Gazeta Shekulli

23.04.2017
Nga Miho Gjini  Pas disa debutimeve të suksesshme në Teatrin Kombëtar Grek, si edhe në teatrot e Bashkisë së Pireut e të Larisës, aktorja shqiptare Marsela Lena interpretoi edhe në Teatrin e Beti Ar...
23.04.2017
Denisa Canameti Fytyra është pjesa më komplekse e gjithë trupit sepse më shumë produkte janë prodhuar për fytyrën sesa për pjesët e tjera të trupit. Pse? Sepse fytyra është baza e imazhit, person...
23.04.2017
Denisa Canameti Sot, është shumë i shpeshtë përdorimi i barnave bimore në vendet e zhvilluara dhe ato në zhvillim. A është për këtë përgjegjës veprimi i vërtetë i tyre apo dëshira e pacientëv...
23.04.2017
Vaji i ullirit ka vlera të pafundme. Ai ka rezultuar i mirë për sëmundje dhe ndihmon në zbukurimin e njeriut. Për gratë, sidomos, sugjerohet më tepër. Vaji i ullirit është konsideruar që në lasht...
23.04.2017
Gerald Kola, mjek familje Disa orientime për të përmirësuar potencën seksuale me anë të dietës ushqimore dhe bimëve. Minerali i parë dhe më i fuqishëm është zinku, zinku është karburanti në ...
23.04.2017
Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka akuzuar sot nga Shkodra kreun e opozitës Lulzim Basha se po bën diversion me BE dhe SHBA. Bushati theksoi se gjatë vizitës në SHBA mori një mesazh të qartë nga zyr...
23.04.2017
Dilaver Xhelili Kur je duke udhëtuar për në Skrapar, syri të zë vëtëm male dhe pyje të bukura , që e bëjnë natyrën të papërshkrueshme. Malet kanë futur fshatrat nën prehër, ku të merr malli p...
21.04.2017
Valeria Dedaj Kantautori Vlashent Sata përfaqëson Shqipërinë në Ballkan Trafik Festival në Bruksel nesër. Ai do të prezantojë traditën tonë kulturore me muzikën e tij, në të cilën ndërthuret, e...
21.04.2017
Nga Harilla Koçi Krismat e armëve tronditin Vlorën, duke shkaktuar një të vdekur dhe tre të plago sur. Në orët e vona të ditës së djeshme ka ndodhur një - ngjarje e rëndë në qytetin bregdetar t...
21.04.2017
Erneta Shevroja Konstitucionalisti Sokol Hazizaj sqaron se zgjedhjet e parakohshme janë plotësisht të mundshme, në rast se Parlamenti nuk zgjedh Presidentin e ri. Sipas përllogaritjeve të afateve të Kus...
21.04.2017
“Zgjidhja” do të kthehet në parti politike. Duke folur përpara anëtarëve të PS-së dhe mbështetësve të lëvizjes ‘Zgjidhja” në Lushnjë, drejtuesi i lëvizjes Koço Kokëdhima, u shpreh se Rama ...
20.04.2017
Në kuadër të ekspozitës "Dy Rrugët e Idromenos"dhe me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Siteve arkitekti Skënder Luzati rrëfeu portretin arkitektonik të qytetit të Shkodrës, lidhur me ...
20.04.2017
Qeveria ka miratuar dje vendimin për të financuar me rreth një miliardë lekë komunitetet fetare në Shqipëri. Vendimi vjen vetëm dy muaj në prag të zgjedhjeve parlamentare, teksa është argumentuar me n...
20.04.2017
Socialistët gjejnë një kandidat për rival për bashkinë e Kavajës. Në zgjedhjet e parakohshme të 7 majit për kreun e bashkisë, përballë kandidatin të PS-së, Klodian Shehi do të garojë Astrit Haka....
20.04.2017
Nga Erneta Shevroja Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i Kuvendit, Ilir Meta kanë vendosur të presin opozitën për arritjen e një kandidaturë konsensuale të Presidentit të Republikës. Pas tezaurimit pa...
20.04.2017
Nga Isuf Kurtaj/ Erneta Shevroja Ish-kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Kristaq Kume dhe Çlirim Gjata kërkesën e PS-së dhe LSI-së për shtyrjen e datës për regjistrimin e koalicioneve e kanë ...
20.04.2017
Themeluesi dhe drejtuesi i lëvizjes ZGJIDHJA Koço Kokëdhima ka deklaruar gjatë intervistës në emisionin "Komitet" të gazetarit Berat Buzhala se mungesa e stabilitetit për Shqipërinë e Kosovën burim i g...
20.04.2017
Gjatë intervistës së dhënë për emisionin "Komiteti" të gazetarit Berat Buzhala, drejtuesi i lëvizjes ZGJIDHJA Koço Kokëdhima përsërit qëndrimin se nuk do të ketë zgjedhje më 18 qershor pa opozit...
