×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Populizmi, demokracia liberale dhe Jordan Daci!

Alban Daci

A është në rrezik demokracia jonë? Ndoshta më së shumti duhet të themi nëse demokracia shqiptare ekziston për të krijuar pastaj dilemën apo dyshimin nëse ajo është në rrezik! Shqipëria ka pasur një raport jo shumë të mirë me demokracinë, në fillim për faktin se ka qenë gjithmonë nën pushtim e autoriteteve të huaja e nuk ka mundur të krijonte institucionet e saj dhe identitetin e saj demokratik, e pastaj për shkak të Regjimit 40 vjeçar komunist. Megjithatë, ka një të vërtetë të madhe, edhe në kohën e regjimit nuk ka munguar beteja e vazhdueshme e deri në flijim e intelektualëve, individëve, të cilët nuk u pajtuan kurrë më regjimin dhe u flijuan për bindjet e tyre. Mes tyre janë flijuar e dënuar me shume vite burg e kanë edhe pushkatuar, intelektual, shkrimtar, poet, priftërinjtë që nuk u pajtuan kurrë më regjimin e Enver Hoxhës.

Në fillim të viteve ’90, shqiptarët ashtu si popujt e tjerë të ish Paktit të Varshavës, u ngrite, luftuan po deri në flijim për përmbysjen e madhe duke besuar fort tek Liria e Demokracia, si dy elementë thelbësor që do ju garantonin shqiptar qiellin e lirë, ajrin e bollshëm e të pastër dhe mundësi për të krijuar insticione që përfaqësonin interesin e sovranit të shprehur me votë. Demokracia shqiptare filloi në vitet ’90 dhe u përballë me problemet që u përballen edhe vendet e tjera në tranzicion mes të kaluarës, të tashmes dhe dëshirës për të krijuar të ardhmen. A kemi demokraci? Demokraci kemi pasur pas viteve’ 90, ma dje siç është shprehur Jordan Daci, demokracia mbijetoj edhe pas ngjarjeve të vitit ’97, sepse nuk cenuar në thelb ekzistenca dhe funksionimi i institucioneve. Po sot, çfarë e kercenon seriozisht demokracinë tonë?

Deri në 2013, betejat reale politike, edhe pse me probleme që dihej, janë bërë përmes zgjedhjeve. Pra, edhe pse ka pasur diskutime në lidhje me cilësinë e zgjedhjeve, rotacioni i pushtetit në Shqipëri deri në vitin 2013 ka ndodhur ekskluzivisht përmes zgjedhjeve. Çfarë ka ndodhur pas 2013 e çfarë rrezikon të ndodh në 2021? Fitorja e 2013 e PS në Shqipëri erdhi me metodë populiste, e cila nuk kishte në thelem mundjen e kundërshtarit, por deligjitimitetin e tij dhe të gjithë sistem normal të funksionimit të institucioneve të demokracisë liberale. Kjo u bo duke dhunuar në themel balancimin e kontrollin e pushteteve, fillimisht e kryesisht me reformën në drejtësi e pastaj me iniciativa konkrete legjislative e në fund edhe me propozime e nisma për të ndryshuar në mënyrë të njëanshme Kushtetutën. Pra, nëse shqiptarët shpresojnë të vij populizmi si shpëtim nga elita politike klasike, në fakt shqiptarët kanë 8 vjet që qeverisen nga populiste me metoda të pastër populiste.

Edhe rezultati i fitores së PS në 2013 ishte një rezultat tipik populistë e po ashtu edhe shprehjet e vazhdueshme të Ramës me “tepsinë”, kanë qenë e janë thirrje tipike populsite. Çdo gjë për vete e kundër të gjithëve. Populizmi ka objektiv kryesor kundërshtimin dhe delegjitimin e çdo gjëje të konsideruar “normale”. Populizmi luftohet me reformimin e elitave politike të partive klasike e po ashtu me aktivizimin e intelektualëve të vërtetë që përmes zërit të tyre rrëzojnë “fake news” të populistëve! Një zë dhe një mburojë e rëndësishme e demokracisë, pa modesti në tre vitet e fundit ka qenë angazhimi i vazhdueshëm Jordanit, jo vetëm me mediumet intelektuale e profesionale, por edhe publikisht me deklarata, me analiza, me shkrime dhe me debatet publiku ku ka marrë pjesë si i ftuar.

Jordani me kontributin e tij na ka sinjalizuar, na ka hapur sytë përballë një realiteti që nuk po e kuptonim më. Jordani me kontributin e ti profesionist i se drejtës na ka paralajmëruar për pasojat që na prisni e do të na presin, në lidhje me goditjen e vazhdueshme që kjo maxhorancë përmes votës së shumicës ka goditur në themel pavarësinë dhe ekuilibrin mes pushteteve. Jordani, meriton jo marr mirënjohje nga Opozita aktuale, por si dhe meriton të përfshihet në proceset e rëndësishme të saj për të rikthyer normalitetin në institucionet shtetërore e po ashtu për të reformuar në një faz me të lartë cilësine e pushtetit Legjislativ dhe gjyqësor!

