendimit të kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha për të bërë zgjedhje në disa nga degët e PD-së në Tiranë dhe rrethe, kanë ardhur largimi i parë, por dhe janë shtuar...
01.05.2016
Nga Isuf Kurtaj Kryetarët e 35 degëve të Partisë Demokratike dhe strukturave drejtuese të tyre do të përfshihen në procesin e rizgjedhjes së tyre. Vendimi që doli nga mbledhja e Kryesisë së PDsë, ...
28.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Riorganizimi i strukturave të Partisë Demokratike në bazë ka nisur më herët se sa pritej dhe me ndryshime radikale. Kryedemokrati Lulzim Basha, ka përcaktuar dhe drejtuesit e rinj në t...
27.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Ekspertët e dy strukturave ndërkombëtare, EURALIUS dhe OPDAT i kanë drejtuar komisionit të reformës në drejtësi propozimet e tyre për draftin përfundimtar ku bie në sy mbështetja to...
26.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Në mbledhjen e djeshme të grupit parlamentar socialist çështja e përjashtimit 10 ditor të Sali Berishës nga Kuvendi, ka ngjallur debate. Shkak i përplasjeve në grupin e PS-së ka qenë...
24.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Asambleja Kombëtare votoi kryesinë e re të Partisë Socialiste ka shkuar ashtu siç e kishte parashikuar kryesocialisti Edi Rama. Ai ka zgjedhur ekipin e tij me të cilët do të udhëheqë ...
23.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryeministri Sali Berisha, nuk zmbrapset kollaj për vendimet që merr dhe deklaratat që lëshon. Kryeneçësia e tij për të mos hequr dorë dhe kur deklaratat e tij provokojnë “luft...
22.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Çështja “Shullazi” ka marrë kohën më të madhe të diskutimeve dje në seancën e djeshme plenare. Kryeministri Edi Rama, duke u ndalur te vizita e fundit në SHBA, theksoi se, në Sht...
22.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryeministri Sali Berisha, nga salla plenare e Parlamentit me deklaratat e tij i ka “mrekulluar” jo rrallë herë shqiptarët. Por nëse deri dje “perlat” që ai nxirrte nga goja ...
21.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas heshtjes disajavore në mbledhjet e grupit parlamentar, “zonja e hekurt” e PD-së, deputetja Jozefina Topalli, rikthehet në rolin e saj të natyrshëm, duke ngritur zërin para kreut d...
19.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Grupi parlamentar socialist ka vendosur dje që të shtunën të mblidhet Asambleja e re Kombëtare për të bërë zgjedhjen e sekretariatit, përfshi këtu sekretarin e përgjithshëm, si dhe...
18.04.2016
Nga  Isuf Kurtaj Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, duke folur garën në universitete tha se maxhoranca dëshiron t’i shndërrojë fakultetet në vatra të punësimit të militantëve partiak...
16.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Rikthimi i Partisë Demokratike në Komisionin e Posaçëm për reformën në drejtësi ka dhënë rezultatet e para. Në tryezën që zgjati dje mbi pesë orë, palët kanë rënë dakord për...
15.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Kreu i Partisë Lëvizja e Legalitetit, Sulejman Gjana, duke komentuar takimin që aleatët e djathtë zhvilluan me Bashën, sqaroi çfarë është diskutuar në mbledhjen me dyer të mbyllura....
15.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Çështja e shumëpërfolur “CEZ” do të hetohet përmes dy komisioneve parlamentare. Njëri nga komisionet do të hetojë procedurat e firmosjes së kontratës së privatizimit nga fillimi...
14.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Byroja e Kuvendit ka ndëshkuar me mosmarrje pjesë në Kuvend tre deputetë të Partisë Demokratike dhe një të Partisë Socialiste. Në këtë mënyrë, Byroja vendosi masën disiplinore t...
13.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Kreu i Partisë i Ballit Kombëtar, Adriatik Alimadhi, aleat i koalicionit të djathtë në opozitë, dy ditë pas takimit që Basha zhvilloi me krerët e aleatëve, ka komentuar qëndrimet e m...
12.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Edhe pse tryeza e krerëve të djathtë, e thirrur nga kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ku pjesë e diskutimeve është edhe një ndërhyrje në sistemin zgjedhor, ka zgjatur më shum...