20.04.2017
Gjatë intervistës së dhënë në emisionin "Komiteti" të gazetarit Berat Buzhala, themeluesi dhe drejtuesi i Lëvizjes Zgjidhja brenda PS-së, Koço Kokëdhima theksoi se kanabizimin e vendit e bënë zyrtar...
20.04.2017
Gjatë intervistës së dhënë në emisionin "Komiteti" të gazetarit Berat Buzhala, themeluesi dhe drejtuesi i Lëvizjes Zgjidhja Koço Kokëdhima foli edhe për takimin me kreun e opozitës Lulzim Basha. Ko...
20.04.2017
Berat Buzhala Drejtuesi i lëvizjes “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima,  i ftuar në emisionin “Komiteti” që transmetohet në RTV Dukagjini në Kosovë, iu përgjigj pyetjeve të gazetarit Berat Buzhala p...
19.04.2017
Nga Anila Dushi Shtëpia e Pashko Vasës dhe shtëpia e familjes Çeka janë dy prej monumenteve të kulturës që janë ruajtur dhe trashëguar në formën e tyre origjinale. Mënyra e ndërtimit të këtyre ...
19.04.2017
Presidenti amerikan, Donald Trump përshëndeti përpjekjet e Kinës për të bërë presion ndaj Koresë së Veriut duke theksuar se si këmbim kishte hequr dorë për momentin nga kërcënimet për një luftë ...
19.04.2017
Nga Tonin Frroku Një 59-vjeçar nga fshati Starovë që ndodhet vetëm pak kilometra larg nga Pogradeci është vetëplagosur me armë zjarri pistoletë në prani edhe të personave të tjerë në bregun e li...
19.04.2017
Nga Llambi Kallço Një foshnjë ka humbur jetën në rrethana misterioze. Ngjarja e dhimbshme ka ndodhur në Durrës, ku vogëlushja 15-muajshe ka vdekur në orët e para të ditës së martë. Vajza i...
19.04.2017
Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç del kundër deklaratave të kryeministrit Edi Rama të dhëna në një revistën Politico se nëse BE-ja nuk anëtarëson vendet e Ballkanit mund të ketë rritje të nacion...
18.04.2017
Nga Klevis Deda Skuadra e Partizanit ka sulmuar ashpër Federatën Shqiptare të Futbollit, duke i bërë përgjegjës për barazimin 1-1 përballë Vllaznisë. Klubi kryeqytetas akuzon FSHF-në për arbitrimi...
18.04.2017
Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence rekomandoi Penianin të mos vërë në provë vendosmërinë e Donald Trump për çështjen bërthamore, as fuqinë e ushtrisë amerikane. Pence e dha këtë paralajmëri...
18.04.2017
Nga Anila Dushi Dy punonjës policie janë pezulluar nga detyra dhe për 4 të tjerë janë marrë masa disiplinore pasi shtetasi Mikel Doçaj është arratisur nga komisariati sapo është ulur nga makina. Po...
18.04.2017
Nga Nikoleta Kovaçi/Llambi Kallço Historia e kalimit të drogës nga Porti i Durrësit, sinjal që në fakt erdhi nga Italia sepse këtu s`kishte nga të dilte, është një histori që i ngjan pak a shumë ...
18.04.2017
Nga Dr. Polikron Çelo – Pediatër Dhimbjet e barkut, nuk janë vetëm një shenjë, por përbëjnë një nga shqetësimet më të zakonshme për të gjithë fëmijët. Mbrapa tyre fshihen shumë shkaqe dhe...
17.04.2017
Nga Dilaver Xhelili Një udhëtim drejt Ujëvarës së Bogovës së Skraparit t pavarësisht kapërcimit të shtigjeve të vështira herë- herë me pengesa të ngjan se hap brenda teje, një hapësirë të mr...
17.04.2017
Zyrtarët amerikanë dhe ata të Koresë së Jugut thanë se një raketë e Koresë së Veriut shpërtheu dje gjatë lëshimit. Ky konsiderohet një dështim i rëndësishëm, ndërkohë që një ndër aeroplanmb...
17.04.2017
Kodi i Procedurës Penale, për të cilin u fol vetëm për miratimit në Parlament, ka disa parashikime të reja dhe rrënjësore krahasuar me Kodin që vijon ende të jetë në fuqi. Një ndër ndryshimet ka t...
17.04.2017
Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka qenë dje pjesë e një takimi me të rinjtë e Gradishtit, nga ku ka sulmuar dy krerët, Edi Ramën dhe Lulzim Bashën. Sipas saj, konfliktet q...
17.04.2017
Nga Bledar Hoti Në Bruksel koha e zymtë mbretëron, nëse dielli shfaqet shihet si një ditë fes te për vendasit dhe vizitorët e shumtë. Një grup gazetarësh nga Shqipëria udhëtuan drejt Belgjikës e ...
