Prekëse/ I moshuari invalid nuk hante prej ditësh. Karabinierët i sjellin ushqimet në shtëpi

Italia është vendi më i prekur nga koronavirusi në Europë, numri i viktimave vijon të jetë i lartë dhe grupmosha më e prekur janë të moshuarit. Dhe në këtë situatë, një i moshuar invalid Italian kishte mbetur i vetëm për ditë të tëra pa ngrënë, pa mundur të shkonte në pazar dhe pa të afërmit, të cilët nuk ishin në gjendje ta ndihmonin për shkak të kufizimeve në lëvizje për të frenuar infeksionet e koronavirusit në Itali.

Dhe kështu në dëshpërim, 83-vjeçari nga Sassuolo (provinca e Modenës) thirri karabinierët, të cilët i dorëzuan gjithçka të nevojshme në shtëpinë e tij. së pari shkoi në shtëpinë e një njeriu të moshuar dhe, pasi konstatoi gjendjen e tij të rëndë, shkoi në supermarket për të blerë gjërat  themelore. Burri, një i ve në pension 83 vjeç, i paaftë për të dalë nga shtëpia, e gjeti veten pa ushqim dhe në vështirësi të mëdha.

Ai shpjegoi se të afërmit e tjerë nuk mund ta ndihmonin. “Ne i thamë atij se do të konstatonim situatën thanë karabinierët në Resto del Carlino që ata do të kishin – atëherë vendosëm së bashku të shkonim në supermarketin më të afërt. Kur na pa që po ktheheshim me blerjet në duar, zëri i tij dridhej nga emocione. Ai njeri mund të ishte gjyshi im: ne jemi të lumtur që e kemi ndihmuar atë”.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet