×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Samiti i BE-Ballkanin Perëndimor/ Presidenti i BEI-së, Werner Hoyer, nënvizon mbështetjen për transformimin e gjelbër dhe digjital

Në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor të mbajtur në Brdo-pri-Kranju, Slloveni, Presidenti i Bankës Evropiane të Investimeve (BEI), Werner Hoyer, i shoqëruar nga zëvendëspresidentja e BEI-t, Lilyana Pavlova, përsëriti mbështetjen e bankës së BE-së për integrimin e rajonit në BE, rimëkëmbjen e qëndrueshme nga pandemia e COVID-19 dhe digjitalizimin e tregut rajonal. Këto qëllime janë pjesë e Planit Ekonomik dhe të Investimeve të Bashkimit Evropian (EIP) për Ballkanin Perëndimor, i cili përcakton një paketë investimi me vlerë afro 30 miliardë euro për rritjen e zhvillimit më të qëndrueshëm, më të gjelbër, digjital dhe më të fokusuar te njeriu në rajon.

Me nismën e Team Europe, BEI synon të kontribuojë në zbatimin e këtij plani të rëndësishëm me mbështetje të gjerë financiare dhe këshilluese. Kjo synon të përshpejtojë përgatitjen dhe zbatimin e projekteve kyçe për lidhjet e qëndrueshme, digjitalizimin dhe një tranzicion të gjelbër që do të ndihmojë në zbutjen dhe përshtatjen me ndikimin e ndryshimeve klimatike. Këto iniciativa janë thelbësore për nxitjen e rimëkëmbjes ekonomike afatgjatë, bashkëpunimin rajonal dhe konvergjencën me standardet e BE-së.

Presidenti i BEI-t Werner Hoyer tha: “Mbështetja e Bankës Evropiane të Investimeve do të përforcohet nga një prani e rritur lokale dhe një qasje e posaçme në këtë rajon të Evropës. Ky plan rikonfirmon rolin e BE-së si partner kryesor. Ai mundëson përfshirjen e normave dhe të standardeve të BE-së në rajon – para anëtarësimit në BE. Ai do të përshpejtojë integrimin socio-ekonomik të vendeve brenda rajonit dhe integrimin e tyre në BE. Ai do të sigurojë investime cilësore dhe transparencë, nëpërmjet kërkesave rigoroze të prokurimit.”

Banka e BE-së do të intensifikojë bashkëpunimin me të gjithë partnerët kryesorë në sektorin publik dhe privat për të zbatuar projektet kryesore dhe produktet financiare thelbësore për transformimin ekonomik të rajonit, duke zgjeruar mbështetjen e saj përtej financimit te dialogu i politikave, ngritja e kapaciteteve dhe avancimi me legjislacionin Acquis të BE-së. Një shembull i kohëve të fundit dhe i rëndësishëm i kësaj qasjeje është samiti i parë hekurudhor i Ballkanit Perëndimor i organizuar nga BEI, Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), Komisioni Evropian dhe komuniteti i transportit, i cili u mbajt në Beograd. Punimet e ndërtimit kanë filluar gjithashtu në korridorin hekurudhor X në Nish, një projekt kyç i transportit të qëndrueshëm në Ballkanin Perëndimor.

“Ne kemi dorëzuar me sukses angazhimin tonë për të kontribuar me 1,7 miliardë euro si një përgjigje e menjëhershme ndaj COVID-19, duke përfshirë – mes shumë projekteve të tjera – skema garancie për punësimin e të rinjve, digjitalizimin e shkollave dhe mbështetjen për NVM-të që të rritet ndikimi i tyre social, sidomos në barazinë gjinore dhe ndërmjet brezave. Si Banka e Klimës e BE-së, ne jemi plotësisht të përkushtuar në mbështetjen e investimit në energji më të pastër, përshtatjen e klimës dhe zhvillimin e gjelbër teknologjikë”, – përmbyllir presidenti Hoyer.

Që nga fillimi i pandemisë, BEI ka ndarë 715 milionë euro në sektorin privat nën nismën Team Europe për të ndihmuar në ruajtjen e vendeve të punës dhe bizneseve, duke përshpejtuar rimëkëmbjen dhe transformimin në modelin e gjelbër dhe digjital. Në vitin 2021, banka e BE-së tashmë ka nënshkruar projekte me vlerë afro 600 milionë eurosh, e cila pritet të zhbllokojë 1,2 miliardë euro investime. Këto fonde janë të dedikuara për të siguruar një rimëkëmbje më të shpejtë të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme  në të gjithë rajonin, futjen e rrjetit më të larmishëm, të besueshëm dhe efikas të energjisë në Serbi dhe përmirësimin e rrjetit të transportit urban në Sarajevë. Në të njëjtën kohë, BEI vazhdoi të ndihmonte në përgatitjen e një sërë projektesh përmes mbështetjes së gjerë këshillimore teknike si nga burimet e veta dhe nëpërmjet granteve të BE. Më e fundit është një grant prej 1,2 milion euro për Republikën Srpska për të mbështetur përmirësimin e cilësisë së shërbimeve të ujit dhe ujërave të zeza për mbi 216, 000 njerëz.