16.04.2017
Fize Smailaj Xhenxhefili, i cilësuar nga mjekësia kineze dhe Ayurveda si ‘erz shëruese’, ka një sërë përfitimesh shëndetësore të vërtetuara edhe nga shkenca. Ai nuk trajton vetëm të përzierat...
16.04.2017
Blertina Koka  Shkon të bësh një vizitë rutinë tek mjeku dhe merr diagnozën: diabeti i tipit 2. Me siguri, mund të keni dëgjuar më parë për diabetin dhe mund të keni një ide të përgjithshme se ...
16.04.2017
Nga Blertina Koka Nëse matni vazhdimisht tensionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit, ka edhe një gjë tjetër që duhet ta monitoroni: trigliceridet. Niveli i lartë i triglicerideve, një lloj yndyre në...
16.04.2017
Blertina Koka Polipet nazale ( mish i huaj në hundë) janë masa beninje jo të dhimbshme që rriten në mukozën e hundës. Ato lidhen me inflamacionin e pjesës së brendshme të rrugëve nazale dhe sinusev...
16.04.2017
Nga Blertina Koka  Ashtu si të gjitha gjendjet shëndetësore që përfshijnë dhimbjet, edhe dhimbjet e kokës janë të vështira për t’u kategorizuar. Një dhimbje koke që dikush mund ta quajë të ...
16.04.2017
Nga Llambi Kallço Arrest me burg ka qenë verdikti i gjykatës së Durrësit për vëllezërit Konstandin dhe Ku jtim Ekonomi të akuzuar për vrasje në bashkëpunim të 60-vjeçarit Agim Arapi, mbrë...
15.04.2017
Nga Brunilda  Gorovelli Erion Isai është një nga aktorët karizmatik të “Portokallisë”, por së fundmi duket që ka marrë edhe një tjetër drejtim si regjisor. Ai vjen shumë shpejt me veprën “...
15.04.2017
Nga Brunilda Gorovelli Mihrije Braha dhe Naim Abazi, janë çifti më simpatik jo vetëm në Kosovë por kudo ku ka produksione mediatike shqiptare dhe muzikë shqiptare. Gjithmonë jemi mësuar t’i shohim t...
15.04.2017
Nga Tonin Frroku Mbrojtësi kosovar i Skënderbeut, Bajram Jashanica, një nga futbollistët më në formë të kampionëve në konferencën për shtyp një ditë përpara sfidës ndaj Korabit, është shpreh...
15.04.2017
Publikohen pamjet filmike të vrasësit të ish-drejtorit të policisë Artan Cuku. Pamjet e marra nga kamerat paraqesin një djalë të veshur me rroba sportive që mban një kapele në kokë. Edhe sipas dëshmi...
15.04.2017
Nuk do të ketë fitues nëse shpërthen konflikt i armatosur midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut, për shkak të armëve bërthamore të Phenjanit, tha ministri i Jashtëm i Kinës, Ëang Yi, duk...
15.04.2017
Pentagoni nxori pamjet e para nga përdorimi i bombës më të fuqishme jo-bërthamore. Dy ditë më parë forcat amerikane goditën një kompleks tunelesh dhe shpellash të përdorura nga Shteti Islamik në Achi...
14.04.2017
Nga Klevis Deda Presidenti i Partizanit, Gaz Demi ka hedhur poshtë të gjitha polemikat që e lidhin skuadrën e Partizanit në një lloj aleance me Vllazninë. Pas ndeshjes së Kukësit me skuadrën e Vllazn...
14.04.2017
Elton Lutaj, kryetar organizatës socialiste numër 4502 dhe drejtues i rinisë në lëvizjen Zgjidhja për rajonin Fier, Vlorë dhe Gjirokastër denoncon shkeljet flagrante që janë bërë tre ditë më parë m...
14.04.2017
Nga Anila Dushi Ish-drejtorja e Shtëpisë së Fëmijës Shkollor në Shkodër, Albana Llazani është lënë e lirë nga Gjykata e Shkallës së Parë në Shkodër. Ajo u lirua bashkë me dy-ish punonjëset e...
14.04.2017
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se NATO “nuk është më e vjetruar”, duke u tërhequr nga një qëndrim i mëparshëm që ka alarmuar aleatët. Në takim me sekretarin e përgjithshëm...
14.04.2017
Presidenti amerikan, Donald Trump u shpreh me bindje se situata do të ndryshojë në lidhje me Rusinë dhe se Kina do të ketë fuqi veprimi në zgjidhjen e çështjes së Koresë së Veriut. Në dy postime në ...
14.04.2017
Opozita është ankuar zyrtarisht kundër një diplomati të Bashkimit Europian, i cili sipas deklaratave të kryetarëve të partive të vogla opozitare, ka tentuar të përçajë opozitën pak ditë më parë, ...