10.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Rezultatet e referendumit të Partisë Socialiste treguan se kryeministri Edi Rama vijon të gëzojë simpatinë e socialistëve. Shumica dërrmuese e bazës socialiste, përmes referendumit, ...
09.04.2016
Isuf Kurtaj Heshtja mediatike nga drejtuesit e PS-së për referendumin është thyer vetëm një ditë para mbajtjes së referendumit. Drejtuesit e PS-së, kanë ftuar dje socialistët që t’i përgjigjen r...
08.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Kuvendi i Shqipërisë iu rikthye dje skenave të shëmtuara dhe tensionit. Kryetari i Grupit të PD-së, Edi Paloka ka tentuar të godasë deputetin socialist Erion Braçe, pas replikave me fj...
08.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Ermal Hykën, mezi e shkëputim nga familjarët që janë zhytur në dhimbje dhe lotë. Është kushëriri i togerit Donald Hoxha, që humbi jetën pas rënies së helikopterit në liqenin e Sh...
07.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Thirrja për dialog të nivelit të lartë politik që të mbyllen dy prej çështjeve më të debatueshme përmes “lojës” me ftesa të hapura dhe qëndrimi që duhet të mbajë PD-ja pas ...
06.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, teksa ka rrëfyer përpara anëtarëve të Komisionit të Jashtëm parlamentar rezultatet e vizitës së tij zyrtare në Greqi, është përplasur me kryeta...
05.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Mazhoranca rrëzoi dje nismën e Partisë Demokratike për të ndryshuar ligjin e komisioneve hetimore, që është edhe një nga tre kushtet për rikthimin e marrëdhënieve normale me parlame...
03.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Maqo Lakrori, përpiluesi i njërës prej platformave që u prezantuan në Kongresin e PS-së, mbajtur pak ditë më parë, ka komentuar atë që prodhoi Kongresi, statutin ri dhe debatet që p...
01.04.2016
Nga Isuf Kurtaj Prej dy ditësh, 13 të burgosurit e PD-së janë kryefjala dhe epiqendra në “selinë blu”. Këto ditë, atyre u kanë mjaftuar për t’i mbushur mendjen vetes, se për partinë jo tri di...
31.03.2016
Isuf Kurtaj Mbledhja e grupit parlamentar e Partisë Demokratike, edhe pse nuk ka zgjatur shumë, ka prodhuar debate për disa nga çështjet e shtruara për diskutim. Mbledhja e djeshme është zhvilluar pas ...
30.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Policia i kërkoi dje Prokurorisë së Përgjithshme që të nisë hetimet për 9 deputetë të Partisë Demokratike me argumentin se organizuan tubim të paligjshëm, kundërshtuan policinë, ...
29.03.2016
Isuf Kurtaj E kanë nisur me shtyrje, fyerje dhe e kanë përfunduar me grushte dhe thonj në drejtim të policëve. Ndërkohë që gjatë përplasjeve kanë dalë në “shesh” armët që mbanin në brez. K...
28.03.2016
Deputeti Agron Duka është larguar nga Partia Republikane, duke marrë drejtimin e Partisë Agrare Ambientaliste, të Lufter Xhuvelit. Në një intervistë për gazetën “Shekulli”, Agron Duka ka treguar në...
28.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Dy ditë më parë, ish-truproja Izet Haxhia, akuzoi Sali Berishën se ka tentuar që të vrasë Aleksandër Meksin në vitin 1992. Ish-Kryeministri Aleksandër Meksi tha ka ngelur i tronditur ...
26.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu, zvarritjen reformës në këtë fazë vendimtare e quan një “luftë” politike të tekave të opozitës dhe të maxhorancës. Krijimi i Pr...
24.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Kanë mjaftuar vetëm disa minuta për të zgjidhur hendekun e madh mes qëndrimeve të opozitës dhe maxhorancës për reformën në drejtësi. Që në fillim të mbledhjes së parë të Komis...
23.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Tritan Shehu, duke komentuar 24-vjetorin e ardhjes së PD-së në pushtet, ka treguar për vështirësitë që ka pasur e djathta në atë kohë për të qe...
23.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Shumë shqiptarë që jetojnë në Bruksel u bënë dje dëshmitarë të sulmeve terroriste. Për fat, nuk raportohet asnjë shqiptar i vrarë. Në një lidhje direkte në emisionin “Pasdite ...