Zëvendëspresidentja  e BEI-së, Lilyana Pavlova, e cila është përgjegjëse për rajonin e Ballkanit Perëndimor, pohoi dhe një herë këtë angazhim në kontekstin e projekteve të ardhshme: “BEI ka nënshkruar tashmë një sërë investimesh të qëndrueshme për rajonin. Qëllimi ishte përmirësimi i infrastrukturës digjitale dhe shkathtësive, modernizimi i rrjeteve kryesore hekurudhore, ujore dhe transportit urban, dhe për të mundësuar punësimin gjithëpërfshirës me kreditimin e parë të stimulit të impaktit të nënshkruar në vitin 2020. Me këto dhe investime të ardhshme, ne synojmë të çimentojmë rolin e BEI si financuesja kryesor e projekteve të gjelbra, të qëndrueshme, digjitale dhe gjithëpërfshirëse në rajon.”

Të dhëna bazë:

Rreth BEI-së:

Banka Evropiane e Investimeve (BEI) është institucioni huadhënës afatgjatë i Bashkimit Evropian në pronësi të shteteve të saj anëtare. Ajo mundëson financime afatgjata për investime të shëndosha për të kontribuar në drejtim të objektivave të politikës së BE-së. www.eib.org

Rreth BEI-së në Ballkanin Perëndimor

BEI është një nga financuesit kryesorë ndërkombëtarë në Ballkanin Perëndimor. Që nga viti 2009, Banka ka financuar projekte që arrijnë në afro 10 miliardë euro në rajon. Përveç vijimit të mbështetjes së saj për rindërtimin dhe përmirësimin e infrastrukturës publike, që prej vitit 2010, BEI-ja është shtrirë në shumë fusha të reja, të tilla si kujdesi shëndetësor, kërkimi dhe zhvillimi, arsimi dhe NVM-të. Për informacion të detajuar mbi veprimtaritë e BEI-së në Ballkanin Perëndimor, klikoni faqen e mëposhtme të internetit: https://www.eib.org/en/publications/the-eib-in-the-western-balkans?lang=sq.

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risil...

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës. Bëhet me dije nëpërmjet njoftimit zyrtar se një mjet tip ‘Toyota’ ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin rrethues të një banese. Nga ana tjetër njoftohet se ka mbetur i lënduar drejtuesi dhe pasagjeri, të cilët ndodhet në spital jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Publikuar më 28.01.2022
Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë pres...

Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë presidentin rus Vladimir Putin këtë vit, pavarësisht nga vendosjet ushtarake e Moskës në kufirin ukrainas. “Ne organizojmë tradicionalisht një takim vjetor biznesi me Presidentin Putin dhe ministra të rëndësishëm për ekonominë për të adresuar çështjet aktuale në marrëdhëniet ekonomike”, tha Komiteti Gjerman për Marrëdhëniet Ekonomike të Evropës […]

Lexo më shumë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Publikuar më 28.01.2022
Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidat...

Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit në logon e Partisë Socialiste. Menjëherë pas mbledhjes së kryesisë në Selinë Rozë, drejtuesit politikë të qarqeve ku do zhvillohen zgjedhjet në 6 bashki, kanë dalë dhe kanë bërë publikë […]

Lexo më shumë

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Publikuar më 28.01.2022
Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat i...

Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat italiane bëjnë me dije se gjatë operacionit janë sekuestruar pasuri me vlerë deri në 2 mln euro që përfshijnë makina, pasuri të paluajtshme dhe para të thata. Pasuritë i përkasin dy grupeve kriminale me origjinë shqiptare që trafikon drogë në territorin e Venetos. Hetimi përfshiu 33 persona […]

Lexo më shumë

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Publikuar më 28.01.2022
Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë france...

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés. Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të […]

Lexo më shumë

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Publikuar më 28.01.2022
Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgje...

Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale kandidati pë Bashkinë e Shkodrës, Ardit Qylybyli. Reagimi nga Ardit Qylybyli: “Te nderuar demokrate, qytetare te Shkodres! Une jam propozuar nga strukturat si kandidat per kryetar te Bashkise se Shkodres ne zgjedhjet e pjesshme vendore te 6 marsit. Jam shume i nderuar […]

Lexo më shumë

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pa...

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Lezhë. Mësohet se një motor është përplasur me një fuoristradë dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i motomjetit. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Shtraus” në Lezhë. Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i motorit, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, […]

Lexo më shumë

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 28.01.2022
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qyteta...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qytetarë të infektuar, 5 humbje jete dhe 2564 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose […]

Lexo më shumë