14.04.2017
Drejtuesi i lëvizjes “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima ka qenë dje i ftuar në emisionin “Të paekspozuarit” të Ylli Rakipit, ku ishin përballë analisti Fatos Lubonja si dhe kryeredaktori i gazetës ...
13.04.2017
Nga Klevis Deda Skuadra e Real Madrid ka arritur një fitore me mjaft vlera përballë Bayernit në “Allianz Arena”. Galaktikët përmbysën avantazhin e bavarezëve falë një dygolëshi të portugezit Cr...
13.04.2017
Nga Josif Papagjoni Pas romanit  “Nata me dy hëna” (2012) si dhe dhjetë librave me publicistikë letrare, romani i ri i Thanas Dinos “Shenja e shenjtë” sjell lëndën e një jete mes kujtesave ...
13.04.2017
Gazeta angleze “Daily Mail” ka rënë dakord për të dëmshpërblyer Zonjën e Parë të Shteteve të Bashkuara mbi një artikull në lidhje me karrierën e saj të modelimit. Gazeta kishte raportuar se Mela...
13.04.2017
Shtetet e Bashkuara dhe Rusia ranë dakord të mërkurën të punojnë së bashku për një hetim ndërkombëtar rreth një sulmi sirian me armë kimike javën e kaluar, i cili u bë shkak për kundërpërgjigjen...
13.04.2017
Nga Skënder S.Kapiti Askund tjetër në Europë nuk kemi këtë dështim të plotë pothuajse të të gjithë elitës apo të establishmentit politik si në Shqipëri por edhe në Kosovë. Ka 25 vite që ...
12.04.2017
Nga Klevis Deda Skuadra e Juventus ka arritur një fitore tepër të rëndësishme përballë skuadrës së Barcelonës në ndeshjen e parë të çerekfinales së Champions League. Torinezët arritën të shë...
12.04.2017
Ismail Elezi, ish drejtues në Policinë e Shtetit njëkohësisht mik me të ndjerin Artan Cuku, ka thënë se ky i fundit është vrarë për shkak të detyrës që ka ushtruar për vite të tëra në Policinë ...
12.04.2017
Shtetet e Bashkuara refuzuan ashpër pretendimet ruse se gazi kimik sarin, i cili vrau dhjetëra njerëz në Siri javën e kaluar, erdhi nga një sulm ajror i ndërmarr në një depo municionesh të kontrolluar n...
12.04.2017
Ish-kreu i Këshillit të Qarkut Vlorë, Sadrit Danaj, ka treguar të gjitha prapaskenat e shkarkimit të tij nga këshilltarët socialistë. Në një intervistë për gazetën “Shekulli” Danaj thotë se ...
11.04.2017
Nga Klevis Deda Skuadra e Skënderbeut është kthyer të fitorja përballë Flamurtarit në javën e 28-të të Superligës. Korçarët me këtë fitore ruajnë hapin e Partizanit të vendit të parë ndërko...
11.04.2017
Nga Dr. Polikron Çelo Pediatër Masat parandaluese kundër aksidenteve, krahasohen me ato të vaksinave kundër sëmundjeve. Shumica e aksidenteve ndodhin kryesisht për pakujdesi të të rriturve Sot në ...
11.04.2017
Publikohet lista e emrave të pronarëve për vendimet e vitit 1995, për të cilat janë gati 5357 dosje për kompensim financiar, duke e çuar numrin e vendimeve të dhëna në 9282. “Shekulli” boton sot va...
11.04.2017
Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel kërkon ruajtjen e qetësisë. Konflikti i Sirirsë është futur në një fazë shumë të rrezkshme. Johnson anulon vizitën në Moskë. Gabriel e ka quajtur në një ...
11.04.2017
Persona të paidentifikuar kanë tentuar të eliminojnë dje një 44 vjeçar nga Vlora, duke vendosur një sasi lënde eksplozive poshtë automjetit të tij, një “Fuoristradë” tip Benz me targa AA952 NA, po...
11.04.2017
Presidenti Amerikan Donald Trump ka kërkuar që të shihen mundësinë për ndërhyrje ushtarake ndaj regjimit të Koresë së Veriut për të shkatërruar programin e saj bërthamor. Lajmi vjen në kohën kur K...
11.04.2017
Nga Harilla Koçi/Nikoleta Kovaçi Ekzekutimi i Elidon Mehmetit pak para mesnatës së të dielës është shoqëruar menjëherë me një tjetër atentat vetëm pak metra larg atij të parit. Edhe pse në dukj...
10.04.2017
Presidenti Donald Trump u ka kërkuar zyrtarëve amerikanë t’i paraqesin opsione për të eliminuar rrezikun që paraqet militarizimi bërthamor i Koresë së Veriut, tha të dielën Këshilltari i Presidentit...