20.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Kongresi i partisë më të madhe në vend zyrtarisht fillon në orën 10:00. Një pjesë e delegatëve të grishur nga e gjithë Shqipëria në këtë ngjarje të rrallë për socialistët, mb...
19.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Në kongresin e socialistëve që do të zhvillohet sot do të mbizotërojnë debatet, ku deputeti Ben Blushi dhe mbështetësit e tij do të bëjnë përpjekje për të fituar teza e votimit p...
18.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Boiken Abazi, Sekretar për Marrëdhënie me Jashtë në lëvizjen “Vetëvendosje”, vendimin e autoriteteve policore të Kosovës për ta deportuar nga Kosova, e quan absurd, pasi, sipas ti...
17.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, i shoqërua nga një ekip i gjerë, krahas takimeve me zyrtarë amerikanë, ka shkuar në SHBA për të mbyllur kontratën e nënshkruar para disa dit...
16.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Dilaver Alhasa është babai i dy fëmijëve, nëna e të cilëve prej tetë vitesh nuk jeton. Ajo humbi jetën nga shpërthimi i tragjedisë së Gërdecit, teksa punonte në fabrikën e demont...
15.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Tetë vite pas tragjedisë së Gërdecit, familjarët e viktimave kërkojnë shpagim të dëmit pasuror për humbjen e jetës së viktimave dhe të pasurisë së tyre. Dritan Cani, është një...
13.03.2016
Tejzgjatja pafund e reformës në drejtësi dhe qëndrimet diametralisht të kundra të opozitës dhe maxhorancës për mënyrën e diskutimit, e ka nervozuar deputetin e PS-së Pandeli Majko, i cili përmes një...
13.03.2016
Kryparlamentari Ilir Meta është shprehur dje nga Kryesia e Kuvendit se LSI nuk përjashton asnjë instrument bashkëpunimi, duke rikonfirmuar gjithashtu se 20 votat e LSI-së do të jenë për reformën në dre...
13.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Eksperti i Drejtësisë në Partinë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, është shprehur se opozita është e gatshme që të ulet me maxhorancën për t’i dhënë fund maratonës së gjatë të ...
12.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Gjatë mbledhjes së Komisionit Hetimor për Serverin e Tatimeve, ish ministri i Financave, Shkëlqim Cani, duke folur për skandalin e klonimit të të dhënave të bizneseve, tha se ndërhyrj...
10.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Grupi parlamentar i Partisë Demokratike është i ndarë në dy kampe sa i përket qëndrimit për bllokimin e Kuvendit. Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është i vendosur në kursin e saj të p...
09.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Në Konventën e Grave për festën e 8 Marsit nuk munguan batutat dhe historitë, ku në qendër kishin kryeministrin Edi Rama dhe deputetin Pandeli Majko dhe Arta Daden Që në fillim të fja...
08.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Gazetari Nebil Çika, deklaroi një ditë më parë se është kërcënuar me jetë nga Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Arben Ristani, në kafenenë pranë selisë qendrore të Partisë De...
06.03.2016
Pa kaluar një muaj nga vizita e sekretarit amerikan në Tiranë, Xhon Kerri, kreu i opozitës shqiptare Lulzim Basha do të niset drejt Uashingtonit, ku sipas burimeve, do të ketë një takim me të dhe me shum...
06.03.2016
Isuf Kurtaj isufkurtaj@shekulli.com.al Kreu i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi, është shprehur kundër vendimit të grupit parlamentar të Partisë Demokratike për të bojkotuar Kuvendin. ...
04.03.2016
Nga Isuf Kurtaj Vetëm pas përmbushjes së reformës në drejtësi, Shqipëria mund të marrë një sinjal pozitiv për hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Ky është mesazhi që dh...
21.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Në përkujtimin e 25-vjetorit të rrëzimit të shtatores së Enver Hoxhës, që u zhvillua në hollin e Muzeut Kombëtar, për herë të parë në një ngjarje kaq të rëndësishme, kreu i P...
20.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Edhe pse kanë kaluar 25 vite nga rënia e shtatores së Enver Hoxhës, partitë politike ende nuk kanë rrëzuar mitin e individit. Kështu janë shprehur studiuesi Artan Fuga dhe përkthyesi ...
