×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Problemet shëndetësore që nxisin oreksin e tepërt

Ushqyerja shpesh mund të transformohet në një mekanizëm të cilin njeriu zgjedh për t’u përballur me sfida të ndryshme siç është depresioni apo ankthi.

Stresi: Gjatë një situate stresuese, kortizoli e bind trupin të konsumojë ushqim edhe nëse nevoja fizike për kalori është thuajse zero. Kjo është arsyeja përse njerëzit e stresuar e teprojnë me ushqimin dhe kanë tendencën të shëndoshen.

Hipertiroidizmi: Nëse jeni të uritur gjatë gjithë kohës por nga ana tjetër po humbisni në peshë atëherë fajin e ka tiroidja. Ajo mund të jetë duke prodhuar më shumë hormone duke nxitur trazira në organizëm. Nëse tiroidja është tepër aktive, atëherë shuarja e urisë është e vështirë.

Mbipesha: Ushqyerja e tepërt mund të nxisë mbipeshën ndërkohë që obeziteti mund të shumëfishojë ndjenjën e vazhdueshme të urisë.

Yndyrat e tepërta mund të rrisin nivelet e insulinës duke e bërë urinë të tejskajshme. Diabeti: Kjo sëmundje krijon një rreth vicioz urie. Nivelet e ulëta të sheqerit nxisin oreksin. Ushqyerja më pas rrit nivelet e sheqerit në gjak dhe nevoja për tu ngopur është tepër e madhe. Në këtë rast kemi të bëjmë me një shkak pasojë që vazhdon gjatë gjithë kohës.

Dehidratimi:  Ka raste kur njeriu është i uritur por urinë e ngatërron me etjen dhe anasjelltas. Kur njeriu është i dehidratuar, përpara se të ndiejë etje provon urinë dhe njerëzit i ngatërrojnë të dyja. Njerëzit duhet të konsumojnë të paktën 2 litra ujë gjatë ditës.

Pagjumësia: Nëse nuk flini 7-9 orë në ditë, trupi do ta ketë shumë të vështirë të rregullojë hormonet që mbajnë nën kontroll nivelet e urisë. Kur hormonet e urisë janë në nivele të larta, atëherë njeriu kërkon ushqim edhe nëse trupi nuk ka nevojë për të.

Por si mund të çlirohemi nga oreksi i tepërt?

Për t’u çliruar nga një mekanizëm pervers, siç është uria, fillimisht duhet të kuptojmë disa faktorë të tipit psikologjik. Bëhet fjalë për frenimin e urisë nervore, ose nxitjen e teprimit me të ngrënën, duke u zhytur kështu në një rreth vicioz, nga i cili duket e pamundur të dalësh. Dëshira për t’u dobësuar nuk koincidon gjithmonë me atë që dëshiron instinkti ynë. Me mendjen tonë themi se një dietë do të ishte e nevojshme, se duhet të bëjmë ndonjë sakrificë të vogël, por pastaj në mungesë të vullnetit, instinkti, fyti dhe barku e sabotojnë projektin tonë, duke na lënë në baltë. Kur shikoni se e keni tepruar me kaloritë, gjë që ndodh kryesisht kur konsumojmë shumë ëmbëlsira, mund ta korrigjoni këtë gabim duke praktikuar rregullat e zëvendësimit të ushqimeve gjatë 24 orëve të ardhshme. Ja ç’duhet të bëni: Pas një dite që keni abuzuar me ushqimin, mund të arrini në konsumin mesatar të kalorive, duke marrë vetëm 315 kalori në ditë nga konsumimi i ushqimeve të tjera. Një lugë gjelle vaj (100 kcal) + një gotë verë (100 kcal) + 20 g makarona ose oriz (70 kcal) + 20 g bukë integrale; me rritjen e aktivitetit fizik (për shembull duke bërë ecje të shpejtë një orë në ditë) mund t’i shtoni dietës suaj edhe 200 kalori; Nëse nuk e arrini ekuilibrin energjetik në një ditë, mund ta arrini me konsumin mesatar të kalorive javore; Nëse herë tjetër do të gjendeshit në një situatë tensioni që ju shtyn të hani, mund ta shmangni duke përdorur këto të fshehta. Reduktojeni sasinë e çokollatës vetëm në kuadrate të vegjël (50 kcal) dhe lëreni të shkrijë ngadalë në gojë pa e përtypur, në mënyrë që çdo molekulë të hyjë në kontakt me kokrrizat e gjuhës përgjegjëse për shijimin, duke zhvilluar në maksimum kënaqësinë (veç të tjerash ngrënia ngadalë është aleat i atyre që dëshirojnë të bien nga pesha, duke i lejuar hipotalamusit, qendra e urisë dhe etjes. Zëvendësojini katrorët e çokollatës me reçel (220 kcal/100 g), ose me një buding, krem karamel (150 kcal), kos me kakao dhe kanellë (100 kcal), ose një kupë akullore (40-50 kcal/100 g). Frutat në veçanti kanë veti dhënie energjie, shuarjen e etjes dhe pastrimi.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shkencëtarët rusë: Koronavirusi nuk mbijeton në ujë

Shkencëtarët rusë: Koronavirusi nuk mbijeton në ujë

Publikuar më 31.07.2020
Një studim i shkencëtarëve rusë ka treguar se uji pothuajse ...