10.04.2017
Genc Burimi është një gazetar që jeton dhe punon në Francë. I rregullt te “Shekulli”, prej shumë kohësh, me analizat e tij, ai bie në sy për vështrimet përfshirëse e të thella, ato që në angli...
10.04.2017
Kreu i opozitës, Lulzim Basha tha dje se qeveria i ka orët të numëruara. Në një deklaratë nga çadra e protestës, Basha tha se përballja me qeverinë do të jetë deri në fund dhe nuk do të ketë më a...
10.04.2017
Kryeministri Edi Rama ka filluar të luaj me kartat e politikanit patriot, ndërsa ndaj tij po shtohen akuzat për minimin e demokracisë dhe të personit që kërkon destabilitet të paqes së vendit. Në komuni...
09.04.2017
Dilaver Xhelili Kuçova është një nga qytetet shqiptare, që, megjithëse për një periudhë të shkurtër, më pak se një shekull, ka një histori tepër të pasur dhe të ngjeshur me ngjarje e jetë int...
09.04.2017
Përshtati në shqip Marsela Aliaj  Nëse keni diabet të tipit 2, ose rrezikoheni të prekeni nga kjo sëmundje, e dini shumë mirë se pijet e gazuara, ëmbëlsirat dhe brumërat nuk ju bëjnë mirë. Kjo n...
09.04.2017
Do të zhvillohen sot në orën 12:00, në Drejtorinë e Policisë së Tiranës homazhet për Artan Cukun, ish-zyrtar i Policisë së Shtetit. Ish-drejtori i Policisë së Vlorës, u ekzekutua dje pranë banes...
09.04.2017
Elton Qeli, kardiolog Pesha që zënë sëmundjet kardiovaskulare të zemrës, ka pësuar rritje të ndjeshme me kalimin e viteve. Janë të shumta rastet në të cilat krizat e zemrës shkaktojnë vdekje të ...
09.04.2017
Këshilli Drejtues i Partisë Mirëqenia Popullore janë shprehur se shqetësuar për ngërçin politik ku është futur vendi. Kryetari i PMP-së, Vladimir Lula, në fjalën e mbajtur para Këshillit Drejtues b...
09.04.2017
Kreu i lëvizjes “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima ka takuar dje kreun e opozitës, Lulzim Basha, ku mësohet se në qendër të takimit që zgjati 75 minuta ishin zhvillimet politike të ditës si dhe propozimet ...
08.04.2017
Nga Klevis Deda Skuadra e Partizanit do të luajë sot një ndeshje mjaft të komplikuar përballë surprizës së këtij kampionati, Luftëtarit. Të kuqve nuk u lejohet hapi fals në këtë ndeshje, pasi do...
08.04.2017
Nga Brunilda Gorovelli "The Voice" është futur drejt "zonës së nxehtë", pasi të gjithë konkurrentët e mbetur do të jenë nën emocionin e netëve live. Deri më tani kanë kaluar në netët live 8 kon...
08.04.2017
Nga Brunilda Gorovelli Miranda Dupi është një emër që qëndron pas kurimit të shumë figurave të njohura në fushën e artit, e të cilët janë të dashura për publikun. Sa e lodhshme është për të...
08.04.2017
Nga Bledar Hoti Shtetet e Bashkuara ndërmorën një goditje me raketa në Siri, si kundërpërgjigje ndaj sulmit me armë kimike të ditës së martë, për të cilin fajësohen forcat e presidentit Bashar a...
08.04.2017
Një 34-vjeçare, nënë e 2 fëmijëve është goditur me thikë pranë derës së shtëpisë. Ngjarja e rëndë është shënuar në lagjen numër 17 të qytetit bregdetar të Durrësit, ku autori i identifikua...
08.04.2017
Nga Fatos Salliu Një përplasje me armë mes dy grupeve ka ndodhur dje në një lokal në Elbasan. Nga kjo përleshje kanë mbetur të plagosur tre persona. Ngjarja ndodhi në anë të rrugës Elbasan-Metalur...
08.04.2017
Edhe pse koha për dialog nuk pret, kryeministri dhe kreu i opozitës vazhdojnë avazin e vjetër duke lëshuar në distancë deklarata me të njëjtën retorikë. Njësoj si në tre ditët e fundit, kryeministri...
08.04.2017
Nga Brunilda Gorovelli Shumë persona teksa dëgjojnë emrin e saj apo shohin daljet në skenë patjetër kujtojnë edhe talentin e saj në aktrim, por vazhdimësia në muzikë e bëri atë një divë të ...
07.04.2017
Nga Klevis Deda Skuadra e Skënderbeut ka arritur një fitore të vështirë por shumë të rëndësishme përballë Teutës, në Kupën e Shqipërisë. Korçarët kanë fituar me rezultatin e ngushtë 1-0 fal...