19.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Duke u kthyer 25 vite pas në histori, një prej organizatorëve të grevës së urisë, Myftar Gjana, tregon se “Heronjtë e vërtetë nuk morën pjesë në ceremoninë e organizuar nga Part...
18.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryeministri Sali Berisha u përplas mbrëmë me ish-deputetin e PD-së, Mark Marku, ndërsa flisnin në përkujtim të grevës së urisë së studentëve të Tiranës. Ndërsa Berisha i qu...
16.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-zv.ministrja e Jashtme, Edith Harxhi, duke komentuar arsyet e vizitës së Sekretarit amerikan të Shtetit, Xhon Kerri në Shqipëri rendit si pikë kryesore luftën kundër terrorizimit. N...
15.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-numri një i Protokollit në Kuvend, me përvojë shumëvjeçare, Vangjel Mita, daljen e Presidentit të Republikës në aeroportin e Rinasit për të pritur Sekretarin Amerikan të Shtetit...
15.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Sekretari Amerikan i Shtetit, Xhon Kerri, kreu vizitën e tij disaorëshe në kryeqytetin tonë, duke lënë pas shumë mesazhe premtuese për vendin. Pas një pritjeje të shkurtër në Rinas ...
12.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Tritan Shehu, ish-kryetar i Partisë Demokratike, në një intervistë për gazetën “Shekulli”, duke u ndalur te debatet e fundit në mbledhjen e grupit parlamentar, tha se kritikat e Edu...
11.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas dy muajve qetësi, mbledhjet e grupit parlamentar të Partisë Demokratike i janë rikthyer “normalitetit”. Deputetët tashmë të njohur si problematikët e partisë, Eduard Selami, Jo...
10.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha edhe pse zyrtarisht është i zhveshur nga të gjitha përgjegjësitë në vendimmarrje të partisë, që nga dorëheqja këtu e dy vjet e gjys...
09.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Data e negociatave të integrimit të Shqipërisë në BE varet nga kryerja e reformës në drejtësi. Ky ishte mesazhi që dhanë dje dy përfaqësuesit e Parlamentit Europian, Eduard Kukan dh...
08.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-themeluesi i Partisë Demokratike, Blerim Çela, komenton prapaskenat që ka luajtur Sali Berisha që nga themelimi i PD-së. Në një intervistë për “Shekulli”-n, ai rrëfen mënyrë...
06.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Një nga pikat më të debatueshme këto ditë është krijimi i Byrosë së Hetimit dhe reforma zgjedhore dhe pikërisht pika që duhet të zgjedhin partitë për listat e kandidatëve për de...
03.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Një nga pikat më të debatueshme të reformës zgjedhore është varianti që duhet të zgjedhin partitë për listat e kandidatëve për deputetë. Në ditën kur Kuvendi votoi krijimin e Ko...
02.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Për të dalë forcë fituese në zgjedhjet parlamentare, Partia Demokratike është e gatshme të lërë pas krahëve inatet e vjetra dhe me drejtues të forcave politike, që deri dje shihej ...
01.02.2016
Nga Isuf Kurtaj Mungesa e seriozitetit e delegacionit të Kosovës në KiE, papërgjegjshmëria e deputetes shqiptare të Maqedonisë Ermira Mehmeti dhe lobimi i dobët nga ana e PD-së së Shqipërisë pë...
29.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Çështja e listave të hapura për zgjedhjet parlamentare ka nxitur edhe reagimet e para pro dhe kundër. Derisa kreu i Kuvendit Ilir Meta dhe ai i opozitës Lulzim Basha janë shprehur pro pr...
27.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Kreu i opozitës Lulzim Basha, ka thyer “premtimin” e dhënë në zgjedhjet lokale, kur largoi pjesën më të madhe të aleatëve. Duke u vetëkorrigjuar ai është i gatshëm që të ofro...
26.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Pas letrës që Partia Demokratike i ka dërguar Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, për konstituimin e Komisionit Parlamentar për Reformën Zgjedhore, ky i fundit nuk ka vonuar t’i kthejë ...
25.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Partia Demokratike vijon të prezantojë konstituimin e platformës së saj në sektorët kryesorë. Departamentet e Energjisë e Burimeve Natyrore dhe Departamenti i Bujqësisë, Zhvillimit Ru...
