×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Produksioni hollivudian “zbarkon” në vendin fqinj – Thashethemet se do të luajë ylli amerikan Robert De Niro!

Me fokus në qytetin e Dramës dhe shumica e licencave të kërkuara tashmë janë përfunduar, një produksion i madh hollivudian pritet të “zbarkojë” në Maqedoninë lindore, në Greqi ku kënde të njohura dhe më pak të njohura do të kthehen në një lokacion xhirimi.

“Produksioni i këtij filmi fillimisht iu drejtua Rajonit të Maqedonisë Lindore dhe Thrakisë, për të kryer autopsi në zona të veçanta, të cilat mund të kenë qenë me interes për regjisorin e tij.

“Ky është një film aksion që siç mësuam do të ketë lidhje me një ish të dënuar, film që kërkon licenca specifike, të cilat madje kanë ecur përpara”, tha kryetari i Këshillit Periferik të Maqedonisë Lindore dhe Thrakisë, Christos Papatheodorou, duke vlerësuar se një prodhim i tillë do të përfshijë si popullsinë ashtu edhe profesionistët e qytetit të Dramës dhe më gjerë.

E rëndësishme për rajonin është, siç përmend edhe z. Papatheodorou, mundësia veçanërisht serioze për të marrë pjesë në xhirime në një rol kryesor dhe një yll i madh i kinematografisë ndërkombëtare dhe amerikane. “Kemi dëgjuar se në film do të jetë ndër të tjera edhe aktori i njohur Robert De Niro, lajm ky që është publikuar në komunitetin lokal dhe sigurisht që ka emocionuar njerëzit e Dramasë – dhe jo vetëm”, tha z. Papatheodorou.

Lejet e kërkuara u panë të nevojshme për të proceduar me shpejtësi nga ministritë kompetente, në mënyrë që të mund të xhiroheshin edhe skena me efekte praktike të veçanta dhe shpërthime, “pa asnjë ngarkesë në mjedisin natyror”.

Siç shpjegoi z. Papatheodorou për procesin, deri më sot kanë mbërritur drejtues të prodhimit të këtij filmi si dhe përgjegjës për fotografimin e tij në bashkitë Prosotsani, Drama dhe Paranesti, ndërkohë që edhe sot filmi është “plotësisht gati për të nisur prodhimin e tij në drejtim të licencimit dhe në drejtim të ministrive bashkëpërgjegjëse”.

Kronologjikisht, informacioni i fundit që ka mbërritur në rajon është se për shkak të shpërthimit të Covid-19, xhirimet janë shtyrë disa ditë pas fillimit fillestar, në fund të prillit të ardhshëm, menjëherë pas Pashkëve.

“Skena” natyrore

Në këto zona fokusi është në shpellën e Aggitis, e cila “ngacmonte si vend me karakteristikat e saj natyrore njerëzit e prodhimit”, Institutin e Duhanit të Dramës, një godinë me vlera të veçanta arkitekturore në një distancë në këmbë nga struktura urbane e qytet”, në të cilin pritet të xhirohen skena të jashtme dhe të brendshme, por edhe lokacion i jashtëm pranë malit dhe urës së Paranestit, shtigje dhe peizazhe natyrore, të cilat mund të përdoren për një sërë xhirimesh.

Pikat specifike, sipas zotit Papatheodorou, janë përzgjedhur nga regjisori i filmit konkret, pasi “duket se plotësojnë kërkesat e tij”.

Sa i përket faktit nëse pjesë apo të gjitha skenat e këtij filmi do të xhirohen në rajon, kryetari i këshillit rajonal të Maqedonisë Lindore dhe Thrakisë tha se një “pjesë e rëndësishme e filmit final që do të jetë xhiruar në Dramë” do të ishte “Ngjarje shumë e rëndësishme”.

Për këtë arsye, “produksionit i janë dhënë të gjitha garancitë” se Njësia Rajonale si organ institucional do të mbështesë në çdo mënyrë xhirimin e filmit, i cili është një “shembull ekstroversioni” për vendin dhe banorët e tij, të cilët kanë një tjetër “Bonus”, pasi do të mund të marrin një “shije” të Hollivudit.