07.04.2017
Kryeministri Edi Rama del kundër idesë së bërjes së një mocioni besimi që mund të ndërmerret në Parlament, madje duke sfiduar edhe aleatin e tij në qeverisje, kreun e LSI-së, Ilir Meta. I fituar në e...
07.04.2017
Kreu i Kuvendit, Ilir Meta ka deklaruar dje se qeveria e besimit mund të krijohet edhe duke qenë Rama kryeministër. Por ai theksoi se mbi çdo çështje qëndrojnë zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Në një ...
07.04.2017
Pas prononcimeve të pakta për Presidentit e ri të Republikës, dje më në fund në Konferencën e Kryetarëve është marrë vendimi për të parë afatet dhe për të nisur procedurat ligjore për zgjedhjen ...
07.04.2017
Nga Llambi Kallço Drejtuesi i lëvizjes ZGJIDHJA, Koço Kokëdhima, propozoi gjatë një interviste në TV “Adria Net” në Durrës që drejtuesit e partive shqiptare të mblidhen në Bruksel dhe në bashk...
07.04.2017
Nga Neritan Gjergo Titujt e pronësisë dhe aktet e marrjes së tokës në për dorim, të fituara me ligjin 7501 për tokën bujqësore do të verifikohen dhe lëshohen nga ALUIZNI. Teksa me ndryshimet e fund...
06.04.2017
Shtëpia e Bardhë tha se “është e bindur” se Qeveria e presidentit sirian, Bashar al-Assad, qëndron prapa sulmit të dyshuar kimik, i cili vrau së paku 58 veta në veriperëndim të Sirisë. “Sulmi i s...
06.04.2017
Klubi i Vllaznisë është vërtetuar se ka shkelur rregulloret për kontributet e shoqërimeve shoqërore dhe shëndetësore. Këto shkelje janë zbuluar  përmes  një verifikimi të Kontrollit të Lartë të...
06.04.2017
Nga Tonin Frroku/Klevis Deda Trajneri i Skënderbeut Ilir Daja vlerëson rëndësinë që ka Kupa e Shqipërisë, por ai thekson se objektivi numër një është fitimi i kampionatit. Ai kërkon nga skuadra e ...
06.04.2017
Ditën e djeshme ka dalë para gjykatës dhe ka rrëfyer në lidhje me akuzën që i është ngritur të riut nga Baz e Matit. Historia e tij lidhet me një sasi prej më shumë se dy ton droge, e gjetur në pron...
05.04.2017
Nga Klevis Deda Kampionati Shqiptar i Futbollit ka hyrë në fazën më të nxehtë të saj. Ky sezon mund të cilësohet si më i miri i viteve të fundit për shkak të rivalitetit të madh të skuadrave. Ga...
05.04.2017
Autori i dronit me banderolën “AUTOCHTHONOUS” mbi stadiumin e Beogradit në ndeshjen Serbi-Shqipëri më 14 tetor 2014 është arrestuar gjatë mbrëmjes së të hënës në Itali. Ismail Morina, i njohur nd...
05.04.2017
Nga Llambi Kallço Një ngjarje horrorr  është shënuar në qytetin bregdetar të Durrësit ku kanë mbetur të vdekur nipi së bashku me gjyshen e tij. Nga të dhënat e para të policisë bëhet me dije ...
05.04.2017
Drejtuesi i lëvizjes Zgjidhja, Koço Kokëdhima, i ftuar të hënën mbrëma në studion e emisionit “Fol me mua, fol me ata”, në TVSH, bashkëbisedoi me moderatorin Enkel Demi dhe gazetarët e ftuar, P...
05.04.2017
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka biseduar në telefon me homologun rus, Vladimir Putin, ku i ka ofruar “mbështetjen e plotë” të SHBA-së, pas shpërthimit vdekjeprurës në metronë në...
05.04.2017
Thellohen polemikat mbi përgjimet e ekipit Trump nga administrata e Obamës. Susan Rice, e cila shërbeu si Këshilltare e presidentit Barack Obama për Çështjet e Sigurisë, është identifikuar si zyrtarja q...
04.04.2017
Nga Dr. Polikron Çelo - Pediatër Të gjithë këtë duan. Me bindje se duke i dhënë “ushqimin që kërkojnë”, atë më të mirin, fëmija i tyre do të rritet ashtu si e dëshirojnë sot dhe e imagjin...
04.04.2017
Presidenti Donald Trump pritet të takohet enjten dhe të premten me presidentin kinez Xi Jinping, në vendpushimin e Maralagos në Florida. Takimi dyditor do të përqendrohet te çështja e Koresë së Veriut d...