24.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Disa nga këshilltarët e PS-së në Shkodër, dy ditë më parë, bashkuan votat me anëtarët e djathtë, duke bërë të mundur kalimin e paketës fiskale. Koordinatori i PS-së për qyteti...
23.01.2016
 Nga Isuf Kurtaj Drejtuesi i sekretariatit të shëndetësisë në Partinë Demokratike, Tritan Shehu, sqaron në mënyrë të përmbledhur platformën qeverisëse të PD-së, të prezantuar ditë më parë. ...
22.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Raporterët e Komisionit të Venecias, në takimet që zhvilluan në Tiranë me ekspertët e lartë dhe të opozitës për paketën e ndryshimeve kushtetuese të reformës në drejtësi, kanë ...
20.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Janari është paralajmëruar nga demokratët se do të jetë muaji i protestave të pandalshme deri në rrëzimin e qeverisë. Dhe është dashur të kalojnë plot 19 ditë të këtij fillimi ...
19.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Partia Demokratike ka dorëzuar pranë Komisionit parlamentar opinionet që do i bashkangjiten draftit të ekspertëve për në Venecia. Ajo që në fillim të javës së kaluar u tha nga demok...
16.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Një nga femrat më protagoniste, më të dëshiruara të paneleve televizive, revistave dhe politikës në vend, Grida Duma, tre ditë më parë fitoi çmimin “Gruaja e Vitit 2015 në politi...
15.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Kreu i Asamblesë Republikane Agron Duka, në një intervistë për gazetën “Shekulli”, duke komentuar zhvillimet e fundit për reformën në drejtësi tha se “Venecia” nuk do të pran...
14.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Grupi i ekspertëve të opozitës dhe deputeti demokrat Eduard Halimi, në një konferencë për media në “selinë blu”, kanë shpjeguar me hollësi të gjitha pikat, ku PD-ja ndahet me dr...
11.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Tri janë kërkesat që kanë propozuar ekspertët e demokratëve për të vazhduar diskutimet mbi draftin e reformës në drejtësi. Zgjedhja me konsensus e drejtuesve të lartë të drejtësi...
09.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Reforma në drejtësi ka ngecur në debatin për përzgjedhjen e funksionarëve të lartë të drejtësisë me 3/5 apo me 2/3 e deputetëve nga Parlamenti. Juristi Çlirim Gjata në një interv...
07.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Ekspertët e opozitës kanë bojkotuar takimet ku diskutohet mbi draftin e reformës së drejtësisë që pritet t’i ridërgohet Komisionit të Venecias. Eksperti i PD-së për reformën në ...
06.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryeministri Sali Berisha, me anë të një postimi të gjatë në rrjetin social Facebook ka denoncuar kërcënimin, që, sipas tij, i ka ardhur nga biznesmeni Besnik Sulaj. Sipas Berish...
05.01.2016
Nga Isuf Kurtaj Kryetari i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi, gjatë një interviste për gazetën “Shekulli”, është ndalur te procesi i dekriminalizimit si dhe te zhvillimet brenda parti...
30.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Deputeti i Partisë Demokratike Sherefedin Shehu teksa ka analizuar aksionin opozitar të këtij viti, theksoi se procesi i dekriminalizimit i mbyllur me nismë ligjore në Kuvend është sukse...
28.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Ish-numri një i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu, duke komentuar rekomandimet e dhëna nga Komisioni i Venecias, sqaron se është kritikuar pika e projektit që flet për kompetencat e Mini...
27.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Prof. Fehmi Abdiu, ish­kryetari i Gjykatës Kushtetuese është shprehur se rekomandimet e Komisionit të Venecias kanë vlerësuar dy draftet e dy forcave politike. Ish-numri një i Gjykatës...
25.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Debatet për gjobën që bashkia e Tiranës i ka vënë Partisë Demokratike për dëmet që u shkaktuan në protestën e 8 dhjetorit është rikthyer sërish në qendër të vëmendjes. Pas ba...
24.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Flamurin për çuarjen deri në fund të Reformës në Drejtësi me konsensusin e të gjithë palëve e ka marrë ambasadori amerikan, në Tiranë, Donal Lu. Dje diplomati amerikan finalizoi p...
