Produktet ushqimore që parandalojnë shfaqjen e akneve dhe rrudhave në fytyrë

Pavarësisht sa shumë mund të na pëlqejnë disa produkte ushqimore, duhet të heqim dorë, ndonjëherë.

Ja 5 ushqimet që mbajnë nën kontroll hormonet, dhe parandalojnë shfaqjen e rrudhave, akneve apo puçrrave në lëkurë.

1. Bajamet: Studime të ndryshme kanë treguar se bajamet ulin gjithashtu nivelet e hormoneve mashkullore, si për shembull testosteroni, dhe e bëjnë lëkurën më të butë.

2. Avokado: Yndyrat e shëndetshme me të cilat janë të pasur avokadot rregullojnë qelizat e lëkurës në atë mënyrë që membrana të qëndrojë në formë, duke lejuar lëkurën që të thithë më mirë ujin dhe të jetë më e pastër.

3. Salmoni: Ky lloj peshku (i mirë për trurin dhe zemrën) mban nën kontroll gjithashtu nivelet e hormoneve. Veç të tjerash, salmoni ka veti anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në qetësimin e lëkurës kur keni akne

Të tjera

Abissnet