04.04.2017
Shtëpia e Bardhë njoftoi se ka publikuar foton zyrtare, portret të zonjës së parë Melania Trump. Fotoja është shkrepur në rezidencën së re në Shtëpinë e Bardhë. “Jam e nderuar që të shërbej n...
04.04.2017
Themeluesi i Lëvizjes “ZGJIDHJA”, Koço Kokëdhima, i ftuar në emisionin “Fol me mua, fol me ata” në TVSH, drejtuar nga Enkel Demi deklaroi se në Shqipëri duhen zgjedhje të lira dhe të ndershme. ...
03.04.2017
Administrata e Presidentit Donald Trump i intensifikoi kritikat për Moskën të premten, kur dy nga zyrtarët më të lartë të saj denoncuan sjelljen e Rusisë ndaj Ukrainës dhe rikonfirmuan vazhdimësinë e ...
03.04.2017
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley ka deklaruar ditën e shtunë se presidenti Donald Trump nuk e ka penguar atë “të kritikojë” Rusinë. Në një intervistë të dhën...
03.04.2017
Nga Dilaver Xhelili Kanë kaluar dy vjet nga djegia e Kishës Ungjillëzimit në Kozarë të Kuçovës. Nga drejtoria e monumenteve të Kulturës në Berat dhe nga drejtuesit e pushtetit vendorë nuk është m...
03.04.2017
Themeluesi i lëvizjes Zgjidhja, Koço Kokëdhima me anë të një letre publike i është drejtuar të gjithë socialistëve të Asamblesë Kombëtare të PS-së ka parashtruar opsionet se si dilet nga kjo kriz...
03.04.2017
Agjencia e Shërbimeve Publike, ADISA vazhdon shtrirjen e saj në të gjithë territorin e vendit. Në qytetin e Krujës është çelur Qendra me një ndalesë e Shërbimeve Publike, në të cilën qytetarët do ...
03.04.2017
Rritja e temperaturave në këtë fillim muaj, është shoqëruar me nisjen e plazhit në Durrës. Bregdeti i plazhit të madh,Shkëmbit të Kavajës dhe Golemit ka qenë i populluar me pushues nga Kosova dhe Shq...
03.04.2017
Nga Eno Shkëmbi Sladjana Stojiljkoviç është studentja serbe nga qyteti i Leskovac-it, e cila është në vitin e dytë të studimeve për Albanologji në Fakultetin Filologjik të Universitetit të Beogra...
02.04.2017
Miho Gjini  Duke lexuar librin memorialistikë “Kur e vërteta vjen nga larg” të gazetarit Robert Goro, të shkruar me profesionalizëm dhe në një stil tërheqës, zaptuar nga emocionet e forta të nj...
02.04.2017
Blertina Koka Të gjithë e kemi kaluar atë momentin kur kemi pasur një dëshirë të madhe për të ngrënë hamburger, një pako patatina apo çfarëdolloj gjëje qoftë. Por, pse kemi ndjenja të tilla ur...
02.04.2017
I lani duart para se të hani, mbuloni gojën kur teshtini, mundoheni të mënjanoni shtrëngimet e duarve…mendoni se i dini të gjitha mënyrat që ju mbrojnë nga disa sëmundjet ngjitëse më të zakonshme. ...
02.04.2017
Blertina Koka Një diagnozë e anemisë mund të jetë shenja e parë që keni gjakderdhje të brendshme, edhe nëse nuk është shfaqur akoma asnjë shenjë. “Nëse një grua është me menstruacione, anemi...
02.04.2017
Nga Blertina Koka Në pjesën më të madhe të rasteve, mpiksjet e gjakut janë të mira për trupin. Kur plagoseni, gjaku duhet të mpikset në mënyrë që të ndalojë gjakderdhja. Por, ka raste kur gjaku ...
02.04.2017
Sokrat Xhaxho, neurolog Hernia diskale është shkaktari kryesor i asaj që ne e quajmë nervi shiatik. Kur një i sëmurë vjen me një dhimbje që lokalizohet në mes, përhapet në regjinon gluteal (te tulj...
02.04.2017
Agjencia e Trajtimit të Pronave ka ndryshuar procedurat për të marrë informacionin në lidhje me dosjen e njohjes dhe të kompensimit të pronave. Sipas vendimit më të fundit, çdo i interesuar mund të kë...
02.04.2017
Nga Erneta Shevroja Ish-themeluesi i Partisë Demokratike, Neritan Ceka thotë se zgjedhje pa opozitën nuk mund të kryhen, pasi përndryshe vendi rrëshqet në sistem autokratik. Sipas tij, me sistemin aktua...
01.04.2017
Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson në mbledhjen e parë të ministrave të vendeve të NATO-s ka lëshuar mesazhe të qarta ndaj Rusisë, sa i përket kërcnimeve që po bën në kufirin me Ukrainën. Q...