Në fakt, siç ndodhi me banorët e Selanikut, në lokacionet e xhirimeve pritet një thirrje për aktorë ndihmës nga popullata vendase. Në të njëjtën kohë, siç përmendi z. Papatheodorou, janë zhvilluar diskutime fillestare me profesionistë të hotelierisë për mundësinë e qëndrimit qoftë të stafit teknik dhe/ose të aktorëve që do të marrin pjesë në produksion.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Publikuar më 25.06.2022
Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carr...

Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carré Otis u kontaktuar nga agjentët e modelingut sapo fotoja e saj ra në tavolinën e shefit të agjencisë më të madhe të modeleve. Në moshën 16 vjeçare ajo nënshkroi me ‘Elite Model Management’ – ku janë krijuar gjithashtu supermodelet si Naomi Campbell, Cindy Crawford e Helena Christensen, shkruan në […]

Lexo më shumë

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Publikuar më 25.06.2022
Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para...

Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para të mëngjesit të sotëm në një lokal homoseksualësh në Oslo të Norvegjisë. Policia ka bërë me dije se një person i dyshuar si autor i ngjarjes është arrestuar dhe janë sekuestruar dy armë. Policia e armatosur rëndë e pajisur me jelek antiplumb […]

Lexo më shumë

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Publikuar më 25.06.2022
“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata ...

“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata e Lartë të premten ishte një rrufe ligjore, politike dhe shoqërore që meriton termin e mbipërdorur “historik” sepse do të ndryshojë jetën në shumë mënyra, shumë ende të panjohura.” Kështu hapet artikulli i medias së njohur amerikane “CNN” pas vendimit të Gjykatës së Lartë […]

Lexo më shumë

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

Publikuar më 25.06.2022
Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqe...

Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqet e saj deri aty sa është shtyrë që të kthehet në një hajdute. Ka arritur deri aty problematika saqë ajo në një rast vodhi çantën e mësueses mbasi nuk po siguronte para për të mbuluar kërkesat e shoqeve të klasës, të cilat kishin mësuar sekretin […]

Lexo më shumë

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

Publikuar më 25.06.2022
Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita ...

Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita Alvarez nga Kampionati botëror, pas incidentit që ndodhi në provat gjenerale përpara garës së Budapestit. Notarja amerikane shpresonte të merrte pjesë në finalen e ekipit pasi i ra të fikët në pishinë, por nuk është lejuar. 25-vjeçarja u shpëtua nga trajnerja spanjolle, Andrea Fuentes dhe kjo e […]

Lexo më shumë

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Publikuar më 25.06.2022
Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezulta...

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezultatet e Barometrit të Ballkanit 2022, nëpërmjet një ankete me rreth 6000 qytetarë në Bosnjë, Serbi, Kosovë, Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi. Rezultaet treguan se kënaqësia për jetesën aktuale mbetet e njëjtë (41%, e njëjtë si në vitin 2020), po pritshmëritë e rajonit për të ardhmen […]

Lexo më shumë

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Publikuar më 24.06.2022
Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për ...

Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedonisë së Veriut. Për projektvendimin e paraqitur nga Hristo Ivanov, kryetar i PG “Bullgaria Demokratike” (DB), votuan 170 deputetë, 37 ishin “kundër” dhe 21 “abstenuan”. Kuvendi i Bullgarisë ka ndryshuar kështu një rezolutë […]

Lexo më shumë

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Shoferi parkon ‘Range Rover-in’ mbi ‘Golf’, policia e Londrës në alarm

Publikuar më 24.06.2022
Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të sh...

Policia e Londrës ka nisur një hetim pas raporteve për të shtëna me armë zjarri mbrëmjen e djeshme. Por policia është shtangur kur është hasur me një aksident “të çuditshëm.” Një Range Rover u gjet e parkuar mbi një makinë tjetër. Policia shkoi rreth orës 19:00 në një rrugë në periferi të West Hampstead, në veriperëndim të Londrës […]

Lexo më shumë