Jordani dhe elementë të ngjashëm profesionist e idealistë janë përgjigja më e mirë kundër këtij pushtet popullsitë që ka gllabëruar institucionet për ta vënë në shërbim persona demokracinë si pjesëmarrjes ekskluzive të tyre në pushtet e këtë të fund në shërbim të përfaqësimit të interesave të tyre të ngushta personale.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rikthimi i shpresës është sfida tjetër e Bashës!

Rikthimi i shpresës është sfida tjetër e Bashës!

Publikuar më 24.09.2020
Alban Daci Një sfidë tjetër e rëndësishme pas 25 prillit ësh...

Alban Daci Një sfidë tjetër e rëndësishme pas 25 prillit është pa dyshim rikthimi i shpresës se Shqipëria bëhet e për tu bërë ka nevojë për pjesë më vitale, rininë. Shifrat pas 2013 për azilkërkues janë alarmante, shqiptarët qëndrojnë pothujse në një rënditje me afganët. Shqipëria bën pjesë në ato vende me absurditet, nga njëra […]

Lexo më shumë

Naftëtarët, minatorët dhe resurset nëntokësore të Shqipërisë!

Naftëtarët, minatorët dhe resurset nëntokësore të Shqipërisë!

Publikuar më 23.09.2020
Silvana Begaj Ndër pasuritë natyrore me të cilat natyra ka b...

Silvana Begaj Ndër pasuritë natyrore me të cilat natyra ka bekuar Shqipërinë bëjnë pjesë, madje me peshë të madhe ekonomike e strategjike, edhe pasuritë e nëntokës siҫ janë: hidrokarburet dhe metalet. Janë sektorë të ekonomik me peshë, por për fat të keq ne kemi 30 vjet që nuk po ua shikojmë hajrin. Në këta sektorë […]

Lexo më shumë

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Publikuar më 20.09.2020
Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet ap...

Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet apo krimi. Disa janë të mendimit në shtrëngimet e kodit penal. Në fakt me këto lloj teorish janë kryesisht vendet me diktaturë dhe shteti policor. Shtrëngimet dhe dënimet e rënda përmes kodit penal nuk e parandalojnë krimin, por forcojnë pushtetit e politikës e rrisin […]

Lexo më shumë

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Publikuar më 20.09.2020
Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie t...

Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie të panjohur më parë e cila u përhapë sa hapë e mbyll sytë në cdo kënd të botës duke na gjetur të papërgatitur dhe duke marr jetë njerëzish në një numër të lartë. Si cdo gjë e re e mbi të gjitha vdekjeprurëse kjo pandemi […]

Lexo më shumë

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Publikuar më 20.09.2020
Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qyt...

Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qytetarë, kryesisht jetojnë në qytete të tjera apo jashtë shtetit, të flasin për “sukseset” e Bashkisë Tiranë. Nuk i kundërshtoj dhe nuk debatoj me ta sepse po ta shohësh Tiranën nga Facebook-u i kryetarit të Bashkisë apo mediat “dashamirëse” me siguri edhe unë ashtu […]

Lexo më shumë

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Publikuar më 16.09.2020
Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirj...

Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirje të gjithëve;- Të dashur shqipëtarë, ruhuni nga (gogoli) ‘’mardhëniet e shkëlqyera’’ me Greqinë ! Diplomati ‘’epidemiolog’’ mori shkas nga një publikim i Kryeministrit Shqiptar pas takimit me kolegun e tij Grek. Çfarë shkruante Edi Rama pas këtij takimi? – ‘’Mardhëniet e shkëlqyera mes dy […]

Lexo më shumë

Sfida më e madhe për Qeverinë e PD-së, pas 25 prillit është është rendi e siguria!

Sfida më e madhe për Qeverinë e PD-së, pas 25 prillit është është rendi e siguria!

Publikuar më 15.09.2020
Alban Daci Sfida më e madhe e PD dhe e Bashës dhe ndoshta me...

Alban Daci Sfida më e madhe e PD dhe e Bashës dhe ndoshta me seriozja pas 25 prillit duhet të jetë lufta kundër krimit të organizuar, rendi dhe siguria. Nuk mund të tolerohet situata në vend ku Shqipëria ngjan me një vend që është në luftë. Qytetarët ndjehen të frikësuar në rrugë, kafe, autobuz e […]

Lexo më shumë

Pabesia kushtetuese me ministren e arsimit

Pabesia kushtetuese me ministren e arsimit

Publikuar më 14.09.2020
Arben Rrozhani Kryeministri Rama zyrtarizoi sot atë që ishte...

Arben Rrozhani Kryeministri Rama zyrtarizoi sot atë që ishte përfolur prej ditëve të nxehta të gushtit: largimin e ministres së arsimit, Besa Shahini, që kishte paralajmëruar largimin nga qeveria dhe Shqipëria, për t’u kthyer në Kosovë, për ‘arsye familjare’. Për të parën herë në historinë e qeverive shqiptare ministri njofton largimin direkt në televizion dhe […]

Lexo më shumë