Politikani italian pranon pasionin për shkrimtarin rus Dostojevski

Foto 1 nga 2 Pas Para

Presidenti i Dhomës së Deputetëve të Italisë Roberto Fico, i cili është në Rusi për vizitën e tij të parë zyrtare, i tha medias ruse “Sputnik” se ai ka një pasion të vërtetë për novelistin legjendar rus Fjodor Dostojevski.

“Unë nuk do të mohoj se kam një pasion të vërtetë për Dostojevskin. ‘Kumarxhiu’ është libri im i preferuar”, tha Fico, një anëtar i partisë politike anti-establishment Lëvizja Pesë Yjet (L-5Y).

Politikani konfirmoi se gjatë vizitës së tij në Moskë do të hapë ekspozitën “Bukuroshja italiane” kushtuar veprave të arkitektit dhe projektuesit të famshëm italian Mario Bellini. Ekspozita, e cila do të prezantohet në Muzeun Arkitekturor të Schusev në kryeqytetin rus, do të jetë i hapur për publikun nga e hëna deri më 13 prill.

“Kultura ka qenë gjithmonë një lidhje lidhëse mes vendeve dhe popujve. Është një kanal i privilegjuar i njohurive dhe dialogut reciprok,” tha ai.

Politikani shtoi se arti në të gjitha manifestimet e tij ishte “një mjet që i bashkon njerëzit”, dhe për këtë arsye do të ishte “kënaqësia” e tij për të hapur ekspozitën.

Projektuesi i njohur ndërkombëtarisht dhe arkitekti Bellini është mbajtës i shumë çmimeve prestigjioze, duke përfshirë edhe çmimin “Golden Compass Award”. Veprat e tij përfshijnë Pellgun e Tregtisë Portello në Milano, Qendrën e Dizajnit të Tokios në Japoni, Shtabin e Natuzzi America në Shtetet e Bashkuara, Galerinë Kombëtare të Victoria në Melburn dhe të tjera. /Përshtati D.Xhafa/

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Lapërdhosja e shtetit

Rezart Prifti Këto ditë të bukura Tetori në Shqipëri diskutohet si përherë për surealen, për të paprekshmen, për atë që…

Abissnet