01.04.2017
Nga Klevis Deda Skuadra e Tiranës është mundur në shtëpi nga Vllaznia me rezultatin 1-2. Bardheblutë vazhdojnë serinë  e rezultateve negative. Në 10 ndeshjet e fundit Tirana ka humbur 6 dhe ka barazu...
01.04.2017
Nga Brunilda Gorovelli Palestra është bërë tashmë e domosdoshme për çdo njeri. Vajza, e meshkuj janë "klientë" të përhershëm të saj.  Filmat disi të vjetër shqiptar kanë në qendër të tyre l...
01.04.2017
Nga Brunilda Gorovelli Aulona Musta dhe Fatma Haxhialia janë dy mikesha të cilat dinë të jenë edhe bashkëpunëtore të mira në punë. Ndonëse të reja, ato janë të njohura për publikun shqiptar, Mus...
01.04.2017
Kujtim Mateli boton vëllimin e dytë të librit “Dodona ndodhet në Dëshnicë të Përmetit”. Ai argumenton, se përse mendon që Dodona ndodhet në këtë zonë. Sipas tij, asnjë prej dëshmive të autor...
01.04.2017
Nga Llambi Kallço Për një gjobë makine janë shoqëruar në komisariatin e policisë Durrës  Leonard Koka dhe djali i tij Geraldo Koka.Ngjarja ndodhur paraditen e së Premtes në unazën e ish Kënetës...
01.04.2017
Ministria e Financave ka publikuar listën e trashëgimtarëve të ish të përndjekurve politikë dhe statusin e dosjeve për secilin emër, të cilët do të përfitojnë nga fondi i shpërblimit. Bëhet fjalë...
01.04.2017
Para se ndryshimet e mundshme të Kodit Penal dhe atij të Procedurës Penale të kalonin në Kuvendin e Shqipërisë, u mor edhe mendimi i grupeve të interesit. Por jo të gjitha sugjerimet e tyre janë marrë ...
01.04.2017
Opozita kërkon qeveri teknike... Nuk ka rëndësi fare. Ky është një ligj që nuk mund t’i ikim asnjëherë dhe nëse Edi Rama sot e injoron këtë që them unë, është thjeshtë duke lënë pa vizion ...
01.04.2017
Bledian Koka Drejtuesi i Lëvizjes ZGJIDHJA në PS, Koço Kokëdhima, në një intervistë për televizionin  “Neës 24” rrëfeu ndërmjetësimin që bëri për arritjen e marrëveshjes PS-LSI më 1 prill...
01.04.2017
Nga Brunilda Gorovelli Besa Kokëdhima është nga ato këngëtaret shqiptare që gjithmonë surprizon në daljet e saj në skenë apo me lançimet e klipeve. Së fundmi ajo ka publikuar këngën e saj më...
30.03.2017
Nga Valeria Dedaj Të rinjtë shqiptarë për ceremoninë e ndarjes nga jeta e Enver Hoxhës (16 tetor 1908-11 prill 1985) dinë atë që është transmetuar në medie dhe është shkruar në histori. Ata kan...
30.03.2017
Nga Neritan Gjergo Kushdo që kërkon të marrë një lejë ndërtimi apo të in vestojë për ndërtim në tokë bujqësore, tokë natyrore, pyll apo kullotë, tashmë duhet të  njihet me rregulloren e re t...
30.03.2017
Nga Tonin Frroku Kërkonin ndihmë për njerëz në nevojë, por në fund rezulto jnë se ishin mashtrues. Policia e Korçës ka proceduar penalisht për “Shpërdorim detyre”dhe“Mashtrim” drejtorin e n...
30.03.2017
Nga Isuf Kurtaj Situata e tensionuar në ra jon, ka detyruar Komisionin e Jashtëm në Kuvend të thër rasë në një seancë dëgjimore përfaqësuesit e Ministrisë së  Jashtme për të hedhur dritë mbi ...
29.03.2017
Kantautori Françesk Radi vazhdon që të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore. Prej dy ditësh ai qëndron i shtruar në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë për shkak të hem...
29.03.2017
Nga Dilaver Xhelili Dikur ishte krenaria e ush trisë shqiptare, por sot Aer odromi i Kuçovës po shërben vetëm si një pistë për uljen e ngritjen të avionëve që përdoren për hedhjen e helmeve nga la...
29.03.2017
Nga Xhentila Gjoshi Edhe pse Gjykata Për Krimet e Rënda ka dhënë një vendim për fundimtar për ish-krye tarin e Bashkisë së Dibrës, hetimet ndaj tij nuk kanë të përfunduar. Burime nga Prokuroria e ...
29.03.2017
Shqipëria është rikthyer sërish në qendër të vëmendjes në mediat amerikane. Këtë herë ka qenë portali “Breitbart News”, një media amerikane që mbështeti fort fushatën presidenciale të Donald...
KM