22.12.2015
Nga Isuf Kurtaj  “Kush po proteston?”, më pyet Ilmiu dhe, pa marrë mirë përgjigjen, zë vend në një nga stolat në hyrje të Pedonales, shumë afër kopshtit të Kuvendit. “Të rinjtë e PD-së”...
18.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Në protestën e radhës së PD-së, pas mëse tri orëve nga fillimi, asnjë folës nuk arriti ta elektrizojë turmën e pakët, të mbledhur përpara selisë së Kuvendit të Shqipërisë. Fj...
17.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryeministri Sali Berisha, në konferencën e djeshme me gazetarët, për më shumë se 10 minuta ka bërë një lumë akuzash ndaj ambasadorit gjerman në Tiranë, Hellmut Hoffmann, duke e...
17.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Seanca plenare pritet të nisë sot në orën 10:00, por demokratët kanë planifikuar që ta bllokojnë atë me të gjitha format. Për të realizuar synimin e tyre opozitarët do të zbarkojn...
16.12.2015
Nga Isuf Kurtaj “Stina e protestave për opozitën ka nisur dhe do të zgjasë deri në rrëzimin e qeverisë”. Ky është mesazhi që dha dje nënkryetari i PD-së, Edmond Spaho, teksa shpjegon se me dat...
15.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Me 17 dhjetor Parlamenti do të jetë i rrethuar me qytetarë që do të protestojnë që në orën 09:00 të mëngjesit, ndërkohë që në podiumin që do të ngrihet para Kuvendit do të fla...
13.12.2015
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, lajmëroi dje se opozita do të protestojë të enjten brenda e jashtë Kuvendit për të ndalur kalimin e buxhetit 2016të, të cilin ai e quajti një katastrofë k...
13.12.2015
Nga Miranda Vickers Në panelin e konferencës ndërkombëtare për Lëvizjes e Studentëve, për të dhënë një këndvështrim të sajin, ishte e ftuar dhe historiania e njohur për çështjet e Shqipëris...
12.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Ish-dhjetoristi dhe themeluesi i PD-së Spiro Cura, në një intervistë për gazetën “Shekulli”, tregon manovrat që u përdoren nga intelektualët për të marrë drejtimin e PD-së. Nd...
12.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Në 25 vjetorin e themelimit të Partisë Demokratike, pas dy vite e gjysmë mungesë, në podium është ngjitur ish-kreu i saj Sali Berisha, i cili ka shfrytëzuar rastin për t’u bërë th...
10.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Ish-kryetari i PD-së Tritan Shehu, i rikthyer në strukturat aktive të opozitës, teksa ka komentuar djegien e bunkerit dhe thyerjen e xhamave të institucioneve tha se marshimi i qytetarëve...
10.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Edhe pse (nuk) ka bunker, kreu demokrat Lulzim Basha theksoi dje se protestat do të vazhdojnë pa pushim, vetëm se nuk dha një datë për protestën e ardhshme. Në deklaratën e djeshme Bas...
09.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Shefi i opozitës e ka cilësuar protestën e djeshme të thirrur nga demokratët, si hapin e parë drejt një qeverisje të re. Nga podiumi i vendosur para kryeministrisë kreu i opozitës, Lu...
09.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Protesta e 8 dhjetorit, e lajmëruar nga opozita në 25 vjetorin e Lëvizjes së Dhjetorit 90, nisi e qetë me fjalime dhe parulla kundër qeverisë në pjesën e Bulevardit ‘Dëshmorët e Ko...
08.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Ish-dhjetoristi Shenasi Rama i mëshon politikës në Shqipëri pa dallime ideore, duke i cilësuar ato kriminale. Në Forumin Intelektual të quajtur “Rrethi i Ferrit”, Rama, duke iu përg...
07.12.2015
Belind Këlliçi do të jetë kreu i Forumit Rinor të Partisë Demokratike për 4 vitet e ardhshme. Zgjedhjet në Tiranë ishin vendimtare, duke i dhënë fitoren me 700 vota epërsi ndaj rivalit të tij Ervin S...
07.12.2015
Përtej simbolikës që përmbledh 8 Dhjetori dhe numrit të nostalgjikëve që mund të nxjerrë në shesh përkujtimi i 25 vjetorit të protestave, kreu demokrat Lulzim Basha ka angazhuar krerët e degëve në ...