Një studim i shkencëtarëve rusë ka treguar se uji pothuajse plotësisht mund ta shkatërrojë koronavirusin e ri brenda 72 orëve, transmeton AA. Rezistenca e virusit varet drejtpërdrejt nga temperatura e ujit – 90 për qind e grimcave të virusit vdesin në ujë në temperaturë të dhomës brenda 24 orëve dhe 99,9 për qind brenda 72 […]

Lexo më shumë

Pse disa njerëz që nuk janë infektuar me Covid-19, mund të kenë imunitet

Pse disa njerëz që nuk janë infektuar me Covid-19, mund të kenë imunitet

Publikuar më 31.07.2020
Sistemet imunitare të disa njerëzve, që nuk kanë qenë të eks...

Sistemet imunitare të disa njerëzve, që nuk kanë qenë të ekspozuar ndaj koronavirusit, mund të kenë një familjaritet me patogjenin dhe mund të ndihmojnë për të zvogëluar ashpërsinë e sëmundjes nëse ai person infektohet me Covid-19, sipas një studim i ri, raporton CNN. Studimi, i botuar në revistën “Nature”, zbuloi se midis një kampioni prej 68 […]

Lexo më shumë

Ekspertët e huaj: Kërpudhat magjike duhet të legalizohen për të trajtuar depresionin

Ekspertët e huaj: Kërpudhat magjike duhet të legalizohen për të trajtuar depresionin

Publikuar më 27.07.2020
Depresioni është një ndër sëmundjet që nuk përfshin vetëm me...

Depresioni është një ndër sëmundjet që nuk përfshin vetëm mendjen dhe trurin, por të gjithë trupin, pasi ndikon në mënyrën sesi një person ushqehet, fle, mendon dhe reagon për veten, por edhe për të tjerët. Sipas disa hulumtimeve të bëra në Britani, për të trajtuar depresionin duhet që kërpudhat magjike të bëhen të ligjshme në […]

Lexo më shumë

Shqipëria e pesta në Europë për vdekjet nga sëmundjet e zemrës, ja qytetet më problematike (Tabelat)

Shqipëria e pesta në Europë për vdekjet nga sëmundjet e zemrës, ja qytetet më problematike (Tabelat)

Publikuar më 27.07.2020
Shqipëria u rendit e pesta në Europë sa i përket peshës së l...

Shqipëria u rendit e pesta në Europë sa i përket peshës së lartë të vdekjeve nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut (zemra, tensioni), pas Bullgarisë, Rumanisë, Lituanisë dhe Letonisë. Me zemër më të dobët në Europë janë bullgarët, ku 66% e totalit të vdekjeve erdhi nga sëmundjet e qarkullimit të gjakut, të ndjekur nga Rumania […]

Lexo më shumë

I nxehti nuk e zbehu Covidin, fuqia infektuese është 10-fishuar

I nxehti nuk e zbehu Covidin, fuqia infektuese është 10-fishuar

Publikuar më 26.07.2020
Shpresa se me rritjen e temperaturave do të ulej shkalla e i...

Shpresa se me rritjen e temperaturave do të ulej shkalla e infeksionit do të minimizohej, duket se tashmë ka rënë poshtë. Javier Cabo, ekspert spanjoll deklaron se Covidi ka pësuar mjaft ndryshime dhe po ashtu aftësia e tij infektuese është rritur disa herë. Doktor i kirurgjisë kardiovaskulare, në një intervistë për  “El Progreso de Lugo”, […]

Lexo më shumë

“Covid-19 nuk do të largohet”, studiuesit tregojnë tre masat për të shmangur një shpërthim të dytë të pakontrollueshëm

“Covid-19 nuk do të largohet”, studiuesit tregojnë tre masat për të shmangur një shpërthim të dytë të pakontrollueshëm

Publikuar më 25.07.2020
Ju mund të jeni të rraskapitur, por pandemia e Covid-19 sapo...

Ju mund të jeni të rraskapitur, por pandemia e Covid-19 sapo ka filluar. Gjashtë muaj pasi shkencëtarët kinezë njoftuan Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për një virus të ri që shkaktonte pneumoni vdekjeprurëse, Covid-19 – siç u quajt më vonë sëmundja – është përhapur në thuajse çdo vend të botës dhe ka vrarë mbi 500,000 […]

Lexo më shumë

Si të bindësh veten të hash më pak, ja 3 mënyrat praktike

Si të bindësh veten të hash më pak, ja 3 mënyrat praktike

Publikuar më 24.07.2020
Kur vjen puna tek ushqyerja, vetëkontrolli është një aspekt ...

Kur vjen puna tek ushqyerja, vetëkontrolli është një aspekt thelbësor. Njerëzit me vetëkontroll të ulët, kanë tendencën ta teprojnë me ushqyerjen dhe nuk kanë të ngopur. Në këtë mënyrë, sistemi tretës tejmbushet me shumë ushqyes në një periudhë të shkurtër. Kur kjo ndodh, tretja nuk është aspak efikase, sepse stomakut i duhet të shpërbëjë shumë […]

Lexo më shumë

OBSH: Vaksina nuk mund të pritet para vitit 2021

OBSH: Vaksina nuk mund të pritet para vitit 2021

Publikuar më 22.07.2020
Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se hulumtuesit janë d...

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se hulumtuesit janë duke bërë përparim të mirë në zhvillimin e vaksinës kundër koronavirusit, porse përdorimi i saj i parë nuk mund të pritet deri në fillim të vitit 2021. Mike Ryan, drejtor i programit për emergjenca pranë OBSH-së, tha se është jetike që siguria të mos vihet në pikëpyetje, […]

Lexo më shumë