04.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Pas fjalimit që pritet të mbahet nga kreu demokrat Lulzim Basha më 8 dhjetor, protesta e PD-së është planifikuar të vijojë edhe më tej, ku demokratët do të hedhin vezë dhe domate n...
03.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Ndryshe nga drejtuesit e PD-së që duan të përdorin 25-vjetorin e protestave studentore me 8 dhjetor për të larguar qeverinë, drejtuesi i “Grupimi i dhjetorit ’90” Beslim Ahmetaj th...
02.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Deputeti i “Vetëvendosjes”, Fisnik Ismaili është në arrest shtëpie, për shkak se dy ditë më parë i janë gjetur dy bombola gazi lotsjellës teksa përpiqej të futej në Kuvend. Ai...
02.12.2015
Nga Isuf Kurtaj Partia Demokratike ka angazhuar të gjitha strukturat e saj në bazë dhe në qendër për të mbledhur më 8 dhjetor në Tiranë sa më shumë njerëz, ku si synim ka rrëzimin e qeverisë. Sk...
30.11.2015
Data e Çlirimit të Shqipërisë vijon të ndajë të majtë dhe të djathtë. Derisa të majtët, së bashku me Presidentin e Republikës përkujtuan dje 71­vjetorin e Çlirimit, duke kryer homazhe në Varreza...
29.11.2015
Kreu i opozitës Lulzim Basha, ish-kryeministri Sali Berisha dhe përfaqësues të PD-së bënë homazhe pranë Varrezave të Dëshmorëve të Kombit, në nderim të të rënëve për liri. Pas vendosjes së kuro...
29.11.2015
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, në ceremoninë zyrtare për festën e Pavarësisë ka bërë thirrje që të gjithë palët të bashkëpunojnë, në mënyrë që Shqipëria të eci përpara. Në fjalën...
29.11.2015
Kur të gjithë po “festonin” mbarimin me sukses të manifestimit të djeshëm të opozitës në Prishtinë, pa asnjë incident dhe asnjë ekses (siç do të preferonin ta quanin në Kosovë), ka ndodhur ajo ...
27.11.2015
Vetëm disa sekonda pasi deputeti i PS-së Ben Blushi nisi fjalimin e tij në Kuvend, grishjes me zë të lartë të kamerierit për ta ndjekur i përgjigjen pa përjashtim demokratët, gazetarët dhe qytetarët ...
26.11.2015
Një nga bashkëthemeluesit e Partisë Demokratike, Besnik Mustafaj, duke komentuar aktualitetin politik që ka shoqëruar këto 25 vite vendin, thotë se asnjëra palë e klasës politike shqiptare nuk ka bërë...
25.11.2015
Deputeti i PD-së Sherefedin Shehu në një intervistë për gazetën “Shekulli” ka komentuar projektbuxhetin e qeverisë për uljen e shpenzimeve publike dhe rritjen e shpenzimeve administrative. Këto propo...
23.11.2015
Projekti i propozuar nga Grupi i Punës, pas analizës së zgjedhjeve në Partinë Demokratike, ku kërkohet krijimi i degëve të reja, si dhe ndryshimet në strukturat drejtuese në degët humbëse, është kun...
21.11.2015
Myftinia e Tiranës caktoi dy ditë më parë imam të xhamisë “problematike” të kryeqytetit, Rifat Bajramin, i cili kryente ritet fetare në këtë xhami prej dy muajsh. Besimtarët e kanë zgjedhur me...
19.11.2015
Gazi lotsjellës “i dënuar” aq shumë nga qeveria kur hidhej në Kuvend nga deputetët e opozitës dje është hedhur pa kursim në rrugët dhe qiellin e Prishtinës nga Policia e Kosovës për të shpërnda...
18.11.2015
Përpjekja për të bllokuar seancës e djeshme të Kuvendit të Kosovës përfundoi me të plagosur dhe me një urdhërarrest për katër nga deputetët e opozitës. Në një intervistë për “Shekulli”-in k...
17.11.2015
Gara për kreun e FRPD-së e proklamuar nga demokratët si model për t’u ndjekur është shoqëruar me dorëheqje dhe akuza për manipulime dhe vjedhje votash që në ditën e saj të parë gjatë votimit ...
15.11.2015
Isuf Kurtaj Eksperti i lartë i çështjeve të sigurisë, pranë Institutit për Demokraci dhe Ndërmjetësim (IDM), Arjan Dyrmishi, duke komentuar sulmet terroriste që ndodhën në Paris, thotë se vendi yn...
14.11.2015
Isuf Kurtaj Partia Demokratike ditë më parë ka hedhur në diskutim paketën e saj për shpëtimin kombëtar, të cilën do ta ofrojë si alternativë përballë qeverisë për të nxjerrë vendin nga kriza....
12.11.2015
Isuf  Kurtaj Edhe në ditën e promovimit të librit të tij, Kim Mehmeti e ka gati të pamundur të mos flasë për shqiptarizmin, identitetin shqiptar... të nëpërkëmbur prej kur nuk mbahet mend nga fqin...
11.11.2015
Isuf Kurtaj Përfaqësuesi i PD-së në Komisionin e Jashtëm, Aldo Bumçi, në një intervistë për “Shekulli”-n, teksa komentoi Raport-Progresin për Shqipërinë, të publikuar nga Komisioni Evropian, ...
10.11.2015
Isuf Kurtaj Pas dëgjesave me qytetarët në rrethe, kryetari i opozitës Lulzim Basha është njohur mbrëmë me platformën që ka propozuar grupi i punës për ekonominë. Në fokus të programit ekonomik t...
09.11.2015
Isuf Kurtaj Kryetari i PDK-së, Nard Ndoka ka sqaruar pozicionin e tij me partnerin qeverisës, lëvizjen e nënkryetarit të PDK-së Eduard Ndocaj nga partia e tij drejt PS-së, takimin e fundit të zhvilluar...
08.11.2015
Humbja e thellë e zgjedhjeve të 21 qershorit do të shoqërohet me ndryshimin e disa prej drejtuesve të Partisë Demokratike në rrethe. Çështja e ndryshimit të drejtuesve të degëve që në zgjedhjet loka...
08.11.2015
Isuf Kurtaj Opozita në misionin e saj për të ardhur në pushtet duket e paqartë. Është vetë numri dy i Partisë Demokratike Edi Paloka, i cili në konferencë për shtyp dje, u bëri thirrje qytetarëve...
06.11.2015
Isuf Kurtaj Dekriminalizimi i nisur një vit më parë, edhe pse gjendet në hapat e fundit të tij, ka ngelur në vendnumëro, dhe kjo për faj të “kleçkës” që ka emrin test i drogës. Kjo është pik...
04.11.2015
Isuf Kurtaj Tre këshilltarë kanë braktisur të majtën, duke iu bashkuar të djathtës dhe duke krijuar kështu maxhorancë të re në Këshillin Bashkiak Kamëz. Pas krijimit të shumicës së re, kanë q...
03.11.2015
Isuf Kurtaj Avokat Spartak Ngjela, pas prezantimit të doktrinës së tij për drejtësinë, në një intervistë për “Shekull”-in, ka propozuar që të emërohen 12 prokurorë të përgjithshëm, pra nga...
03.11.2015
Isuf Kurtaj Anëtari i djathtë në këshillin bashkiak të Tiranës, Mateo Spaho, në një intervistë për “Shekulli”-n, sqaron se PD e mbështet nismën për të ulur në maksimum taksën për bi...
01.11.2015
Isuf Kurtaj Kreu demokrat Lulzim Basha është para një sfide. Asaj të rikrijimit të opozitës. A do të mund të sjellë një frymë të re në parti Basha kur brenda korridoreve të PD-së lëviz ende hij...
31.10.2015
Isuf Kurtaj Disa nga deputetët e Partisë Demokratike i janë rikthyer debateve të lëna përgjysmë për kryeneçësinë e kryetarëve të degëve ndaj deputetëve. Deputetët e zëshëm të PD-së, Jozefin...
31.10.2015
Isuf Kurtaj Të premten në mbledhjen e grupit të PD-së është ngritur shqetësimi nga disa deputetë se kryetarët e disa prej degëve në rrethe nuk kanë bashkëpunuar me ligjvënësit e djathtë gjatë ...
29.10.2015
Isuf Kurtaj Ish-deputeti demokrat Ferdinand Xhaferaj, në një intervistë për “Shekulli”-n, komentoi debatet e brendshme në degën e PD-së në Durrës, arsyet që çuan humbjen e thellë të demokratë...
KM